Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Mъжка и женска енергия


Recommended Posts

Здравейте!

Имам чувството, че женската енергия преобладава в мен повече отколкото мъжката. Мисля за хората, с които общувам и се стремя да бъда мил и добър с всеки от тях. Не искам да нараня никого. Това са черти, които харесвам в себе си и няма да променя. Обаче като че ли ми липсва мъжката агресия и сила. От това следва и по-плахо поведение понякога, липса на увереност в дадени ситуации и т.н. Как да проявявам по-добре тази мъжка енергия и как да я балансирам успешно с женската.

Линк към коментар
Share on other sites

Oх, тези остарели стереотипи! Мислех си, че младите ще се разделят вече с тях.... 

Защо мъжката енергия да е свързана с агресия??? И защо силата да е синонимна на агресията??? Агресията всъщност е симптом на слабост и страх!

Линк към коментар
Share on other sites

Различните ситуации в живота изискват различен подход. Ако "мъжкият" подход е да се заяви категорично позиция; да се даде заповед, която да се изпълни безпрекословно и без обсъждане, то "женският" е нещата да се обсъдят, да се споделят позиции и да се убеди другия в правотата на взетото решение, което той да изпълни поради това, че обсъждайки го, то вече е станало и негово. В живота обаче има ситуации, които изискват и двата варианта на вземане и прокарване на решения - съвместно и еднолично. Ако човек обсъжда с жена си в къде и как да празнуват Нова Година, съвместния подход е разбира се за предпочитане. В други случаи обаче по силата на йерархическата позиция, на властта, на компетентността, на носената отговорност е за предпочитане решението да се вземе еднолично, без обсъждане от всички засегнати. Получава се нещо по-скоро като заповед, която другите просто трябва да изпълнят. Един директор на фирма няма да тръгне да обсъжда бизнес решенията си с обикновените работници и така трябва. Той може да потърси консултация от тези, които счита компетентни, но решението отново ще е негово. Такива случаи са възможни навсякъде - и в дома, и на работното място. Има случаи, които могат да се обсъждат, но има и такива, които изискват твърдо заявяване на позиция и налагането и над останалите.

 

Предполагам, че при теб именно такова налагане е трудно. Най-важна в случая е преценката дали то е действително необходимо. Ако е, няма какво да се колебаеш. Силата е сила, когато е на място. Когато не е на място, тя е слабост. Твърдостта и решителността могат лесно да се превърнат в закостенялост. Ако пък не действаш решително в ситуации, които изискват твоето решение, то това също ще доведе до негативни последствия.

 

Ние наричаме единия и другия подход "мъжки" и "женски", но в действителност половете нямат нищо общо. Има много жени, които заемат управленски постове или пък по някакъв друг начин прилагат "мъжкия" подход при налагане на решенията си над останалите, както и много мъже, които предпочитат да обсъждат решенията си с другите и са притеснителни при поемането на отговорност и налагането на своя избор, като имат нужда някой да одобри предварително взетото от тях решение и така да ги подкрепи. Всичко е въпрос на познания, опит, решителност и самоувереност.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Имам чувството, че женската енергия преобладава в мен повече отколкото мъжката. Мисля за хората, с които общувам и се стремя да бъда мил и добър с всеки от тях. Не искам да нараня никого. Това са черти, които харесвам в себе си и няма да променя. Обаче като че ли ми липсва мъжката агресия и сила. От това следва и по-плахо поведение понякога, липса на увереност в дадени ситуации и т.н. Как да проявявам по-добре тази мъжка енергия и как да я балансирам успешно с женската.

 

От една страна тук не става въпрос за мъжка и женска енергия.

 

Опитваш се да не нараняваш никого, да си мил и добър, т.е. изпълняваш социалните условности, които са дефинирали, че ако си мил, то си добър и че да си добър е единственото социално приемливо.

Твоите ресурси и сила си ги има винаги, но ти си ги потиснал, за да излезеш добър. Потискаш ги, трупаш вина и яд, защото това си е лицемерие, а лицемерието до нищо добро не води. Накрая ядът минава или в себепогубваща агресия или в агресия към другите.

 

Да правиш добри неща не те прави добър. Човекът не е нито добър, нито лош, а може да бъде само себе си или да живее живота на другите. В обществото няма как да правиш само добри неща. И добрите и лошите неща си имат мястото и те не те определят като добър или лош.

 

Опитваш се да се правиш на добър, а реално да лицемериш, за да получиш любов и признание от хората. Това идва още от семейството, където като дете ти е внушено и си приел, че са достойни за обичане и признание само добрите. Голяма грешка. Любовта не зависи от добрите или лошите постъпки.

