Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Иво

Що е молитва? Силата на молитвата.

Recommended Posts

и друг цитат по темата:

"И когато издигнете ума си и сърцето си към Христа, Той ще ви хване за ръката и ще ви въведе в Божествената градина; ще ви заведе при извора на Любовта, да вкусите от нея; опитно ще вкусите нещата. По-щастлив момент от този за вас няма да има. И когато влезете, няма да кажете: „И мъж ми да влезе“, не; всеки сам трябва да влезе; не трябва да се ходатайства за друг. У всеки трябва да има дълбоко желание сам да влезе. Ако е способен, ще му съдействате да влезе и той, но неспособните, недъгавите трябва да стоят вън, докато се излекуват. Този свят е за недъгави хора. Ония, които трябва да влязат в училището, трябва да бъдат чисти: чистота в мислите и в желанията е необходима. Също необходимо е и пълно безкористие. По-нататък, самоотричане. То е високата степен; то е да издържите изпита."

("Учителите" - Беседа, държана на 7 декември 1914 г )

http://triangle.bg/books/1914-11-02--1.199...4-12-07--1.html

"Този свят е за недъгави хора"......

Сподели това мнение

Да...

И молитвата е литване на онази частичка, устремяването й към Цялото. Така преминали през дъгата от недъгави, ставаме дъгави. :D

Сподели това мнение

Когато сме бъгави (а то сме си все така!) си мислим, че вече сме дъгави, а то сме си бъгави! :)

Сподели това мнение

:D Бъгът е според мен в това, че ума си използваме да си мислим какви сме и се стараем етикет да си сложим "дъгав" или "бъгав" - че и не само на себе си, а и на другите. :D

За мен това е силата на молитвата - отлепва етикетите, почиства съзнанието и очите ни за себе си и за света ни; напомняме си, че каквото Бог е създал и ни е дал не е бъгаво нито недъгаво, а божествено; разваля "женитбата между доброто и злото", успокоява страховете на ума ни и му напомня за какво ни е даден... :feel happy:

Молитва за всеки ден     

Господи, просвети ума ми, благослови сърцето ми, усили волята ми, паметта ми, вярата ми, да оправдая своето съществуване и да реша задачата, за която съм дошъл.

Господи, моля Ти се, изпрати ми Твоя Дух, да внесе в моето сърце, в моя ум, в моята душа плода на Любовта, благото на Радостта и Мира - основата на твоето търпение и милосърдие.

Амин.

:angel:

Сподели това мнение

"Трябва да имате Вяра и Знание. Ако човек не знае, как ще се моли? Молитвата подразбира Знание. А има за какво да се молите: трябва да се молите да бъдете умни, добри, честни и справедливи."

"Колективната молитва е силна и затова, когато всички се молят едновременно в едно направление и са искрени и сърдечни, молитвата има резултат. Молитвата има сила, когато между вас има хармония."

Из "Вяра", 17та Беседа от книгата "Великата Майка", издателство Бяло Братство, София, 2006 г.

:feel happy:

"Да пребъде Божият мир и да изгрее Божията радост

и Божието Веселие в нашите сърца" х 3

Из Любимата ми "Промисъл"

:3d_046:

Мир Любов И Светлина

Сподели това мнение

Молитвата не е универсална за всеки.

Молитвата е съкровеност.

Тя не може да се шаблонизира така профански с общи молитви.

Молитва не са някакви си фрази или думи. Тя извира дълбоко от душата, тя е светиня!!!

Този, който отправя истинска молитва към бога, го прави с живота си, а не с приказки, още по-малко с общи такива.

Молитвата не е молене на група хора.

Тя е същност на живота.

Сподели това мнение

:3d_046:

Мир Любов И Светлина

Сподели това мнение

Здравийте!

Изказването на годарност след молитвата е много важно. Поне според мен. И аз ще разкажа по памет един е-меил, който получих. Отишал един човек да разгледа как работят ангелите. Въвели го в първата стая и... О, хаос! Стотици ангели отваряли и четяли писма. Човекът попитал: "Какво правят?" Отговорът бил: "Четат молитвите на хората" Продължили към втората стая. А там един стоял един силно скучаещ, отегчен от бездействие ангел. Човекът попитал: "Каква е работата на този тук?" Отговорът бил: "Чака благодарностите на хората за сбъднатите молитви, но след като молитвата се сбъдне хората забравят да благодарят!"

В това е силата! Да дадеш, за да получиш! Да дадеш благодарност и още нещо... и да получиш това, което си пожелел!

Успех!

