Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Панически атаки и разстройства


Recommended Posts

Така, че  ПР е състояние на остър стрес, породено от това,че човека го е страх от симптомите на  острият стрес-нищо повече.

ПР е състояние на стрес

 

Дали пък стресът не  е станал толкова модерна масова болест напоследък, поради обезводняването на хората?

 

 Ако организмът е обезводнен, в него протичат същите процеси, както при стрес. Дехидратацията 

означава стрес, а стресът води до мобилизиране на най-важните вещества от резервите на тялото. В този 
процес се изразходват и част от резервите на водата. Следователно обезводняването предизвиква стрес, а 
стресът води до no-нататъшно обезводняване.
При стрес настъпват хормонални хиперреакции. Тялото предвижда кризисна ситуация и мобилизира 
всички сили за реагиране чрез борба с цел избягване на кризата. Изглежда организмът още не е постигнал 
нужното ниво на социално развитие на човечеството. При всички стресови ситуации той реагира така, като 
че ли предстоят „борба или бягство", дори и когато става дума само за стрес на работното място. 
Произвеждат се редица силни хормони, които продължават да действат, докато организмът напусне 
стресиращата го околна среда. 
 

Стрес, депресии и хронична умора

 

Депресия възниква тогава, когато мозъкът, затруднен от емоционално натоварващи го проблеми, се 

опитва едновременно да се занимава и с други неща, изискващи пълното му внимание. Засегнатата личност 

може дотолкова да е погълната от проблема си, че да не е в състояние да се занимава с нищо друго. Ако 

продължи по-дълго, подобно силно натоварване на мозъка може да доведе до различни болестни явления, 

които в зависимост от външните си прояви се наричат с различни имена.

Говори се, че повече от десет милиона американци страдат от депресии в една или друга форма. 

Друго огромно количество хора страдат от време-навреме от леки форми на депресия. Песимистичните 

настроения в известен смисъл са естествена съставна част от процесите на израстване и развитие на всеки 

индивид. Анализът на различните аспекти на собствените отрицателни чувства е част от този процес. Почти 

винаги депресията може да бъде преодоляна твърде бързо, ако засегнатият от нея получи любов, грижи и 

съчувствие, които да му помогнат да се справи със своите негативни мисли.

За нещастие някои хора не могат да се справят със страха, опасенията и гнева, които са тясно 18

свързани с депресията. Когато потърсят професионална помощ, те получават медикаменти. Днес 

лекарствата са силно действащи и понякога опасни. Някои от тези лечебни средства правят пациентите 

неспособни да проявяват съчувствие към себе си и към останалите. Други от тях разрушават 

чувствителността и правят слабите личности податливи на отрицателни фикс-идеи. У такива хора се появя-

ват мисли за самоубийство, те могат да развият асоциално поведение и да станат опасни за обществото.

В тази глава ще се опитам да обясня защо физиологичните реакции на организма спрямо стреса и 

депресиите не са ефективни. Аз предлагам път, по който може да бъде увеличена силата на мозъка, за да 

може той да се справи с тежкия емоционален стрес, проявяващ се във вид на депресия. Аз сам съм опитал 

предимствата на предложения от мен метод и съм го наблюдавал при много хора.

Патологичните прояви, които се наблюдават при социалния стрес — страх, грижи, несигурност, 

постоянни емоционални и брачни проблеми — и появата на депресии са резултат от липсата на вода, и то в 

такава степен, че е засегнато регулирането на водата в мозъчната тъкан. Мозъкът използва електрическата 

енергия, която възниква от задвижваните от водата „помпи". Поради обезводняването в мозъка се 

произвежда по-малко енергия. Много функции на мозъка, които зависят от тази енергия, са накърнени. Ние 

откриваме това нарушение на функциите и го наричаме депресия. Това депресивно състояние, 

предизвикано от обезводняването, може да доведе и до хронична умора. Това понятие се използва за ре-

дица физиологични проблеми в напреднал стадий, които са свързани със стреса.

