Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Българското отчуждение


Recommended Posts

Не става дума за смешно или несмешно. За теб е смешно, за много други - не. Още малко ще кажеш и Йорданка Христова, дето е пяла из Куба и лично на Кастро, и дето сега в Куба има Йорданки. А западната музика : там е*ането и парите са навлезли още преди да дойдат в България, а нали именно присъствието на тези неща се посочват като увреждащи душите на младите слушатели и зяпачи. Така че западът и в това е по - напред от нас : неща като алчност, разврат и той ги втълпява на българите от над 20г.

Относно по - голямото благополучие на западняците преди 1989г. - не забравяйте, че тяхното щастие е свързано с варварското изстребление и експлоатацията на милиони африканци, азиатци и индианци, докато относителното благополучие на България преди 1989г. е изградено от народа ни (с външна помощ, но най - вече от народа ни), след като страната ни е била преживяла пет войни за 60г., две от които национални катастрофи (тежки репарации, много жертви, загуба на земи). Други пък са цуцали от колонните си, не са били пет века под турско. На всичкото отгоре ни учат и на хуманизъм. Бъдете по - обективни, ако можете де...

П.п.: И днес продължават да експлоатират бившите си колонии. Дори ние станахме техен обект на експлоатация.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Елф, прекрасно си помирила всички противоречия.

Христо и Vorfax, защо е този спор :) Ще се позова на Учителя - едно твърдение тук на Земята е винаги наполовина вярно - т.е. за истина от дадено твърдение можем да вземем само 50 %, другите 50% - от противоположното му или от доказване чрез приложение на самото твърдение. Така че, двамата изпълвате 100% на миналата и сегашна съвременност - имало е лошо, имало е добро, сега има лошо, има и добро.

Дали нагоре отиваме, или надолу - е относително понятие, зависи кое ни е ориентир...така че за да има наистина обективно сравнение между тези две положения, за които говорите, не трябва да ги съпоставяме едно спрямо друго, а да ги съпоставим спрямо трето и така да се засече тенденцията...Само че почти всеки ще си избере да ползва различен критерий за съпоставка...и пак не можем да подравним нещата. За това най-вярно ми се струва да заключим, че резултатите на двете не могат да бъдат сравнени, защото двете времена имат напълно противоположни крайни посоки - какъв е бил идеалът, целта тогава, какви са сега...нали точно това направихме - пълен обратен завой. Онези времена не могат да отгворят на сегашните ни нужди, защото те не са били цел, днешните не могат да имат същите резултати като предните, защото изпозлват други методи...аз виждам само едно май - и тогава сме недоволствали, и сега пак недоволстваме, т.е. нито предните, нито сегашните обществени практики и теории не задоволяват всички нужди на хората...но наистина на този етап няма пълно щастие на земята никъде, няма все още приложен обществен строй, който да води до пълнота.

Нали се сещате за онзи средновековен спор (винаги ме разсмива) - колко дявола имало на върха на една топлийка. Не че може така да ви се приравнят мненията, но някои и от днешните дебати приличат на онзи с дяволите. Даже и тази тема всъщност прилича на същото, като се замисля - като я почнах все едно попитах колко дявола има в България :) И ето че почнахте да ми отговаряте... :D

И не искам да наливам още масло в огъня, но ми се струва, че този спор между вас (Христо и Vorfax) е започнал в някоя друга тема и всъщност просто продължава и тук (вече 2 страници :blink: )...Ако греша, извинявам се! :)

А да, днешното ни дирижде си е чисто следствие от социализма - може ние като хора да не спазваме приемственост, но живота я спазва с желязна логика, а резултатите, плодовете от днес ще ги видим напълно разгърнати в следващите десетилетия и чак тогава ще може да се направи най-пълната равносметка - кое е било по-добре, кое по-зле - като резултати от двата типа мислене...значи, трябва след 30 години пак да се съберем и да си поприказваме по темата :D Явно не можем да прескачаме еволюционни етапи и ще си я караме - проба-грешка (като народ, не като индивиди)... А и както виждаме, целият свят се тресе и се рушат всякакви досегашни нравствени, философски и житейски постановки...съотнесено към целия свят, наистина не сме зле, даже сме добре.