Сподели това мнение

Според мене най-важното е преди започване на една молитва, човек да се обедини мислено с тези, които споделят идеята зад тази негова молитва, нейните цели и да се моли от името на всички (и на практика заедно с тях), а не само от свое име. Разбира се, ако молитвата е егоистична и съмишлиници трудно ще се намерят и силата ще е съмнителна.

Сподели това мнение

Guest azbuki

Според мене най-важното е преди започване на една молитва, човек да се обедини мислено с тези, които споделят идеята зад тази негова молитва, нейните цели и да се моли от името на всички (и на практика заедно с тях), а не само от свое име. Разбира се, ако молитвата е егоистична и съмишлиници трудно ще се намерят и силата ще е съмнителна.

Това е страхотно. Веднъж отправих молитва от името на всички, които споделяха една определена опитност, пострадали от нея и търсещи разрешение. Ставаше дума за умрели (е, и вероятно вече преродени) през войната хора. Почувствах такъв вятър зад гърба си, не мога да го опиша. Отвсякъде ми помагаха, за да реализирам начинанието, и то изневиделица точно хора, директно или индиректно свързани с въпросните исторически събития. Усетих една огромна Любов и Благодарност, насочени към мен и това, което правя.

Сподели това мнение

Доскоро се съмнявах в молитвата в група. Убедена бях, че хората наоколо пречат на човек да се моли в своята "скришна стаичка".

Сега не мисля така. Всичко зависи от човека, който се моли. И от неговата готовност да остане в своята стаичка (т.е. в медитативно състояние) без да се влияе от странични "шумове". И не само - има още по-важна подготовка - да е готов да отвори стаичката в момент на дълбока медитация и да се слее с енергията на останалите от групата.

Груповата молитва може да бъде външна проява на суета - да.

Но може да свърже молещите се в едно поле. При това по време на самата молитва с думи като че ли става само подготовката за връзката - най-красивият момент е мълчанието след края. Усеща се как полето, което сме създали заедно започва да се върти и уплътнява, дори се усеща нещо като вятър (азбуки!), някакво вътрешно усещане за музика - но не мелодия, по скоро хармонично съчетание на тонове... В затворените очи се вижда светлина - първо дъга, после ослепително бяла.

Накрая от центъра на въртящото се поле бавно се издига нещо като струя бяла мека светлина и обвива като с купол мястото... С всяка молитва покритото пространство все повече се увеличава....

Не знам доколко това, което усещам съответства на написаното в книгите - така го усещам аз. Дълго се колебах дали да споделя толкова интимно преживяване, но ... тук ми е спокойно и светло...

Редактирано от Донка

Сподели това мнение

Здравейте, някой знае ли какво означава Молитвата на санскритски:

Молитва на санскритски

Сарбе нато ихриш Версана. Версана нато херманит тукла бисмерто лебени. Салба михлер бада Силер, хлерманде ихбриш, Барманде Натан индерман.

http://triangle.bg/books/prayer-book.1995/prayer-55.html

Редактирано от Eлф

Сподели това мнение

:)

ДОБРАТА МОЛИТВА

Господи, Боже наш, Благий ни Небесен Баща, Който си ни подарил живот и здраве да ти се радваме, молим Ти се, изпроводи ни Духа Си да ни пази и закриля от всяко зло и лукаво помишление.

Научи ни да правим Твоята Воля, да осветяваме Твоето Име и да Те славословим винаги.

Осветявай духа ни, просвещавай сърцата ни и ума ни, да пазим Твоите заповеди и повеления.

Вдъхвай в нас с присъствието Си чистите Си мисли и ни упътвай да Ти служим с радост.

Живота си, който посвещаваме на Тебе, за доброто на нашите братя и ближни, Ти благославяй.

Помагай ни, съдействай ни да растем във всяко познание и мъдрост, да се учим от Твоето Слово и да пребъдваме в Твоята Истина.

Ръководи ни във всичко, което мислим и вършим за Твоето Име, да е за успеха на Царството Ти на земята.

Храни душите ни с Небесния Си хляб и укрепявай ни със Силата Си, да успяваме в живота си.

Като ни даваш всичките Твои благословения, приложи и Любовта Си да ни е вечен закон. Защото на Тебе принадлежи Царството, Силата и Славата завинаги.

Амин.

Не знаех какво е и защо се молят хората,докато веднъж не попаднах на Добрата молитва.

Още щом прочетох началото:"Господи,Боже наш,Благий ни Небесен баща" и изведнъж разбрах ,усетих едно отпускане,опора,сякаш някой сваляше товар от гърба ми и ми даваше от силата си.Това беше моето обръщане и осъзнаване на огромната сила на Добрата молитва.

