Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ромите


Recommended Posts

Нека държавните закони се затегнат, пък да видим каква ще бъде силата на кармичните?

" Бабе, дай пет лева! "

" Нямам, чедо. "

" И той да те наплюва в лицето, че нямаш! "

Така представи една възрастна жена взаимоотношенията между млади цигани и застаряващи българи в едно селце, в предаването на Милен Цветков. Наясно съм с действителността, знам, че и сред българите цари жестокост. Сещам се за Люба Кулезич и питането й: " Сега кой е за сапун? Те или ние? " Разсъждавайки върху злодеянията на един българин. Нещата са навързани и сложни и е редно мислите ни да бъдат насочени в посока разрешаването им.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 174
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Блазе ви на лекотата в приложението на общия знаменател, /че е най- удобен/ и склонността към генерализиране.

" Най- интелигентната българка е .......циганка!" : http://www.razkritia.com/41455/%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0-%D0%B5-%D1%86%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%BA/

http://www.youtube.com/watch?v=3dNuZCmF9fQ&feature=related

Линк към коментар
Share on other sites

Блазе ви на лекотата в приложението на общия знаменател, /че е най- удобен/ и склонността към генерализиране.

" Най- интелигентната българка е .......циганка!" : http://www.razkritia...гарка-е-циганк/

Аз не бих се доверила на този източник на информация.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също!

Блазе ви на лекотата в приложението на общия знаменател, /че е най- удобен/ и склонността към генерализиране.

" Най- интелигентната българка е .......циганка!" : http://www.razkritia...гарка-е-циганк/

Аз не бих се доверила на този източник на информация.

Линк към коментар
Share on other sites

И циганите работят много неща, които обикновено българите отказват. Например в строителството.

Българите не са учили за тази работа, затова и очакванията им не са за реализация в тази сфера. Аз обаче съм я работил и то с висшо образование вече и мога да кажа, че моята производителност беше 5-кратно по-висока от тази на ром. Освен това не лъгах, не крах и не мамих никого на работното си място, по което още се различавахме. За рационализиране на работа и за качество, и дума не може да става за сравнение. Видиш ли млади мургави работници с шкембета, това трябва да ти подскаже точно колко са работливи.

Чистачките по улиците пък дали имат и един час работа дневно, съмнявам се. Добре, че има работа изискваща цапане, че да остане ниша в която циганите да се реализират...

Линк към коментар
Share on other sites

Работят, защото не им стига образованието за нещо повече.

Правилно. Как да заемат длъжност за която не им стига квалификацията да кандидатстват за нея? Нали това е интеграцията - да дадем равни условия за развитие, безплатно образование, за да може който иска да може. Ама като не иска, "насила хубост не става" е казал народа.

Линк към коментар
Share on other sites

Блазе ви на лекотата в приложението на общия знаменател, /че е най- удобен/ и склонността към генерализиране.

Колко цигани познаваш? Не говоря само за по име, а такива с които си живяла, разговаряла и работила?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз познавам едно богато и образовано циганско семейство. При което живях на квартира в художествената гимназия.

Бащата беше духов музикант, свиреше в градската филхармония.Майката беше комютърен специалист.Дъщеря им пееше божествено Марая Кери и Уитни Хюстън.

Имаха голяма къща на два етажа, много близо до гимназията и семеен бизнес със складове за алкохол и цигари.

А бабата гледаше перфектно на кафе, предсказа приемането ми в академията на първо място, както и няколко мои любови, хаххаха.

Никога не са ми натрапвали присъствието си, освен когато не сме ги канили на по чаша кафе.

Заемали са ми пари, бях харесала едни италиански обувки, но нямаше как веднага да си ги купя и те веднага на доверие ми заеха близо 200 лв.

Линк към коментар
Share on other sites

Наскоро, Ворфакс, един непознат циганин направи за мен толкова, колкото ти надали би рискувал да направиш. Така се случи, може би съм имала късмет,... но се случи. Иначе- да, имам впечатления, работила съм с такива деца, разговаряла съм с родителите им,... човеци са. Илен, Пламъче, напълно ви разбирам, че не сте склонни да се доверите на източника на информация. Ще подходя съвсем директно: А склонни ли сте да допуснете, че от милионите циганки по света ще се намерят достатъчно такива, които да са по- интелигентни, по- духовни и по- стойностни от вас, или........тцъ?

Редактирано от Inseparabile
Линк към коментар
Share on other sites

Обобщенията по правило игнорират изключенията. Това с "по-умни от мен" има и една друга пречка, а именно имбрийдинга, на който са били подложени хилядолетия. По едно стечение на обстоятелствата познавам няколко стотин циганина "искрено и лично", затова си позволявам да обобщавам по техен адрес. Те правят същото за българите - "българите не са хора" (имат си една дума за нечовеци, която забравих), "българите са крадливи", "българите са тарикати", "българите са богати" и т.н. Приемам, че тяхното мнение за българите е по-неправдимо отколкото моето за тях, защото често не успяват да разберат кога съм им направил услуга, а за благодарност не се и надявам.

