Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ромите


Recommended Posts

Много се пише за това как ромите раждали много деца, как не искали да се учат, как много крадяли, как злоупотребявали с това, което им се дава и т.н., и т.н. Нека сега да направим една искрена оценка не на ромите, а на нас самите. 90 % от българите са расисти (не националисти, а именно расисти) и толерантното им отношение към другите етноси е лицемерие и самозаблуда. При хората, които се самоопределят като турци, нещата не са по-различни. Всъщност нещата са същите и в другите държави. Последното разбира се не може да ни служи като оправдание. Постоянното наблягане на отрицателните черти на дадено нещо (в случая ромите) е сигурен показател, че липсва всякакво реално желание проблемите да се разрешат. Такова желание може да се афишира, но то липсва. В крайна сметка най-важни са тези роми, които са готови, които могат да се променят в една положителна посока. Именно върху тях трябва да са фокусирани усилията ни и на тях следва да се помага. Вместо това наблюдаваме липса на съпричастност към тези хора, а усилията се концентрират върху тези, които са най-малко пригодени да се променят. Реалното подпомагане на една малка част, но притежаващи необходимите качества за промяна хора от ромски произход в бъдеще ще създаде вълнообразна промяна и след останалите. Да, може би е вярно, че това се отчита от управляващите, но те нямат интерес да го постигнат. Всеки обаче, индивидуално, може да приложи този принцип, когато му се отдаде възможност. Дори това само да говориш и дори само да мислиш върху възможното решение на даден проблем ще даде резултати и в един момент ще създаде условия и за реални действия. Тръгнали сме да променяме тези, които са най-малко податливи на промяна. Ами разбира се, че нищо няма да се получи и причината не е в ромите, а в нашето погрешно разбиране на нещата. Защото си представяме, че сме много хуманни, когато помагаме на тези, които ни изглеждат най-далече като бит и светоглед от нас, докато усилията ни трябва да се насочат към тези, които са най-близко. С тях можем да намерим сходство и в целите, и във възгледите и в много други неща, и в крайна сметка да се постигне едно хармонично сътрудничество.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 174
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Българите са расисти - с това тотално не съм съгласна.59.gif

Че положението на циганите зависи от нас, а не от тях - също.

Турците, както и циганите, също никой не ги е потискал и дискриминирал по никакв начин. Говоря за хората, не за политиците и "интеграцията" на комунистите.

Аз съм живяла в такъв район, баща ми е от Родопите. Там българи и турци са живяли и живеят в мир и сговор, помагат си, църквата е до джамията, работят заедно, празнуват заедно, слушала съм разкази от наще как са живяли, не е имало никаква дискриминация.

Но циганина е такъв, какъвто е, защото държи на това. Не защото ние не му помагаме.Тези цигани, които желаят да се приобщят, го правят.

Но да се казва "държавата не ги интегрира", и "българите са расисти"...59.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, когато написах, че българите са расисти (, а както споменах не само българите, но и всички останали), бях наясно, че това ще предизвика несъгласие. Да, бил съм свидетел на много случаи, когато българи и роми или българи и търци са разговаряли съвсем приятелски без да дават каквито и да е признаци на някаква дистанцираност. Винаги обаче в последствие се е окзвало, че такава съществува. А ако се направи проучване и се зададе въпроса: колко от вас биха приели без никакво съпротивление ако детето ви се ожени (омъжи) за лице от друг етнос (в случая ромски), резултатите ще са отчайващи. Колкото и да не искаме да си признаем, прегради между различните раси и етноси съществуват. Както писах, на думи може да сме много толерантни или когато става въпрос за толерантност в някакви определени граници, но за абсолютно равно отношение към хората принадлежащи към собствения и към хората принадлежащи към чужд етнос не можа да се говори (освен в много редки изключения).

