Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Биосензори, микроелектроди и електроника


Guest Емил от Льонеберя

Recommended Posts

Guest Емил от Льонеберя

Чудя се тези учени докога ще се занимават с глупости?

Вчера научих, че има начин за командване на робот от човек посредством мисълта.

Даже видях демонстрация - жена в количка, парализирана до шията - която управляваше робот-ръка /механизирана ръка/, която взе едно шише от едно шкафче и й го поднесе към устата. Жената пи и "отсервира" шишето на шкафчето.

Убеждават ме, че това е идеално за инвалидите. Обаче цената ме кара да бъда скептичен. Колко би струвало това? И не е ли всъщност желанието да си направим войници като в Аватар водещото на тези експерименти, а горките инвалиди ги използват за параван на хуманната си мисия?

Винаги нещата имат две посоки.

...

Също така - хора, които са с парализа на долните крайници /нарушение на гръбначния мозък/ - след имплантиране на стимулатор в увредения сегмент на гръбначния мозък след вертебротомия - успяват да си движат краката! /съзнателно движение/. Вероятно ще трябва да се учат да ходят на ново, понеже самите им мускули са отслабнали многократно в резултат от нарушената иневрация /не работи ли добре един нерв, не очаквайте, че тъканите ще си работят нормално/.

...

Някакви импланти в ретината за случаи на ретина пигментоза /зрителното поле се стеснява до ниво на централна "точка"/... имплатни в мозъка за лекуване на епилепсия... импланти в сърцето /то такива си имаме от бая време - пейсмейкъри/, импланти на пикочния мехур за инконтиненцио урине...

...

Компютърно моделиране на невронни мрежи...

...

Чудя се накъде отива нашето изследване?

Днес един колега ми вика - ама как, това е много важно за хората - ако някого го блъсне кола, той остава инвалид - а така - ще има шанс отново да ходи!

По принцип това е така. Но нашата човешка култура е консуматорски ориентирана, което означава - ориентирана към парите! Никой няма да се занимава с превенция и профилактика, щото от тях не може да се изкарат пари!!! А пари ни трябват, за да си купим... летящи чинии и да ходим да се бием с покемоните!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Също така идеята за микроскопични машинки, които като кръвни телца да се пренасят с кръвта до тялото и да се борят с тумори и т.н. Схванах идеята. Създадени са страхотни неща, но цената им ги прави недостъпни, а са предтекст за развиване на военна технология, да речем.

Аз си мисля, че след създаването на атомно оръжие войните изгубиха своя традиционен ход на водене. Държава с атомно, водородно и от тоя род оръжие не ми е известно да е била нападана от друга държава. Самата заплаха за ответен удар обезмисля военните действия.

Нека има какво с какво да пълнят новините. Нищо, че създава илюзии за безсмъртие, божественост и игнориране на отговорността от постъпките ни, след като всичко е поправимо.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Също много интересно наблюдение днес - гледам, че американците не са толкова напред в науката, колкото си мислех - всичките американци използват немски, английски или швейцарски технологии... но могат да направят пари от тях!

Само американците могат да направят "продукт убиец". Европейците с тяхната пазарна неориентираност ще стоят в лека сянка, но от друга страна някой трябва да им създава технологиите на американците. Признавам, че са по-бързи от коя да е европейска държава да създадат предприятие, базирано на дадена технология.

Да ви кажа - май по-добре така. То не може всички да живеем по американски...

Признавам, че бях емоционално шашардисан да разбера за всичките тези кабели и простотии... това май се води за върха на сладоледа при биоинженерните науки?

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че това част поредната нелепост на науката в медицината ,като това че продължават да търсят лекарства за следствието а не за първопричината ,която ги е създала ,което от една страна е разбираемо защото този бизненс с лекарствата казват ,че е по доходоносен от наркотиците само ,че легален :) ,и като гледам по аптеките ни има повече хора отколкото в хранителните магазини :) ,малко се отклоних от темата .Ами по темата ,не е разумно да се хвърлят толкова средства в технологии за едни инвалид ,няма лошо де трябва да им се помага това е показател за по напреднало общество ,някак си не ми се вижда такива средства да се влагат в това след като толкова хора има които в мометна гладуват и неможе да се използва техният във всяко едно отношение потенциал .Също ми се вижда и малко да се месим в това ,което Природата е направила като и казваме приерно не ти не си права този примерно незрящ човек трябва да гледа ти не си права неразбираш допуснала си грешка .Представям си отново колко духове ,ще разбуня :) .Трябва да им се помага на тези хора ,но в рамките на разумното .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Леле, гледам BBC.Horizon.2011.Are.We.Still.Evolving и там един учен обяснява, че може да си избереш пола на т.нар. бебета в епроветка. Специално този го беше направил 9000 пъти. Основно преимущество е и че се избират здрави яйцеклетки (взема се една клетка от тях, която предварително се изследва) и се раждат деца без болести.