Линк към коментар
Share on other sites

ПП: Кажи какво толкова са направили за теб?

Аз съм слушал само, че обичат да качват на автостоп. Не знам защо, вероятно е лесен начин да шокираш българин и да му гледаш сеира, колко ти е широка душата. Естествено изключвам случаите в които возенето завършва с обир, побой, изнасилване и смърт.

Линк към коментар
Share on other sites

Наскоро, Ворфакс, един непознат циганин направи за мен толкова, колкото ти надали би рискувал да направиш. Така се случи, може би съм имала късмет,... но се случи. Иначе- да, имам впечатления, работила съм с такива деца, разговаряла съм с родителите им,... човеци са. Илен, Пламъче, напълно ви разбирам, че не сте склонни да се доверите на източника на информация. Ще подходя съвсем директно: А склонни ли сте да допуснете, че от милионите циганки по света ще се намерят достатъчно такива, които да са по- интелигентни, по- духовни и по- стойностни от вас, или........тцъ?

Склонна съм, защо не............ " Никога не казвам - никога!" Но специално за най-интелигентната българка аз имам информация, че от 5г. живее в Англия, жена над 40-те, с две висши образования, знаеща 7 езика писменно и говоримо и с 4 деца, гледах интервю с нея, но беше отдавана /преди 2 год, може би/, точно тогава я обявиха за най-интелигентна жена - българка. нищо общо обаче си нямаше жената нито на име, нито на визия с циганка.

Не знам какво са направили за теб хора от ромски произход, аз знам какво направиха на майка ми преди около 15г, писала съм някъде тук, но не искам да се връщам към този момент, защото се разгарят спорове. Никой не отрича, че съществуват и съвестни хора сред циганите, но както и по-горе Ворфакс спомена, говорим обощено за тази етническа група.

Не искам да влиая на никой, всеки има право да си мисли, каквото си иска, но не искам и на мен да се опитват да ми влияят, аз мога да преценя откъде какво да взема за себе си. :3d_030:

Линк към коментар
Share on other sites

Е, то влияенето се изразява като предупреждение, като една голяма мигаща червено лапма, която пищи, защото мнозина са пропищели от циганите. Оттам нататък ти можеш да игнорираш всичко и да се надяваш, че добряка, който си срещнала ще бъде и следващия циганин с който съдбата те срещне.

Линк към коментар
Share on other sites

Май станахме като американците. На думи всеки отрича расизма и дискриминацията към негрите, ама на практика картинката е съвсем друга, дори и в настоящето. Да, знам, че сега всички ще се изредят да пишат как нямат нищо против циганите, ама май не е точно така. Щом възприемаме доброто поведение като изключение, явно вече сме ги осъдили. Явно е и че проблемите с интеграцията на ромите няма да се решат от сегашното поколение, въпреки че решението не е сложно (може би ще има леко политическо противодействие от някои чужди страни, но то едва ли ще е сериозно).

Линк към коментар
Share on other sites

Нямам никакъв, абсолютно никакъв опит в пътуването на автостоп. Някой има ли представа дали ангелите също странят от циганите? Илен, аз също имам лоши спомени от роми, но те не могат да се сравнят с причиненото от българи и лустросани европейци. Благодаря ти за отговора! Относно критичния праг в спора, права си: горещо е,....скандалът ни дебне отвсякъде, Христо взе да изперква.... Ворфакс, благодаря ти за злостното пожелание и понеже съм благородна, ще предприема нещо още тази вечер: Ще си отворя една бира и ще се радвам от сърце на едни клипчета с ром. А ти, ако си пич, ги покажи на жена си или гаджето си / в краен случай- майка си /, за да бъдеш заслужено отхвърлен и игнориран.....поне за седмица.

Редактирано от Inseparabile
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Тя държавата пропадна, вие едни цигани пощите. Ми цигани - души носят.

Веднъж съм водил разговор с циганин, който много учтиво се опита да ме измуфти за малко пари.

След около половин час разговор, призна:

"Аз лъжа, и да ти кажа - лъжа си, циганин съм... ама ти!!! Ти!!! Ти лъжеш повече от мене!!!"

И стана и си тръгна.

Айййй... че той да не мисли, че само той може да интерпретира като възрастен ром?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Явно е и че проблемите с интеграцията на ромите няма да се решат от сегашното поколение, въпреки че решението не е сложно
Да бе, сигурно много са прости са решаване...особено като се има предвид, че толкова години не е имало и политическа воля за решаването им. Станимир, не е нужно да става дума за осъждане, расизъм или нещо такова. Просто констатираме, разискваме си.