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Познавам тази общност доста от близо и ще ти отговоря Шайнинг стар.Образованието до 8 клас би трябвало,да е абсолютно задължително,така държавата създава хора,които не могат дори да прочетат закона ,който трябва да спазват и ред други основания за това има.Майката като не научи да се храни детето с лъжица,да се сърди ли ,че то се храни с ръце от манждата й и капе навсякъде,а тя трябва да чисти?Има и още един вариант,когато майката го храни докато е жива, за да не се капе детето!-това е българския вариант.Законите се създават от държавата и целта им е да предотвратяват девиантното поведение на хората ,които нямат реална преценка за последствията от действията си,което вреди на самата държава,на гражданите и на самия извършител.Защо няма подсъдими ромки и роми,които имат деца на по 15-16 години...това е закон?На шестнадесет доколко си зрял за да вземеш такова решение?Тялото ти не е готово за това.Психиката ти не е готова за това.Затова е подсъдимо.Мислиш ли в преспектива от порядъка на 5-10 години?Можеш ли дасе грижиш за себе си?Как ще научиш детето си да се грижи за себе си като ти самия не умееш и си дете?Това не е избор за повечето от тях.Това е смисъла и на самия закон...до 16,до 18 и над 18.Защо не се отнемат децата на роми не се грижат адекватно за децата си докато това се промени и да им се спират соц. помощи?Та ако трябва,да се отнемат и да се дават за осиновяване,ако има достатъчно основателни причини за това.Няма как да стане семейство, което цял живот живее от соц.помощи и почити не излиза от"махалата" да приучи детето си,че то трябва да работи,да си плаща данъците и т.н.,а не да се ожени на 14 и да създаде свое копие с всичките негативи.Как да води нормален ,пълноценен живот?Това е омагьосан кръг, който трябва да се прекъсне.Не да се раждат недоносени деца,деца с увреждания, което е много често при ромите,неможещи дори да се грижат за себе си.Познавах едно ромче в такова положение,живота му беше много сложен и труден.Понякога говореше ,че иска да се самоубие.Почина поради неадекватни грижи от страна на семейството му относно здравето му и ХРАНАТА,побои и т.н.А бащата се разполагаше със средствата и помощтта.В цивилизована,хумана и справедлива държава,която следи за реда ли живеем?Това са фактите,ако мислите ,че са приемливи.Няма да намесвам и българите,защото към тях държавата проявява същото безхаберие.И всичко това е в тежест на самата държава,респективно на нас.Няма логика да е така.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, съгласна съм с ris_78.

Държавата има под ръка регулаторните механизми, с които да промени нещата.

Няма как да очакваш от един здрав и прав човек да поиска да си търси работа и след това да я работи, след като му даваш във вид на социални помощи, без да работи, почти толкова, колкото ако работи. Опитаха се да променят социалните помощи от доживотни в ограничени във времето - мисля за 1 година, но от ЕС ни казаха, не, не е социално така, нямате право, щом сте в ЕС.

Но както каза ris_78, в ЕС, ако не се грижиш добре за детето, ще ти го отнемат и ще спрат детските и помощите; ако не го пращаш на училище - също. Ако имаш дете под определена възраст - също. Освен това - социалните помощи са примерно 1/2 до максимум 2/3 от минималната работна заплата за страната. И ако се окаже, че с тази социална помощ семейството не може да осигури добро отглеждане на децата си, те се изпращат в приемни семейства.

При нас всичко това или не е така (относно парите примерно) или само на книга е така, т.е не се спазва, не се прилага закона.

Докато се запази това положение на нещата, няма как да очакваме промяна от страна на самите цигани. Поне от голямата им част. Те трябва да са в някакво отношение мазохисти, за да поискат сами нещо друго - хем така си им харесва да живеят, хем държавата им плаща, хем им прощава много неща ...

Линк към коментар
Share on other sites

Като стана дума за расизъм, сега по НОВА дават за някакъв националсоциалист расист, създател на нелегална българска партия и разпространител на нелегална литература. Сега си обяснява идеите. :lol: Стан, той също като теб прави разграничение между "расист" и "националист" като казва, че национализма и патриотизма са провалили се движения.Всъщност то не е нужно да си патриот или националист, за да си расист. Но Стан, ако 90% от българите са расисти, значи ли че не са социално насочени, понеже социалистите не са расисти. Българите са бедни и е логично да са по - ляво насочени, обаче ти викаш че повечето са расисти : пък социалистите не са расисти.Е, не само социалистите са леви де, социалдемократите също са леви, но и те не са расисти.Комунистите и те не са расисти. Значи в България, истински левичари може да бъдат най - много 10%, това явно е тавана на подкрепата за лявото в България. :):lol: Истинските социалисти и комунисти, доколкото знам НЕ са расисти. Това значи, че в България, не повече от 10% от хората могат да са истински социалисти и комунисти. :lol:

