Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Агресия


Shams-i

Recommended Posts

Здравейте добри хора,

 

Имам проблем и търся помощ... не знам дали тук е мястото да го реша, но поне мога да опитам.

 

Проблема ми е, че въпреки, че съм много добър, услужлив и положителен човек, имам моменти на силно изразена грубост и агресия към най-близките ми хора. Тези моменти са след употреба на алкохол и то в единични случаи. Не съм алкохолик, рядко пия и като цяло не съм с проблемно пиянство, в 95% от случаите се прибирам и си лягам, но в другите 5% става лошо... Ставам агресивна (не удрям, но се държа ужасно) и то към най-близкия ми човек. Не съм хейтър, но има много неща, които ме дразнят ежедневно. Старая се да ги компенсирам с положителните неща около мен - забелязвам красивото, спортувам, разхождам се с кучето, готвя, грижа се за любимия човек. Не е като да нямам самочувствие, но пък и не съм абсолютно уверена във себе си (сигурно при повечето хора е така). Имам работа, там има известни проблеми, но се старая да ги оставям в офиса. Разбирам се с родителите си, имам много и чудесни приятели. Като цяло живота ми се развива добре за сега (поне аз така си мисля).
 

Дали може някой да ми даде съвет, не искам да наранявам човека, когото обичам повече от всичко.

Благодаря предварително :)

Линк към коментар
Share on other sites

Имате вътре в себе си желания и емоции, които потискате. Нормално, т.е. в най-добрия случай, човек, ако се напие, не се познава, че се е напил.

 

Ако след употреба на алкохол се различавате, това означава, че потискате мисли, желания и емоции. Забележете в тези моменти какво изразявате. Това е потиснатото.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, иска ми се да направим уточнение.

Казваш, че имаш проблем, къде точно е той:

"имам моменти на силно изразена грубост и агресия към най-близките ми хора"

"Ставам агресивна (не удрям, но се държа ужасно) и то към най-близкия ми човек."

" има много неща, които ме дразнят ежедневно."

"не съм абсолютно уверена във себе си"

"Имам работа, там има известни проблеми,"

Тези 5 направления могат да се разглеждат, като пет съвсем различни проблемни зони или като един проблем, който наблюдаваш на пет различни места, но не можеш да го определиш.

 

Започваш с това, че имаш проблем, но завършваш с това, че живота ти е прекрасен? Живота ти е прекрасен, но има нещо, което не разбираш, не искаш да изкажеш?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, иска ми се да направим уточнение.

Казваш, че имаш проблем, къде точно е той:

"имам моменти на силно изразена грубост и агресия към най-близките ми хора"

"Ставам агресивна (не удрям, но се държа ужасно) и то към най-близкия ми човек."

" има много неща, които ме дразнят ежедневно."

"не съм абсолютно уверена във себе си"

"Имам работа, там има известни проблеми,"

Тези 5 направления могат да се разглеждат, като пет съвсем различни проблемни зони или като един проблем, който наблюдаваш на пет различни места, но не можеш да го определиш.

 

Започваш с това, че имаш проблем, но завършваш с това, че живота ти е прекрасен? Живота ти е прекрасен, но има нещо, което не разбираш, не искаш да изкажеш?

С Тези 5 проблема  се сблъсква доста народ

Предлагам на момичето да спре да пие, след като не може да се овладее, след употреба на алкохол

Линк към коментар
Share on other sites

 Здрасти,
първо да благодаря за отговора...
После - със първото и второто изречение, които си цитирала имам предвид едно и също нещо, просто ми е трудно да изразявам мислите си.
За нещата, които ме дразнят в ежедневието - това са дреболии от сорта на това, че е мръсно в трамвая, че някоя кола ме е опръскала на пътя и т.н. Вниманието към детайлите колкото помага толкова и пречи за жалост. Но пък виждам и хубавите неща - изгрева, дъгата в небето, усмихнати деца по улицата...

