Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Изкуството


Ради

Recommended Posts

Според мен човешкото изкуство е живо дотолкова, доколкото хората са живи за него. Това означава каква част от жизнените си ресурси (време, пари, усилия) използват за него. Нямам впредвид обаче гледането, слушането, купуването на предметите на изкуството, а личното създаване на изкуство - само това се брои, колкото и малко да е. Вече създаденото се брои на този, който го е създал. Само той знае какво е почувствал и с какво се е обогатил, а потребителите, дори и професионалните критици, само си въобразяват че знаят. Те могат да човъркат с него сърцата си, но за да дойде плод сърцата им изискват много повече от това, а именно - работа през четирите сезона. В духовен смисъл Х. Хесе е описал това в "Сидхарта".

Редактирано от Диан Георгиев
Линк към коментар
Share on other sites

Всяко изкуство има свое дуенде.

Няма карта, нито опит за търсене на дуендето. Познати са пътищата за търсене на Бога - от жестокия начин на отшелника до изтънчения маниер на мистика. Посредством някаква "кула" както Света Тереса или по три различни пътища като Свети Хуан де ла Крус. И макар, че трябва да крещим с пълен глас като Исай: "Наистина ти си, о съкровени Боже" (гл. 45, 15); в края на краищата Бог изпраща първите си огнени стрели на онзи, който го търси.

Дуендето изгаря кръвта като силен цяр, изтощава и отхвърля цялата заучена и изящна геометрия, разчупва стилове и се опира на неутешимата човешка мъка. То е и причината Гоя, майстор на сивото, сребристото и розовото, както в най-добрата английска живопис, да започне да рисува с колене и юмруци в ужасно катраненочерно. "Истинската борба е с дуендето" (Лорка)

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Всеки има своята творческа енергия . Как ще разполага с нея е отделен въпрос.

В България все - още не стоят така нещата .Изкуство все - още се прави почти за без пари . И има хора , които пак са недоволни от това .

Баба ми например никога няма да разбере , че за да завърши човек НХА /национална художествена академия / са нужни доста усилия . Че и там хората , ходят на лекции и , че висшето образование по - изкуствата , никак не срамно , а едно от тези , които са с най- високи такси и най - реномираните . Но според нея щом не е математика или нещо от сорта , това не е висше .

Иди и и разправяй , че всъщност е много по - трудно да влезеш в НХА , отколкото в ТУ или СУ . Най- малкото заради бройките . Просто НХА за художниците е като НАСА за космонавтите .

Удоволствието от изкуството го изпитва всеки , защото всеки има усет към цветовете , към формата , към композицията , към текстурата и т.н.

Подбирането на дрехи и гримирването например също е до голяма степен изкуство, подреждането на маса за гости , също е изкуство ,приготвянето на храна и оформянето и като чиния , има арт и в интериора , подредбата на градината и какво ли още не . Дори боядисването на яйца за Великден е изкуство . Избирането на аксесоар към ежедневния костюм е изкуство . И още хиляди ,хиляди ежедневни дейности са изкуство . Всеки малко или много проявава усета си за него .

Същото мнение битува в България и за психологията. Нищо, че се учи десет години (трябва да си доктор за легитимна практика) плюс 5 отделно в избрана школа. Но нещата се променят и новото поколение се отнася различно. В Канада например, на всеки нуждаещ се държавата осигурява 200 часа годишно психоанализа. И за разлика от България, посещението при психолог е рутинно и нормално. А психологията там е една от трите най-реномирани и успяващи професии. Тук се смята, че за да отидеш при психолог, трябва да си луд... което говори колко изостанали са някои разбирания тук. А за да бъдеш психолог, се изисква огромна ежедневна дисциплина и поддържане на много високо ниво на психична енергия, за да не бъдеш смазан от проблемите на хората. И това е жертва и изкуство. Както и наука. Както изкуство тук се прави почти за без пари, така българинът очаква психологията да се практикува без пари... А радостта от познанието на истинската дълбинна психология е голямо. Велико изкуство е психологията! Обичам я!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Не би било лошо фантазията да разширява ограничения свят не на детето, а на възрастния. Няма по-фантазна представа за света от детската. За възрастните остава утехата на изкуството, ако имат сетива обаче. Затова има понятия като масово и елитарно изкуство.

Кое е първичното? Играта или културата? В генезиса им се съдържа изкуството - не като атрибут, а като отражение и творчество.

Между сетивата и ........................................парите има още безброй неща.Там някъде често се загубват играта и културата.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Истинският творец отговаря пред собствената си съвест дали се е повлиял от пари или някои подобни желания с цел да успее.