През 2012 г. е родено и 5-милионното бебе инвитро. Този учен обясни и че т.к. са изолирани гените за цвят на косата и очите, може да си избереш какви да бъдат за детето ти. Католическата църква била против и затова въпреки, че можели не го правели.

Представяте ли си, да си поръчате розови кученца със сини очи ^^

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че това част поредната нелепост на науката в медицината ,като това че продължават да търсят лекарства за следствието а не за първопричината ,която ги е създала ,което от една страна е разбираемо защото този бизненс с лекарствата казват ,че е по доходоносен от наркотиците само ,че легален :) ,и като гледам по аптеките ни има повече хора отколкото в хранителните магазини :) ,малко се отклоних от темата .Ами по темата ,не е разумно да се хвърлят толкова средства в технологии за едни инвалид ,няма лошо де трябва да им се помага това е показател за по напреднало общество ,някак си не ми се вижда такива средства да се влагат в това след като толкова хора има които в мометна гладуват и неможе да се използва техният във всяко едно отношение потенциал .Също ми се вижда и малко да се месим в това ,което Природата е направила като и казваме приерно не ти не си права този примерно незрящ човек трябва да гледа ти не си права неразбираш допуснала си грешка .Представям си отново колко духове ,ще разбуня :) .Трябва да им се помага на тези хора ,но в рамките на разумното .

А пък аз тотално не съм съгласна.Науката затова е наука, за да се правят всички тези проучвания, открития, които не бива да възприемаме само в дадения случай, много от тях могат да послужат за бъдещето за по- големи цели. Не се знае кое научно откритие ще доведе до друго по- голямо.

Не е работа на науката да търси начините как да се използва капацитета на здравите, как те да си осмислят живота си едва ли не.

Важен е вътрешният драйв, който носи човек сам да се научи да използва всички свои качества в полза на човечеството.

Ако самият човек живее безмислен и повърхностен живот, нито науката нито, какъвто и да било проект не би могъл да го вкара в полза роду.

От поста на Емил изпитах вътрешна радост.Чудесно, е че той в качеството си на човек от научния свят е станал свидетел на презентацията на уникални уреди и последни открития в медицината.При всички положения е било вълнуващо.

А аз тук се моля за всяка една конференция и я чакам всяка година с трепет, хахаха.Мисля от сега какъв ще бъде моя доклад на есеннната конференция, имам толкова идеи, но все - още не съм започнала да пиша и да правя рисърч.Вълнувам се и от темите на колегите, какви ще бъдат техните, хубавото е , че ще се издадат в сборник, който смятам да си купя.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Хората вече преминаха бариерата от времевия интервал под 1 милисекунда... и изработиха уреди за анализ в реално време. Има алгоритми, които да предсказват епилептичен гърч, паркинсонов схващ /като се схванат, сега си го измислих/ и подобни - и в определен момент се изстрелват сигнали, които да компенсират сигналите, породили гърча или каквото имаме на разположение.

За ретината не ми стана ясно какво са направили - само разбрах, че сложили електроди в нея и записвали, та се скъсали.

Направили срез на мозъка и го сложили в една паничка с електроди и по това какви сигнали записвали /синхронни, асинхронни, как се повлиявали от лекарства/ - успели да направят модел коя част от среза какъв тип неврони и връзки има - възбудни или инхибиращи.

Бая срези са правили, та целия мозък май вече го направиха на модели.

И сега правят опростени модели на невронни мрежи...

Не мога да си обясня как функционират диамантените електроди, обаче все ще разбера някой ден...

Напих един китаец и той си призна малко преди да изгуби говор и картина, че екипът му е разработил микроелектроди с висока плътност - върху едно поле с размер 4х4 мм се разполагат 11 хил електрода с размер 17 микрометра.

Тия както са тръгнали... ако стане като с мегапикселите на фотоапаратите... скоро ще имаме 12 милиона електрода върху 6х9 мм... и тогава скивай какво ще става.

Най-големият проблем са:

1. батериите и тяхното зареждане

2. обемът данни и начини за намаляването им

За обема данни има значение дали е аналогов или дигитален сигнала, както и за издръжливостта на батериите.

Зареждането може да стане... през кожата - имплантът подкожно, а зарядното - от външната страна на кожата - чрез индукция /?/.

Линк към коментар
Share on other sites

Еми какво тогава значи всичко е супер!Хахахах.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

гледайки този ,,напредък",се набива в очите,отношението на хората към нещата на около.То е като на най малките ,към играчките и другите неща.Само последните години има признаци на порастване .Но все още човечеството като цялост, не забелязва как наранява природата и себеси...Истината може да звучи и по следния начин:Защо трябва да учим нашите потомци, на здравословно,и екологично поведение.Като ще им приготвяме ,все по добри лекарства и технологично изпипани устройства ,за болните им тела...

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...