И да, не съм абсолютно уверена в себе си... трудно ми е да опиша на какво се дължи това. Не съм некадърна, дори напротив - с каквото и да се захвана ставам добра. Може би проблема ми идва от страха, че някой мъж може да ме измести, само защото е мъж. (Тук отварям скоба - жена съм и съм с хомосексуална ориентация, но не мразя мъже, дори напротив - най-близките ми приятели са мъже.)

За работата не знам какво да кажа, справям се много добре, колегите ме харесват, но като във всяка една работа има критични моменти и напрежение.

За това, че живота ми е прекрасен, не знам дали е чак прекрасен, но основните неща са наред - здраве, семейство, приятели, работа, човек до себе си.


 

Много ми тежи, че се случват тези лоши неща с мен... не искам да наранявам никого, особено пък човека, когото обичам...

Линк към коментар
Share on other sites

Shams-i  ти не казваш нищо лошо за себе си :), което е чудесно всъщност.

Не вземам под внимание това, което си написала за алкохола, защото при рядка , употреба на алкохол в 5% от случаите, може да се случи на абсолютно всеки, да реагира по подобен начин. Може би е добре да уточним, какво стои зад - "рядко употребявам алкохол", защото това е понятие с различно значение за всеки. 

 

Вероятно усещаш, че губиш контрол над връзката с партньорката си по някакъв начин и това влияе на поведението ти. Известно е, че това което стои зад агресивното поведение е страх, безсилие, безизходица.

 

По начина, по който пишеш за себе си, оставам с впечатление, че някой те убеждава, че ти има нещо, а ти се опитваш да се оправдаеш по - скоро пред себе си, от колкото пред някой друг. И всъщност не откриваш къде е проблемът, който някой търси в теб. Как го "чуваш" това?

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, иска ми се да направим уточнение.

Казваш, че имаш проблем, къде точно е той:

"имам моменти на силно изразена грубост и агресия към най-близките ми хора"

"Ставам агресивна (не удрям, но се държа ужасно) и то към най-близкия ми човек."

" има много неща, които ме дразнят ежедневно."

"не съм абсолютно уверена във себе си"

"Имам работа, там има известни проблеми,"

Тези 5 направления могат да се разглеждат, като пет съвсем различни проблемни зони или като един проблем, който наблюдаваш на пет различни места, но не можеш да го определиш.

 

Започваш с това, че имаш проблем, но завършваш с това, че живота ти е прекрасен? Живота ти е прекрасен, но има нещо, което не разбираш, не искаш да изкажеш?

С Тези 5 проблема  се сблъсква доста народ

Предлагам на момичето да спре да пие, след като не може да се овладее, след употреба на алкохол

Не е проблем да не пия, просто не мисля, че това решава проблема....

Линк към коментар
Share on other sites

Хе... далеч съм от мисълта, че съм перфектна и няма какво лошо да се каже за мен. 

 

Под рядко употребявам алкохол имам предвид, че пия по 1-2 бири като излизам петък и събота, и веднъж на месец пия повече.

 

Проблема с връзката ми е, че приятелката ми има сестра, с която са много близки и едва ли не е третия човек във връзката ни. Постоянно трябва да се съобразявам с нея, да търпя мрънкането и за всичко. Да се съобразявам, че няма пари за това и онова -> ние да не ходим тук и там. Дразни ме, че тя постоянно ме информира, че едва ли не, знае всичко за мен и за нашите отношения (знам, че отчасти приятелката ми също има вина, но тя няма с кой друг да споделя). Дразни ме парадирането "аз знам всичко за теб". Споделяла съм, че не ми  е крайно приятно, но винаги се стига до въпроса "какво толкова ти пречи сестра ми" и аз нямам какво да кажа. И такива разни неща... 

Никой не ме убеждава, че ми има нещо... размислите са си лично мои...