Българската държава ако се опита да въведе ред сред циганите, да ги принуди да спазват законите, ще се намерят разни правозащитни организации, които да нададат вой. То така се получава и по принцип де. Не знам българите расисти ли са, нерасисти ли са, но са толерантен народ, даже прекалено толерантен, по - толерантен от камара други народи, народ спасил евреите си и народ, в който няма етнически войни, както при сърбите и др. народи. Какво да направя,че повечето цигани са миришещи зле, нехигиенизирани, та в съзнанието ми изниква асоциация за мръсен и миришещ човек, като чуя "циганин". Аз нямам против, циганите да се променят.

П.п. Без да искам, вместо "правозащитни", щях да напиша "природозащитни". :lol:

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Нямам нищо против образованите, интелигентни, желаещи да работят и се развиват роми! Такива са нормални граждани на обществото! Има и доста клишета за ромите, които ние смятащите се за по-българи носим още от деца. Че са мръсни, глупави, посредствени, примитивни, лишени от абстрактно мислене и т.н. Това обаче са свръхобобщавания. Има и чудесни роми, които нито по начина им на живот, нито по знанията и културата им не се различават от беличките българи! Аз самия си нося горните клишета... Те са вярни, що се отнася до основната маса от цигани обаче, за жалост. Не мисля, че държавата им дължи каквото и да е! Държавата на мен или на теб какво ти дава? Плаща ли ти тока, транспорта, водата? А за ромите го прави! Аз никога не съм бил на социални помощи, но много цигани са! Не мисля, че отношението на държавата е причина за ниската култура на циганина като цяло, но в манталитета на самия етнос... Но, както казах, има цигани и цигани и българи и българи! От свръхобобщения нужда няма - има чудесни роми!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

не се различават от беличките българи!
Обаче има и много бели цигани, което значи че имат българска или турска кръв. Даже някои от изявените цигани са такива светли, което означава, че не са напълно цигани : циганите по принцип са мургави, имат си определени черти, абе като индийци. :) Като стана дума по - горе за расизма на българите, циганите ...дали са расисти ? :) Прав е Орлин, да няма нужда от свръхгенерализация. :)
Линк към коментар
Share on other sites

не се различават от беличките българи!
Обаче има и много бели цигани, което значи че имат българска или турска кръв. Даже някои от изявените цигани са такива светли, което означава, че не са напълно цигани : циганите по принцип са мургави, имат си определени черти, абе като индийци. :) Като стана дума по - горе за расизма на българите, циганите ...дали са расисти ? :) Прав е Орлин, да няма нужда от свръхгенерализация. :)

ДА! Проблема е в манталитета на самия етнос:thumbsup2::thumbsup::thumbsup2: .

Направо като чуя по телевизията: "...трябва държавата да направи нещо, министерството, институцията"...лошо ми става.

Линк към коментар
Share on other sites

АЗ ромите не ги харесвам,мислете ме за каквато искате.След като преди 15г. нападнаха майка ми в парка,като се прибирала от работа,направо повечето от тях не мога да ги гледам.Бяха я пребили 5-6 цигани с тояги,взели й бяха палтото,ботушите,чантата,най-лошото бяха й потрошили ребрата и гръбнака.Един мъж,който си разхождал немската овчарка я пуснал срещу нападателите-Господ е бил с майка ми.Тогава те се разбягали.Спомням си,че пак беше преди Коледа,а аз тогава не учех в града,когато се прибрах за празниците майка ми беше на легло,не ми бяха казали по телефона да не се притесня.Как мислите,как преживяхме всичко това?Знаете ли,че майка ми до ден днешен има неописуем страх от цигани,психическата й травма е огромна.И сега,като се сетя за подробностите около тази трагедия и ми се плаче.Сигурно сега ще ми кажете,че и българи има такива.Вярно е,но при ромите процента е много,много висок,мисля си ,че при тях лъжата и агресията някак са заложени.Сигурно има и изключения,не може да няма,но аз съм съм срещала само едно такова за целия си живот.Някои ще ми кажат,че съм злопаметна.Ама няма как да го забравя,разберете.Това е психология,нека специалистите изкажат мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

