Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Eзотерични бози и псевдонаука...


Guest Христо

Recommended Posts

И на мен са ми интересни беседите, само че когато поисках да ми се помогне да намеря една конкретна беседа понеже ми трябва за статия, постът ми не беше пуснат в сайта. Вчера пак попитах за същата беседа в друга тема, отговор нямаше. Но тази тема пък получи коментари. :D

Не си съвсем точен. Първо не си под наблюдение и няма нужда някой да допуска мнението ти. Ако все пак някога това е станало, трябваше да пишеш на модератор с точното име на темата, в която си писал.

Второ - твоят въпрос е зададен след като темата вече е била коментирана, а не обратно. Е те на това му се вика обозване на истината.

Трето - търсачката не дава съответствие на текста, който си публикувал с някоя беседа (имаме 100% от издадените беседи в нея) - дай повече информация откъде си взел този текст. Възможно е да е от книга със спомени или нещо от типа на Акордирането или Извора на доброто.

Точен съм си. Бях под модерация. Мненията ми излизаха със сравнително голямо закъснение (а поне три въобще не са излезли, като едното е свързано с цитата от Учителя). Вчера установих, че питането ми за цитата не е публикувано и понеже не можах намеря темата, в която го поставих (а и не съм сигурен, какво и беше заглавието...), аз го постнах в друга тема. Цитатът е копиран от elmaz.com. Не знам те от къде са го извадили.

Ще може ли редакция на заглавния ми пост (да се добавят някои уточнения, та да е по - ясно моето отношение към темата).

П.п.: Не ти разбирам точка две.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Хехе, така ли изглежда?

Обаче представи си, че постепенно, с развието на темата, ескимосите и африканците вземат, че си станат близки ... Ех, мечти!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

За да може африканците да разберат какви са проблемите на ескимосите, трябва да отидат до Северния полюс и да ги видят на терен.

Там те ще осъзнаят, че това, което са си мислели, че вероятно е проблематично за ескимосите, не е проблем.

А имат други проблеми, за които не са мислили.

...

Например - никой от вас не казва, че имаме проблем с йерархията - от една страна - хората, които се занимават пряко с експерименталната работа, са по-долу в йерархията, а от друга - тези, които ръководят, са по-горе, но ... понякога толкова години са минали, методи са се сменили, апаратурата е различна, че тяхното ръководене е по-скоро пречка в работата, отколкото улеснение. Защото в лабораторията се прави това, което каже шефЪТ!

А той може дори да не може да работи с апаратурата или да не разбира метода на работа...

...

Друг огромен проблем, и вероятно най-големият е ПРОЕКТНОТО ФИНАНСИРАНЕ.

Пиша го с главни букви, понеже това финансиране ще досъсипе науката в Европа.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Ето това е много важно:

Науката обикновено ограничава една част от света, опростява един негов модел, за да може да прави частни изводи върху него. Този модел си е правилен, доколкото изкуствено е създаден и в него се работи по определени правила. Но всички изводи са валидни само за този модел, а не за целия свят.

...

А съм сигурна, че 99% от хората не са наясно с това. Ще го кажа още веднъж - обект на съвременната наука е не реалния свят в цялата си пълнота и многообразие, а един скромен и опростен негов модел; и тъкмо за този модел тя е дала обяснения, закони и т.н. Които са верни, но се отнасят само за този модел.

Така си е, но аз не виждам проблем в това. Хората не знаят, че някой закони може да важат само за нашата планета или нашата галактика, но те и 50% излизат неграмотни от училище (официална статистика от 2009 г.) и дори гравитацията не знаят каква скорост към тегло развива и как това се променя в надморска височина. В смисъл има и по-страшно невежество от такива глобални разсъждения и знание.

Линк към коментар
Share on other sites

Повтарянето на експериментите и идентичността им във всяка точка на земното кълбо са меко казано непостижими за някои неща. Но с развитието на сетивността и увеличаване на разбирането за нематериалните (ха сега, де, в кавички ли да го сложа това или не?) условия и реалности, ще се разшири и толерантността на науката по тези въпроси.

Мм, мисля, че разсъждаваш в погрешна посока.

1. Законите се формулират в условия на "равни други условия", така че наистина е нужно изграждането на модели, лабораторни тестове и т.н. Това съвсем не значи, че като излезеш от лабораторията или се качиш на втория етаж и тези закони вече са неприложими. Напротив. Много скептична си към законите, при положение, че те отчитат ни повече ни по-малко всевъзможните условия намиращи се на планетата ни, а това е доста дълъг списък. Дори в училище се изучават пропорционалните и обратнопропорционалните зависимости според условията - влага, надморска височина, полета, атомно тегло, температура, налягане.. списъка е изчерпателен. Ако можеш да посочиш формулиран закон, чиято валидност НЕ Е изрично обяснена как се променя според условията в които се измерва, мисля, че можеш да спечелиш Нобелова награда за това.

