Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За самочувствието


Ван123

Recommended Posts

Ами аз ето така го разбирам самочувствието. Поставени сме в една среда. Околна среда да я наречем. Ние контактуваме с нея чрез усещане - най - простата сетивност, възприятие - отразителната сетивност, представа - резултатът от минало възприятие, въображение - създаване на нови образи в резултат на стари познания, възприятия, представи.

Положителната или отрицателната оцветка на този контакт на субекта със средата е чувството, в частност към собствената личност - самочувствието.

Е, ами самочувствието е продукт на контакта с околната среда. А ако собствената личност се разгледа като един от компонентите на околната среда и то един от многото компоненти на тази заобикаляща среда, самочувствието няма да бъде нищо повече от общото чувствие, пораждащо се от този контакт.

Ами собствената личност е нищо повече от заобикалящото ни. А ние къде сме тогава? :D

Линк към коментар
Share on other sites

Максим,

съгласен съм с

но с едно уточнение - те проявяват този тип поведение към хора,които определено са им под нивото и не им "скачат"

Ако ти скочиш на Махатма Ганди,на Мохамед Али,на Михаел Шумахер - те ще те смачкат безмилостно.

Защото помнят Ахил,и Голиат и самочувствието им не би допуснало да ги наредиш ТИ ТЯХ в тази редица.

Такъв тип С. проявявам аз към котката ми.Аз знам,че мога да я убия без проблем във всеки момент-и тя  го знае.И не ми скача,и аз не "избивам комплекси" върху нея.А я галя нежно,и се грижа за нея,и живота ни тече в абсолюна хармония- мир,любов,фанфари.

Не съм съгласен. Остро се противопоставих дори на Гуруджи, защото не съм съгласен с нещо организационно в групата, но той си е същия-любящ, спокоен, усмихнат. Знае вече какво наприказвах, включително и негативно и въпреки това отношението му към мен не се промени. Пак ми помага и пази, каквото и да направя добро или лошо, няма да ме отхърли, защото любовта му е безусловна. Тогава разбрах, че това което говори е истина и наистина го живее. Е, има човек в групата, който е от категория С, която описваш. Той ми скочи веднага щом му казах истината в очите, направи ме враг и се опита да ме изолира, забрани ми достъпа до групата, но той си е просто координатор, с всички свои слабости, днес е там, утре вече друг ще е кординатор.

Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос към това, което казва Силвия СД - Ако наистина самочувствието е продукт на контакта ни с околната среда, то какво самочувствие ще има човек претърпял корабокрушение и попаднал сам на необитаем остров? И въобще ще му се промени ли самочувствието?

Въпрос към Майкъл - Какво имаш пред вид, като казваш, че ако скочиш на Махатма Ганди или Мохамед Али, то те ще те смачкат безмилостно - чисто физически ли? Защото определено никой не може да смачка самочувствието на когото и да било, освен ако самия човек не пожелае така. Говоря за ИСТИНСКОТО самочувствие.

Направо не разбирам каква е разликата в това да "скочиш" на Махатма Ганди или на жената, която почиства входа на кооперацията например? Между другото и двамата заслужават уважение и са ценни като човешки същества, нищо че втората е световно неизвестна.

Линк към коментар
Share on other sites

Поставени сме в една среда. Околна среда да я наречем. Ние контактуваме с нея чрез усещане - най - простата сетивност, възприятие - отразителната сетивност, представа - резултатът от минало възприятие, въображение - създаване на нови образи в резултат на стари познания, възприятия, представи.

Положителната или отрицателната оцветка на този контакт на субекта със средата е чувството, в частност към собствената личност - самочувствието.

Е, ами самочувствието е продукт на контакта с околната среда. А ако собствената личност се разгледа като един от компонентите на околната среда и то един от многото компоненти на тази заобикаляща среда, самочувствието няма да бъде нищо повече от общото чувствие, пораждащо се от този контакт.

Ами собствената личност е нищо повече от заобикалящото ни. А ние къде сме тогава?

самоидентификация с "чувствие"телата :lol: = ограничено зависимо самочувствие

невежество + несъвършен самоконтрол = нашите ограничения

Синева :thumbsup::thumbsup: -

Единение с Божия Дух - абстракция от ограниченията на его

+

Знание за и съвършен контрол над магарето - телата и его

---------------------------------------------------------------

= Неограничено райско блаженство :feel happy:

:)

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

самоидентификация с "чувствие"телата :lol: = ограничено зависимо самочувствие

невежество - несъвършен контрол = нашите ограничения

:thumbsup:

Именно! Да поповторя въпроса си тогава - а ние къде сме? :D

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Именно! Да поповторя въпроса си тогава - а ние къде сме? :D

между вниманието и намерението :)

Линк към коментар
Share on other sites

Вниманието и намерението са свойства на съ - знанието.

