Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Поддържане на незадоволителни отношения


Recommended Posts

Един от принципите в психотерапията гласи-Постигнатото от един човек, може да бъде повторено, като изберем да приложим същият начин на мислене.

 

В този контекст, споделянето е нещо много полезно.

 

ПП.Има обаче и хора с много ниска самооценка.Когато такъв човек прочете, че някой с подобни на неговите проблеми се  е справил, вместо да с ентусиазира и поучи от опита му си казва- Да, той се е справил защото е силен и способен, а от мен нищо не става.

Така, от прочетеното той по скоро се депресира още повече и дори и малко завижда.Това мое допълнение е адресирано само към тези хора и има за цел да им каже-Щом един човек го може, можете го и вие-само разберете в детайли, как го е постигнал.

 

Това се отнася и до развитието на бизнес идеите.Повечето хора, мислят че за да развият успешен бизнес, трябва да измислят някаква страшно оригинална идея.Практиката доказа обратното-фирмите които успяват в огромното си мнозинство го правят, защото копират модела на някоя вече утвърдена фирма.Тези които разчитат на новото и оригиналното обикновено фалират.

Подобни са и нещата в медицината.Обикновено се казва-Всеки човек е различен и боледува по  различен начин, за това и лечението трябва да е индивидуално и съобразено с неговият случай.Практиката е наложила съвсем друго правило-лечението става по схеми / протоколи/.

Защо е така? Така е, защото статистиката показва-Когато се лекува по схеми, от 100 лекувани умират 3. Когато лечението е индивидуално, без готови схеми, от 100 лекувани пациенти умират 5.  В случая моделирането на най-добрият опит спасява два човешки живота.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Отговори 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте и честита пролет! :3d_105: Извинявам се, че разбутвам стара тема:), но днес попаднах на един цитат от Ошо (който лично аз мн харесвам) и реших да споделя, ще се радвам, ако и вие кажете какво мислите:

 

Ако продължаваш да поддържаш връзка с човек, който не искаш и с който не се чувстваш добре, това е една постоянна тревога. Тя не само отравя теб, но отравя и човекът до теб. Ако не си добър към себе си, поне бъди добър към другия, поне бъди човек към него. Защото такава връзка не само осакатява теб, тя осакатява и другия.
Всяка нещастна връзка осакатява и двамата участника. И не само в тази връзка… ако останете твърде дълго в такава връзка, това осакатява и бъдещите ви връзки. Тя ще им повлияе, защото ще стане част от миналото ти и ще се влачи с теб. Има твърде голяма вероятност да попаднеш на същия тип партньор и отново да си създадеш същите неприятности и да продължаваш отново и отново едно и също деструктивно поведение.
Затова, когато почувстваш, че една връзка не отива на добре, не ти казвам да се махнеш от нея – казвам ти веднага избягай от там! Не губи нито един кратък момент. Има милиони други хора…една врата се затваря, всички останали се отварят. И в момента, в който ти се махнеш, друга врата ще се отвори и за партньора ти също.
Ако не се е получило веднъж, не значи, че няма да се получи с никой друг. Ако не сте си паснали с някого, това не означава, че той няма да си пасне с никой друг. Нито ти, нито другия е виновен. Просто не сте един за друг. Не можеш да направиш нищо, за да си паснете. Ако се опитваш твърде упорито, може да започнеш да се приспособяваш – което не е напасване.
Това е най-голямото бедствие, което може да се случи в една връзка – когато двама души се примирят с това да се търпят. И ако твърде дълго си бил в трудна връзка, какво можеш да направиш? Да се примириш и да се нагодиш. Задоволяваш се с нещо незначително. Изхвърляш всичката романтика от живота си и всичката поезия. Животът ти загубва значението и великолепието си. Става обикновен, рутинен… всъщност осквернен. Ще загуби святостта си.
Святото съществува само с романтиката, с поезията. Святото е приключение. То е рисковано – но няма друг начин да живееш. Опасността е единственото измерение.
Повече не мисли за това – просто си тръгни. Мисленето е посредствено. Мисленето винаги е страхливо, малодушно. Затова не мисли. Просто си тръгни и затвори всички стари врати … и не гледай назад.
 
Линк към коментар
Share on other sites

Просто да си тръгне човек, да избяга - следващият партньор ще бъде "от трън та на глог", ако аз не си взема поука от провалените отношения и не променя нещо в себе си. Така че аз не бих го нарекла бягство, а съзнателно отдалечаване, защото аз вече не съм същия човек, който е влезнал в тази връзка. 

Има и друг тип отдалечаване - когато осъзная, че нашите пътища бавно но неумолимо се раздалечават и всеки има свободата и правото да си върви по своя... 

Линк към коментар
Share on other sites

Колко навреме дойде тази тема отново при мене. Как да не вярва човек в провидението:)

Точно днес обсъждах проблемите възникнали след моето оттегляне от една група. Просто имах контакти/разговори с един от групата (виртуални) , но каква е разликата, виртуални или реални.

Но се чувствах манипулирана и притисната, кой знае защо. Уж разговорите вървяха добре, но нещо на мене не ми харесваше.

Взех и се махнах от цялата група заради този човек. Тогава се появи един друг от групата, с който не бях дотогава разговаряла и започна настойчиво да пита защо съм напуснала. Първо не отговарях, но той продължаваше да пита.Най-накрая склоних и разказах.

Оказа се, че двамата били приятели, и аз постъпвайки така, без вина съм направила виновен човека. 

Ами добре, той може и да не е виновен, но аз какво да направя, като не ми беше спокойно и комфортно

Сега аз излязох виновната   с неправилното си поведение:) Според техните думи

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...