Ако го прави - то той проституира..

А проституиращи хора на изкуството (дори не искам да ги наричам така ..) има много.

Има една великолепна мисъл на Bertolt Brecht -

"Art is not a mirror to reflect reality, but a hammer with which to shape it."

:thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Изкуството е голяма работа ама за хората на изкуството за нас остава само удоволствието.А днес и едното другото

се правят само за пари.Изкуството според мен не е 100% интелектуален труд а 50 % от това е сръ4ност

Изкуството е духа облика на цивилизциата,зрелище ако щете,хармония. Всеки изкуство не може да прави.

Изкуството едадено от Бога

А малко ли е "само" удоволствието (въпросът ми е риторичен)? Според мене докосването до голямото изкуство е едно от най-висшите удоволствия в земния ни живот.

Нищо грешно няма в това творецът да получи пари за своето изкуство, ако то е истинско, вълнуващо. Истинският творец получава пари за творчеството си, но парите в никакъв случай не са основна и единствена мотивация за него, за да се занимава с изкуство.

Парадоксът е, че заплащането на труда на твореца зависи до голяма степен от зрелостта и духовността на обществото, в което той живее. И този парадокс не е от днес.

Ще дам един пример. На една от главните улици на Бургас - "Алеко Богориди", и то пред сградата на Археологическия музей(!) и Окръжна библиотека(!) от години са се разположили хора, смятащи себе си за художници. В техните "произведения на изкуството" присъства известна сръчност (да речем, около 10%), но това все още не е професионализъм. Тъжното е, че въобще отсъства Божията искра. А още по-тъжно е, че това "изкуство" много се харчи. И докато преди няколко години една такава "картина" се харчеше за 20-30лева, сега се харчи за 5-6 пъти повече.

В началото ужасно се дразнех, докато не осъзнах, че за да твори и да възприема възвишеното изкуство, душата трябва да е достигнала определено ниво на вибрации. А можем ли да се сърдим на някого, че душата му не трепти достатъчно...

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

В началото ужасно се дразнех, докато не осъзнах, че за да твори и да възприема възвишеното изкуство, душата трябва да е достигнала определено ниво на вибрации. А можем ли да се сърдим на някого, че душата му не трепти достатъчно...

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Добър ден на всички ви!

Аз съм нов тук, но форумът вече ми харесва много. Виждам че хората тук са добри и се интересуват от неща които интересуват и мен. Надявам се да завържа хубави контакти тук.

Сега по темата. Това което аз знам е че изкуството не може да има без красота и любов. Всъщност трите се припокриват и дори могат да бъдат опредлени като едно цяло. Любовта е красива, изкуството е красиво, красотата е любов и любовта - изкуство. Т.е. това е неделима троица с голяма сила. Изтинското изкуство може да бъде създадено само от човек познал Любовта и Красотата. Няма смисъл да обяснявам на вас как точно тези неща влияят върху духа и съзнанието на човека(тези неща вече сте си ги говорили). Това върху което искам да обърна внимание е как можем да приложим силата на Изкуството. Аз уча Социални дейности в университета. За времето до сега се сблъсках с много тежки истини за тежкия живот на хората в неравностойно положение(било то физическо, психическо или социално). На тези хора, пометени от своите недъзи или неуспехи в обществото, не им остава и секунда за духовност, любов и красота. И така всеки ден, затваряйки се в омагьосан кръг където ниската духовност се мултиплицира и води след себе си нови злини. Ако бъде изготвена подходяща програма която да осигурява досег на тези хора до Изкуството то това може да им бъде ценна помощ в трудностите. Трябва да напълним стомасите им, но дори хапка за душата им ще свърши голяма работа.

Разбира се силата на Изкуството може да помогне и на всеки друг носейки му Любов и Красота, а както казах ефекта им ви е ясен.

Поздрави

Ар

Линк към коментар
Share on other sites

Добър ден на всички ви!

Аз съм нов тук, но форумът вече ми харесва много. Виждам че хората тук са добри и се интересуват от неща които интересуват и мен. Надявам се да завържа хубави контакти тук.