Христо, нека не сме песимисти :) каквото и да става, животът в общ план винаги върви към по-добро, винаги се подобрява.

Линк към коментар
Share on other sites

За кое Христо да бъдем по-обективни? Ако трябва да избирам да живея сега или преди 30 години, ще избера днешно време. С пълни джобове и празни витрини или с пълни магазини и празни джобове, това е дилемата. Но народопсихологията на българина е много да се оплаква, да гледа в чуждата паница и да не цени това, което има. Даже заради един Интернет бих предпочел да живея сега, отколкото в миналото. Преди сякаш хората са били твърде равни, еднакво бедни и е нямало какво толкова да си завиждат или откраднат. Май това е от идеите на комунизма. И ми се струва, че се подминава нещо друго. Макаренко създава тухли за стената, а Новият свят в САЩ създава уникални единици. Понякога задружността е на цената на лишаване от индивидуалност. Сещам се за националния ни танц - хорото. Там всеки трябва да прилича на другия и да се друса в ритъм. На мен не ми харесва, лично мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

И не искам да наливам още масло в огъня, но ми се струва, че този спор между вас (Христо и vorfax) е започнал в някоя друга тема и всъщност просто продължава и тук (вече 2 страници :blink: ).

icon_mrgreen.gif

Ако се прецени, да се премести към другата тема.

ПП: Мисля, че тази беше: http://www.beinsadou...pic=2615&st=100

Не мога да преценя дали съм по темата или не тук.

Редактирано от vorfax
Линк към коментар
Share on other sites

И няма как да се съчетаят "продължаване на социализма" и "малко стоки по магазините", заради перестройката, падането на желязната завеса. Гледали ли сте "Последният лов" - Живков е почнал да се ориентира към запада, към либерализиране. Казал е, че германците вече са го построили социализЪма. Така че, едва ли щеше да има недостиг. Все тая. Едва ли може да знаем със сигурност. Можеше да станеш нещо средно между диктатура и демокрация, някакъв микс от тогава и сега. Можеше и да сме като Швеция. Вече няма значeние.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Като Швеция? Като Швейцария? Като Австрия?

Друг път. Тези държави са империи, къде се бутаме?

...

Относно колониите и експлоатацията... мога да разкажа доста неща за африканците.

Това, което един африканец може да причини на друг африканец не може да се мери по жестокост с кое да е нещо, причинено му от бял човек.

И самите африканци се отнасят много лошо с хората, които се държат добре с тях, понеже смятат, че са глупави.

Навремето като ще пада колониализма... де Гол е питал африканците - Искате независимост? Цяла независимост или половин независимост?

И африканците казали: "напълно независими".

И познайте какво станало - разглобили всичко що е фабрика, взели си тецовете, кабелите, тръбите за канализацията... демонтирали държавите!!!

И ги оставили независими.

Та от тогава... има и режим на тока, и деноминират валутата през 10 години...

Бях потресен да науча за манталитета на африканците. Така няколко човека ми споделиха от различни места своите впечатления, които се припокриват. Имах желание да отида в Африка, но се изпари. Няма смисъл. Тези хора не живеят на нашата планета. И да искам на нещо да ги науча, няма да мога.

Бяхме седнали на една маса с много африканци, главно научни работнищи / не се смейте, и там има наука - макар и главно зоология и ветеринарна медицина/ - и те самите казаха - Нас белия човек /точно така казаха/ ни научи на много неща и ние сега сме стигнали до момента да ги приложим.

Спирам да пиша за Африка, че то ще стане утре ...

