Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е молитва? Силата на молитвата.


Иво

Recommended Posts

и друг цитат по темата:

"И когато издигнете ума си и сърцето си към Христа, Той ще ви хване за ръката и ще ви въведе в Божествената градина; ще ви заведе при извора на Любовта, да вкусите от нея; опитно ще вкусите нещата. По-щастлив момент от този за вас няма да има. И когато влезете, няма да кажете: „И мъж ми да влезе“, не; всеки сам трябва да влезе; не трябва да се ходатайства за друг. У всеки трябва да има дълбоко желание сам да влезе. Ако е способен, ще му съдействате да влезе и той, но неспособните, недъгавите трябва да стоят вън, докато се излекуват. Този свят е за недъгави хора. Ония, които трябва да влязат в училището, трябва да бъдат чисти: чистота в мислите и в желанията е необходима. Също необходимо е и пълно безкористие. По-нататък, самоотричане. То е високата степен; то е да издържите изпита."

("Учителите" - Беседа, държана на 7 декември 1914 г )

http://triangle.bg/books/1914-11-02--1.199...4-12-07--1.html

"Този свят е за недъгави хора"......

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да...

И молитвата е литване на онази частичка, устремяването й към Цялото. Така преминали през дъгата от недъгави, ставаме дъгави. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Когато сме бъгави (а то сме си все така!) си мислим, че вече сме дъгави, а то сме си бъгави! :)

Линк към коментар
Share on other sites

:D Бъгът е според мен в това, че ума си използваме да си мислим какви сме и се стараем етикет да си сложим "дъгав" или "бъгав" - че и не само на себе си, а и на другите. :D

За мен това е силата на молитвата - отлепва етикетите, почиства съзнанието и очите ни за себе си и за света ни; напомняме си, че каквото Бог е създал и ни е дал не е бъгаво нито недъгаво, а божествено; разваля "женитбата между доброто и злото", успокоява страховете на ума ни и му напомня за какво ни е даден... :feel happy:

Молитва за всеки ден     

Господи, просвети ума ми, благослови сърцето ми, усили волята ми, паметта ми, вярата ми, да оправдая своето съществуване и да реша задачата, за която съм дошъл.

Господи, моля Ти се, изпрати ми Твоя Дух, да внесе в моето сърце, в моя ум, в моята душа плода на Любовта, благото на Радостта и Мира - основата на твоето търпение и милосърдие.

Амин.

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

"Трябва да имате Вяра и Знание. Ако човек не знае, как ще се моли? Молитвата подразбира Знание. А има за какво да се молите: трябва да се молите да бъдете умни, добри, честни и справедливи."

"Колективната молитва е силна и затова, когато всички се молят едновременно в едно направление и са искрени и сърдечни, молитвата има резултат. Молитвата има сила, когато между вас има хармония."

Из "Вяра", 17та Беседа от книгата "Великата Майка", издателство Бяло Братство, София, 2006 г.

:feel happy:

"Да пребъде Божият мир и да изгрее Божията радост

и Божието Веселие в нашите сърца" х 3

Из Любимата ми "Промисъл"

:3d_046:

Мир Любов И Светлина

Линк към коментар
Share on other sites

Молитвата не е универсална за всеки.

Молитвата е съкровеност.

Тя не може да се шаблонизира така профански с общи молитви.

Молитва не са някакви си фрази или думи. Тя извира дълбоко от душата, тя е светиня!!!

Този, който отправя истинска молитва към бога, го прави с живота си, а не с приказки, още по-малко с общи такива.

Молитвата не е молене на група хора.

Тя е същност на живота.

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_046:

Мир Любов И Светлина

Линк към коментар
Share on other sites

Здравийте!

Изказването на годарност след молитвата е много важно. Поне според мен. И аз ще разкажа по памет един е-меил, който получих. Отишал един човек да разгледа как работят ангелите. Въвели го в първата стая и... О, хаос! Стотици ангели отваряли и четяли писма. Човекът попитал: "Какво правят?" Отговорът бил: "Четат молитвите на хората" Продължили към втората стая. А там един стоял един силно скучаещ, отегчен от бездействие ангел. Човекът попитал: "Каква е работата на този тук?" Отговорът бил: "Чака благодарностите на хората за сбъднатите молитви, но след като молитвата се сбъдне хората забравят да благодарят!"

В това е силата! Да дадеш, за да получиш! Да дадеш благодарност и още нещо... и да получиш това, което си пожелел!