2. Втората точка е свързана със сетивата. Супер е да бъдем Супермени, тавтология, но сладка. Да виждаме през стени, да усещаме неусещаемото, да вървим по вода. Погледни едно куче примерно.

rinit-pri-kucheto.jpg

То има 11 000 пъти по-силно обоняние от човешкото и за целта обонятелния орган се помества в една огромна муцуна. Проблемите с новите сетива са няколко: място където да се разположи; енергия, която да го захрани; еволюционен тласък, който да го захрани и др. За първото, вероятно ще кажеш, че човек ползва само 3,4,8,12 или някакви други процента от мозъка си. Да, това е вярно и същевременно популярен мит, защото се отнася за едновременно. Човек използва 100% от мозъкът си, но едновременно може да захрани/изхрани само малък процент от него. Това е научен факт, освободената част от ползваните части на мозъка е основно средство за локализиране центровете за различните форми на мислене и усещане в мозъка.

В заключение, ако нямаме някакво сетиво, това е защото не е имало нужда от него. Ако е имало, пък ние сме го нямали, сега да ни няма като вид.

Линк към коментар
Share on other sites

Доказани, в смисъл регистрирани в лабораторни условия, но неприети и необяснени; или по-точно невъзможни за обяснение от съвременната наука и затова неприети.

Е, значи са констатирани. Помня как по телевизия и вестници беше описана телепортация. Бях разочарован, че става въпрос само за разпад и изграждане по едно и също време на различно място, но пак си е интересно явление. Широко популярен факт, а иначе закон за телепортация няма формулиран. Неприет и неформулиран са различни неща. Нали тъкмо това различава науката от разговорката - едното е базирано на факти. Но да се отрича... манипулативно е да пишеш такива неща.

Хипотезите и теориите не са нови знания.

В мига в който ги изречеш, те вече СА нови знания.

... хората гледат и клепат по разни канали като Дискавъри и поглъщат всичко, все едно е истина от последна инстанция. Според мен това е много некоректно и заблуждава много хора.

Хихи, ясно, ти явно си отричаш науката XD Много са гадни тея от Дискавърито, обясняват как се правят графити, коли или се стъпва на Луната. Аз си мислех, че ще оплюеш Хистори-то, че там по има място за избирателно четене на исторически извори.

Понякога ми се е искало да си направя шега, да поръся обилно с понятия от съвременната наука някое абсурдно твърдение - сигурна съм, че бих могла да заблудя поне 90% от хората :) .

Ако някой в днешно време се доверява на нещо по един първоизточник, то значи той е глупак. Това е мое становище. И след като е глупак, мисля, че е излишно да му привеждаш сложни думи или изобщо "аргументи" за да го убедиш в нещо.

Мисля, че е редно, когато обвиняваш институции като Дискавъри в некоректност и заблуда, да конкретизираш, защото в противен случай това се явява клевета.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Я малко да ви разсея...

Тука имаме във форума една дама, която говори за Арт Академията...

А сега имаме и тема за "боза" - ми нека си го кажем направо -

Националната Художествена Академия или по-известна като Арт Академията - си е "Академи де Боз-Ар"

/Academie des Beaux-Arts/ - но си се чете "бозАр" - като една дума.

Бозата рожба на бозарите ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Бози, банички... еххххх...

Сещам се как с изненада установих веднъж във Виена, че ... има банички в неделя сутрин в едно заведение - да захрани гладните български емигрантски души... макар че и сърбите имаха хубави банички... че и турците... пица с патладжан и домати... мечта!

Аз си бях правил веднъж боза - сварих жито, прекарах го през една мелачка /блендер?/ и после го оставих в хладилника... и то все, че стана на боза!

Линк към коментар
Share on other sites

Я малко да ви разсея...

Тука имаме във форума една дама, която говори за Арт Академията...

А сега имаме и тема за "боза" - ми нека си го кажем направо -

Националната Художествена Академия или по-известна като Арт Академията - си е "Академи де Боз-Ар"

/Academie des Beaux-Arts/ - но си се чете "бозАр" - като една дума.

Бозата рожба на бозарите ли е?

Емил, не виждам какво толкова разсейващо каза.Аз вече съвсем ще се отдам на черногледство, между другото това за езотерични бози е мой израз, който често използвам.И какво от това.