Застрадвам от клаустрофобия като се поставя някъде между. Истинската ни същност не се свързва с егото.

Ego - Solutio ( разтваряне )

" Аз съм онова, ти си онова, всичко това е онова и няма нищо друго." - древна мъдрост :)

Линк към коментар
Share on other sites

Вниманието и намерението са свойства на съ - знанието.

...Истинската ни същност не се свързва с егото.

вниманието е значително по-дълбоко от его съзнанието :)

свойство на тоталното съзнание на Бог

Намерението ?

Опитвала ли си да го усетиш що е?

Застрадвам от клаустрофобия като се поставя някъде между. 
май си там обаче, смях :)

зад очите и малко по-нагоре между двете полукълба

" Аз съм онова, ти си онова, всичко това е онова и няма нищо друго." - древна мъдрост 

зависи :)

кое е "онова" за теб?

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

... а ние къде сме?
Може би ние сме в една част от ОНОВА - в едно тяло,с неговите особености.И човекът е изложен на всякакви въздействия и реагира в зависимост от дейността на екипа дух-тяло.Понякога екипа е разнебитен :D

Диана,

разликата между Ганди и чистачката е:"Срамно е да набиеш едно дете, гордост е да победиш един по-силен от теб". Това явно е част от мъжката същност - в затворите например най-тежко е положението на педофили, убиици на жени,деца и т.н. - другите затворници постоянно ги "наказват" и презират.

Какво имаш пред вид, като казваш, че ако скочиш на Махатма Ганди или Мохамед Али, то те ще те смачкат безмилостно - чисто физически ли?

Да.Обикновено обаче те смачкват психилогически, морално, професионално, политически.... - защото така при падането ти те стават победители.А ако те убият - им лепват етикета "убийци" /често/,а това те не го искат.

Защото определено никой не може да смачка самочувствието на когото и да било, освен ако самия човек не пожелае така. Говоря за ИСТИНСКОТО самочувствие.
:thumbsup:

Всъщност - като се замисля в тази посока се сещам,че май за всички публични личности се знае,че в един или друг момент са имали кризи, депресии, безволеви състояния,в които са се "предавали" завинаги - поне за момента.А после са намирали сили и са ставали и по-добри от преди.

Вероятно самочувствието е в зависимост и от нещо друго :hmmmmm:

Максим,

ако Гуружди знае за твоето изключване от групата и не го е отменил - значи одобрява решението му за теб,а съответно - и мнението му.

Имах такъв началник -като поведение.Той беше и откровен. Казваше ми две неща - "Изпълнявай,не ме интересува мнението ти" или "Съгласен съм с теб-направи го както си решил" - и не съм забелязъл да действа с коварство и подмолно спрямо мен -чрез трети лица примерно.

Линк към коментар
Share on other sites

Максим,

ако Гуружди знае за твоето изключване от групата и не го е отменил - значи одобрява решението му за теб,а съответно - и мнението му.

Веднага след като той научи истината, промени статута на другия човек и той вече няма тази власт, която имаше доскоро :thumbsup: , но и него не е отхвърлил, нито мен, нито него. Нищо не каза. Така е по-добре. Аз не съм изключван, защото този който се опитва да ме спре няма право да спира когото и да било. Никога и с никого в тази школа не се е случвало по света да бъде спиран от мероприятие. Другата седмица ще има лекция в града и ще отида без проблем, онзи човек може да не е тук, но дори и да е, пак ще отида и нищо не може да ми направи. :) Групата ме иска обратно, нямам проблем с нито един от тях, уважават ме, знаят че истината е на моя страна. Явно ние сами трябва да решаваме кашата, която сме забъркали :lol: а не да се оплакваме като малките деца и да чакаме някой друг да решава вместо нас.

Линк към коментар
Share on other sites

май си там обаче, смях :)

зависи  :)

кое е "онова" за теб?

И кое е смешното - май или обаче? Или така изразяваш любовта си към хората.

Между двете полукълба няма нищо друго, освен мозък. Третото око е също сетиво, малко закърняло. И с право.

А от кое зависи кое е онова?

Линк към коментар
Share on other sites

Какво имаш пред вид, като казваш, че ако скочиш на Махатма Ганди или Мохамед Али, то те ще те смачкат безмилостно - чисто физически ли?

Да.Обикновено обаче те смачкват психилогически, морално, професионално, политически.... - защото така при падането ти те стават победители.А ако те убият - им лепват етикета "убийци" /често/,а това те не го искат.

Силният човек е силен защото, ако нещо или някой му се "опъне", той го разбира и му помага да разреши проблема. След тази "победа" опъналият се излиза по-уверен в себе си, по силен, по-спокоен.... Силните хора стимулират и развиват силата на другите...

Слабият човек се страхува за влиянието си, за авторитета си, за мястото си.... Поради тази причина, ако някой го оспори - "опъне му се" , той се усеща заплашен и трескаво се бори да запази статуса си. Това за слабия човек означава да докаже на другия, че той е ПО- СЛАБ от него, т.е. да го смачка.

Благодаря на Максим за прекрасния пример с Гуруджи и секретарката... :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Тези, за които слабостта в някакво отношение се е превърнала в болезнен комплекс, често компенсират с развиване на сила в друго отношение или косвено - чрез властови позиции спрямо другите. Но не може да се обобщава, че силният е винаги подкрепящ или пък репресиращ - има ги всякакви случаи. Но ако имаме предвид той да е силен или не нравствено, то уточнявайки прицелно именно това значение, в същия момент привидно основателните спорове ще се окажат като "ала-бала-два портокала"... :D

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

И кое е смешното - май или обаче? Или така изразяваш любовта си към хората...Между двете полукълба няма нищо друго, освен мозък.

Любовта към хората може да се изрази и с приятелска шега :)

Намерих смешно да се изпитва клаустрофобия от състоянието в което вездесъщата душа "се фокусира" в хипоталамуса.

Концентрацията ти е добра, това е всичко.

Третото око е също сетиво, малко закърняло. И с право.
Наистина логично, поради неупотреба, защо "с право"?

"Напук на здравия смисъл" е по-точно?

А от кое зависи кое е онова?

Дай малко повече подробности за своето разбиране?

Ще ти кажа тогава мнението си доколко твоето "онова" е "Онова" :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Мислех си тези дни, че "самочувствие" е положителна думичка за разлика от изкривеното "себеизтькване" или нейната противоположност "гордост", а сьщо и "самоотричане" Всьщност какво е сьотношението между самочувствие и самоотричане? :)

Мислех си и тези дни, че "самочувствие" е пьрвата "елементарна частица" по пьтя кьм себе си, по пьтя на Сократовото - " Познай себе си!". Необходимо стьпало по пьтя на човешкото развитие, стьпало, след което както казва Благост " до един определен момент" - после "операция". :1eye:

Самочувствие - Самоусещане - Самопознание - Самосьзнание - А- зьт.

Когато се чувствате обичани, не е ли тогава момента на най- доброто ви и пьлноценно самочувствие? :)

А мислите ли, че тези библейски текстове могат да имат отношение / някакво / кьм темата:

"...чрез Неговият Дух да се утвьрдите крепко вьв вьтрешният человек."

"Който вьзнесе себе си, ще се смири и който смири себе си, ще се вьзнесе"

Линк към коментар
Share on other sites

Аз се само-чувствам добре от всичко, което правя. Познавам себе си, зная си силните и слаби черти и съответно ги използвам по възможно най-добрия начин за мен.

Самочувстването ми не се определя от външни фактори като например материални ценности.

За да стигна до това самочувстване обаче, преминах през доста търсене и грешки.

И младежите днес имат нужда от самочувствие. Но те компенсират липсата на обич и внимание в дома с вещи /или по-скоро така компенсират родителите, своята незаинтересованост/.

Тази надпревара за материално благополучие и трупане на скъпи вещи лишава от обичта и от семейния уют. Родителите по-често компенсират липсата на загриженост, разбиране, откровен разговор с децата си със скъпи вещи.

Надпреварата и задължителното изискване да си по- от другия ги зареждат с комплекси и липса на самочувствие.

А всички се нуждаят от подкрепата, от добрата дума. На детето-юноша му е нужен възрастният, който да му покаже доброто в него. Да му каже, че от чистачката до президента, всеки има своето място под Слънцето. Стига да работи с любов и да е щастлив.

Всяко прекрасно чувство е повод за добро само-чувстване. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта към хората може да се изрази и с приятелска шега  :)

Намерих смешно да се изпитва клаустрофобия от състоянието в което вездесъщата душа "се фокусира" в хипоталамуса.

Концентрацията ти е добра, това е всичко.

Наистина логично, поради неупотреба, защо "с право"?

"Напук на здравия смисъл" е по-точно?

Дай малко повече подробности за своето разбиране?

Ще ти кажа тогава мнението си доколко твоето "онова" е "Онова" :)

:) Голям си сладур. Ами хубаво, че ти е смешно, ама на мен ми е тъжно, бе, човек. Как да ми е весело, когато реша да си сложа душата в хипоталамуса.

Диенцефалона - междинният мозък много в кратце и схематично се разделя основно на две части - горна - дорзална и долна - вентрална/коремна. Горната се дели на три части:

- таламус - от гръцки хълмие - където се намират ядра, интегриращи влиянията на различни соматични/телесни и висцерални/от вътр. органи сетивности и имат роля в развитието на някои емоции, а и на отделни слухови и зрителни сетивности,

- метаталамус - две коленчати тела странично от таламуса, където са подкоровите центрове на зрението и слуха

- епиталамус - надхълмие

Долната е хипоталамуса - подхълмие - нищо друго освен хормонален диригент чрез отделяне на едни релизинг фактори - нещо като пускови хормони и стимулират секрецията на хормоните от аденохипофизата, а е и във връзка и с неврохипофизата. Регулира работата на вътрешните органи, сърдечно - съдовата система, температурата и ред други прозаични неща.

Третото око не беше ли на ниво епифиза, тя е част от епиталамуса, което в превод означава надхълмие.

Сега нали ме разбра, не ми се центрира и фокусира - от фокуса светът изглежда една точица и то това е моята гледна точица, останалото в периферията от него, понеже се замъглява, не може да се види добре. Освен това не ми се стои в подхълмие. :D Клаустрофобично ми е там. Надвесили се някакви върхове над мен и ми закриват небето. Виж, друго си е на върха. От там панорамата е по - голяма и се вижда всичко много добре и хората като мравчици, почти като точици. Но това пак е гледна точка, макар и по - обширна. И небето е незакрито, но пак е далече. А на мен ми се ще да полетя. Искам да се разпилея, да се слея с Онова. Как да ти го обясня, но тясно ми е някак в самочувствието и самознаенето. Засега само с исканията си оставам. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да направя и аз едно споделяне :)

Третото око е свързано с епифизата - такива данни и аз имам. :smarty:

Това твърдят специалисти по йога. Един добър приятел-йог го е казвал; както и същото споменава във един yahoo-форум Хира Ратан Манек – известният индийски инженер, който не се храни с физическа храна от години. Той твърдя дори че третото око се е преместило при съвременния човек от мястото на което е хипофизата към мястото където е епифизата...

Како Силвия, добре описваш точицата, понякога смешно гордо наричана "гледна точка". По-висшото е не точно сливане, а по-скоро излъчване..,поне така го виждам; и аз като тебе го ожидавам :P, все още. Но и вярата и отчасти знанието за него помагат междувременно :). Както и като части от самопознанието и самочуствието :).

:feel happy: Любов + светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

...хубаво, че ти е смешно, ама на мен ми е тъжно, бе, човек. Как да ми е весело, когато реша да си сложа душата в хипоталамуса.

:)

хипоталамуса - подхълмие - нищо друго освен хормонален диригент чрез отделяне на едни релизинг фактори - нещо като пускови хормони и стимулират секрецията на хормоните от аденохипофизата, а е и във връзка и с неврохипофизата. Регулира работата на вътрешните органи, сърдечно - съдовата система, температурата и ред други прозаични неща.
динамиката на флуидите е не особено ясна на физиците

имат проблеми заради голямата сложност на явленията

известно е че можем да извършваме изчисления с релета, катодни лампи, транзистори и свръхпроводящи контакти, в човека можем и с неврони :) . По-комплексни и мащабни са сметките които могат да се правят с изменението на потоци флуиди и там принципите са по-различни. Не двоични, а с постепенни изменения, в нюанси и дават много възможности за мислене на поведението на сложни взаимносвързани системи във времето.

Двете от основните флуидно динамични системи на тялото са кръвоносно-лимфната и дихателната системи.

Към земята сравнени, те са аналози на световния океан и на атмосферата.

Микрокосмосът е свързан с Макрокосмоса на физическото ниво по най тесен начин посредством дишането.

Ние сме зависими и управляваме :)

"душата е тясно свързана с кръвта на човека и животното"

"духна в ноздрите му ... и стана жива душа"

С концентрация разбрах че можем да мислим с "всичко" - "с всичко Онова" :)

Така че в практиката съм ок с "онова".

Мисля че няма предел на човешките възможности.

Йогите ни уверяват същото. :angel:

на мен ми се ще да полетя. Искам да се разпилея, да се слея с Онова. Как да ти го обясня, но тясно ми е някак в самочувствието и самознаенето.

без самоконтрол не става.

Пътят в безграничността е отвътре

Можеш да изпиташ и полет понякога, полезно е.

За целта ти предлагам следния съвет

вземи една седмица отпуск през пролетта.

Ставай всяка сутрин рано преди 4:00 сутринта.

Не си прави планове предварително къде ще ходиш.

Скитай се свободно където ти дойде наум.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че няма предел на човешките възможности.

Пътят в безграничността е отвътре

Не си прави планове предварително къде ще ходиш.

Скитай се свободно където ти дойде наум.

:thumbsup: Няма предел на човешките възможности, това не го мисля, а го зная със сигурност.

Пътят е отвътре, така е. :thumbsup1:

Цял живот живея така - без петилетки и накъдето ми видят очите. Страхотно е! :feel happy::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Една много хубава и вечно актуална тема :)

За мен самочувствието е основополагащо за всичките ни житейски избори; самочувствието е и личната ни самооценка - това да обичаме себе си, да сме приятели със себе си, да си вярваме, че можем.

Самочувствието е и увереност. Без едно добро самочувствие не е възможна нито една крачка, то е особено важно и в любовните отношения (много емоционални отношения се провалят поради неувреността на партньора), а да не говорим колко е необходимо самочувствието и е в професионалния живот.

Самочувствието ни кара да взимаме адекватни решения и да не чакаме прекалено дълго каквото и да било, а да действаме смело :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Да имаш самочувствие означава да познаваш себе си(своите предимства и недостатъци),да се приемаш и обичаш такъв какъвто си,да вярваш в собствените си възможности и никога да не подценяваш хората около теб.

Линк към коментар
Share on other sites

Максим,

съгласен съм с

но с едно уточнение - те проявяват този тип поведение към хора,които определено са им под нивото и не им "скачат"

Ако ти скочиш на Махатма Ганди,на Мохамед Али,на Михаел Шумахер - те ще те смачкат безмилостно.

Защото помнят Ахил,и Голиат и самочувствието им не би допуснало да ги наредиш ТИ ТЯХ в тази редица.

Такъв тип С. проявявам аз към котката ми.Аз знам,че мога да я убия без проблем във всеки момент-и тя го знае.И не ми скача,и аз не "избивам комплекси" върху нея.А я галя нежно,и се грижа за нея,и живота ни тече в абсолюна хармония- мир,любов,фанфари.

Не съм съгласен. Остро се противопоставих дори на Гуруджи, защото не съм съгласен с нещо организационно в групата, но той си е същия-любящ, спокоен, усмихнат. Знае вече какво наприказвах, включително и негативно и въпреки това отношението му към мен не се промени. Пак ми помага и пази, каквото и да направя добро или лошо, няма да ме отхърли, защото любовта му е безусловна. Тогава разбрах, че това което говори е истина и наистина го живее. Е, има човек в групата, който е от категория С, която описваш. Той ми скочи веднага щом му казах истината в очите, направи ме враг и се опита да ме изолира, забрани ми достъпа до групата, но той си е просто координатор, с всички свои слабости, днес е там, утре вече друг ще е кординатор.

В този ред на мисли си спомням за една история от живота на Йогананда. Той бил в един ашрам, и там бил отговорник. Но един човек постоянно се заяждал с него, защото му завиждал за мястото. Ходел при учителя да говори:

"Мукунда е паразит, ползва се от гостоприемството на ашрама, без да дава нищо." Учителя казал: "Извикай Мукунда и елате при мен." Когато двамата застанали пред учителя, той казал на човека, че вече той ще бъде отговорник, а не Мукунда. Но не след дълго новия отговорник се явил при учителя да се оплаква:

"...но те слушат Мукунда! Всички ходят при него да се съветват...питат него, а не мене, както би трябвало..."Учителя му казал: "Искаше мястото, дадох ти го. Сега какво да направя, ако можеш, накарай ги да те слушат."3d_146.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...