Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Guest Емил от Льонеберя

Биосензори, микроелектроди и електроника

Recommended Posts

Guest Емил от Льонеберя

Чудя се тези учени докога ще се занимават с глупости?

Вчера научих, че има начин за командване на робот от човек посредством мисълта.

Даже видях демонстрация - жена в количка, парализирана до шията - която управляваше робот-ръка /механизирана ръка/, която взе едно шише от едно шкафче и й го поднесе към устата. Жената пи и "отсервира" шишето на шкафчето.

Убеждават ме, че това е идеално за инвалидите. Обаче цената ме кара да бъда скептичен. Колко би струвало това? И не е ли всъщност желанието да си направим войници като в Аватар водещото на тези експерименти, а горките инвалиди ги използват за параван на хуманната си мисия?

Винаги нещата имат две посоки.

...

Също така - хора, които са с парализа на долните крайници /нарушение на гръбначния мозък/ - след имплантиране на стимулатор в увредения сегмент на гръбначния мозък след вертебротомия - успяват да си движат краката! /съзнателно движение/. Вероятно ще трябва да се учат да ходят на ново, понеже самите им мускули са отслабнали многократно в резултат от нарушената иневрация /не работи ли добре един нерв, не очаквайте, че тъканите ще си работят нормално/.

...

Някакви импланти в ретината за случаи на ретина пигментоза /зрителното поле се стеснява до ниво на централна "точка"/... имплатни в мозъка за лекуване на епилепсия... импланти в сърцето /то такива си имаме от бая време - пейсмейкъри/, импланти на пикочния мехур за инконтиненцио урине...

...

Компютърно моделиране на невронни мрежи...

...

Чудя се накъде отива нашето изследване?

Днес един колега ми вика - ама как, това е много важно за хората - ако някого го блъсне кола, той остава инвалид - а така - ще има шанс отново да ходи!

По принцип това е така. Но нашата човешка култура е консуматорски ориентирана, което означава - ориентирана към парите! Никой няма да се занимава с превенция и профилактика, щото от тях не може да се изкарат пари!!! А пари ни трябват, за да си купим... летящи чинии и да ходим да се бием с покемоните!!!

Сподели това мнение

Също така идеята за микроскопични машинки, които като кръвни телца да се пренасят с кръвта до тялото и да се борят с тумори и т.н. Схванах идеята. Създадени са страхотни неща, но цената им ги прави недостъпни, а са предтекст за развиване на военна технология, да речем.

Аз си мисля, че след създаването на атомно оръжие войните изгубиха своя традиционен ход на водене. Държава с атомно, водородно и от тоя род оръжие не ми е известно да е била нападана от друга държава. Самата заплаха за ответен удар обезмисля военните действия.

Нека има какво с какво да пълнят новините. Нищо, че създава илюзии за безсмъртие, божественост и игнориране на отговорността от постъпките ни, след като всичко е поправимо.

Сподели това мнение

Guest Емил от Льонеберя

Също много интересно наблюдение днес - гледам, че американците не са толкова напред в науката, колкото си мислех - всичките американци използват немски, английски или швейцарски технологии... но могат да направят пари от тях!

Само американците могат да направят "продукт убиец". Европейците с тяхната пазарна неориентираност ще стоят в лека сянка, но от друга страна някой трябва да им създава технологиите на американците. Признавам, че са по-бързи от коя да е европейска държава да създадат предприятие, базирано на дадена технология.

Да ви кажа - май по-добре така. То не може всички да живеем по американски...

Признавам, че бях емоционално шашардисан да разбера за всичките тези кабели и простотии... това май се води за върха на сладоледа при биоинженерните науки?

Сподели това мнение

Мисля че това част поредната нелепост на науката в медицината ,като това че продължават да търсят лекарства за следствието а не за първопричината ,която ги е създала ,което от една страна е разбираемо защото този бизненс с лекарствата казват ,че е по доходоносен от наркотиците само ,че легален :) ,и като гледам по аптеките ни има повече хора отколкото в хранителните магазини :) ,малко се отклоних от темата .Ами по темата ,не е разумно да се хвърлят толкова средства в технологии за едни инвалид ,няма лошо де трябва да им се помага това е показател за по напреднало общество ,някак си не ми се вижда такива средства да се влагат в това след като толкова хора има които в мометна гладуват и неможе да се използва техният във всяко едно отношение потенциал .Също ми се вижда и малко да се месим в това ,което Природата е направила като и казваме приерно не ти не си права този примерно незрящ човек трябва да гледа ти не си права неразбираш допуснала си грешка .Представям си отново колко духове ,ще разбуня :) .Трябва да им се помага на тези хора ,но в рамките на разумното .

Редактирано от veselinvalchev1981

Сподели това мнение

Леле, гледам BBC.Horizon.2011.Are.We.Still.Evolving и там един учен обяснява, че може да си избереш пола на т.нар. бебета в епроветка. Специално този го беше направил 9000 пъти. Основно преимущество е и че се избират здрави яйцеклетки (взема се една клетка от тях, която предварително се изследва) и се раждат деца без болести.