Много смели бе : 5 - 6 мъже да нападнат с тояги сама жена и не само да я ограбят, ами да я пребият на всичкото отгоре.От думите на Илен излиза, че са щели да убият майка и ?? Защо е тази излишна агресия, която не им е нужна за самия обир? Проява на какво е ? Да не би да е форма на етническа омраза ? Нека на мен да ми дойдат с тия тояги, обаче да имам определена защитна екипировка и добро хладно снаражение(идват ми идеи как да изглеждат тези неща, за да бъдат почти непреодолим фактор в моя полза що се касае до подобна ситуация). :angry:;):lol: Германия в случая е имала някаква косвена роля в спасението. :) Пуснах си "Ich will". :P:lol: Щеше да е забавно да се появят в онзи момент петима без коса. Нападателите щяха да бягат до Индия чак. :ph34r: Тази държава трябва да се вземе в ръце и да не се оставя да се гаврят с нея, пък дори и отвън разни толерасти да надават вой. :) Законите са си закони. :) Циганите явно са от по - късна еволюция,в смисъл че явно циганите са души, които по - късно са се разделили с предишния етап в еволюцията, но някои още не съвсем са се разделили. :lol: Илен съжалявам за това, което се е случило с майка ти. Ако искаш можеш да потърсиш помощ за нея в темите за психология и психотерапия. :) Желая и пълно възстановяване !!! :3d_064::angel: От друга страна, какъв е смисълът да ни създават проблеми тези души : за да се научим да сме по - толерантни, по - гъвкави в комуникацията, по - дипломатични, по - твърди и отстояващи се ? Какъв е еволюционният смисъл на съБитието ни ? :)

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Много смели бе : 5 - 6 мъже да нападнат с тояги сама жена и не само да я ограбят, ами да я пребият на всичкото отгоре. Нека на мен да ми дойдат с тия тояги, обаче да имам определена защитна екипировка и добро хладно снаражение(идват ми идеи как да изглеждат тези неща, за да бъде почти непреодолим фактор в моя полза). :angry:;):lol: Германия в случая е имала някаква косвена роля в спасението. :) Пуснах си "Ich will". :P:lol: Щеше да е забавно да се появят в онзи момент петима без коса. Нападателите щяха да бягат до Индия чак. :ph34r: Тази държава трябва да се вземе в ръце и да не се оставя да се гаврят с нея, пък дори и отвън разни толерасти да надават вой. :) Законите са си закони. :) Циганите явно са от по - късна еволюция,в смисъл че явно циганите са души, които по - късно са се разделили с предишния етап в еволюцията, но някои още не съвсем са се разделили. :lol: Илен съжалявам за това, което се е случило с майка ти. Ако искаш можеш да потърсиш помощ за нея в темите за психология и психотерапия. :) Желая и пълно възстановяване !!! :3d_064::angel: От друга страна, какъв е смисълът да ни създават проблеми тези души : за да се научим да сме по - толерантни, по - гъвкави в комуникацията, по - дипломатични, по - твърди и отстояващи се ? Какъв е еволюционният смисъл на съБитието ни ? :)

Има случаи, в които пиян шофьор прегазва дете на улицата.

Тук има 2-ма участника в ситуацията, какъв е смисъла те да са се оказали в точно този момент на това място, и какъв е смисъла да се случи това? Случайност, карма, уроци, предварително начертани планове за живота от самия човек, какво?...