Линк към коментар
Share on other sites

Проблема ми е, че въпреки, че съм много добър, услужлив и положителен човек, имам моменти на силно изразена грубост и агресия към най-близките ми хора. Тези моменти са след употреба на алкохол и то в единични случаи. Не съм алкохолик, рядко пия и като цяло не съм с проблемно пиянство, в 95% от случаите се прибирам и си лягам, но в другите 5% става лошо... Ставам агресивна (не удрям, но се държа ужасно) и то към най-близкия ми човек. Не съм хейтър, но има много неща, които ме дразнят ежедневно. Старая се да ги компенсирам с положителните неща около мен - забелязвам красивото, спортувам, разхождам се с кучето, готвя, грижа се за любимия човек. Не е като да нямам самочувствие, но пък и не съм абсолютно уверена във себе си (сигурно при повечето хора е така). Имам работа, там има известни проблеми, но се старая да ги оставям в офиса. Разбирам се с родителите си, имам много и чудесни приятели. Като цяло живота ми се развива добре за сега (поне аз така си мисля).

 

Дали може някой да ми даде съвет, не искам да наранявам човека, когото обичам повече от всичко.

Благодаря предварително :)

Добре :)

Нещата, които съм подчертал, поне за мен показват, че се стремиш да си добра и да избягваш конфликтите.

Първо, конфликти няма как да няма. Живи хора сме.

Второ, забавянето на конфликта на го премахва, а само усилва действието му и се появяват тези моменти на агресия.

Нормално, когато не избягваш конфликтите, можеш със спокоен тон да обясниш своята позиция, т.е. да сложиш границите, през които ако мине някой, то те наранява вътрешно. Агресията изразена брутално дори не върши работа, но като обясниш в момента на възникването на конфликта своята позиция, това хем ще те освободи, хем ще се съобразяват с теб.

Линк към коментар
Share on other sites

Никой не ме убеждава, че ми има нещо... размислите са си лично мои...

Как стигна до идеята, че вършиш нещо лошо?

Какво поддържа тези мисли в теб?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте Shams-i,

Можете ли да разкажете малко повече за Вашата връзка - от колко време сте заедно, как стана, заедно ли живеете, родителите знаят ли, как се отнасят, такива неща. Какво е отношението на сестрата на приятелката Ви към вашата връзка?

На колко години сте Вие, тя, сестра й? Какво казва приятелката Ви когато й споменете, че въпросите на сестра й Ви дразнят, защото го приемате като намеса във Вашите отношения? Вие ли сте по-активната (мъжът) във Вашите отношения? и т.н.

Вашата моментна агресия е върхът на айсберга, израз на други проблеми, породени от сложността на взаимоотношенията с приятелката Ви, и изобщо (специфичната) сложността на хомосексуалната връзка. В случая вашата двойка (от това, което пишете) няма много ясни граници, което поражда несигурност, ревност, от там агресивно поведение като реакция.

Поздрави

Илиана 

Линк към коментар
Share on other sites

Никой не ме убеждава, че ми има нещо... размислите са си лично мои...

Как стигна до идеята, че вършиш нещо лошо?

Какво поддържа тези мисли в теб?

Просто не мисля, че да кажа, на човека до себе си "Каква си ти да ми казваш какво да правя?", "Махай ми се от главата", "Фак оф" и "Не ми се обаждай повече", е нормално...

Линк към коментар
Share on other sites

Нормално е, ако го мислиш. Проблемът идва, ако го казваш, но не го мислиш.

Ако се случва второто, говорим за агресия породена от страх. Кое във взаимоотношенията ви предизвиква в теб страх? Не те питам "Какво?", защото отговора на този въпрос е ясен. 

Линк към коментар
Share on other sites

Не го мисля със сигурност! 
Страх ме е, че ще я загубя, а осъзнавам, че държейки се лошо се приближавам до този изход на нещата. Страх ме е, че не съм достатъчно добра за нея... И най-много ме е страх, че ще ме остави само защото не съм мъж...

Линк към коментар
Share on other sites

Ако обърна отговорите ти, които са на въпроса "Какво?" в отговори на "Кое?" се получава нещо такова:

Притеснява те самотата, безпомощността, невъзможността да се промениш и да бъдеш различна, не знаеш как трябва да изглежда различността, затова я наричаш "по - добра", невъзможността да бъдеш друг.  Има ли ги тези неща?

Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...