Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Онлайн курс по астрология в нашия форум - вашите мнения и препоръки?


Recommended Posts

Здравей query :)

Няма как да си участвала в такива курсове, защото идеята на нашия курс май е съвсем оригинална. Йордан и останалите опитни участници в астрофорума много се радват, че има и ще има все повече хора, с които ще разговарят и споделят и затова всички те единодушно пожелаха да помагат напълно безвъзмездно. Това означава, че учениците ще учат повече самостоятелно, а преподавателите ще дават всичко, което им позволява личното време, без да имаме очаквания и претенции към тях - само нашите сърдечни благодарности. Естествено всеки участник ще работи със своя ритъм и ще се стараем да вървим заедно с не много интензивно темпо.

За себе си мога да кажа почти същото като другите - знанията и уменията ми са в хаос и прилагането е слабо.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте и аз бих искала да се включа в курса! :)

Поздравления за прекрасната идеята! :feel happy:

Редактирано от mochito
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Бих искала да се включа в групата! Аз съм начинаеща в астрологията и подкрепям идеята за започване от "а" и "б".

Светъл ден на всички!

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Първото важно нещо е, кой на какво ниво е в познанията си за терминологията, елементите - знаци, планети и домове?

Второто важно условие е, да стане ясно до какво ниво иска дастигне и какво точно иска да научи за Астрологията всеки един?

:)

Аз имам базови познания и всичко би ми било полезно и, най-вече, интересно. Например, на коя планета в кой знак и дом какво точно й се случва, някои насоки относно това към какво да се насочваме, като гледаме един хороскоп, силни и слаби страни - едно е да имаш приблизителна идея, друго е да бъде обяснено от някой, който разбира :)

Линк към коментар
Share on other sites

Курса по астрология ще бъде воден от мен и в тази посока ще споделя как виждам нещата.

В астрологията има три компонента, които съставят цялостта на един анализ, това са знаците, планетите и домовете. Трудността идва, от това че нито един от тези елементи не може да се разгледа отделно, още повече извън контекста на карта. Това условие изключва разглеждането на домовете, или който и да е елемент, самостоятелно. Затова предлагам да се направи тема с общите характеристики на тези три елемента. Съответно, да се разискват неясните моменти, да се добавят линкове, към сайтове, които дават допълнителна информация, да се изяснят спорните моменти и едва след това да се пристъпи към действие.

Що се отнася до практиката, то за мен нещата стоят по следния начин.

Домовете съдържат най-конкретизираната информация, областта, която ни интересува, начините по който решаваме даден проблем, знаците дават характеристика, а планетите начина на действие. Именно от тази гледна точка трите компонента трябва да се разглеждат заедно. От тази рекурс предлагам поетапно да се разгледат всичките дванадесет дома, знаците, които ги управляват и планетите, като диспозитори, в други домове. Съответно задачата възложена за всеки един дом ще се състои в това всеки участник да събере хороскопи, които отговарят на характеристики зададени в условията на темата. След това, било на база на биографични данни, на лични разсъждения и предположения да обобщи наблюденията си, като съпостави данните от различните хороскопи. Така ще се видят в действие значенията на домовете, ще се открият нови, в крайна сметка ще разполагаме с базовия материал за да пристъпим към другите нива като синастрия, професионално ориентиране и тн.

Предлагам курса да стартира на 10.09, а до тогава нека желаещите да участват да се запознаят със сайта ТУК.

Това е база данни, с която се работи лесно, съдържа доста карти, които могат да помогнат.

Що се отнася до терминологията в астрологията, може да погледнете ТУК

Разбира се ще има няколко подготвителни етапа, например за достойнствата на планетите, за техните качества, за сигнификаторите и как да се избере най-дееспособния, в интересуващата ни област и тн.

Това е за сега, ако има въпроси питайте.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Йордан за пояснението.Звучи интересно .

Утрешната мисъл за деня ни казва нещо по нашата астро тема -да правим нещата с любов .

Нямам въпроси за сега .Освен може би, за програма ,от която да си вадим НК с добър графичен дизайн.

Речника е много ценен .Не знаех ,че имаме такова помагало в Портала .

Спокойна вечер на всички.

Линк към коментар
Share on other sites

Курса по астрология ще бъде воден от мен

Е вече каквото и да кажеш оттам нататък е излишно :) Програмата, която си сътворил, е идеална.

Аз лично чакам с нетърпение!

Линк към коментар
Share on other sites

Предполагам, че технически курсът ще бъде онлайн с аудио връзка като ще могат да бъдат визуализирани и слайдове/картинки за всички участници?

Ще е хубаво, ако сесиите могат да се записват, за да са достъпни и офлайн

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Администраторите са обмисляли подобен вариант на курса и дори приготвихме подфорум Уебинари, който все още предстои да се развива. Основната трудност при този род курс е, че не е възможно всички участници да се съберат в удобно за тях време и да вземат участие в сесията. Наистина е възможно да се остави запис на уебинара за тези, които не са успели да присъстват, но той трудно може да се сравни с удобството, което дава класическата форма на записване на мненията, въпросите и отговорите.