Човек си има някакъв вътрешен ветропоказател, някакъв компас, който му посочва вярната посока дали нещо носи в себе си някаква частица вярна информация или е пълна боза за масите.Изгледала съм хиляди такива езотерични бози и вече просто ми се повръща от тях.

По същия начин отминавам и псевдонауките, но не нарочените в тази тема за псевдонауки.

Тук/под прозореца ми/ някой се опитва да пее новото парче на Готи,"Somebody I use to know", но все не му се отдава, вече трети път.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Изправил се лекторът и почнал: "Нека за простота да приемем, че човешкото тяло представлява идеална сфера".............е това е "чистата" наука :)

Всъщност това е една от гениалните идеи в науката илюстриращи нейната мощ и неограниченост (не ограниченост). Примерно имате един произволен триъгълник. Трансформирате го в равностранен, извършвате си сметките, което би било елементарно и след това с обратна трансформация привеждате отговорите за такива съответстващи за първоначалния триъгълник. Решавал съм такива задачи.

Може ли да кажеш малко по-подробно каква е била тази задача. Обикновено се прави обратното. Говоря конкретно за триъгълниците. Извинявам се на Христо, че излизам леко извън темата му. :)

Относно това дали дадена наука е чиста или псевдо – виждам, че има доста писано в темата. За математическото моделиране, за изследването на експериментите много може да се напише... По-интересни са ми тези мисли на един малко спорен френски автор Клод Леви-Строс. - оставям вие да ги прецените:

„Вместо да противопоставяме наука и магия, по-добре би било да ги съпоставим, като два начина на познание” Дивото мислене

„It is therefore better, instead of contrasting magic and science, to compare them as two parallel modes of acquiring knowledge.” Savage Mind

Други мисли от Клод Леви-Строс:

Някои цивилизации, съвременни или вече изчезнали, са умели или все още умеят по-добре от нас да разрешават проблемите, въпреки че сме се старали да постигнем същите резултати.

Учения - това не е този, който дава правилни отговори, а този, който повдига правилните въпроси.

Цивилизация, основана на принципа и идеите за повишено мнение за себе си, се явява гнила от самото и раждане.

:feel happy:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Аз не съм я заквасвал, явно тя сама е решила да го стори.

От няколко дни ми се върти нещо в главата, което не мога да си обясня... Имам приятели лекари, които консумират подсладители и самите те имат заболявания в резултат от неправилно хранене, както и приятели биолози, които се тъпчат с газирани напитки, макдоналдс и всякакви боклуци ... все едно организмите им са кофи за смет... Някои от тези хора аз не ги виждам да пият вода - отговарят ми, че пият кафе? И пият по 6 кафета на ден. Една колежка биоложка едно време беше с високо кръвно, щото тя не пиеше вода! Само пиела малко кока-кола - по 1 чаша на ден. И затова пиеше хапчета за понижаване на кръвното, щото иначе й ставаше лошо и се разпенваше... Хора!?

...

И някои от тези хора се занимават с наука.

А кажете ми сега, не е ли науката псевдонаука, щом се прави от такива хора?

Вие какво бихте очаквали от такива хора, дето елементарни неща не могат да свържат в едно цяло, камо ли да седнат и да открият нещо значимо...

Линк към коментар
Share on other sites

...

И някои от тези хора се занимават с наука.

А кажете ми сега, не е ли науката псевдонаука, щом се прави от такива хора?

Вие какво бихте очаквали от такива хора, дето елементарни неща не могат да свържат в едно цяло, камо ли да седнат и да открият нещо значимо...

Разбирам възмущението ти, но май откриват... ? Айнщайн е пушел като комин с лулата си, а мисля че е открил доста значими неща. :rolleyes:

alberteinstein6.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Я да ви разкажа малко смешки... български...

Идва пролет, идва и шефа и казва - Мммомчета, имаме проблем. Идва пролетта, а тия дървета около сградата само пазят сянка и в стаите е мрачно.

Трябва да ги отсечем. И ние докато се сафирясаме, нашият извади една бензинова резачка, раздаде ни по едно брадве и по една тесла и тръгна да реже дърветата. Това бяха стари дървета, не съм им броил пръстените, но над 40 годишни, вероятно от построяването на сградата. И падат ти я ми ти дървета, ние с брадветата и белите престилки сновем, кастрим клони .... а той си реже и разфасова... после мъкнахме цял ден дърва до склада да съхнат лятото и есента да си ги вземе за камината...

Стана лято, стана и жега и ние измряхме без дърветата, щото нямаше сянка никъде... пек!!! Да ти се разтопи мозъка!!!

...