За циганите - няма смисъл постоянно да търсим причината в другите . държавата ни е такава, обществото, родителите му, средата му...Родителите и средата са до един момент. Оттам нататък този циганин, или който и да е...сам решава за себе си дали ще краде или няма, дали ще лъже или не, дъли ще върши насилие, или не.:sorcerer:

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Шайнинг_млад, оправи цитата. :):lol: Може би е добра идея да визуализираме как циганите са добри, културни и т.н. Обаче не ми се отделя време специално заради тях. Предпочитам ако си представям добри, любящи хора - да си представям общо хората, хората като цяло, хора които вървят по улиците без значение какви са по етнос - така че сигурно не бих седнал специално да се занимавам с циганите. :)

П.п. : Понякога имам такива по - агресивни фантазии като тази, за която намекнах по - горе. Но иначе, все по - често фантазиите са ми положителни. Тия със знак минус сякаш ми носят някакво чувство за справедливост/възмездие, сякаш изпускам парата чрез тях. :lol: Иначе осъзнавам, че е по - добре да са ни розови и слънчеви визуализациите. :)

П.п.:

са добри, културни и т.н.
Ако се касае за "културни", може би и много българи ( особено млади) трябва да бъдат включени като обекти на визуализацията. :lol: Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Служител на реда, който съвестно си изпълнява задълженията и спомага за спазването на законите и добруването на всички етноси в българската нация. Защото е казано, че спазването на законите ни прави свободни. А този радетел за ред и сигурност в милата ни татковина, спомага за изграждането на правно съзнание у определени хора, което е в интерес на общото благо на цялото българско човечество и аз смятам, че този мъж трябва да получи медал, повишение и по - висока заплата. :3d_146:

Моята връзка

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти Христо за съвета,но майка ми реши да сподели преживяното с психиатър чак след 5години.Просто не искаше да се връща към лошите спомени,и сега не иска.Все пак вече на 63г.,но ще я попитам,както тя реши.За да не ме вземете за съвсем черногледа,както казах в живота си срещнах едно изключение.Това е един мой съученик-ром,който завърши гимназия,никога не предизвикваше конфликти,все едно нещо гените му бяха объркани.Сега синът му Мирослав е съученик на дъщеря ми-пълен отличник,много възпитано дете.Как да си кривя душата,да кажа на бялото-черно.Но като цяло,на мен ми е трудно да го приема този етнос,като нормални граждани.Може да е от психологическа обремененост,незнам,но не мога да лицемернича,да кажа-"хубави хора са,няма проблем".Просто немога,поне не и на този етап.

Линк към коментар
Share on other sites

От друга страна, какъв е смисълът да ни създават проблеми тези души : за да се научим да сме по - толерантни, по - гъвкави в комуникацията, по - дипломатични, по - твърди и отстояващи се ? Какъв е еволюционният смисъл на съБитието ни ? :)

Всеки бива привлечен към такива условия при въплъщението си, съответстващи на негово съзнание. Мислех да не разглеждам нещата от гледната точка, която ще изложа по-нататък, но все пак ще го направя в най-общи линии. Ако искаш да вникнеш по-навътре в действителността, използвай закона за съответствието. Представи си, че си жител на Венера или Юпитер, които са много по-напред в духовното си развитие от хората на Земята. Какво щеше да си мислиш тогава? Може би: какъв е смисъла да живеем в една слънчева система с тези Земляни, които са толкова ограничени и бездуховни?! Или ако беше жител на Сириус. Тогава може би щеше да кажеш: как не ги е срам тези от Слънчевата система да замърсяват Космоса със своите нисши вибрации?! Та да не са само те, ние също сме част от този Космос и не сме длъжни да търпим тежките им излъчвания! Разбира се и за щастие такова мислене с тези светове е несъвместимо. Вместо това имаме търпеливо подпомагане на земната еволюция, продължаващо милиони години, за да могат хората да израснат в духовно отношение и да станат пълноценни и съзнателни (в смисъл на духовно самоосъзнаване) граждани на Космоса. Някой има ли си представа, какъв ад щеше да представлява Земята без помощта на духовно-извисените същества? Както горе, така и долу – законът важи в пълна сила и аналогията се простира много по-широко от това, което посочих.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, тогава да пратим циганите на друга планета или пък в Индия. И от тук да им помагаме за духовното им израстване. :lol:

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Добре, тогава да пратим циганите на друга планета или пък в Индия. И от тук да им помагаме за духовното им израстване. :lol:

Прочетох Станимир и си казах - Какъв мъдър отговор, излиза от малките представи, вижда от високо.... Като прочетох Хриско и наистина ме разсмя :) . По-добър отговор в два реда не мога да дам :) .

