Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво представлява надеждата, мечтата ?


Inatari

Recommended Posts

  • Отговори 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Когато мечтаем, то е за нещо хубаво , красиво, добро и душата ни е тази, която мечтае.

Красотата е свързана с Хармонията, Хармонията-с Мира, Мирът- с Мъдростта, а Мъдростта създава условия за проява на Любовта.

Значи, красивата мечта е състояние на директна връзка на душата с Любовта, т.е. с Бога.

:thumbsup2: Чудесно казано!

А защо не и по обратния път? :hmmmmm:

Когато оставим Любовта да "управлява" душата ни, тя създава условия да постигнем Мъдростта. Мъдростта възцарява Мира, Мирът твори Хармонията, а Хармонията ни дава усещането за Красота и добро.

Може би мечтата и надеждата са добри само тогава, когато са рожби на "директна връзка на душата с Любовта, т.е. с Бога".

(И може би се превръщат в демони, когато са родени от недоволството и желанието да "направим" света хубав и добър по своите правила... :hmmmmm: )

Линк към коментар
Share on other sites

Може би мечтата и надеждата са добри само тогава, когато са рожби на "директна връзка на душата с Любовта, т.е. с Бога".

(И може би се превръщат в демони, когато са родени от недоволството и желанието да "направим" света хубав и добър по своите правила... :hmmmmm: )

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Чудесно казано!

А защо не и по обратния път?

Когато оставим Любовта да "управлява" душата ни, тя създава условия да постигнем Мъдростта. Мъдростта възцарява Мира, Мирът твори Хармонията, а Хармонията ни дава усещането за Красота и добро.

Права си Донке, че може и по обратния път да достигнем до усещането за красота и добро, но ... сама птичка пролет не прави.Сама птичка може да мечтае за пролетта и да се надява, че тя ще дойде.

/Думата ми е само за чистите мечти и надежди, ония, които "крепят" човека /.

:angel::angel::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Има ли според вас духовна връзка между надеждата и мечтатата ?

Какво точно ни дава надеждата , защо имаме нужда от надежда , защо надеждата е един от компонентите /ВЯРА ,НАДЕЖДА , ЛЮБОВ/ .

Линк към коментар
Share on other sites

Надеждата ни дава осезание за Светлината. Вярата ни дава изява на латентното вътрешно притежание, но се развива в Надежда, която прави изявата осезаема. Любовта е най-голямата от трите, както ни поучава Апостол Павел, понеже тя е проява на пълната изява на Светлината.

Мечтата няма никакво място тук, но само вътрешния стремеж към Светлината!

Линк към коментар
Share on other sites

:) Благодаря на всички за споделеното...иначе я преглеждам...но все не ми идваше вдъхновение...защото мечтаенето/мечтата ми е загубила/отнела не малко време :king: мечтата, може да е нещо което когато е по продължително от мигновение...става подвеждащо , а не вдъхновение за размишление + конкретен стремеж + приложение.

:) За мен кратката/интензивна МЕЧТА всъщност е усмивката лъчезарна и ласкава на ЕДНА ИДЕЯ добра.

А за НАДЕЖДАТА все си мисля :1eye: защо ли е била в кутията на Пандора :D има нещо подозрително, как мислите :hmmmmm:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

В кутията с пакостниците защо ли е била и Надеждата...ами защото е измамна - не всичко , кна което се надяваш, става - надеждата разочарова. Тя е една дългопола и дългокоса усмихната жена, която постила пред теб пътечките, по които би могъл да тръгнеш, следвайки я - в очакване на сбъдването на някоя мечта. Но - не всички пътечки водят до целта! Някои се затулват в тъмната гора, всред бесове и троли, други водят до другаде, трети те връщат обратно, а четвърти, пети, шести... Комай по-малко са тези, които ще те отведат до лелеяната цел, на която се надяваш. Избери верния път - иначе ще се надяваш на острието на поредното разминаване. .. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

:) Добре появила се, принцесо, обична + седнала+ лекооо полегнала!

Благодаря за продължението! Щото и аз виждам отчасти така таз работа...Надеждата крепи човека ( кой точно човек има нужда от крепене :sleeping: ) накратко май Надеждата като че ли ни прави по мързеливички , отлагащи и очакващи...и така животец след животец...едно колело се върти ли върти :1eye:

Сега това е малко за разнообразие и оглеждане в темата.

