Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Чета и не вярвам на ушите си


Recommended Posts

  • 1 year later...

Потвърждавам, че право е написала леля Донка преди година и половина. Наскоро прочетох в някакъв музикален форум, че някога в Родопите хората са наричали и момичетата "сине". Приех, че наистина е било така, но все още нямам обяснение на какво се е дължало туй.

Линк към коментар
Share on other sites

Происходит от праслав. *synъ, от кот. в числе прочего произошли: др.-русск., ст.-слав. сꙑнъ (др.-греч. υἱός; Остром., Супр.), укр. син, белор. сын, болг. синъ́т, сербохорв. си̑н (род. п. си̑на), им. мн. си̏нови, словенск. sȋn (род. п. sȋna, sinȗ), чешск., словацк. syn, польск., в.-луж., н.-луж. syn. Древняя основа на -u. Родственно лит. sūnùs "сын", др.-прусск. souns (вин. ед. sunun), др.-инд. sūnúṣ, авест. hūnu-, готск. sunus, др.-в.-нем. sunu "сын", греч. гомер., лаконск., критск., аркадск. атт. (стар.) υἱύς (род. п. υἱέος) "сын", тохарск. А sе, В sоуä "сын", далее связано с др.-инд. sū́tē (sāuti), sūуаtē (sūyati), savati "рождает, производит", авест. hunāmi "рождаю", ирл. suth "рождение, плод", др.-инд. sū́tiṣ ж. "рождение", sū́tuṣ ж. "беременность".

https://ru.wiktionary.org/wiki/сын#.D0.AD.D1.82.D0.B8.D0.BC.D0.BE.D0.BB.D0.BE.D0.B3.D0.B8.D1.8F

 

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да прочета и разбера всичко от цитираното, но предполагам, че намекваш, че отговорът на въпроса ми се съдържа тук: "...далее связано с др.-инд. sū́tē (sāuti), sūуаtē (sūyati), savati "рождает, производит", авест. hunāmi "рождаю", ирл. suth "рождение, плод", др.-инд. sū́tiṣ ж. "рождение..."

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Въпреки че публикувам второто ми предложение не другаде, а в тази тема (не изключвам някои да го възприемат като подходящо за тук, та и затова тук го отправям), то също е съвсем сериозно като онова от темата за техническите проблеми. Предлагам се за модератор на форума Разговорки.

Имам голям опит в администрирането и модерирането на групи. Редовен участник съм. Сигурен съм, че ще се справя добре. Имам много по - голям принос за развитието на сайта и продължавам да пиша в него за разлика от един Viva Caselli например, чието последно влизане е било преди 5 г.:  http://www.beinsadouno.com/board/profile/14546-viva-caselli/. Ако прецените, че с назначаването ми модераторите биха станали прекалено много, можете да ме сложите на негово място и така да запазите бройката. Както решите.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...