Ако разберем какви процеси протичат при стрес, ще разберем и хроничната умора. Във всеки случай 

тя изчезва след известно време, ако отстраним обезводняването и свързаните с него нарушения в обмяната 

на веществата. На следващите страници ще намерите описание на протичането на физиологичните процеси 

и възможните хиперреакции при обмяната на веществата, които могат да доведат до изразходване на 

определени резерви на организма — нещо, което е вероятната причина за хроничната умора.

 

 

из "Тялото жадува за вода"

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Съвсем "случайно" попаднах на проблема с паническите атаки в книга на Карлос Кастанеда. Изненадата ми беше голяма, когато прочетох, че самият той е получавал панически атаки и обяснението, което му дават индианците, съответно и начина по който е обърнал усещането си и се е справил. Разбира се, не казвам че Това Е начина, просто не очаквах този проблем в такава книга. Още една гледна точка. Та:

 

"След завръщането ми в Лос Анжелос, в продължение на много седмици изпитвах леко неразположение, което елиминирах от съзнанието си, обяснявайки си го с виене на свят  или с внезапен недостиг на въздух, причинен от физическа умора. Това неразположение достигна своя максимум една нощ : събудих се ужасен, неспособен да дишам. Повиканият лекар постави диагноза "вид хипервентилация, предизвикана вероятно от нервно напрежение"". Той ми предписа успокоителни и ме посъветва да дишам в книжна торбичка, ако кризата се повтори.

Реших да се върна в Мексико, за да се консултирам с индианката. Повторих и диагнозата на лекаря, но тя потвърди без колебание, че никаква болест не беше причина за моето състояние : аз се освобождавах най - сетне от черупките си и това което бях почувствал беше "загубата на моята човешка форма" и навлизането в едно ново състояние на отказване (отричане) по отношение на чисто човешките дейности.

- Не се противопоставяй - каза ми тя - Нашата естествена реакция е да се борим. Но противопоставянето прогонва това състояние. Оставете се на вашия страх и следвайте загубата на вашата човешка форма етап след етап.

Тя добави, че в нейния случай дезинтеграцията на човешката форма е започнало в нейната матрица, с непоносими болки и крайно силно налягане, пълзящо бавно в две посоки: към краката и към гърлото. Тя ми каза също, че ефектите се усещат незабавно.

Имах голямо желание да опиша всички нюанси на това мое ново състояние и се приготвих да държа точно сметка за всичко, което щеше да ми се случи. За мое най - голямо разочарование нищо повече не се случи. След много дни на очакване се отказах от обяснението на индианката и заключих, че диагнозата е била правилна. Намерих го за напълно нормално: бях приел ролята на шеф, която се беше паднала, но си нямах и най - малка представа какво ми налагаше тя. 

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Тази индианка не казва ли нещо повече какво има предвид под :

 

"освобождаване от черупката", какво е това ново състояние на отказване от чисто човешки дейности

"загубата на човешката форма етап след етап" - това как да го разбираме?

Линк към коментар
Share on other sites

Откъса е от книга, която се отнася към раздел езотерични, което предполага зад всеки израз да стои личното тълкуване на читателя.

Ако трябва да направя връзка с днешното разглеждане на тревожните разстройства и употребените метафори в текста се получава нещо такова:

"да се освободя от черупките си " - да паднат нормите, предразсъдъците, правилата, които са ме вкарали в този модел на мислене, който ме затваря, стяга и изолира.

"загуба на моята човешка форма" - ако се огледаме сме обвити в страхове, те моделират нашето поведение, отношение, действия, да излезем от тази човешка форма, означава да се освободим от страха, страховете си, което на свой ред води до прекратяването на много от дейностите, които сме правили до сега.

 

Зад тези две изречения разбира се стои много повече, това е просто нюанс.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...