Вярата, Надеждата и Любовта, помагат на мечтата да стане реалност

с малката уговорка за Мечтата = активен стремеж към идея

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

А защо ли е било написано пред ония врата.. : "Надежда всяка тука оставете" :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Защото всички мечти са сбъднати . :D И защото още хиляди неща със сигурност . :):angel::)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз като малък живях в кв. Надежда и мечтаех да живея в по-хубав квартал. Но всъщност не съм мечтал за квартал, а за сродни души.

Линк към коментар
Share on other sites

:) нали Бог е Любов + нали Той е навсякъде + нали Го обичаме + Той ще ги командирова, когато ние сме готови за срещата.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Ей, да познавахме надеждата!

Оставянето няма как да стане, ама набавянето не е толкова просто. Надеждата, приятели, е обещанието на нашия Господ за избавление. Ако ни е дадено, не можем да го оставим, ако не решим да правим стари стъпки. Ама добре е да знаем какво е Надеждата, понеже е свързана и с познание и с Вяра. Споменавали сме, че от вярата се развива. А човешките надежди са като всичко човешко - ам, човешко. :D

:)

Някой случайно да се надява на звездите да му помогнат...или като отиде на баячка да му побае...че да му мине...няма да спорим...просто за различни Надежди говорим :D

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

(Не съм сигурна, че звездите и баячките не могат да помагат - прабаба ми и бабата на приятелката ми на много хора са помагали....дали лекомислено не се надсмиваме на някои "бабини деветини" :hmmmmm: вместо внимателно да се вгледаме в тях и да научим изкуството им)

Време е май да събудим тая хубава светла тема.

Стана интересно - има различни Надежди. Напълно споделям! И мисля, обаче :D

Една е надеждата - вяра, че Божията воля е винаги за наше добро и когато с надежда казваме "Да бъде волята ти Господи!", се надяваме да сме със светлина в ума, и смирение на волята, и сила на Любовта да разберем и приемем с благодарност Неговата воля и да изпълним каквото за нас е отредено в нея...

Има сигурно и друга надежди

- да се надяваме, че другите за нас нещо ще направят така, че да сме щастливи.

- Да се надяваме Бог да изпълни желанията ни, и като това не стане, да му обърнем гръб или другите да виним, че не е станала нашата воля...

Благодарна ще съм да попълним списъка на надеждите...човешките.... :)

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Не съм сигурна, че звездите и баячките не могат да помагат - прабаба ми и бабата на приятелката ми на много хора са помагали....дали лекомислено не се надсмиваме на някои "бабини деветини"  вместо внимателно да се вгледаме в тях и да научим изкуството им)

:) ти си избираш ...как да реагираш...сигурна - несигурна...помагат - не помагат...не ме вълнуват тези въпроси, а и не мога да предполагам / разсъждавам... дали - или не, лекомислено или се надсмиват...тук и сега в отразения свят всичко е относително + светлината в ума е просто илюзия. Много ми е симпатична идеята за Надеждата и надеждата, обичах да ги оперирам...проявите разни на Надеждата - надеждата.Сега нямам импулс.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

В кутията с пакостниците защо ли е била и Надеждата...ами защото е измамна

В онази кутия Надеждата е компенсацията, но е избутана от пакостниците, те излезли първи, тя, милата, нали е мъничка, останала накрая, в резултат се оказала и затворена, та сега я пообъркват с някои от тях. Това по отношение на видовете надежди.

А по темата за Надеждата:

Надежда - Надявам - Одежда. Вяра - По - вярвам. Любов - За - любвам.

И като наденем на Надеждата светлата дреха, по Вяра да ходим, за Любов да се родим!

Но най - напред трябва да освободим горката Надежда от онази кутия.

Линк към коментар
Share on other sites

:( Само да вмъкна , че направих малък гаф с кутията на Пандора , но наистина почти нищо незнам за тази история . Така , че надявам се да ми простите незнанието . Интересно ,какво още е имало там . И въобще каква е цялата история . След като я разбера тогава мога да търся каква е точно връзката между надеждата и тази кутия .

Желанието ми за постигане на позитвност и оптимизъм , понякога ми пречат да видя реалните опасности .

Чувствам се като "Глупакът " доста често /аркан -Таро / , улавям се с това съзнание на Глупакът Пърсивал от артуровото Таро . :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ясно, че споменатите надежди трябва да ги няма. Но и тази, като казваме "Да бъде волята ти", ако е с надежда човешка, нищо не казваме, или на друг го казваме. Щом ще бъде Волята ти, то мен трябва да ме няма, за да намери тя тоя дом чист и да приеме образ в него.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето мита за Пандора, Инатари.