Линк към коментар
Share on other sites

Швейцария ...империя ? Швеция не знам да са имали колонии. И да са били империя, едва ли благополучието им е тясно свързано с това, и ние сме били империя. Швейцария - не са водили войни от една камара време (не е само тяхна заслугата), те са банкерска страна, не ги пипат, това им е помогнало много.

Друг човек в друг сайт беше писал, че африканците са много диви, пикаят по улиците. Предполагам, че това не е оправдание да бъдат експлоатирани. Може да продължим в друга тема.

А смяташ ли, че има разлика в интелектуалния потенциал на белите и негрите ? Понеже съм учил, че според едно американско изследване от втората половина на миналия век (може би 60-те години), негрите имат същия интелектуален потенциал като белите, просто условията им за образование са по - лоши (поне американските негри). Това да не е либерална измислица ? Но да спра..., че тази тема ще стане като оная за Хитлер и расизма.:D

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Черните сами се експлоатират едни други - черните шефове плащат 4 пъти по-малко на своите подчинени от белите, като не ги освобождават от длъжност през седмицата /тоест трябва да са на разположение денонощно/.

Просто много се приказва, че белите били експлоатирали.

Линк към коментар
Share on other sites

ЕОЛ :

Бях потресен да науча за манталитета на африканците. Така няколко човека ми споделиха от различни места своите впечатления, които се припокриват. Имах желание да отида в Африка, но се изпари. Няма смисъл. Тези хора не живеят на нашата планета. И да искам на нещо да ги науча, няма да мога.
Биха могли, те да дойдат при теб... Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам участващите в тази тема:Задавали ли ли сте си въпроса ЗАЩО СЪМ СЕ РОДИЛ В БГ и съм българин?

Ако си отговорите някой ден,ще сте оправдали явяването си в тази инкарнация,тук и сега. :3d_023:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Мария-София. Вярвам, че повечето си го задаваме, а също така смятам, че дори човек да не може с точност да формулира отговора си, самото задаване на този въпрос води до осъзнаването какъв голям смисъл има в това, че сме се родили точно тук в този си живот, нали? :) Поздрави! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, не съм си задавал този въпрос. Тук съм, това е факт, който приемам и от който всъщност не изпитвам никакво неудобство. Сигурно е можело да имам и по-лесно въплъщение, както и много по-трудно.За мен от значение е начина по който посрещам случващото се в живота ми как си решавам проблемите, а не защо се е стигнало до тях (имам предвид тези, чиито причини излизат отвъд рамките на една инкарнация и не мога да проследя).

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Аз съм си избрал родителите - ясно ми е защо, мога да ви разкажа.

Да кажем, че съм направил кастинг за родителите си - и тези са спечелили, понеже има в добавка "езика на беседите".

Вероятно бих могъл да избера родители с език на по-старо Слово - персийски, иврит и прочие, но биха били с различни качества.

едит - коригирах леко, щото не беше честно да пиша, че родителите ми са ми предложили "езика на беседите".

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Горе ние сме спечелили кастинга да подпомогнем влизането в Новата епоха и делото на Учителя...

Линк към коментар
Share on other sites

Задавали ли ли сте си въпроса "Защо съм се родил(а) именно в България?"?

Ако си отговорите някой ден,ще сте оправдали явяването си в тази инкарнация -тук и сега.

Веднъж ми беше отговорено, че или аз трябва да се срещна с някого тук или пък някой трябва да се срещне с мен.

Въпросът е: С кого трябва да се срещна, защо трябва да се срещна с този човек (или - защо този човек трябва да се срещне с мен) и защо трябва да се срещнем именно в България?

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

По въпроса за родителите се познаваме отдавна, не само от този живот, аз съм ги проверила многократно и не случайно съм ги избрала да са ми родители, а пък и те да съм тяхно дете, същото важи и за брат ми , познаваме се от минали животи.Знам, защото сънувам...

А пък май срещата се заформя супер да ви кажа, хахахха. :3d_039:

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...