Засега се оформя решение, което предвижда работа в традиционната форумна среда, добре позната и удобна на всички наши потребители, в комбинация с експериментални сесии под формата на уебинари. Ще се учим и преценяме и заедно ще вземаме решения в движение по време на самия курс.

Огромно благодаря на всички приятели, които с много желание и готовност да се учат се включват в курса - без вас нямаше да има курс. Ние всички заедно ще го създаваме.

Ученикът трябва да има сърце чисто като кристал, ум светъл като слънцето, душа обширна като вселената и дух мощен като Бога и едно със Бога.(3 пъти)

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Добро утро на всички съфорумци! Искам и аз да се запиша в курса, надявайки се, че не съм "изпуснала" влака...

Линк към коментар
Share on other sites

Бих искала и аз да се включа, имам „въпроси” и предложения по отношение на курса.

  1. До колкото можах да разбера от литературата, която прочетох, всеки знак е свързан изначало с дадена планета, не съм стигнала до момента кой с коя, но ми е интересно...
  2. Всяка планета прави „пълен кръг” за определено време, което е различно, но не знам за коя колко е (само за някои), което също е интересно...
  3. Домовете се менят непрекъснато с времето, но не ми е точно ясно за колко часа става това...(дори не знам дали се изразявам правилно)
  4. Всеки знак е част Огън, Земя, Вода или Въздух, което предполага, че притежава някакви качества...
  5. Всяка планета е свързана с определена „сфера на живота” ни до колкото разбрах ...
  6. „Доста” време не знаех какво е квадрант, като значение на думата в астрологията и сега прочитайки обяснението :

Квадранти
– хороскопа се дели на четири части или четвърти. Това са: Източен – от Асц до Мц. Южен – от Мц до Дсц. Западен – Дсц до Иц и Северен – от Иц до Асц.

И понятие си нямам за какво се говори, мога само да предположа че Асц е Асцедент останалото е тъмна Индия, но преди това определение прочетох друго, което малко ме просветли :

Зодиака се дели на четири части –
квадранти
. Всеки от тях съхранява информация за една от фазите на развитие на човешкия живот. Детство, Юношество, Зрелост, Старост се разглеждат от гледна точка на космическата програма, имайки предвид условията на нашето раждане. Четирите фази на нашия кармичен път носят определена характеристика и създават програмата на живота ни.

ПЪРВИ КВАДРАНТ. Детство до 21 години. Съзвездия – Овен, Телец, Близнаци. Ако този квадрант е изразен в рождената карта, човек създава в детството си основната си жизнена програма. Ако тези домове са празни, то такива хора изгубват вътрешната си устойчивост, подложени са на хаос, трудно се възпитават и през целия си живот носят някаква липса на зрелост. За Овена е много важно правилното възпитание в детството в противен случай скрития или явен инфантилизъм може да стане източник на комплекси. Ако човек има много планети в този квадрант, трябва да се позаинтересуваме, какво е било детството му. При благоприятно възпитание в детството такъв човек ще пренесе през целия си живот светлина, чистота, способност да се учудва и любопитство. За педагозите е много важен този квадрант.

ВТОРИ КВАДРАНТ. Младост – до 42 години. Съзвездие – Рак, Лъв, Дева. Сили, учение, творчески ръст под нечие ръководство, максимално физиологично развитие, преувеличаване на възможностите, егоцентризъм, утвърждаване на собственото Аз, възпитание на чувствата.

(Не искам да засягам човека дал тези определения, но за „първолаци” те са напълно неясни)

  1. Думичката Аспект, чета първата книга за Астрология която ми попадна, чета я по-малко от месец и в един момент реших да питам позната – Аспект чертичките между планетите ли са? – С това искам да ви покажа, какво е нивото ми на познания с риск да се изложа...
  2. Посоките спрямо кое се определят ? Изток, Запад, Север и Юг
  3. Градусите как се мерят? Виждам чертичките, но не знам как или къде да гледам, ако са измерени.
  4. Двете линии MC-IC и AC-DC за какво са?
  5. Линиите на аспектите са ту по-дебели ту по-тънки, вече разбрах, че аспектите биват: Съединение (0), Опозиция (180), Тригон (120), Квадратура (90), Секстил (60), Полуквадратура (45), Полусекстил (30) и т.н. , но дебелината не се споменава има ли значение? И тези думички Тригон, Квадратура, Секстил, Полусекстил биха ми били по-ясни ако ги видя по-единично на картинка J
  6. И много много други въпроси, които тепърва ще ми ги ражда главата ...