Сега по темата. Това което аз знам е че изкуството не може да има без красота и любов. Всъщност трите се припокриват и дори могат да бъдат опредлени като едно цяло. Любовта е красива, изкуството е красиво, красотата е любов и любовта - изкуство. Т.е. това е неделима троица с голяма сила. Изтинското изкуство може да бъде създадено само от човек познал Любовта и Красотата. Няма смисъл да обяснявам на вас как точно тези неща влияят върху духа и съзнанието на човека(тези неща вече сте си ги говорили). Това върху което искам да обърна внимание е как можем да приложим силата на Изкуството. Аз уча Социални дейности в университета. За времето до сега се сблъсках с много тежки истини за тежкия живот на хората в неравностойно положение(било то физическо, психическо или социално). На тези хора, пометени от своите недъзи или неуспехи в обществото, не им остава и секунда за духовност, любов и красота. И така всеки ден, затваряйки се в омагьосан кръг където ниската духовност се мултиплицира и води след себе си нови злини. Ако бъде изготвена подходяща програма която да осигурява досег на тези хора до Изкуството то това може да им бъде ценна помощ в трудностите. Трябва да напълним стомасите им, но дори хапка за душата им ще свърши голяма работа.

Разбира се силата на Изкуството може да помогне и на всеки друг носейки му Любов и Красота, а както казах ефекта им ви е ясен.

Поздрави

Ар

icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Малко не съм съгласна с горното твърдение. Познавам хора на изкуството с физически недъзи, художници и музиканти, учили за инженери, физици, нереализирани като такива или подобни технически професии, които създават неописуема красота. Спомнете си и за Дамян Дамянов.

И каква е тази философия, изповядваща мнения, че хората, чиито професии са свързани с производство на материални блага или пък такива с някакъв вид дефекти, не могат да бъдат "духовни". Що е то "духовност" според вашите критерии. Нима един биолог не може да бъде духовен или леяр например, или шофьор на такси. Едно по-отворено съзнание не би си позволило да поставя подобни етикети. А именно отвореното съзнание е по-близко до така спряганата напоследък духовност. Произведение на изкуството може да бъде и една добре изиграна партия шах, една талантливо конструирана и построена къща. Програма... какво да програмираме, хората ли... :huh: - звучи ми неонацистично и много програмирано.

Изкуство не се създава по план график.

Линк към коментар
Share on other sites

Малко не съм съгласна с горното твърдение. Познавам хора на изкуството с физически недъзи, художници и музиканти, учили за инженери, физици, нереализирани като такива или подобни технически професии, които създават неописуема красота. Спомнете си и за Дамян Дамянов.

И каква е тази философия, изповядваща мнения, че хората, чиито професии са свързани с производство на материални блага или пък такива с някакъв вид дефекти, не могат да бъдат "духовни". Що е то "духовност" според вашите критерии. Нима един биолог не може да бъде духовен или леяр например, или шофьор на такси. Едно по-отворено съзнание не би си позволило да поставя подобни етикети. А именно отвореното съзнание е по-близко до така спряганата напоследък духовност. Произведение на изкуството може да бъде и една добре изиграна партия шах, една талантливо конструирана и построена къща. Програма... какво да програмираме, хората ли... :huh: - звучи ми неонацистично и много програмирано.

Изкуство не се създава по план график.

Здравей Силвия!

Може би не съм написал това което искам да кажа по правилният начин. Права си че не може да раздавам етикети. Не съм този, който трябва да го прави. Права си, че няма значение какъв си за да бъдеш духовен(съгласен съм също че духовността е да имаш отворено съзнание). Това което искам да кажа е, че има хора, които заради една или друга причина не могат да поддържат своето отворено съзнание. Аз имах възможността да се срещна с такива хора. Мисля си, че ако им се даде възможност по някакъв начин да се досегнат до или да творят някаво изкуство, това ще им е от помощ.

Може би думата "програма" наистина не е на място. Става въпрос за целенасочена помощ в тази насока.

Поздрави на всички

Ар

Линк към коментар
Share on other sites

За изкуството Учителят е казал, че когато творим Бог ни дава да надникнем в Неговият свят... Но когато се твори със сърце, както и когато се усеща със сърце. Това не е просто интелектуален труд, за добро заплащане. :feel happy:

Изкуството е разговор с невидимият свят, поне за мен :rolleyes::3d_052:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Наистина истинския художникът не е художник,той е картина!Не случайно Илия Бешков е каэал ''Рисувайте рисувайте рисувайте докато самите вие станете рисунка''

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Изкуството е плод на нашите фантазии и въображение - не винаги фантазиите са свързани с божества и религии - например преди фантазирах че имам Дракона от Приказка Без Край - Фалкор и го рисувах постоянно - Изкуството е много хубаво нещо но не всеки плод на изкуството е символ на хармония и радост - но то може да ни помогне да се развиваме духовно и да ходим напред - Има за съжаление хора които имат и тъмни мисли и фантазии и използват изкуството за да създават мрачни картини например или тежки филми(Стивън Кинг например) - все пак понякога чрез такова изкуство някои хора си избиват страховете които всеки човек има - и през погледа на такива автори страховете ни изглеждат големи чудовища. както се казва "Очите на страха са големи".

