Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Още за родните медии...


Recommended Posts

Пускаш сутрин телевизора: от екрана те гледат мрачни физиономии които с траурни гласове каканижат една след друга печални новини. А. Цоцо'ова за по убедително е в черна траурна рокля. А нали днес е празник - самия Барозо ще открива новата линия на метрото.

Прескачам на Нова - там водещия се мята като маймуна в клетка и ни замеря с лоши новини, как 25000 мечтаели да емигрират в Гърция, (откъдето периодично ни връщат хора - скелети) и в Испания, където безработицата минава 20%. От всички медии плюят по Бербатов - бил двоен измамник. Не искал Ювентус, които му купили билети за самолет (без да го питат) а Фулъм. Ама чакайте, нали: "Докато всичко не е договорено - Нищо не е договорено!" А в същото време го канят в Националния ни отбор.

Прескачам на ТВ 7 - там пък водещата избира късметче със сентенция от един древен мъдрец: "Не казвай всичко което знаеш, но знай всичко което говориш." "- ха, мен не ми харесва", се фръцва коконата. Ама кой те пита дали на теб ти харесва - не е ли важното какво мислят стотиците хилядите зрители.

Край, изключвам телевизора, и отварям прозореца - навън природата се събужда и вкарва чист, свеж въздух в облъчената допреди малко от ТВ манипулатори стая.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

А ето ги всъщност добрите новини за деня: За пътища, за училища и за зали ще отидат парите, които внасят в бюджета консорциумът "Тотал", ОМВ и "Репсол" за проучванията за нефт и газ в блок "Хан Аспарух". Това е заявил премиерът Бойко Борисов на правителственото заседание в сряда, когато бе подписано споразумението, стана ясно от стенограмата, публикувана на сайта на Министерски съвет.

"Тези дни свършихме добра работа с Делян Добрев. Подписахме предпроектното проучване за VІІ реактор за „Козлодуй”. „Уестингхаус” го спечели. Подписахме споразумението с „Газпром” за цената на газа със стара дата от 1 април, с 11% по-ниска, което е около 115 милиона долара по-малко. Сиреч, живи пари сме спестили. И дадохме окончателното становище относно подписването ноември месец на договора за „Южен поток”.

Днес в 12,00 часа подписваме с консорциума на три от най-големите европейски компании - „Тотал”, ОМВ и „Репсол”, относно проучването и добив на нефт и газ в Черно море, където 40 милиона евро също веднага внасят в бюджета. Просто за тези няколко дни едни от най-големите компании в света в своите области…

Така че за тези няколко дни идват инвеститори, които са от първите компании в света и водещи в своята сфера. Едната е от най-големите американски компании, другата руска и третите – от европейските, съответно Франция, Австрия и Испания.

източник: http://www.focus-news.net/?id=n1691144

...И още: Тотю Младенов: Вдигаме всички пенсии с минимум 7.6% от догодина.

Питам се, кои и защо избягват добрите новини? Някой знае ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Алекс каквото се търси, това се предлага. И аз съм се чудела, но се оказа, че медии, които наблягат на хубавите събития не оцеляват. Има такива опити и сега и по-рано, още когато предимно радиостанции са били.

Остава да си обясним защо болшинството хора харесват/търсят/искат лошите новини?

Може би проблеми със завистта си имаме все още. Или по принцип ни е трудно да се справяме с живота си и някак ни олеква, като чуем, че и на други някои им е трудно - с една дума не сме само ние, ето на и на други се случва, и те страдат, и те не се справят. Предполагам точно по тази причина се харчат и жълтите вестници - сигурно е съблазнително да прочетеш как еди кой си, красив, успял и т.н. също има проблеми, че иначе не ни се струва никак честно.

На мен не ми харесват моите предположения/обяснения, така че ако имаш други - давай!

П.П. Уточнение - не са само родните медии така!

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

В някои медии има раздел, наречен "Добрите новини".

Между другото, всеки читател може да си избере какъв тип новини да (не) чете.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 years later...
В 31.08.2012 г. at 19:53, Диана Илиева каза:

Алекс каквото се търси, това се предлага. И аз съм се чудела, но се оказа, че медии, които наблягат на хубавите събития не оцеляват. Има такива опити и сега и по-рано, още когато предимно радиостанции са били.

Остава да си обясним защо болшинството хора харесват/търсят/искат лошите новини?

Може би проблеми със завистта си имаме все още. Или по принцип ни е трудно да се справяме с живота си и някак ни олеква, като чуем, че и на други някои им е трудно - с една дума не сме само ние, ето на и на други се случва, и те страдат, и те не се справят. Предполагам точно по тази причина се харчат и жълтите вестници - сигурно е съблазнително да прочетеш как еди кой си, красив, успял и т.н. също има проблеми, че иначе не ни се струва никак честно.

На мен не ми харесват моите предположения/обяснения, така че ако имаш други - давай!

 

П.П. Уточнение - не са само родните медии така!

Една от причините за афинитета към негативни новини е, че хората инстинктивно искат да се запознаят с подобна информация, за да може евентуално после да предпазят себе си и близките си от такива опасности. Било ни в природата.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Медиите загинаха, заедно с идването на Интернет, и ликвидацията на икономическия модел. Всички чакаме всичко да е безплатно. Е, получаваме го - медиите ни говорят това дето плащащия иска :)

Линк към коментар
Share on other sites

Медиите не са загинали! Загина качествената журналистика в тях, или поне само единици останаха. И то подобни журналисти не са "оперативни". Станаха "шефове" и вече "играят хорото на капиталодържателя".

Но има и добри новини. И то точно от влиянието от наличието на Интернет произтичат. 

На Стойчо Керев предаването - "Новото познание" го качиха на екран, заради рейтинга. Един реванш за "свалянето" му на "Въпрос на гледна точка".

Май гражданското общество се премести в Интернет, независимо от промяната на икономическия  модел (съвременен феодализъм , според мен).

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...