Инсепарабиле

Христо взе да изперква....
За пореден път си позволяваш класификации по мой адрес. Гледай си работата...Не се занимавай с мен. Не ти ща шегите, не ти ща досаждането на лични, не ти ща вота в темите.
Линк към коментар
Share on other sites

След земетресението къщата на приятелката ми беше пострадала. Покривът й се нуждаеше от ремонт. Баща й се свърза с някакви майстори от световно неизвестно село, въпреки предложението от моя страна ремонтът да бъде осъществен от строителната фирма на леля ми, но скъпо му се видя. Та, дойде една група цигани. С тях дойде и ужасната миризма. Какво правят тези хора, та така миришат идея си нямам? Кучето щом ги надуши пощуря! Наложи се да го закараме на село, за да си вършат необезпокоявано работата. В случая бащата на приятелката ми се надяваше да спести. Циганите дават и гаранция и качество и разумни цени. Единствено са прави за разумните цени, които май не са много разумни, но така е...евтиното винаги излиза скъпо. Който е решил да експлоатира нечий труд е редно да му се върне! След като си заминаха върнахме кучето в къщата. Е, който иска да вярва, ама това куче не се успокои поне две седмици! Сигурно миризмата, която са оставили след себе си е била толкова силна, че горкото куче две седмици я е усещало и мира не си е давало. Това ми направи впечатление. Давам си сметка, че това бяха цигани-катунари, но съм чувал, че и интегрираните цигани миришат ужасно. За жалост лично аз не съм се срещал с начетен циганин и нямам впечатления за видът им в това състояние. Може би оная зловонна воня и инцидентите предизвикани от тяхната общност, а и това, което направи Саркози преди време, са повлияли върху негативната ми оценка за тях. Това, разбира се, си е лично мое мнение и последното ми желание е да влияя с него върху четящите. Възможно е дори само на Саркози, на мен и кучето да ни миришат. Знае ли човек...

Линк към коментар
Share on other sites

.... Ворфакс, благодаря ти за злостното пожелание и понеже съм благородна, ще предприема нещо още тази вечер: Ще си отворя една бира и ще се радвам от сърце на едни клипчета с ром. А ти, ако си пич, ги покажи на жена си или гаджето си / в краен случай- майка си /, за да бъдеш заслужено отхвърлен и игнориран.....поне за седмица.

Какво злостно пък съзря?? Статистиката в република България за престъпността е красноречива. Аз не говоря за въображаеми лоши цигани, а за такива от които съм патил и лично. Те се заблудена, ако не признаваш официални данни и приемаш предупреждението ми като проява на злоба. Ако беше прочела какво написах, щеше да видиш, че аз им помагам, не да ми пожелаваш да ме отхвърлят и игнорират, каквото си въобразяваш, че правя с тях. Аз мога да контактувам с тях, тъкмо защото ги приемам такива каквито са, и с кражбите и врякането и със заплахите с брадви и с танците и с всичко. Нямам твоя заблуден поглед от някаква си сцена. Не ми отговори колко циганина познаваш?

Линк към коментар
Share on other sites

Някои наистина имат специфична миризма - при това не поради ниска хигиена, а просто така си миришат... Защо ли - не знам, но е факт! Но, далеч не всички - може би само някои ромски подетноси или пък е в резултат на някаква процедура, не знам! между другото, има и българи, които си намирисват... И друг път съм казвал - ако ромите се образоват, разликата между тях и другите етноси, ще е малка! В това е ключът според мен!

Линк към коментар
Share on other sites

Viva Caselli, случил си на качествени цигани. Що се отнася до покрив имам спомен от една случка на едно бившо работно място. Имаха нещастието преди да завършат всичко да повали дъжд, че да протече в хангарите. Оправиха го, гаранция Франция. Пак заваля, на пук. Пак протече. Пак оправяха, а уж им беше купен и найлон и асфалтова хартия, бе... за вечно да се направи. Ремонта им излезе двойно по-продължителен. Първите цигани ги домързя и както сключиха сделка, така и я развалиха и като взеха някой лев, отидаха да го изпият и изядат.

Линк към коментар
Share on other sites

Предварително багодаря на модератора, който ще се погрижи да изтрие квалификацията ми по адрес на Христо! Ще бъда много задължена ако модераторът се погрижи да изтрие и гневния изблик на Христо, не

заради гнева, а заради ловкостта му да борави с полуистини. Ворфакс, вече обясних при какви обстоятелства съм общувала с роми, не познавам мъже- роми, но нямам лоши впечатления от децата им.

Линк към коментар
Share on other sites

Май една част от пишещите отдавна забравиха всичко свързано с коректността и добрия тон. Констатациите и разискванията са разрешени само в рамките на правилата на форума, т.е. изключени са всякакви консатации подранващи личния престиж на някого (бил той участник или не във форума), както и негативни оценки към някоя съществуваща етническа, религиозна или политическа група. Това очевидно не се спазва досега в темата, затова я затварям.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...