Понякога хората имат нужда да излеят тези фантазии във нещо - книга или филм или картина или песен тъйче и такива трябва да ги има - стига да не вредят на някого чрез това изкуство.

Редактирано от Гарванче
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, привет mishelina,

Да, наистина - творчество, красота, култура, духовност, любов, душа - все ключови думи за изкуството. Права си и за материалният бит - колко хора днес се занимават с някое изкуство, колко творят за да направят света по-красив и добър, да не говорим за десетките забравени големи български творци...

Но сега, в първата третина от Епохата на Водолея Любовта работи. Тя ще очисти Религията от заблуди и суеверия и ще възроди истинското Изкуство и неговата мистична красота. Посредством тези две основни области, Любовта ще организира колективния живот и обединението на хората.

"Някъде" четох че, БОГ ражда религията (новата информация слиза при човека под формата на откровения и нравсвтени норми), от религията пък произлиза културата, а тя от своя страна създава цивилизацията!!!

Та може би цивилизацията върви към края си, щом културата е изгубила връзка с първопричината???

Линк към коментар
Share on other sites

Културата е много, много, много повече от религията. Културата се гради векове. Тя освен религията включва в себе си науката и образованието, изкуството, обществения ред, междуличностните отношения, отношението към природата.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Културата е много, много, много повече от религията. Културата се гради векове. Тя освен религията включва в себе си науката и образованието, изкуството, обществения ред, междуличностните отношения, отношението към природата.

Добре аз съм нов и не разбирам, та нали в основата на Християнството както и учението на Учителя е Любовта, качества на която са всички тези белези, които ти преписа на културата???

Линк към коментар
Share on other sites

Когато се появи ново Учение, то наистина оказва своето влияние и тласък върху културното развитие на човечеството. Всъщност целта е именно тази. Културата изразява степента в която са реално усвоени и приложени всички духовни наставления дадени на човечеството от началото на съществуването му. Затова всяко ново учение е само импулс, тласък който се дава на човечеството за да развие своята култура. Религията се създава от хората и в много случаи е просто изопачено следствие на даденото по-рано Учение. Това е в резултат от склонноста на хората да принизяват всичко до собственото си ниво, както и от злоупотреби със смисъла на Учението. В такива случаи, ако не бъде изчистена, религията вече се превръща в пречка за развитието. Затова и системно се дават "нови" Учения.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато се появи ново Учение, то наистина оказва своето влияние и тласък върху културното развитие на човечеството. Всъщност целта е именно тази. Културата изразява степента в която са реално усвоени и приложени всички духовни наставления дадени на човечеството от началото на съществуването му. Затова всяко ново учение е само импулс, тласък който се дава на човечеството за да развие своята култура. Религията се създава от хората и в много случаи е просто изопачено следствие на даденото по-рано Учение. Това е в резултат от склонноста на хората да принизяват всичко до собственото си ниво, както и от злоупотреби със смисъла на Учението. В такива случаи, ако не бъде изчистена, религията вече се превръща в пречка за развитието. Затова и системно се дават "нови" Учения.

Еми тогава в този ред на мисли всеки "културен" човек трябва да е високо духовен и дълбоко нравствен!

Защо това не е така в днешно време?

Линк към коментар
Share on other sites

Културният човек наистина е високо духовен и дълбоко нравствен. Но по-външната форма не трябва да се съди дали един човек е културен или не. Етикецията лесно се заучава, но когато липсва културно мислене, тя е просто лицемерие. Всъщност културата в световен мащаб е на отчайващо ниско равнище.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Изкуството е нещо велико!То по-скоро се отнася до Божествения свят отколкото до човешкия.Изкуството облагородява човека и го прави по-добър, по-човек.!

Линк към коментар
Share on other sites

Висшите светове са светове на красотата.

Изкуството ни учи как да живеем в тези светове - красиво.

Само тогава ще можем да кажем: Там е моят дом.

И от най-прекрасните пера ще сътворим крилата си.

Линк към коментар
Share on other sites

Красив е порива... на твореца.

Наскоро гледах снимки на малки разплакани деца. Фотографката ги разплакваше, за да улови лицата и очите им.

Има грозни, гротескни картини, изразяващи тежки душевни състояния, има снимки и картини, в момент на болезнена смърт. И други подобни... Това също е изкуство, и не винаги е красиво произведението...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...