Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво е съвършенството?


B__

Recommended Posts

Какво е животът? Кой е животът? Бог е живота.

Смятаме Бог за съвършен. Логично е да приемем, че и Животът е съвършен. В живота ни се дава това, което трябва да ни се даде, независимо дали то е добро или лошо. Както Учителя казва, страданията ни служат да се учим. Друг е въпросът, че умните страдат по-малко.

Животът е низ от добро и лошо, преминаване на доброто в лошо и на лошото в добро.

Съвършенство не е някакво абстрактно равновесие или баланс, нито среден път, така както го разбира Западния човек.

Съвършенството е постоянното движение по вълната между доброто и лошото и тяхното съчетаване. Съвършенството е изкуството да се живее, така както животът сам се изживява.

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да твърдя, че някой или нещо е абсолютно съвършен/о, защото това означава, че и аз следва да съм напълно съвършен за да мога да го оценя и да твърдя това. Не, аз мога да кажа за някого: този човек е по-съвършен от мен, и нищо повече. Аз знам, че животът безкрайно превишава представите ми за него и в тази част в която го познавам, животът е изключително красив. Има и много, което не знам дори и косвено. Има много, което дори и не мога да предположа за момента... Съвършенството е една нищо не значеща измислена дума опитваща се да очертае някаква граница там, където я няма, свивайки по този начин безкрайността така, че ограничените ни съзнания да я "обхванат". Според мен можем да говорим само и единствено за относително съвършенство, бележещо максимума, който може да бъде достигнат в даден етап и при определени условия.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...