Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Съветите на Учителя - дискусия


catch22

Recommended Posts

Модераторска бележка: Приятели, отворихме тази тема за дискусии по съвети, дадени от Учителя, за да запазим основната тема само с подборката от съвети. Тук можете да сложите цитата с източника и да коментирате, да задавате въпроси и да дискутирате всичко, което ви вълнува.

Колкото повече се занимавате със злото в себе си или в ближните си, толкова повече го привличате и му давате първо място. Минавайте и заминавайте край злото без да го виждате, без да се разправяте с него. Спирайте вниманието си върху доброто в човека.

Езикът на Любовта

Аз имам един въпрос относно този съвет. Пред мен си признаха, уж на шега, че се изхвърлят биологични отпадъци (остатъци от трупове на животни) над мястото в реката, от която аз черпя по малко вода, за да си поливам доматите и краставиците. Аз, съответно, помолих хората, които го правят да преустановят тази дейност, защото може да се разболеем и да ми носят отпадъците, за да ги изгарям. Въпреки че не бях казала нищо лошо, нито обвинявах, а само помолих, въпросното семейство изпадна в отбранителна позиция, като накрая дори ми се присмяха и сега буквално ме мразят. Как да постъпя по-добре в тази ситуация? Правилно ли е да я подмина, да си извличам вода от земята директно, а да пламне епидемия?

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на Донка,че разкри темата и оправи кашата. :3d_146:

catch22

Този съвет на Учителя ,да спираме вниманието си върху доброто в човека ,е наистина много ценен.Кой от нас не е имал подобни проблеми със съседи,близки,колеги и дори с членове от собственото си семейство.Когато започнах по-сериозно да изучавам беседите и попаднах за пръв на този съвет,макар в друга беседа,аз с улових ,че това е нещо от което имам нужда и което трябва да разреша за себе си и то не еднократно.Защото ,когато не се справяме по правилен начин с дадена ситуация,а тя е урок за нас,тя се повтаря докато го научим.Но да отговоря на въпроса.Мисля,че е конкретния случай,ако хората са опърничави и неразбрани ,няма как да се постигне решение благоприятно за тебе,докато се ядосваш на ситуацията..Да спрат да правят това,което те е възмутило.Местата са ви в такъв ред,че ако не се преместите на друго място,проблема остава отворен ,докато съжителствувате.Следователно за тебе catch22 остава следния избор:Или следваш съвета на Учителя и намираш поне една добра черта на тези хора,която да си напомняш винаги в моменти на дразнене ,с цел да минеш през това зло без да го удостоиш с внимание.Аз в подобна ситуация съм си казвала мислено :Прости и/му Боже,той не знае какво прави в момента.Естествено това не означава да спреш с опита си да разговаряш и да обясняваш вредата и опасностите.Но ако вътрешно си спокойна ,докато правиш тоя опит,шанса да те послушат е доста по-голям.Другият вариант за избор е да се вържеш на хорото -да ги мислиш,да се възмущаваш,да говориш за случката и да се гневиш.Е по тоя път,те ще те дразнят все повече и повече.Изобщо опитай се да се повдигнеш с едно стъпало над тоя частен проблем и го погледни от страни.Днешната мисъл за деня дава още малко светлина по тоя въпрос.

Линк към коментар
Share on other sites

Модераторска бележка: Приятели, отворихме тази тема за дискусии по съвети, дадени от Учителя, за да запазим основната тема само с подборката от съвети. Тук можете да сложите цитата с източника и да коментирате, да задавате въпроси и да дискутирате всичко, което ви вълнува.

Колкото повече се занимавате със злото в себе си или в ближните си, толкова повече го привличате и му давате първо място. Минавайте и заминавайте край злото без да го виждате, без да се разправяте с него. Спирайте вниманието си върху доброто в човека.

Езикът на Любовта

Аз имам един въпрос относно този съвет. Пред мен си признаха, уж на шега, че се изхвърлят биологични отпадъци (остатъци от трупове на животни) над мястото в реката, от която аз черпя по малко вода, за да си поливам доматите и краставиците. Аз, съответно, помолих хората, които го правят да преустановят тази дейност, защото може да се разболеем и да ми носят отпадъците, за да ги изгарям. Въпреки че не бях казала нищо лошо, нито обвинявах, а само помолих, въпросното семейство изпадна в отбранителна позиция, като накрая дори ми се присмяха и сега буквално ме мразят. Как да постъпя по-добре в тази ситуация? Правилно ли е да я подмина, да си извличам вода от земята директно, а да пламне епидемия?

В твоят случай, аз не бих се занимавала повече с въпросните хора, а бих започнала да извличам вода от земята.