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Според мене най-важното е преди започване на една молитва, човек да се обедини мислено с тези, които споделят идеята зад тази негова молитва, нейните цели и да се моли от името на всички (и на практика заедно с тях), а не само от свое име. Разбира се, ако молитвата е егоистична и съмишлиници трудно ще се намерят и силата ще е съмнителна.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мене най-важното е преди започване на една молитва, човек да се обедини мислено с тези, които споделят идеята зад тази негова молитва, нейните цели и да се моли от името на всички (и на практика заедно с тях), а не само от свое име. Разбира се, ако молитвата е егоистична и съмишлиници трудно ще се намерят и силата ще е съмнителна.

Това е страхотно. Веднъж отправих молитва от името на всички, които споделяха една определена опитност, пострадали от нея и търсещи разрешение. Ставаше дума за умрели (е, и вероятно вече преродени) през войната хора. Почувствах такъв вятър зад гърба си, не мога да го опиша. Отвсякъде ми помагаха, за да реализирам начинанието, и то изневиделица точно хора, директно или индиректно свързани с въпросните исторически събития. Усетих една огромна Любов и Благодарност, насочени към мен и това, което правя.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Доскоро се съмнявах в молитвата в група. Убедена бях, че хората наоколо пречат на човек да се моли в своята "скришна стаичка".

Сега не мисля така. Всичко зависи от човека, който се моли. И от неговата готовност да остане в своята стаичка (т.е. в медитативно състояние) без да се влияе от странични "шумове". И не само - има още по-важна подготовка - да е готов да отвори стаичката в момент на дълбока медитация и да се слее с енергията на останалите от групата.

Груповата молитва може да бъде външна проява на суета - да.

Но може да свърже молещите се в едно поле. При това по време на самата молитва с думи като че ли става само подготовката за връзката - най-красивият момент е мълчанието след края. Усеща се как полето, което сме създали заедно започва да се върти и уплътнява, дори се усеща нещо като вятър (азбуки!), някакво вътрешно усещане за музика - но не мелодия, по скоро хармонично съчетание на тонове... В затворените очи се вижда светлина - първо дъга, после ослепително бяла.

Накрая от центъра на въртящото се поле бавно се издига нещо като струя бяла мека светлина и обвива като с купол мястото... С всяка молитва покритото пространство все повече се увеличава....

Не знам доколко това, което усещам съответства на написаното в книгите - така го усещам аз. Дълго се колебах дали да споделя толкова интимно преживяване, но ... тук ми е спокойно и светло...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте, някой знае ли какво означава Молитвата на санскритски:

Молитва на санскритски

Сарбе нато ихриш Версана. Версана нато херманит тукла бисмерто лебени. Салба михлер бада Силер, хлерманде ихбриш, Барманде Натан индерман.

http://triangle.bg/books/prayer-book.1995/prayer-55.html

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

:)

ДОБРАТА МОЛИТВА

Господи, Боже наш, Благий ни Небесен Баща, Който си ни подарил живот и здраве да ти се радваме, молим Ти се, изпроводи ни Духа Си да ни пази и закриля от всяко зло и лукаво помишление.

Научи ни да правим Твоята Воля, да осветяваме Твоето Име и да Те славословим винаги.

Осветявай духа ни, просвещавай сърцата ни и ума ни, да пазим Твоите заповеди и повеления.

Вдъхвай в нас с присъствието Си чистите Си мисли и ни упътвай да Ти служим с радост.

Живота си, който посвещаваме на Тебе, за доброто на нашите братя и ближни, Ти благославяй.

Помагай ни, съдействай ни да растем във всяко познание и мъдрост, да се учим от Твоето Слово и да пребъдваме в Твоята Истина.

Ръководи ни във всичко, което мислим и вършим за Твоето Име, да е за успеха на Царството Ти на земята.

Храни душите ни с Небесния Си хляб и укрепявай ни със Силата Си, да успяваме в живота си.

Като ни даваш всичките Твои благословения, приложи и Любовта Си да ни е вечен закон. Защото на Тебе принадлежи Царството, Силата и Славата завинаги.

Амин.

Не знаех какво е и защо се молят хората,докато веднъж не попаднах на Добрата молитва.