През 2012 г. е родено и 5-милионното бебе инвитро. Този учен обясни и че т.к. са изолирани гените за цвят на косата и очите, може да си избереш какви да бъдат за детето ти. Католическата църква била против и затова въпреки, че можели не го правели.

Представяте ли си, да си поръчате розови кученца със сини очи ^^

Сподели това мнение

Мисля че това част поредната нелепост на науката в медицината ,като това че продължават да търсят лекарства за следствието а не за първопричината ,която ги е създала ,което от една страна е разбираемо защото този бизненс с лекарствата казват ,че е по доходоносен от наркотиците само ,че легален :) ,и като гледам по аптеките ни има повече хора отколкото в хранителните магазини :) ,малко се отклоних от темата .Ами по темата ,не е разумно да се хвърлят толкова средства в технологии за едни инвалид ,няма лошо де трябва да им се помага това е показател за по напреднало общество ,някак си не ми се вижда такива средства да се влагат в това след като толкова хора има които в мометна гладуват и неможе да се използва техният във всяко едно отношение потенциал .Също ми се вижда и малко да се месим в това ,което Природата е направила като и казваме приерно не ти не си права този примерно незрящ човек трябва да гледа ти не си права неразбираш допуснала си грешка .Представям си отново колко духове ,ще разбуня :) .Трябва да им се помага на тези хора ,но в рамките на разумното .

А пък аз тотално не съм съгласна.Науката затова е наука, за да се правят всички тези проучвания, открития, които не бива да възприемаме само в дадения случай, много от тях могат да послужат за бъдещето за по- големи цели. Не се знае кое научно откритие ще доведе до друго по- голямо.

Не е работа на науката да търси начините как да се използва капацитета на здравите, как те да си осмислят живота си едва ли не.

Важен е вътрешният драйв, който носи човек сам да се научи да използва всички свои качества в полза на човечеството.

Ако самият човек живее безмислен и повърхностен живот, нито науката нито, какъвто и да било проект не би могъл да го вкара в полза роду.

От поста на Емил изпитах вътрешна радост.Чудесно, е че той в качеството си на човек от научния свят е станал свидетел на презентацията на уникални уреди и последни открития в медицината.При всички положения е било вълнуващо.

А аз тук се моля за всяка една конференция и я чакам всяка година с трепет, хахаха.Мисля от сега какъв ще бъде моя доклад на есеннната конференция, имам толкова идеи, но все - още не съм започнала да пиша и да правя рисърч.Вълнувам се и от темите на колегите, какви ще бъдат техните, хубавото е , че ще се издадат в сборник, който смятам да си купя.

Редактирано от Inatari

Сподели това мнение

Guest Емил от Льонеберя

Хората вече преминаха бариерата от времевия интервал под 1 милисекунда... и изработиха уреди за анализ в реално време. Има алгоритми, които да предсказват епилептичен гърч, паркинсонов схващ /като се схванат, сега си го измислих/ и подобни - и в определен момент се изстрелват сигнали, които да компенсират сигналите, породили гърча или каквото имаме на разположение.

За ретината не ми стана ясно какво са направили - само разбрах, че сложили електроди в нея и записвали, та се скъсали.

Направили срез на мозъка и го сложили в една паничка с електроди и по това какви сигнали записвали /синхронни, асинхронни, как се повлиявали от лекарства/ - успели да направят модел коя част от среза какъв тип неврони и връзки има - възбудни или инхибиращи.

Бая срези са правили, та целия мозък май вече го направиха на модели.

И сега правят опростени модели на невронни мрежи...

Не мога да си обясня как функционират диамантените електроди, обаче все ще разбера някой ден...

Напих един китаец и той си призна малко преди да изгуби говор и картина, че екипът му е разработил микроелектроди с висока плътност - върху едно поле с размер 4х4 мм се разполагат 11 хил електрода с размер 17 микрометра.

Тия както са тръгнали... ако стане като с мегапикселите на фотоапаратите... скоро ще имаме 12 милиона електрода върху 6х9 мм... и тогава скивай какво ще става.

Най-големият проблем са:

1. батериите и тяхното зареждане

2. обемът данни и начини за намаляването им

За обема данни има значение дали е аналогов или дигитален сигнала, както и за издръжливостта на батериите.

Зареждането може да стане... през кожата - имплантът подкожно, а зарядното - от външната страна на кожата - чрез индукция /?/.

Сподели това мнение

Еми какво тогава значи всичко е супер!Хахахах.

Сподели това мнение

гледайки този ,,напредък",се набива в очите,отношението на хората към нещата на около.То е като на най малките ,към играчките и другите неща.Само последните години има признаци на порастване .Но все още човечеството като цялост, не забелязва как наранява природата и себеси...Истината може да звучи и по следния начин:Защо трябва да учим нашите потомци, на здравословно,и екологично поведение.Като ще им приготвяме ,все по добри лекарства и технологично изпипани устройства ,за болните им тела...

Редактирано от АлександърТ.А.

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this