Не бих ги упреквала, не бих таила лоши чувства към тях, защото всеки човек мисли различно.

Ще дойде време и те сами ще се убедят в правотата ти, което означава, че негативното отношение към теб ще се превърне в позитивно.

Може би имат нужда точно от този урок?

Линк към коментар
Share on other sites

Розалина,

Аз точно отстрани го поглеждам и не тая ни една лоша мисъл към тях.

Виждам сега, че съм се изразила непълно:"защото може да се разболеем всички, които живеем там и да ми носят отпадъците, за да ги изгарям." Това не е частен проблем всъщност, а проблем, който може да засегне освен тях самите, поне още няколко населени места, плюс това, през което тече водата (биологичните + други отпадъци се изхвърлят в самата река).

Преди 2 месеца отровиха над 25 животни в това населено място, успях да спася само едно от уличните, както и собственото си, което хванах в начална фаза на повръщане и залитане. Разлепих промяната в НК и по този начин единствено показах гледната си точка, но не разговарях по темата, което може би е било грешка.

В случая, според теб, не бива да спра да обяснявам евентуалните опасности. Мога да опитам.

Линк към коментар
Share on other sites

catch22 наистина си поставена пред сериозна задача ,задачите които ни се прещат е да на изпитат характера ,да минеш на друго ниво .Друго като урок от Учителят съм чел ,че като видим нещо негативно в човек можем да се ползваме от това като знаем още по добре какви неискаме да бъдем .Иначе хората там явно те мислят за странна с различен от техният приет мироглед и затова и са така настроени предполагам ,нали като изключим глупоста им и другите нагативни прояви ,граничещи за мен с престъпност .Искат да те провокират ,да се заяждат .Опитай се да ги приемеш каквито са ,а ако полужението започва да се влушава ,потърси помощ и от полицията ,макар че това незнам колко би помогнало може би медиите вършат по добра работа днешно време а и те търсят такива неща .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Контролните органи също могат да се извикат с любов към нарушителя - в негова полза е да бъде спрян преди да е направил нещо, за което ще плати много по-сериозна цена. Ако той сам не осъзнава какво върши, както е с невръстните деца, проява на любов е да му се отнеме възможността да греши повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Контролните органи също могат да се извикат с любов към нарушителя - в негова полза е да бъде спрян преди да е направил нещо, за което ще плати много по-сериозна цена. Ако той сам не осъзнава какво върши, както е с невръстните деца, проява на любов е да му се отнеме възможността да греши повече.

Много добре Донке. След като си тръгнала да казваш кой какво осъзнава и върши и кой не, то тогава нека ти дам един пример. Седя аз от доста време насам и гледам застанала си горе на реката над мястото, на което стоя аз и хвърляш отровни мисли, които стигат до мен дето си поя доматите и краставиците. Е, трябва ли да ги преглътна и да ти простя или да викна невидимите контролни органи с любов към теб, за да те спрат преди да си направила нещо, за което ще платиш много по- сериозна цена? Искаш ли да се отнесат и с теб така, когато правиш грешки, Донке?

Тези всичките неща ги казвам повече на себе си, отколкото на теб, защото не искам да виждам лошото и да се занимавам толкова много с злото в теб и да пълня чашата си. Сега аз ще изпия моята си чаша и ще ти простя. Прости ми и ти, ако това, което ти казвам не ти се струва право.

Линк към коментар
Share on other sites

Прошката си е прошка, но ако някой с действията си причинява вреда на околните, той следва да бъде спрян, защото бездействието в този случай може да се окаже съучастие при положение, че сме имали възможността да спрем въпросното деяние, а не сме го направили.

Линк към коментар
Share on other sites

Мен са ме спирали, дори са ме гонили... тогава ми е било зле, но сега съм благодарна, неизразимо, огромно, искрено благодарна и за плесниците - преки и преносни, и за "обидите", които сега са много ценни за мен. Зле ми е било тогава, не защото не са ме обичали, не защото са ме гонили, а защото съм била неосъзната и не съм чула Божията воля навреме, а дори и да съм я чувала с рогата напред съм напирала да пробия стената.