Сподели това мнение

Guest hrisko_89

Светците - замисляли ли сте се върху това дали светците се прераждат ? Мноооого хора са били обявени от църквите за светци, колко от тях са заслужавали в действителност такова признание, колко ли от обявените от хората за светци са били признати и от бога за такива - имам предвид, дали ако човек тръгне да се моли на някой канонизиран светец, няма да се окаже че този светец отдавна не е в духовния свят и се е преродил някъде ? :1eye:

Сподели това мнение

Мисля че и истинските светци могат да решат и да се родят отново.

В Индия казват на такива, Дживан Мукта. Няма никаква карма, свободен.

Знае повечето събития от земния си живот години преди да се случат.

Осъзнават винаги себе си като Безсмъртен несътворен дух,

а тялото си - като инструмент за дейност, и не повече.

Мисля че няма пречка да се молим на такива светци :)

Сподели това мнение

Guest hrisko_89

Имах предвид, че не можем да сме сигурни дали еди кой си обявен за светец от църквата наистина е бил достатъчно свят, за да му се молим. Той ако се е преродил, пак ли ще можем да му се молим, та в такъв случай ще усеща/знае ли че някой някъде му се моли ?

П.п. Имам чувството, че е по - лесно да се молиш на конкретен образ, а не на един абстрактен Бог.

Редактирано от hrisko_89

Сподели това мнение

Човек трябва да умее да се моли правилно.Според мен не е редно да занимаваме Господ с дребни неща.Аз се моля рядко,но имам един фрапиращ случай за който ме убеди в силата на молитвата.

Детето ми беше на 3 години и вдигна много висока температура,която не спадна нито от лекарствата нито от инжекцията която му направи лекарят от Бърза помощ.Инстинктивно започнах да моля Господ за помощ.И помощта дойде-детето заспа и се събуди след час с нормална температура.И което е интересното не разви никакво заболяване.Все едно нищо не беше се случило.

Сподели това мнение

Guest hrisko_89

Бог да не е някой зает шеф та да не го молим за това или онова. :D Надали има значение колко дребно или недребно е това, за което го молим. :) Той е навсякъде и във всичко, надали се уморява и надали броя на молбите му вреди.Ако пък и нещото е наистина дребно, защо тогава да го молим ? Дребно ще е да го молим да ни запали печката или да ни напазарува ;)

Редактирано от hrisko_89

Сподели това мнение

Бог да не е някой зает шеф та да не го молим за това или онова. :D Надали има значение колко дребно или недребно е това, за което го молим. :) Той е навсякъде и във всичко, надали се уморява и надали броя на молбите му вреди.Ако пък и нещото е наистина дребно, защо тогава да го молим ? Дребно ще е да го молим да ни запали печката или да ни напазарува ;)

Познавам хора които се молят и за такива неща! :D

Сподели това мнение

Guest hrisko_89

Това на шега ли го казваш ?? :blink: Сигурно тези хора искат да се уверят в съществуването му и затова си правят такива експерименти ...Чел съм че основно трябва да го молим за това любовта ни към него да е най - голямото щастие в живота ни и нищо да не е по - силно от нея.

Сподели това мнение

Едва ли пък е толкова лошо да се молим и за дребните неща. Да, Божията Любов и световния мир и хармония са най-важното нещо, но ние в ежедневието си се натъкваме на много тривиални неща. Защо да не прокараме благословение и в тях? Нима не ни е нужна помощ отгоре, когато отиваме да пазаруваме, когато отиваме на среща с приятели, дори когато извършваме рутинна дейност в работата си? Когато си мислим за наши приятели, защо да не потърсим Божията подкрепа, милост, напътствие за тях? Ами нека да е още по-травиално: отиваме до хлебарницата за хляб, защо да не си кажем "Господи, помогни ми да избера най-добрия хляб!" Отиваме на пазара за зеленчуци: "Господи, насочи ме към най-добрите плодове с най-малко нитрати, защото Ти искаш здраве за мен и моето семейство".

Преди да се включа във форума: "Господи, нека да не се проявявам тоя път като магаре!"

Сподели това мнение

Хубаво е да се молим и получаваме, но и от време на време да Му Благодарим.

Благодарна съм за всичко, което имам, за хората, които срещнах в живота си. Благодарна съм за приятелите и неприятелите си.

Благодаря Ти господи, че ми даваш всичко, от което се нуждая!

Благодаря за Светлината и Любовта! :wub:

Редактирано от xameleona

Сподели това мнение

Guest hrisko_89

Съгласен съм с Браман, макар че не съм се сещал за чак толкова дребни и конкретни молитви. А може ли да му благодарим и за нещата, които не ни харесват ? :hmmmmm:

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега