Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ромите


Recommended Posts

По същата логика и ромите могат да имат претенции към нашето адаптиране към тях.

Не, не могат,защото точно там е проблема, ние прекалено много сме се "адаптирали" към тях, прекалено много ги търпим. Кражбите, боклуците, лошата миризма и постоянната врява около районите с ромско население се приема за нещо нормално (Казвам го от личен опит, от 17 години живея в една от циганските махали в Пловдив и знам как стоят нещата)

Те обаче не дават и дума да се каже срещу тях, не дават да им се направи забележка, могат жив да те изядат. Може би знаете, че в това отношение циганите са доста задружни, задружни в защитаване на своите недостатъци, своя манталитет, дори когато знаят, че не са прави. Как такива хора да бъдат интегрирани ???

Огромните ромски семейства... свръхпотентност ??? . Аз го наричам свръхбезотговорност.

Бедни са, нямат пари, живеят ден за ден, но въпреки това имат по 5-6-7-8-9 деца, от които повече от половината не могат да четат и пишат, ходят голи и боси, хранят се от кофите и крадат. :unsure:

Ромите сами допринасят за едно бедно и необразовано малцинство, създавайки деца, лишени от възможности за нормално развитие и добро бъдеще. А подобно малцинство не може да се интегрира, преди да се асимилира (малко са изключенията).

За това трябва да се направят много промени, най-вече от страна на братята роми :) .

Ние българите сме много търпеливи и толерантни и ако ромите направят първата крачка, ние ще им подадем ръка. Бил съм свидетел на подобни жестове много пъти, но за жалост това са отделни случаи.

За да стане практика ромите трябва да скъсат със своя лош навик "авантата" :) , да започнат да плащат услугите, които използвати и да спрат да крадат, защото това са нещата, които пораждат негативното отношение у българите.

Имам много приятели цигани, с които сме се веселили толкова пъти и мога да ви кажа, че те са чудесни хора стига да поискат. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 174
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

По същата логика и ромите могат да имат претенции към нашето адаптиране към тях.

Не, не могат,защото точно там е проблема, ние прекалено много сме се "адаптирали" към тях, прекалено много ги търпим. Кражбите, боклуците, лошата миризма и постоянната врява около районите с ромско население се приема за нещо нормално (Казвам го от личен опит, от 17 години живея в една от циганските махали в Пловдив и знам как стоят нещата)

Те обаче не дават и дума да се каже срещу тях, не дават да им се направи забележка, могат жив да те изядат. Може би знаете, че в това отношение циганите са доста задружни, задружни в защитаване на своите недостатъци, своя манталитет, дори когато знаят, че не са прави. Как такива хора да бъдат интегрирани ???

Огромните ромски семейства... свръхпотентност ??? . Аз го наричам свръхбезотговорност.

Бедни са, нямат пари, живеят ден за ден, но въпреки това имат по 5-6-7-8-9 деца, от които повече от половината не могат да четат и пишат, ходят голи и боси, хранят се от кофите и крадат. :unsure:

Ромите сами допринасят за едно бедно и необразовано малцинство, създавайки деца, лишени от възможности за нормално развитие и добро бъдеще. А подобно малцинство не може да се интегрира, преди да се асимилира (малко са изключенията).

За това трябва да се направят много промени, най-вече от страна на братята роми :) .

Ние българите сме много търпеливи и толерантни и ако ромите направят първата крачка, ние ще им подадем ръка. Бил съм свидетел на подобни жестове много пъти, но за жалост това са отделни случаи.

За да стане практика ромите трябва да скъсат със своя лош навик "авантата" :) , да започнат да плащат услугите, които използвати и да спрат да крадат, защото това са нещата, които пораждат негативното отношение у българите.

Имам много приятели цигани, с които сме се веселили толкова пъти и мога да ви кажа, че те са чудесни хора стига да поискат. :)

Прав си.

Но това е едната страна. И нашето искане към тях да се приспособят към урбанистичния начин на живот

А кой ограничи правото им на пътуване? Кой им разтури катуните, традиционните занаяти, изтика ги и ги ограничи в гета, кой им наложи "съвременно" здравеопазване и родилна помощ...а после - защо раждали безконтролно.

Те са откъснати от естествената си среда насила. Навсякъде в Азия, Африка и Латинска Америка край големите градове има гета, и техните жители /нищо че не са цигани, като под това име наричаме най-малко 38 различни етнически групи/ се държат досущ като нашенските роми. И те живеят в боклуци, без работа и соц. осигуровки, просят, крадат, мамят...преживяват някак си от отпадъците /в грубо материален и във финоматериален план/ на модерния свят. И не искат /като цяло/ да се урбанизират. Факт.

Напоследък масово възникват идеи, идеологии, движения за еко живот, еко селища, еко култура. Ми ако им направим анализ, тя си е точно традиционната, стара, отхвърлена, осмяна селска община. И земеделска, но и скотовъдна /която си е чергарска априори/. Е значи сега се връщаме и към традиционния цигански бит /като иманентна част от стария бит и душевност/, а жертвите на Грешката - да се урбанизират, да отиват там, откъдето ние се връщаме... :D

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да не поздравя всички пишещи в темата с , EDERLEZI въпреки че Валентинус вече ме е изпреварил. С тази песен сякаш даваме възможност и на ромите да кажат нещо.

Евала, Зара! Много точно казано: "В никакъв случай не смятам, че са "просто по-слабо развити" наши братя; по-скоро си мисля че са души, които много по-добре от нас разбират преходното и вечното, но по една или друга причина са тук, за да научат няколко сериозни урока /като всички нас/ и междувременно да ни предадат няколко такива."

Има една приказка: да живееш като циганин. Ден за ден! Да оставиш живота си в ръцете на висшата сила...

Евала и от мен :D .

Редактирано от Атлантида
Линк към коментар
Share on other sites

Но това е едната страна. И нашето искане към тях да се приспособят към урбанистичния начин на живот

А кой ограничи правото им на пътуване? Кой им разтури катуните, традиционните занаяти, изтика ги и ги ограничи в гета, кой им наложи "съвременно" здравеопазване и родилна помощ...а после - защо раждали безконтролно.

Те са откъснати от естествената си среда насила. Навсякъде в Азия, Африка и Латинска Америка край големите градове има гета, и техните жители /нищо че не са цигани, като под това име наричаме най-малко 38 различни етнически групи/ се държат досущ като нашенските роми. И те живеят в боклуци, без работа и соц. осигуровки, просят, крадат, мамят...преживяват някак си от отпадъците /в грубо материален и във финоматериален план/ на модерния свят. И не искат /като цяло/ да се урбанизират. Факт.

Напоследък масово възникват идеи, идеологии, движения за еко живот, еко селища, еко култура. Ми ако им направим анализ, тя си е точно традиционната, стара, отхвърлена, осмяна селска община. И земеделска, но и скотовъдна /която си е чергарска априори/. Е значи сега се връщаме и към традиционния цигански бит /като иманентна част от стария бит и душевност/, а жертвите на Грешката - да се урбанизират, да отиват там, откъдето ние се връщаме... :D

:feel happy: Valentinus!

Линк към коментар
Share on other sites

Но това е едната страна. И нашето искане към тях да се приспособят към урбанистичния начин на живот

А кой ограничи правото им на пътуване? Кой им разтури катуните, традиционните занаяти, изтика ги и ги ограничи в гета, кой им наложи "съвременно" здравеопазване и родилна помощ...а после - защо раждали безконтролно.

Те са откъснати от естествената си среда насила. Навсякъде в Азия, Африка и Латинска Америка край големите градове има гета, и техните жители /нищо че не са цигани, като под това име наричаме най-малко 38 различни етнически групи/ се държат досущ като нашенските роми. И те живеят в боклуци, без работа и соц. осигуровки, просят, крадат, мамят...преживяват някак си от отпадъците /в грубо материален и във финоматериален план/ на модерния свят. И не искат /като цяло/ да се урбанизират. Факт.

Напоследък масово възникват идеи, идеологии, движения за еко живот, еко селища, еко култура. Ми ако им направим анализ, тя си е точно традиционната, стара, отхвърлена, осмяна селска община. И земеделска, но и скотовъдна /която си е чергарска априори/. Е значи сега се връщаме и към традиционния цигански бит /като иманентна част от стария бит и душевност/, а жертвите на Грешката - да се урбанизират, да отиват там, откъдето ние се връщаме... :D

:feel happy: Valentinus!

:v::feel happy:

има една легенда за произхода на ромите

Някога те са били пазители на Седемте врати на Шамбала. Били са избраният народ, на който била поверена най-великата тайна на този свят. Притежавали са велика сила и душевна мощ. И под тяхната охрана Последните оцелели спокойно работели за спасението на падналите ангели - човеците. Но минавало време, и като всичко в тази реалност подвластно на промяната, гордите и велики Роми се поддали на очарованието и илюзиите на Силитае на този свят. Защото идва такъв момент и в индивидуалното ни развитие, и в груповото, и в народностното

През Четвъртия Час, душата се завръща

да посети гробниците; това е моментът,

в който се запалват магическите лампи в

четирите ъгъла на кръговете; това е часът

на очарованието и илюзиите.

- както го описва Аполониус от Тиана в "Никтемерон"

И предали Вратите на Шамбала. За земни, преходни блага.

Наказанието ги настигнало веднага. Било наредено те Никога да не намерят своя дом, нищо, което започнат, да не могат да го завършат и никой да не вярва вече на думите им. Докато изкупят вината си.

...и се скитат от тогава по света, за да изкупят кармата си.

Когато се появили в Западна Европа през 16-ти век, твърдели, че са прогонени за определен период от време, и после пак ще им се разреши да се върнат в своята си родина...

Линк към коментар
Share on other sites

Но това е едната страна. И нашето искане към тях да се приспособят към урбанистичния начин на живот

А кой ограничи правото им на пътуване? Кой им разтури катуните, традиционните занаяти, изтика ги и ги ограничи в гета, кой им наложи "съвременно" здравеопазване и родилна помощ...а после - защо раждали безконтролно.

И как тези неща оправдават безразборното създаване на деца лишени от каквато и да е преспектива в живота, не знам.

Да имаш дете е огромна отговорност, трябва да полагаш грижи за него, да го възпитаваш, най-малкото да го храниш и да му даваш подслон (а повечето не правят и това). Те имат ИЗБОР! И как многото деца решават проблема... ?

Те са откъснати от естествената си среда насила. Навсякъде в Азия, Африка и Латинска Америка край големите градове има гета, и техните жители /нищо че не са цигани, като под това име наричаме най-малко 38 различни етнически групи/ се държат досущ като нашенските роми. И те живеят в боклуци, без работа и соц. осигуровки, просят, крадат, мамят...преживяват някак си от отпадъците /в грубо материален и във финоматериален план/ на модерния свят. И не искат /като цяло/ да се урбанизират. Факт.

Е като не искат да се урбанизират да си седят (с извинение) в лайната, ние не можем да ги приобщим/интегрираме с каруците и боклуците. Малко грубо звучи, но не е ли така и те трябва да направят някакви компромиси/ да се променят, това е двустранен процес. :)

Напоследък масово възникват идеи, идеологии, движения за еко живот, еко селища, еко култура. Ми ако им направим анализ, тя си е точно традиционната, стара, отхвърлена, осмяна селска община. И земеделска, но и скотовъдна /която си е чергарска априори/. Е значи сега се връщаме и към традиционния цигански бит /като иманентна част от стария бит и душевност/, а жертвите на Грешката - да се урбанизират, да отиват там, откъдето ние се връщаме... :D

Боклуци, лоша миризма, липса на канализация, коне и крави по улиците (изпражнения.....).........не мисля, че така изглежда едно еко селище. Говоря за сегашното положение, не за "традиционния цигански бит", който така или иначе почти е изчезнал в България.

Линк към коментар
Share on other sites

Проблематиката, свързана с циганите (т.нар. "роми") е в компетенцията на етнологията, етнопсихологията, социологията и обект на манипулации от политиката. Презирам циганите, понеже съм бил обран и лъган ст тях.

Линк към коментар
Share on other sites

E, измежду българите или която и да е друга народност никой не краде и не мами ли?

Аз познавам много свестни цигани, които работят в селското стопанство. Блъскат се много и честно изхранват семействата си. А това, което аз съм забелязала, че ги различава от българите е, че са много любознателни, чистосърдечни, непосредствени, емоционални и да не забравя - с чудесно чувство за хумор! Не са така подозрителни и мнителни като българите, може би защото веднага усещат отношението отсреща и ако ги посрещнеш доброжелателно и честно, ти се доверяват и те уважават много.

Лошото е, че често получават негативно отношение, и то още като ги видят.

Линк към коментар
Share on other sites

Това е една много интересна тема.Ще предам своя опит от реалността свързан с ромите.В средното си образувание 4 години учих в курс, в който бяхме предимно българи,но имаше няколко турци и един ром - циганин.Българите бяхме много....около 20 - тина,2-3 трима турци и 1 ром.След като опознах в последствие този ром, той излезе истински дявол :) Биеше се с всеки, тормозеше всеки, не му пукаше от нищо.Така виждах аз нещата.Аз също имах проблеми с него.Тези години осъзнах,че той просто се е грижил за мен.Очите му, сега ги виждам пред мен.....излъчваха нещо силно,могъщо.Има някаква много голяма и дълбока сила в този народ, в тези хора.Виждам го в очите им, в душите им.Не знам наистина защо са тук, защо Бог ме е свързал с тях.Не ги мразя, напротив.Тези които познавам са ми правили само положителни впечатления.Миналата година дори спасих живота на един ром.Беше се напил както трябва и беше легнал на един бордюр в една задънена улица в моя квартал,а навън валеше сняг.Аз минавах по тази улица и като го видях че е много зле и че не може да стане се обадих на Бърза помощ.Обясних им къде е мястото, след което ги изчаках да дойдат.Моя човек оцеля, а сега като се видим се поздравяваме и си приказваме.В неговите очи да си призная виждам висша духовност.Има нещо много висшо и силно в него.А в същото време живее на улицата.Има някакво дълбоко и силно излъчване, наистина.Защо са такива каквито са циганите, аз не знам.Но се радвам, че Бог ме е свързал с тях.Наистина се радвам!!!

Линк към коментар
Share on other sites

...

В неговите очи да си призная виждам висша духовност.Има нещо много висшо и силно в него.А в същото време живее на улицата.Има някакво дълбоко и силно излъчване, наистина.Защо са такива каквито са циганите, аз не знам. Но се радвам, че Бог ме е свързал с тях.Наистина се радвам!!!

Не виждам противоречие. Според мен избрал е в сегашния живот да живее на улицата като циганин точно поради тази висша духовност.

От самата идеята за прераждането и за предварителния избор на "кармичната програма" за предстоящия живот е логичен извода, че това са хора с висша духовност. Във всички случаи е много вероятен. Защото кой ще се "навие" да се роди в някое циганско гето? Кои души се раждат там? Не съм убедена, че просто те са по-лошите, нещо са "сгазили лука" в предишни животи и за това отиват сред малцинство, в някое гето, сиропиталище и изобщо при много тежки условия, реално без особени шансове за сериозен просперитет и успех спрямо нашите материални земни критерии.

Теорията, че това не е доброволен избор, а "наказание за миналите грешки" винаги ми е изглеждала съшита с бели конци от нас - "добричките" души, "отличниците" от предишните животи. За да си подхранваме егото и да нямаме угризения и конфликт със страданието около нас.

"Ние сме сме много извисени и милосърдни, а другите нека да си страдат, за тяхно добро е. Така трябва." - Тази теза ми звучи елементарно, повърхностно и лицемерно.

Учителя споменава , че раждайки се на земята, душата идва за да свърши тежка работа, да пречисти и издигне материята. /ако намеря точния цитат, ще го пусна/.

Според мен, колкото с по-тежка задача се е нагърбила душата, толкова по-голям потенциал има.

И през тежки изпитания най-често минават много извисени и светли души.

Може би не толкова или поне не само е вярно, че страданието и лишенията извисяват, колкото и обратното- през страдание просто минават хора с висша духовност.

Линк към коментар
Share on other sites

За духовност може да се говори по отношение на отделни хора, но не и на цели етноси. Духовността е сбор от определени качества, които човек е развил в себе си. При ромите има един магнетизъм, натрупано голямо количество психична енергия. Това е причината поради която гадателството и ясновидството обикновено се свързват с този етнос. Като цяло душите, които се въплъщават като роми са по-млади. Това не е следствие на карма и наказание. Човек може да страда и когато е заобиколен от всички удобства и постижения на цивилизацията, както и да е щастлив (по свой си начин) в условия, които бихме определили като мизерни.

По отношение на ромите, усилията трябва да се насочат главно към образованието. Да се развие мисленето и положителните страни в характера им. Това трябва да стане постепенно. Основна грешка е, че се стремим към радикална промяна, което разбира се поражда силно съпротивление. В отношенията си с ромите ние изхождаме от собственото си състояние и гледна точка, стремим се да наложим собствените си принципи, а не да развием това, което те имат като даденост.

Линк към коментар
Share on other sites

С риск малко да размия темата ,но ромите винаги съм ги свързвала със следната теория(което съвсем не означава че е така)

Не помня вече чия е теорията и точната последователност ,но според нея както се раждат нови души ,така и голяма част от душите не се връщат отново поне на този етап.Пътят назат към еволюцията на душата се състои точно в обратния вървеж т.е. тази душа която не успява да развие потенциал или по редица други причини трябва да си отиде от този етап на еволюция преминава във все по примитивни нива ,като последния момент е дивите племена и белите петна по джунглите.

Факта че ромите гадаят по вече остарелия начин на ясновидство и методи е факт за стопа в тяхното развитие.

Разбира се че има потенциал и в никакъв случай не са в "краен срок" но тяхното положение на духовно ,физическо и психическо състояние не е развитие.

Голяма част от тях живеят точно стария завет в много точно възпроизводство.

Една част от тези души може би ще прескочат ,но голяма част от тях ,най -вероятно ще продължат назад.

За духовния потенциал винаги се предоставя поле за развитие.

Линк към коментар
Share on other sites

Но това е едната страна. И нашето искане към тях да се приспособят към урбанистичния начин на живот

А кой ограничи правото им на пътуване? Кой им разтури катуните, традиционните занаяти, изтика ги и ги ограничи в гета, кой им наложи "съвременно" здравеопазване и родилна помощ...а после - защо раждали безконтролно.

И как тези неща оправдават безразборното създаване на деца лишени от каквато и да е преспектива в живота, не знам.

Да имаш дете е огромна отговорност, трябва да полагаш грижи за него, да го възпитаваш, най-малкото да го храниш и да му даваш подслон (а повечето не правят и това). Те имат ИЗБОР! И как многото деца решават проблема... ?

Те са откъснати от естествената си среда насила. Навсякъде в Азия, Африка и Латинска Америка край големите градове има гета, и техните жители /нищо че не са цигани, като под това име наричаме най-малко 38 различни етнически групи/ се държат досущ като нашенските роми. И те живеят в боклуци, без работа и соц. осигуровки, просят, крадат, мамят...преживяват някак си от отпадъците /в грубо материален и във финоматериален план/ на модерния свят. И не искат /като цяло/ да се урбанизират. Факт.

Е като не искат да се урбанизират да си седят (с извинение) в лайната, ние не можем да ги приобщим/интегрираме с каруците и боклуците. Малко грубо звучи, но не е ли така и те трябва да направят някакви компромиси/ да се променят, това е двустранен процес. :)

Напоследък масово възникват идеи, идеологии, движения за еко живот, еко селища, еко култура. Ми ако им направим анализ, тя си е точно традиционната, стара, отхвърлена, осмяна селска община. И земеделска, но и скотовъдна /която си е чергарска априори/. Е значи сега се връщаме и към традиционния цигански бит /като иманентна част от стария бит и душевност/, а жертвите на Грешката - да се урбанизират, да отиват там, откъдето ние се връщаме... :D

Боклуци, лоша миризма, липса на канализация, коне и крави по улиците (изпражнения.....).........не мисля, че така изглежда едно еко селище. Говоря за сегашното положение, не за "традиционния цигански бит", който така или иначе почти е изчезнал в България.

Правени са много опити да се "култивират" ромите, още от времето на първото им появяване в пределите на Византийската империя през ХІ век. Това е дълга и тъжна история, която няма сега да описвам -

http://www.youtube.com/watch?v=wJXOduz-hUI...feature=related

Ето един такъв опит

Редактирано от valentinus
Линк към коментар
Share on other sites

...

В неговите очи да си призная виждам висша духовност.Има нещо много висшо и силно в него.А в същото време живее на улицата.Има някакво дълбоко и силно излъчване, наистина.Защо са такива каквито са циганите, аз не знам. Но се радвам, че Бог ме е свързал с тях.Наистина се радвам!!!

Не виждам противоречие. Според мен избрал е в сегашния живот да живее на улицата като циганин точно поради тази висша духовност.

От самата идеята за прераждането и за предварителния избор на "кармичната програма" за предстоящия живот е логичен извода, че това са хора с висша духовност. Във всички случаи е много вероятен. Защото кой ще се "навие" да се роди в някое циганско гето? Кои души се раждат там? Не съм убедена, че просто те са по-лошите, нещо са "сгазили лука" в предишни животи и за това отиват сред малцинство, в някое гето, сиропиталище и изобщо при много тежки условия, реално без особени шансове за сериозен просперитет и успех спрямо нашите материални земни критерии.

Теорията, че това не е доброволен избор, а "наказание за миналите грешки" винаги ми е изглеждала съшита с бели конци от нас - "добричките" души, "отличниците" от предишните животи. За да си подхранваме егото и да нямаме угризения и конфликт със страданието около нас.

"Ние сме сме много извисени и милосърдни, а другите нека да си страдат, за тяхно добро е. Така трябва." - Тази теза ми звучи елементарно, повърхностно и лицемерно.

Учителя споменава , че раждайки се на земята, душата идва за да свърши тежка работа, да пречисти и издигне материята. /ако намеря точния цитат, ще го пусна/.

Според мен, колкото с по-тежка задача се е нагърбила душата, толкова по-голям потенциал има.

И през тежки изпитания най-често минават много извисени и светли души.

Може би не толкова или поне не само е вярно, че страданието и лишенията извисяват, колкото и обратното- през страдание просто минават хора с висша духовност.

Наистина нямам на идея защо животът му е такъв какъвто е,на въпросния циганин.Той може би знае най-добре.Има още нещо много интересно, което искам да споделя както с теб, така и с всички останали.Днес излизах в града да свърша някой неща и се сетих за този циганин.Като се сетих за него през главата ми мина мисълта, че каквото и да му се случи, той винаги ще бъде щастлив.Така го чувствам.Звучи малко крайно,защото на човек могат да му се случат примерно доста неща, от които той не би бил щастлив.Не мисля също,че той страда за това,че живее на улицата.Така си мисля,така го усещам и чувствам този човек.Не бих казал, че го познавам много добре, но сме си приказвали много пъти,а тези много пъти са ми помогнали да си направя преценка за него.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.spiralata.net/kratko/articles.p...g=bg&pg=111

В горния линк има интересни данни за броя на циганите преди само 50-на години в България, както и прогнози за изхода от все по-очевадното циганизиране на булгарите... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

http://www.spiralata.net/kratko/articles.p...g=bg&pg=111

В горния линк има интересни данни за броя на циганите преди само 50-на години в България, както и прогнози за изхода от все по-очевадното циганизиране на булгарите... ;)

Намирам статията за брутална, осъзнавам, че така правя реклама на ксенофобията, но какво от това - ние себе си мразим, та камо ли малцинствата...

Линк към коментар
Share on other sites

Да, тенденционно пристрастна е. Аз лично не съм имал проблеми с циганите. С българите обаче ... мхм. Има много хубави неща в циганите - непринуденост, естественост, спонтанност, безгрижие, приемане на нещата каквито са. Циганките често са много красиви, безспорно! Има живот в този народ. Обаче факт е, че циганите нарастват количествено и след 50-на години ще са се утроили и учетворили. Нещата са каквито са. Статистиката говори, че на 20-на, че и на по малко години циганите се удвояват. както и че наистин атрудно се култивират. Още повече в държави, където местното население е не твърде култивирано ... :lol: просто ги споменавам тези неща - честно казано не се вживявам много... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Този труд съм го чел и по-рано и споделям мнението че е пресилен и въпреки че в общи линии отговаря наистината е откровено провокативен, целящ разделение!

Аз бих поствил нещата на малко по-друга основа и попитал: дали сегашното положение с дебългаризацията като цяло (в частност циганизацията) на нацията ни не е своеобразно наказание за неприемане на Новото Учение от Учителя. Така както са били наказани евреите да се скитат 2000 години и да са без държава, затова че са прогонили Христа.

Линк към коментар
Share on other sites

За духовност може да се говори по отношение на отделни хора, но не и на цели етноси. Духовността е сбор от определени качества, които човек е развил в себе си. При ромите има един магнетизъм, натрупано голямо количество психична енергия. Това е причината поради която гадателството и ясновидството обикновено се свързват с този етнос. Като цяло душите, които се въплъщават като роми са по-млади. Това не е следствие на карма и наказание. Човек може да страда и когато е заобиколен от всички удобства и постижения на цивилизацията, както и да е щастлив (по свой си начин) в условия, които бихме определили като мизерни.

По отношение на ромите, усилията трябва да се насочат главно към образованието. Да се развие мисленето и положителните страни в характера им. Това трябва да стане постепенно. Основна грешка е, че се стремим към радикална промяна, което разбира се поражда силно съпротивление. В отношенията си с ромите ние изхождаме от собственото си състояние и гледна точка, стремим се да наложим собствените си принципи, а не да развием това, което те имат като даденост.

Остави  егото и ще видиш реалноста.

Линк към коментар
Share on other sites

Реалността: Няколко милиона души имат нужда от въплъщение при определени условия, подходящи за натрупването на определени житейски опитности, според кармата си и степента на своето съзнание, и се оказва, че България е най-подходящото място.

Има национална и расова карма и тяхното "решаване" е малко по-сложно. Отношенията между два етноса не се отличават принципно от отношенията между двама души.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest НиколаДамянов

Миналата седмица „случайно” попаднах на едно реалити по Канал 1,в което една лигава бивша манекенка трябваше да живее няколко дни в циганско гето и да прави всичко това,което правят хората там.Не зная дали ще има продължение или какъв е формата на това предаване,но видяното мисля,че е предостатъчно за доста теми на размисъл и изводи…

Общо взето познатата теза,която изразих преди време в тази тема (Мнение #36) се потвърди отново.Интеграция на тази общност не може да има,защото тя няма желание за това. Трудно можеш да промениш начина на живот на човек,който изпитва задоволство от реализацията си и от своя бит.

Системата при циганите е много простичка – с минимални усилия и труд,ако може да се изкара препитанието и да се покрият нуждите.Това предполага автоматично освобождаване на повече свободно време за купони,веселби,лентяйства и други забавления.Обезпечаването със средства на тази система става с предизвикване на съжаление в другите общности – „вижте колко сме бедни,голи,…децата ни няма какво да ядат,…” Всичко това съчетано с безобразните лъжи,на които циганите са ненадминати майстори,дават перфектни възможности за преживяване.

Една интеграция би повишила стандарта на циганите,ще се повиши нивото на образованост, което пък предполага повече работа,ангажименти и отговорности – все неща,които хич не са харесвани в циганското общество,защото (според тях) може да се гарантират доходите и без толкова много "мъки" и работа.В тази връзка си спомням случка от преди години как се отървах от досадни просещи цигани,които си въобразиха,че могат да получават редовно (ежеседмично) някакви неща или пари.Тогава сложих една мотика зад входната врата на офиса и когато дойдеше да проси някой му предлагах сделка – давам много повече от това което иска,но в замяна да поработи в градинката пред блока.Не се намериха ентусиасти и даже повече,…слуха се разнесе бързичко и повече нямахме никакви проблеми с искащи „помощ” цигани. :)

До тук нещата са познати и както казах подкрепят предното ми мнение…Впечатление обаче ми направи един факт (в предаването),който всички ние подминаваме много лесно,а толкова често се сблъскваме с него. Ромското семейство имаше пет деца (от 2 до 10 години) и живееше в стая около 20 квадратни метра.Там имаше само едно голямо легло и едно детско креватче,на които по думите на мъжа спяха и 7-те члена на семейството.Допълнителни кухни,дневни и стаи в двора около 100кв.м. нямаше.Там имаше само място за каруцата,навес за коня,външна тоалетна ,и някаква пейка (доколкото си спомням).

Тук човек трябва да се размисли сериозно и да се даде отговор на въпроса:

Защо циганите създават толкова деца? Каква е тяхната цел?С какви мотиви се множат?

Отговорите на тези въпроси се преплитат пак с гореразвитата теза – Децата на циганите им служат просто за осигуряване и гарантиране на издръжката.Колкото по голи,бедни и повече на брой деца – толкова повече съжаление и проявено милосърдие от околните,което значи повече облаги,а като се сложат и месечните издръжки,които отпуска държавата и тези,които могат да се измъкнат от милосърдни организации,...нещата се подреждат перфектно.

Това е много грозно,трагично и отвратително нещо,на което трябва да обърнат внимание всички,които са се захванали да „решават” ромските проблеми.

Как може в 21век едно дете да се създава с такива цели? Та това е експлоатация и злоупотреба с деца по-лоша и от времето на робството и колониализма!

Може ли за да се „синхронизираме” с европейското законодателство като направим закон за домашни любимци и да гарантираме например 6 кв.м. пространство за едно куче,а да си затваряме очите,когато разумно живо подрастващо същество (дете) живее в по-малко от 2-3 кв.метра, например?Не погребваме ли децата приживе така?

Това не е ли лицемерие?

Безумие е да се поставят животните на по-високо социално стъпало от подрастващи разумни същества ,каквито са децата.Какво може да се направи обаче,за да се спре това безумие и да се променят нещата? - доста сложен и комплексен въпрос.

Колкото и нехуманно да звучи,трябва да се приложи радикален метод,при който да се лишават от родителски права родители,които нямат възможност да осигурят елементарни условия на живот за своите деца.Може би от тук трябва да започне законодателната инициатива,която да се спазва стриктно!Може би и това ще е най-бързият метод на интеграция на циганите като им се вземе средството (оръдието им) за препитание и печелене – експлоатацията на собствените им деца.

Разбира се,че нещата не са толкова лесни и прости за реализация,но насоките за размисъл и усилията трябва да са в тази посока.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Държавата нехае дори за децата под неин "надзор",които проституират-циганчета или не няма значение.Нехае за образованието на бъдещите си граждани,които ще изграждат обществото.Нехае за корупцията.Нехае за справедливостта на закона и неговото спазване,ако не е в неин интерес.Мисля,че това не е случано или от незаинтересованост.По-скоро вярмам,че някой ентусиаст или идеалист ще направи повече

Линк към коментар
Share on other sites

Мнението ми за ромите е минавало през какви ли не метаморфози,защото се случи така ,че да общувам с тях.Ще го обобщя - има си цигани и цигани.Виждала съм такива,които подготвят детето си за първия учебен ден по-добре от половината българи-става въпрос за пособия и детето наистина учи.Понякога дори и аз съм се замисляла тези деца които учат как ще се реализират в обществото.Ако са дърводелци ,заварчици няма страшно ,а другите...Виждала съм цигани които предотвратяват измама-в такъв случай доста българи биха казали "незнам".Виждала съм цигани,които по нищо не можеш да предположиш,че са цигани ако не ги познаваш,дори по приятелите ми.Виждала съм цигани,които умишлено не живеят в "махалата"Виждала съм и цигани точно такива каквито са описани по-горе в негативен аспект.Да българинът може и да е толерантен,но почити всички дори и към " най-свестния" циганин,който познават използват думата циганин с доза неприязън.Защо?Явно вакъв е човека е по-маловажно от това дали си циганин.Понякога съм си мислила,каква щях да съм ако се бях родила циганка.Ако бях живяла и възпитавана като такава.Колко от нещата щяха да зависят от мен?Какъв щеше да е мирогледът ми?Колко силен характер трябва да си ,за да се измъкнеш от стереотипа.А някои наистина га правят.

Ще завърша с една добронамерена закачка към всички.Преди година ходих в Столипиново и по улиците тичаха побелели циганчета,синеоки,русокоси.Може би защото наблизо е Скобелева майка.Та ние вече сме част от тях ,а те част от нас завинаги. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...