 

И тук пак се връщаме на мъжката и женската енергия. Ако като дете си останал с горното впечатление, то в семейството явно се е очаквало бащата да е добър, за да получи обич. Така това го има и в тебе и ако си в интимна връзка, ще се окаже така, че си в плен на това да се доказваш добър пред жена си, за да получиш любовта й, а при всяка заплаха за любовта ще се опитваш да й се докажеш като добър, което си е по същество поробване. И ето така се губи мъжката енергия. Вместо да вървиш към целта си като най-важното нещо в живота ти, ти се опитваш да станеш добър за жена си, за да получиш любов. А така още повече се губи любовта. Това е и мъжката сила (някой го наричат мъжка агресия) - да вървиш към целта на живота си и това да е най-важното за теб, по-важно и от жената до теб.

 

Всичко това се корени в страха, че не те обичат, че трябва да се докажеш като еди-какъв си, за да получиш любов и признание. Това е страх, който замъглява разума и ти пречи да живееш. Това е основното, с което всъщност трябва да работиш в себе си. Да пуснеш този страх, за да пуснеш живота си да се развива.

 

П.С. Ако си позволиш да забележиш, че видиш, че в живота агресията от страна на жените е НЕ по-малка от тази на мъжете. Както активната, така и пасивната агресия.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Имам чувството, че женската енергия преобладава в мен повече отколкото мъжката. Мисля за хората, с които общувам и се стремя да бъда мил и добър с всеки от тях. Не искам да нараня никого. Това са черти, които харесвам в себе си и няма да променя. Обаче като че ли ми липсва мъжката агресия и сила. От това следва и по-плахо поведение понякога, липса на увереност в дадени ситуации и т.н. Как да проявявам по-добре тази мъжка енергия и как да я балансирам успешно с женската.

Здравей!

Най-силните и уверени хора са най-мили и добри (искрено мили и добри). И толерантни, и приемащи ...

Мъжката сили и енергия може и сигурно присъства в теб, но евентуално не успяваш да я проявяваш, особено в нужните моменти. Това, за съжаление, може да е обективно заложено от планетната констелация, при която си роден. Ако е така, колкото и да искаш да се промениш, едва ли ще успееш да направиш нещо много съществено - може да подобриш положението, но до известна степен. Избери си професия и въобще други дейности, в които да използваш твоите силни страни, а да не се налага да правиш често това, което е описал Станимир (да не го повтарям). Ако не е така, а плахото и несигурно поведение е дошло например от специфично възпитание, стечение не обстоятелства като дете/ученик или нещо друго подобно, то работи върху себе си, вкл. може с терапевт, или по-добре групова терапия.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви!

 

Божидар, не се стремя да бъда добър за да ме харесат хората, поне не съзнателно. Просто знам, че това съм аз и не лицемернича. Можеш ли да ми дадеш съвети как да пусна този страх?

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви!

 

Божидар, не се стремя да бъда добър за да ме харесат хората, поне не съзнателно. Просто знам, че това съм аз и не лицемернича. Можеш ли да ми дадеш съвети как да пусна този страх?

 

Използвам думата, защото обяснява някои страни. Всеки, каквото прави, си има причина за това и в момента това е той.

 

Дори това да е заложено в теб, то би трябвало да можеш да стигнеш до такава околна среда и хора, че да се "вписваш" и да нямаш притеснения от това какво правиш или не правиш.

 

Тук има характерен момент, не искаш да правиш нещо, което правиш и искаш да направиш нещо, което не ти се удава да направиш. Случаят изглежда подходящ да се работи с групова или индивидуална терапия по метода на Семейните Констелации.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей mnruzhinov1992.Ти си прям ,искрен и не се криеш в анонимност.Това са много сериозни мъжки качества .Бъди себе си .Не се оглеждай в другите.Това е криво огледало и не е твоето.Агресията не е признак на сила ,а на слабост. Хубав ден.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Имам чувството, че женската енергия преобладава в мен повече отколкото мъжката. 

Какво поражда това чувство в теб?

 

 

 тази мъжка енергия 

Как си представяш "тази мъжка енергия"?

Линк към коментар
Share on other sites

didi_ts

 

Наличието на женската енергия е ок, харесва ми. Липсата на мъжката поражда  леко разочарование, че не съм достатъчно смел, уверен и т.н. Предполагам, че това са просто качества, които трябва да доразвивам.

 

Представям си мъжката енергия като малко по-голяма увереност и липса на страх. Да взимаш и правиш това, което искаш без много да се замисляш за реакциите на хората.

 

Като цяло усещам една плахост в себе си понякога, което ме дразни. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Безстрашието често е проява на безразсъдство, а не на смелост.

Увереността не е липса на плахост, а следствие от ясно поставена цел, над която се работи активно.

Ако махнем етикетите - мъжка, женска, енергия :) , които сами по себе си не значат нищо, разбирам, че търсиш в себе си най - желаните човешки качества. 

А как ги търсиш? Как работиш над развиването на увереност? Как си се представяш в позицията на силен?

Линк към коментар
Share on other sites

Търся увереност като се стремя да правя нещата от които ме е страх и се притеснявам. Позицията на силен за мен e да имам увереността да правя каквото поискам без да се притеснявам за реакцията на хората и дали ще се изложа или ще ги впечатля. Всъщност като се замисля не ми пука какво мислят, но все пак това притеснение е там и понякога ме спира :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...