Да - когато правя грешки, искам до мен наблизо да имам истински приятел, който вместо да ми "прощава" или вместо да се опитва той да ме вкарва в пътя и да ме критикува или поучава, задължително искам да извика "контролните органи" Отгоре. Дали ще го направи с любов или не - това вече не е моя работа. И нека ми парят бузите и нека ми се свива сърцето - всичко е за мое добро. А на теб, мила wenst, ще съм от цялото си сърце благодарна да ми посочиш както ти намериш за добре моите отровни мисли - къде точно ги прочете? Наистина това е много важно за мен.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Пред мен си признаха, уж на шега, че се изхвърлят биологични отпадъци (остатъци от трупове на животни) над мястото в реката, от която аз черпя по малко вода, за да си поливам доматите и краставиците. Аз, съответно, помолих хората, които го правят да преустановят тази дейност, защото може да се разболеем и да ми носят отпадъците, за да ги изгарям. Въпреки че не бях казала нищо лошо, нито обвинявах, а само помолих, въпросното семейство изпадна в отбранителна позиция, като накрая дори ми се присмяха и сега буквално ме мразят. Как да постъпя по-добре в тази ситуация? Правилно ли е да я подмина, да си извличам вода от земята директно, а да пламне епидемия?

Аз бих ти предложила в отговор това:

,"По добре ли щеше да бъде, ако Адам и Ева не бяха яли от забранения плод? Ева , ако не беше яла, щеше да остане и до сега неоформена пъпка. Като яде, тя цъфна и даде плод. Със съгрешението стана нещо от нея. Иначе щеше само да цъфне, без да узрее. Хората са чудни, като говорят за съгрешението на първите хора! Ще кажете, че аз насърчавам греха. Не го насърчавам - това е един закон, който накара Ева да яде. Има нещо в нея, което я накара да яде без позволение."

В твоята ситуация, ти си постъпила по единствения начин, който си сметнала за най- добър. Няма по- добър.

За да узрее човек, трябва да мине и през греха, не можем все розови пъпки да стоим. Свободна си да постъпиш така, както твоето вътрешно чувство за справедливост ти нашепва. Дали е грешно или не, няма значение, може би това е твоята ситуация в която нещо в теб ще узрее. С най- добри чувства.

Линк към коментар
Share on other sites

Много благодаря на всички за съветите. Два дена живях подчинена на правилата на раздвоението. Няма да ви обяснявам просто за тези 2 дни, когато изгубих вътрешния си баланс, колко неща се случиха. Дори ми крещяха непознати хора по улицата с невероятна злоба. Усетих се слаба. Веднага изградих план, по който чувствах, че е изтъкан от положителна енергия и в който аз поемам контрола. Още на същия ден, вземайки решението, започнаха да се появят положителни знаци - малки деца, грейнали, ме спираха по улицата. Сега действам по него и вече омразата от страна на семейството я няма, достъпът до реката ще бъде заграден и ще бъдат поставени общински табели, забраняващи изхвърлянето на отпадъци. Получих няколко съвета-предупреждения от бегли познати, които се оказаха изключително важни и стопираха нанасянето на големи бъдещи загуби в моите дела.

Стигнах до следния важен извод: Злите мисли, насочени към човек, могат да разбият енергийния му баланс за секунди, но ако същият този човек насочи цялата своя същност към добро - добра мисъл, той успява да неутрализира лошото.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаеш ли, и аз съм го забелязала това. Когато не съм на прав път за нещо или съм така по-хард настроена и започват да ми се случват разни такива неприятни неща - попадам на хора, дето тръгват да ми се карат за нещо, или поне си изливат на мен възмущението от нещо друго/някой друг и т.н. Както и обратно.

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Модераторска бележка: Приятели, отворихме тази тема за дискусии по съвети, дадени от Учителя, за да запазим основната тема само с подборката от съвети. Тук можете да сложите цитата с източника и да коментирате, да задавате въпроси и да дискутирате всичко, което ви вълнува.

 

 

Колкото повече се занимавате със злото в себе си или в ближните си, толкова повече го привличате и му давате първо място. Минавайте и заминавайте край злото без да го виждате, без да се разправяте с него. Спирайте вниманието си върху доброто в човека.

Езикът на Любовта

 

Аз имам един въпрос относно този съвет. Пред мен си признаха, уж на шега, че се изхвърлят биологични отпадъци (остатъци от трупове на животни) над мястото в реката, от която аз черпя по малко вода, за да си поливам доматите и краставиците. Аз, съответно, помолих хората, които го правят да преустановят тази дейност, защото може да се разболеем и да ми носят отпадъците, за да ги изгарям. Въпреки че не бях казала нищо лошо, нито обвинявах, а само помолих, въпросното семейство изпадна в отбранителна позиция, като накрая дори ми се присмяха и сега буквално ме мразят. Как да постъпя по-добре в тази ситуация? Правилно ли е да я подмина, да си извличам вода от земята директно, а да пламне епидемия?

 

(Може би)  Говорела си на техните души.И те са чули.Трябва време  да разберат ,че нищо не застрашава личностите им.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...