КОЯ Е ПАНДОРА

Когато Прометей откраднал за смъртните божествения огън, научил ги на разни изкуства и занаяти и им дал знания, животът на земята станал по-щастлив. Зевс, разгневен от постъпката на Прометей, го наказал жестоко, а на хората изпратил на земята зло. Той заповядал на славния бог ковача Хефест да смеси земя и вода и да направи от тая смес прекрасно момиче, което по сила да е равно на хората, да има нежен глас и поглед, подобен на погледа на безсмъртните богини. Зевсовата дъщеря Атина Палада трябвало да изтъче за момичето прекрасна дреха; богинята на любовта Афродита, трябвало да му даде прелест, на която никой не може да устои; Хермес да му даде хитър ум и ловкост.

Боговете веднага изпълнили Зевсовата заповед. Хефест направил от пръст необикновено красива девойка. Боговете й вдъхнали живот. Атина Палада и харитите облекли девойката в блестящи като слънцето дрехи и й сложили златни огърлици. Хорите поставили на разкошните й къдрици венец от благоухаещи пролетни цветя. Хермес вложил в устата й фалшиви и пълни с ласкателство думи. Боговете я нарекли Пандора, тъй като тя получила от всички дарове (Пандора, означава “надарена с всички дарове”). Пандора трябвало да донесе с появяването си нещастие на хората.

Когато това зло за хората било готово, Зевс изпратил Хермес да отнесе Пандора на земята при Прометеевия брат Епиметей. Мъдрият Прометей много пъти предупреждавал неразумния си брат и го съветвал да не приема дарове от гръмовержеца Зевс. Той се страхувал, че тези дарове ще донесат на хората нещастие. Но Епиметей не се вслушал в съветите на мъдрия си брат. Пандора го пленила с красотата си и той я взел за жена. Скоро Епиметей разбрал колко много зло донесла със себе си Пандора на хората.

В Епиметеевия дом имало голям съд, плътно затворен с тежък капак; никой не знаел какво има в тоя съд и никой не се решавал да го отвори, тъй като на всички било известно, че това носи нещастия. Любопитната Пандора тайно махнала капака от съда и по цялата земя се разпръснали нещастията, които били на времето затворени в него. Единствена само Надеждата останала на дъното на грамадния съд. Похлупакът на съда отново се затворил и Надеждата не излетяла от дома на Епиметей. Гръмовержецът Зевс не пожелал да стане това.

Щастливо живеели по-рано хората, без да познават злото, тежкия труд и унищожителните болести. Сега безброй беди се разпространили между хората. Сега и земята, и морето се изпълнили със зло. И дене, и нощем идват неканени при хората злото и болестите; те носят на хората и страдания. С нечути стъпки, мълчешката идват те, тъй като Зевс ги лишил от дар слово – той създал злото и болестите неми.

източник

Линк към коментар
Share on other sites

Ахам , сега вече разбрах ,Силвия , май най - ясно обяснява , какво точно е станало с нашата хубава , човешка надежда , тя била затворена в кутията на Пандора . Царицата на видимото и красивото - осезаемо в женски образ.

"Надежда всяка , ще трябва да оставим"/казва Милкана / , преди да сме разчистили нивата за посева и растежа на Божествената Надежда /което пък казва Венци / .

Трябва да оставим човешката си надежда за да дадем път на атлазената Божествена Надежда , която осветява целия ни път към Истината и Любовта .

Ех , гледай ти , колко видове надежди имало .

Аз като започвам да говоря , все за онази от Бог дето ни я дава говоря . Дето трудно се оставя , но трудно се намира .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

:) Първо съборно послание на св. ап. Йоана Богослова

[3:1]  Вижте, каква любов ни е дал Отец - да се наречем чеда Божии и сме. Затова светът не ни знае, защото Него не позна.

[3:2]  Възлюбени, сега сме чеда Божии; но още не е станало явно, какво ще бъдем. Знаем само, че, кога стане явно, ще бъдем подобни Нему, защото ще Го видим както си е.

[3:3]  И всякой, който има тая НАДЕЖДА на Него, очиства себе си, както е Той чист.

НАДЕЖДА

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...