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, тогава да пратим циганите на друга планета или пък в Индия. И от тук да им помагаме за духовното им израстване. :lol:

Ти си млад, а аз съм стар, имам дъщеря като тебе.:hypocrite:

Цитата ми се ще да го оправя, но не знам как.

Между другото понеже спомена Индия, в циганския език има много санскритски думи, такива като "джай" и "шукарие".:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

А на мен ми се прииска да ви предложа нещо - хайде да си представите, как в България няма роми/цигани, ама никак.

Как ви се струва, как щяха да стоят нещата тогава? Дали щяхме да сме цъфнали и вързали? Или просто други маргинали щяха да заемат тяхното място, функция и роля в обществото, и от какъв ли етнос щяха да бъдат (щото като гледам май-май щяха да са от българския :rolleyes: )

Линк към коментар
Share on other sites

Като взех да чета какво ни предлагаш, в първия момент си помислих, че ти сериозно ни предлагаш да си представим, че няма цигани, че това което ни предлагаш за теб е изход от проблемите с циганите, че ни съветваш да визуализираме, че в България няма цигани и подкрепяш такава визуализация. :lol:

Никой не е казвал, че ще цъфнем и вържем ако в България няма цигани. Но ми се струва, че щяхме да сме по - добре от сега, НО в случай че тяхното място не бъде заето от друго примитивно като тях, и дошло отвън население :

а) с 80% по - ниска битова престъпност

б) по - малко расизъм в България

в) още по - малко етнически сблъсъци

г) много по - малка вероятност за вътрешни етнически войни в бъдещето

д) много по - малко пари за социални помощи

е) по - малко неприятни миризми и неразбираеми думи наоколо

ж) няма да се дават пари за интеграция

:lol:

Едва ли българи могат да заемат мястото на циганите - просто има разлика в манталитета

( брой деца,битово замърсяване и рушене, чакане на социални помощи, кражби, незаинтересованост от образованието,ниска образованост). Българи не биха могли "пълноценно" да заместят циганите. :lol:

П.п. Моят пост стана като програма на националистическа партия. :lol: :lol:

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Добре, тогава да пратим циганите на друга планета или пък в Индия. И от тук да им помагаме за духовното им израстване. :lol:

Нима си мислиш, че разстоянията ще променят нещо? Дори и да няма роми изобщо в света, същите души ще се преродят в други тела, голяма част отново в България. Но, защо си губя времето да пиша... Тъжно е въобще, че такава тема съществува в един форум с духовна насоченост, а четейки мненията в нея изпитвам най-вече отчаяние не от ромите, а от българите.

Линк към коментар
Share on other sites

Нима си мислиш, че разстоянията ще променят нещо?
В какъв смисъл да променят ? :) Нали и на нас ни помагат разни същества от други светове. Явно между тях и нас има някакви разстояния. Що те не дойдат да живеят при нас и тук да ни помагат.Стъпвайки на твърдението ти, че ни помагат същества от други светове, изградих цитираната от теб шега, която Орли оцени по достойнство. :lol: Естествено че се шегувам, откъде пари за транспорт до друга планета, пък и ние първо нашата духовност трябва да си оправим. :lol: То и да ги пратят до Индия, те пак ще си дойдат. :lol:

Дори и да няма роми изобщо в света, същите души ще се преродят в други тела, голяма част отново в България.
Да съм казвал, че искам да няма роми по света ? :) Но все пак, не мислиш ли, че Рим (Rome) им е достатъчен ? :P Не съм имал мераци ромите да изчезнат от света, макар че ми е минавало като мисъл да се махнат от България, или поне ако останат да бъдат дисциплинирани от властта, де се интегрират напълно. :) Мен най - вече ме интересува не дали има цигани в България, а какво правят и как се държат. Е, естествено че част от мен предпочита, прирастът на циганите да е по - малък в пъти от този на българите, щот все пак сме си България. :)На друга част от мен въобще не и дреме колко са циганите в България, направо и дреме на шапката : за нея е най - важно моето духовно развитие и материално благополучие. :lol: На трета част пък и дреме дотолкова, доколкото циганите имат досег до живота ми. :lol: Важното е да не правят проблеми. Бих се радвал и ако на публични места говорят български и не се къпят само на Банго Васий. :lol:

същите души ще се преродят в други тела, голяма част отново в България.
Ами като искат да се прераждат, ама да не правят проблеми. :lol: Освен това : как ще се преродят тук ако няма цигани ? Нали ти сам си казвал, че душата избира тяло, което съответства на нейната еволюция ? Ако българите имат по - добри гени, как циганите ще влязат в български тела ? Няма ли да се преродят на планета, подобна на нашата, или пък в друга държава, но не и в България ? Ами бате, темата не съм я пуснал аз. :) Ти си от шефовете, ако си имал достатъчно желание, досега да си я затворил. Не виждам що ромите трябва да ги храним с енергия. :lol:

изпитвам най-вече отчаяние не от ромите, а от българите.
Отчаянието е смъртен грях. :lol: Ами ромите, когато започнат да пишат в сайта, от тях също може да се отчаяш...може много да се отчаяш. :lol::P

Не разбирам защо някои от участниците наричат циганите "роми" ? Не веднъж съм казвал, че това ми се струва някак си изкуствено, фалшиво, даже съм се дразнил от това им название. "Цигани" им е името, някои от тях съм чувал да си казват, че не ги притеснява това име. "Роми" предполагам е измислено от някакви западняци, представители на колониалните господари на България, които целят да създават етнически раздори в страната, чрез насаждане на изкуствена толерантност и привилегии за циганите. :) Запомнете го най - сетне, ромите са в Рим. :) Не името прави човека, а човекът прави името ... :lol:;) ...

П.п. : Имам и четвърта част, която негодува от циганските безчинства и изпитва емоции, като онези, под чието влияние коментирах поста на Илен за инцидента с майка и, и в който ми коментар обяснявах, че бих искал да им изляза сам на тия петимата тояжковци грабливи, сам но въоръжен по мой избор и направо да ги изям. :lol::ph34r::3d_076::3d_069:

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Ето един циганин, който като за циганин добре владее българския език и българската граматика. :) Дори цитира конституцията, което е похвално. Обаче струва ми се, има някои погрешни твърдения, цитирам :

"Ще ви припомня Социалистическия Строй,по негово време всички сме били еднакви,защото е и еднакво било наказанието на всеки престъпил границите на закона.По това време е измислено по-уважителното заименувание на циганите-Роми,защото хората тогава са се страхували да не убидят някой от този произход в чест на равностоинство... погледнете днешна България на какво е заприличала..."
Аз пък знам, че наименованието "роми" се е появило в България след 1989г.

И още :

На скоро чух,че според статискита циганските деца "превъзхождали" българските,или поне така се изрази един професор по СКАТ TV,но защо ли в САЩ това не е проблемно с афроамериканците.
Циганските деца по нищо не превъзхождат българските.;)Може би има предвид, че раждаемостта при циганите е по - висока. Е, да, всъщност ги превъзхождат по някои неща : кражби,просия, проституция, ранно създаване на деца, които често биват оставяни в домовете за сираци. Това за афроамериканците не го разбрах, но не мисля, че в САЩ нещата с афроамериканците са розови, макар че негрите може да са по - интегрирани в американското общество, отколкото циганите в българското.

и все още живеем в едни и същи квартали...
Май като цяло не е така. :)

Нека заедно заедно възвърнем равенството между хората,защото всички ние сме родени в една и съща родина,ядем една и съща храна,имаме...
Иначе браво на момчето за това, че иска равенство на всички пред закона и мир между българи и цигани. :)

http://vbox7.com/groups/svobodenrazum/discussions/490680/

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

На мен не ми пречат ромите. Не ми пречи това, което са, пречи ми това което правят. Нямам расови предразсъдаци и нито верски, нито етнически, просто законите са за всички и всички трябва да спазват правилата, Когато за едни това не важи, винаги ще има недоволни.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...