Също така веднъж счупих една мотика, понеже трябваше с нея да... кося тревата. И някакъв камък имаше скрит в тия треволяци, та я счупих. Стана скандал, че съм потрошил инструмента. Шефът купи нови пет мотики.

...

Институтът ни имаше юбилей, а аз тогава, нали бях малко котенце наивно, показах едни мои снимки на една колежка, а то шефът влезе и ни видя... и реши, че ... аз ще направя снимките по случай юбилея на иститута. Снимането ми отне точно 1 месец, понеже ... като отивах при някоя лаборатория, те или не били готови, или нямали прически, или шефката имала пъпка, или били криви и недоволни... Насрочвахме си срещи, а като почнех да снимам, сесиите бяха дълги, щото те все не се харесваха или все искаха нещо, дето няма как да стане. След това те ми споделиха, че отначало ме мислели за фотограф. Някъде след около 3 месеца вече знаеха, че съм "колега". И се чудели защо снимам с толкова обикновено апаратче /това беше апаратчето на дъщерята на шефа, което си купила от Щатите за 100 долара - до този момент в моя живот не бях снимал с нещо толкова просто/.

...

Бачкам аз, трябва да оцветя едни препарати по Грам. Гледам протокола на стената, по който шефъ настоява да работя - нещо не е както го помня... и гледам протокола от училище - тия правеха нещо тяхно си... обаче... тука така се прави и така трябва да бъде - боядисвам. Има лилави бактерии - всичко е наред.

Обаче до този протокол имаше друг - за боядисване на хистологични препарати - също някакъв извънземен... боядисвам по него - йок. Нищо не става. Консултирам се с разни хора, говорим, чета... няма резултат. Виждам, че има разлика между протоколите, ама... нали този протокол трябва да използвам... него ползвам. И накрая, след 6 месечно боядисване, се оказва, че в протокола има фундаментална грешка. Хаха.

Шефът каза, че не съм четял, че не съм се интересувал и ме порица здраво... хахаха.

Това не е толкова важно - има друго важно - някой е закачил протокол на стената, който е набран на компютър неясно кога -

Но става ясно, че този, който е написал протокола, изобщо не е бил наясно какво прави... а вероятно това му е била работата.

Отделно - вероятно този протокол е спазван... по него се е работило... с неясно какви резултати...

...

Трябваше да режа едни препарати, обаче имах един микротом, който на години беше... малко по-млад от дядо ми - роден нейде из Виена преди Втората световна война. И проблемът беше, че нямах нож за него, понеже конструкцията му беше по-различна и руските ножове не ставаха.

Шефът идва и вика - Емиле, моето момче, намерил съм ти лаборатория, където много работят, там ще идеш да нарежеш препаратите. Ето ти номера. И звъня аз - и ми викат - Аааа, Вие ли сте Емил от Льонеберя? Елате, елате, ние с радост ще ви помогнем - само като идвате, не забравяйте да си донесете нож, че ние нямаме.

Ало, вие как режете без нож? С очи?

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Ани, примерът ти не е добър.

Анщайн не е биолог, не се занимава с биологична наука. За неговата работа не е от значение дали ще свърже пушенето с кашлицата, която понякога получава.

Извадила си думите ми от контекста, за да прозвучиш по-знаеща - а именно, че има биолози, които уж изследват някои заболявания, правилното хранене и прочие, а самите те правят неща, които моментално водят до заболявания.

Наблюденията ми върху такива хора са, че те нищо не откриват. Но това не ме изненадва.

За да можеш да направиш някакво откритие, да можеш да свържеш явления, които на пръв поглед нямат връзка помежду си - трябва да имаш въображение. А въображението е много дефицитно при научните работници.

Така че ако си търсите един ден докторант, когато седнете да си приказвате... трябва да проверите въображението... и възможностите за нестандартно или нелогично мислене.

Иначе ако кара по схемата - ще бъде просто един добър изпълнител.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Ани, примерът ти не е добър.

Анщайн не е биолог, не се занимава с биологична наука. За неговата работа не е от значение дали ще свърже пушенето с кашлицата, която понякога получава.

Извадила си думите ми от контекста, за да прозвучиш по-знаеща - а именно, че има биолози, които уж изследват някои заболявания, правилното хранене и прочие, а самите те правят неща, които моментално водят до заболявания.

Прав си. Не съм запозната с биолозите добре, а и не видях, че конкретизираш само за тях. Просто се сетих... По себе си ли съдиш с думите "за да прозвучиш по-знаеща"?

Мисля, че доста изнервено и некоректно коментираш. Не съм запозната с учени - биолози, но познавам прекрасен хирург, спасил много човешки животи, който не се съобразява много със своето здраве...