Предложение 1: Ако вземем едни данни и съответно една натална карта, по която да се обяснят стъпка по стъпка и ред по ред тълкуванията съм почти убедена, че всеки ще може сам да седне и следейки този тертип да разчете собствената си карта и всяка друга...

Предложение 2: Всяка „стъпка” би било прекрасно, ако е придружена със снимка на отделния елемент, който разглеждаме ...

Всичко което изписах до момента са неща, които ми се въртят из главата, надявам се не съм прекалила, а ако съм извинявам се ...

Що се отнася до терминологията в астрологията бих искала да ви помоля, ако може с обяснението :

Антис – две точки се намират в антис, ако са разположени на равно по градус разстояние от оста Рак/Козирог. Например, когато Луната се намира на 15 градуса в Рак, антис се явява 15 градуса в Козирог.

да дадете и нагледен пример, не съм на Ти с картите и градусите (всъщност започнах съвсем скоро) и от коя точка се взима този градус, ако го видя ще го разбера може би, но така и понятие си нямам за какво се говори.

Поздрави и с интерес ще следя развитието на темата!

Линк към коментар
Share on other sites

Писането във форум изисква време, основно за разбиране, какво иска да каже другият.

По тази причина предлагам на всички, които искат да участват в курса, да ме намерят на

Skype: Ouranopolis.Ouranopolis, за да обсъдим посоката, в която ще се развиват нещата.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Администраторите са обмисляли подобен вариант на курса и дори приготвихме подфорум Уебинари, който все още предстои да се развива. Основната трудност при този род курс е, че не е възможно всички участници да се съберат в удобно за тях време и да вземат участие в сесията. Наистина е възможно да се остави запис на уебинара за тези, които не са успели да присъстват, но той трудно може да се сравни с удобството, което дава класическата форма на записване на мненията, въпросите и отговорите.

Засега се оформя решение, което предвижда работа в традиционната форумна среда, добре позната и удобна на всички наши потребители, в комбинация с експериментални сесии под формата на уебинари. Ще се учим и преценяме и заедно ще вземаме решения в движение по време на самия курс....

Ами ако няма аудио комуникация, то се губи 90% от ефективността. Надали Йордан ще седне да пише толкова, колкото би изговорил щото това си изисква време. Даже да не говорим за всички останали предимства на гласовата комуникация....

Един вариант е да зе записва поредната част от курса в mp3, без да е онлайн. След това всеки слуша, когато може и въпроси и коментари във форума.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ами вече всеки си преценя кое колко му е ефективно - за фoруma е важно да останат записани в достъпен за всеки потребител по всяко време и по най-лесния начин базовата информация, разсъжденията, задачите, примерите, опитът на участниците. На когото този начин не му харесва, създава си или си намира по-добър. Ако освен този начин се намери допълнителен безпроблемно действащ и широкодостъпен начин - супер, но той ще се тества и прилага в движение паралелно с традиционния. Смятаме, че не е разумно да се правят две съвсем нови неща наведнъж и така да се рискува самото начинание.

(Все пак организаторите сме със Сатурн в козирог и меркурий в дева :3d_146: )

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Сърдечно благодаря на организаторите на он-лайн курса по астрология!

Една прекрасна инициатива!!

Записвам се и с нетърпение чакам първото занятие на 10 септември!

Линк към коментар
Share on other sites

Чудесна идея и колко много желаещи ! Надявам се всички да оценят по достойнство жеста на г-н Анов, защото става дума за трудоемко начинание. Със сигурност има какво да науча от курса, но всичко зависи

формата и начина по който ще се организира.

Линк към коментар
Share on other sites

Концепцията е ясна.

Курса ще се развива под формата на форум. Ще има работни материали или ще бъдат препоръчани такива, които да са от полза за решаване на задачите поставени в отделните модули. В началото ще се наблегне на основите, като ще се започне от планетните достойнства и след това поетапно ще се надгражда.

Основната част от работата ще бъде самостоятелна, след поставяне на задача, ще има време за работа и оформяне на извод. Синтезирането на принцип или метод за решаване на даден тип задачи, ще доведе до края на дадения урок и ще обозначи началото на нов.

п.с. Та, Божидаре, ако имаш желание да участваш при тези условия, заповядай.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Още един сатурн в козирог - но с мъжки оттенък :3d_146: - сори за астро-спама

Линк към коментар
Share on other sites

Още един сатурн в козирог - но с мъжки оттенък :3d_146: - сори за астро-спама

Позна, но като твоя проекция :) ха ха ха . Означава "Ограничаване на търсенето на съвети и помощ вследствие страх от загуба на контрол".

А пък аз точно това критукувам в случая, защото не го харесвам в себе си :)

Но пък несъзнавата ми част от действието на Сатурн също оказва влияние: "Разбирането, че всяко нововъведение изисква период на регресия/разпад/трудности от началото". Та затова аз съм готов да пренебрегна трудностите при нововъведенията :)

Виж как хубаво се разбираме астрологично :) ха ха ха

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...