Още щом прочетох началото:"Господи,Боже наш,Благий ни Небесен баща" и изведнъж разбрах ,усетих едно отпускане,опора,сякаш някой сваляше товар от гърба ми и ми даваше от силата си.Това беше моето обръщане и осъзнаване на огромната сила на Добрата молитва.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Светците - замисляли ли сте се върху това дали светците се прераждат ? Мноооого хора са били обявени от църквите за светци, колко от тях са заслужавали в действителност такова признание, колко ли от обявените от хората за светци са били признати и от бога за такива - имам предвид, дали ако човек тръгне да се моли на някой канонизиран светец, няма да се окаже че този светец отдавна не е в духовния свят и се е преродил някъде ? :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че и истинските светци могат да решат и да се родят отново.

В Индия казват на такива, Дживан Мукта. Няма никаква карма, свободен.

Знае повечето събития от земния си живот години преди да се случат.

Осъзнават винаги себе си като Безсмъртен несътворен дух,

а тялото си - като инструмент за дейност, и не повече.

Мисля че няма пречка да се молим на такива светци :)

Линк към коментар
Share on other sites

Имах предвид, че не можем да сме сигурни дали еди кой си обявен за светец от църквата наистина е бил достатъчно свят, за да му се молим. Той ако се е преродил, пак ли ще можем да му се молим, та в такъв случай ще усеща/знае ли че някой някъде му се моли ?

П.п. Имам чувството, че е по - лесно да се молиш на конкретен образ, а не на един абстрактен Бог.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Човек трябва да умее да се моли правилно.Според мен не е редно да занимаваме Господ с дребни неща.Аз се моля рядко,но имам един фрапиращ случай за който ме убеди в силата на молитвата.

Детето ми беше на 3 години и вдигна много висока температура,която не спадна нито от лекарствата нито от инжекцията която му направи лекарят от Бърза помощ.Инстинктивно започнах да моля Господ за помощ.И помощта дойде-детето заспа и се събуди след час с нормална температура.И което е интересното не разви никакво заболяване.Все едно нищо не беше се случило.

Линк към коментар
Share on other sites

Бог да не е някой зает шеф та да не го молим за това или онова. :D Надали има значение колко дребно или недребно е това, за което го молим. :) Той е навсякъде и във всичко, надали се уморява и надали броя на молбите му вреди.Ако пък и нещото е наистина дребно, защо тогава да го молим ? Дребно ще е да го молим да ни запали печката или да ни напазарува ;)

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Бог да не е някой зает шеф та да не го молим за това или онова. :D Надали има значение колко дребно или недребно е това, за което го молим. :) Той е навсякъде и във всичко, надали се уморява и надали броя на молбите му вреди.Ако пък и нещото е наистина дребно, защо тогава да го молим ? Дребно ще е да го молим да ни запали печката или да ни напазарува ;)

Познавам хора които се молят и за такива неща! :D

Линк към коментар
Share on other sites

Това на шега ли го казваш ?? :blink: Сигурно тези хора искат да се уверят в съществуването му и затова си правят такива експерименти ...Чел съм че основно трябва да го молим за това любовта ни към него да е най - голямото щастие в живота ни и нищо да не е по - силно от нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Едва ли пък е толкова лошо да се молим и за дребните неща. Да, Божията Любов и световния мир и хармония са най-важното нещо, но ние в ежедневието си се натъкваме на много тривиални неща. Защо да не прокараме благословение и в тях? Нима не ни е нужна помощ отгоре, когато отиваме да пазаруваме, когато отиваме на среща с приятели, дори когато извършваме рутинна дейност в работата си? Когато си мислим за наши приятели, защо да не потърсим Божията подкрепа, милост, напътствие за тях? Ами нека да е още по-травиално: отиваме до хлебарницата за хляб, защо да не си кажем "Господи, помогни ми да избера най-добрия хляб!" Отиваме на пазара за зеленчуци: "Господи, насочи ме към най-добрите плодове с най-малко нитрати, защото Ти искаш здраве за мен и моето семейство".

Преди да се включа във форума: "Господи, нека да не се проявявам тоя път като магаре!"

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво е да се молим и получаваме, но и от време на време да Му Благодарим.

Благодарна съм за всичко, което имам, за хората, които срещнах в живота си. Благодарна съм за приятелите и неприятелите си.

Благодаря Ти господи, че ми даваш всичко, от което се нуждая!

Благодаря за Светлината и Любовта! :wub:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм с Браман, макар че не съм се сещал за чак толкова дребни и конкретни молитви. А може ли да му благодарим и за нещата, които не ни харесват ? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...