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

А кажете ми сега, не е ли науката псевдонаука, щом се прави от такива хора?

Тези доктори правят толкова наука, колкото потребителите на Фацебук са програмисти.

Лекарите имат нощни дежурства, което вреди на нервната им система и затова много от тях са страстни пушачи. Предполагам от стреса.

Доколкото кафето, то ги държи будни и в кондиция, защото работата им не им позволява да избират кога да свършат повече работа и кога да го дават по-яваш.

Ако търсиш здрави хора сред медиците, това са аптекарите и децата на медицинските сестри. По мои наблюдения това са най-здравите хора в страната.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също съм в научни, академични среди, тъйкато самата аз съм докторант в момента към НХА и имам забележки към системата или колегите.

Но не бих тръгнала да ги обсъждам във форум.

А и не мисля, че храната определя интелекта и духовните стремежи на един човеек.

В момента най- големият ми проблем е, че няма никакво наследство от комунизма, само разни наукообразни статии, които засягат основно Средновековието и Рененсанса, а за това е писано, писано, колкото щеш.

По моята тема няма нито един текст, книга, статия на български.Всичко си поръчвам, превеждам и след това използвам като литература в дисератацията си.И това дами и господа е доста скъпо начинание.

Защо се получава така ?

Защото по комунистическо в академията е имало много малко доктори, всички стават професори, доценти и т.н., но много малко от тях защитават образователно- научната степен доктор.

А пък към псевдонаучни текстове и автори, най - вече от американски произход, просто съм си изградила една централа, вътрешна, която веднага сигнализира, когато нещо е фалшиво.Същевременно се стремя да открия последната информация, последното издание, най- модерния текст, съвременно модерно написан.

По същия начин реагирам и към псевдоизкуството, което в България е издигнато в култ медийно.Такава чалга се вихри по всички телевизии, просто възпитават в зрителя лош вкус, с безвкусните си предавания и шоу програми.

Просто човек е много важно да има изградени сензори, на базата на цялото знание, което носи вътре в себе си.

А за езотеричните бози, достатъчно е да се напише в Гугъл, Кристални деца примерно или някоя друга езотерична тема и попадаш на един голям кош с информация, но много често отпадъчна.

А между другото имам един приятел биохимик, доктор на науките и един друг, който защити в Англия своето PHD по ядрена физика.И двамата не пушат и много си ме обичат и си въобразяват някои неща, но аз не им давам надежди, хаххахахаха!

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Разбирам възмущението ти, но май откриват... ? Айнщайн е пушел като комин с лулата си, а мисля че е открил доста значими неща. :rolleyes:

alberteinstein6.jpg

Абе, не мога да открия. Мисля, че за Бойко Борисов се отнасяше. Имал е проект за светофари със секундите, знаете ги, дето посочват колко време трябва да стоиш. Обаче не го е патентовал и някакви други го направили. Това не е виц. А Борисов е известен с неуважението си към пътния правилник, и не само де.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Аз съм си спокоен човек.

За колегите писах случки с мен - защото за мен това са абсурдни ситуации.

А в България има разни хора, които си мислят, че ... все още имало наука.

Може и да е имало, ама не ми е ясно къде е отишла сега.

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, тетрадките ми са в кашони в друг град. Защо реда да е обратен? Идеята е лесно да извършиш сметките върху равностранен триъгълник, където всичко се извежда от дължината на страната му.

Просто съдя от собствения си опит. В произволен триъгълник не можеш да ползваш формулите за извеждане на височина, медиана и ъглополовяща при равностранен. Но формулите, които са в сила за произволен, са в сила и за всички частни случаи. Същото се отнася и за Питагоровата теорема - тя е в сила само за правоъгълен триъгълник, докато косинусовата е в сила за всички, включително и правоъгълния. Но има и изключения - затова те запитах за каква конкретно задача става дума. :)

Малко сме извън темата за псевдонауките и езотеричната боза, но все пак има значение за методите в науката - това което е доказано за една система, то може би е в сила и за нейните подсистеми. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм си спокоен човек.

За колегите писах случки с мен - защото за мен това са абсурдни ситуации.

А в България има разни хора, които си мислят, че ... все още имало наука.

Може и да е имало, ама не ми е ясно къде е отишла сега.

Аз съм нова в тези среди и все- още не мога да си дам сметка за много неща.Предполагам си прав за своите колеги, колкото и да ми се ще да не си.

Виждам какво е отношението на обществото, затова предпочитам да си остана в тесните академични среди без да се занимавам какво ще каже този и онзи, все-още съм млад идеалист така да се каже.Знам , че имам доста да уча, но поне имам доста богато въображение, хахах.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...