Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Предстоящи изпити - съвети


Recommended Posts

Здравейте, не намерих подходящ раздел, затова публикувам темата тук.

Предстоят ми важни изпити, но имам малки проблеми (които предполагам много хора ги имат, но все пак...):

 

1. Притеснение

Това е основният ми проблем. В една книга пишеше "Самото притеснение да не се провалим ни проваля." и според мен това е съвсем вярно. Но винаги, дали при изпитване в училище, или на важен изпит, много се притеснявам и често мозъкът ми блокира. Ако си решавам вкъщи задачки - никакъв проблем. Но като дойде самият изпит - в часовете преди него притеснението е голямо, и по време на самия изпит - също. Не знам как да се справя с това. Ако пък се затрудня с нещо, притеснението става още по-голямо и ме обземат едни мисли как няма да се справя, как няма да ми стигне времето и т.н.

 

2. Умора

Изпитите са по 3-4 часа, но след първия час вече съм напълно изморен, дори да съм се наспал и нахранил добре, и ми е много трудно да продължа.

 

3. Липса на концентрация

Трудно ми е да се абстрахирам от всичко около мен и да си задържа вниманието върху задачата за по-дълго време. Все нещо странично ми отвлича вниманието - човекът покрай мен, нещо отвън и т.н.

 

Ще се радвам някой, преминал през това, да сподели как се е справил или да даде някакви съвети :)

Линк към коментар
Share on other sites

Как да се държим по време на писмен изпит? 

 

 

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=911

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да те успокоя, че писмен изпит е по-лесно да се вземе, от устен

в твоя случай, когато се притесняваш

Защото при писмения изпит си имаш на разположение 3-4 часа, в които да си развиваш темата или да си решаваш задачата и го няма личния контакт с преподавателя.

Представи си, че вместо да пишеш, ще трябва да стоиш лице в лице в професора си и да му разказваш материала, 

на всичкото отгоре той ще ти задава въпроси, и ти трябва да му отговаряш

Тогава какво ще правиш? Съвсем ще се паникьосаш?

 

Така че спокойно, сигурно става въпрос за кандидат-студентски изпити, или матури

Представяй си, че си в къщи и си решаваш там задачките. То наистина е едно и също къде ще ги решаваш тези задачи

В изпитната зала или у дома? Така или иначе трябва да ги прочетеш и да им измислиш решения. 

 

Ако не можеш да решиш някоя - не се запъвай на нея да си губиш времето.

Остави я да отлежи и мини на друга задача. Към нерешената ще се върнеш по-късно. Прочети пак условието, начертай чертежа наново, помисли за допълнителни построения, много обичат да ги слагат в изпитни задачи, формули, теореми, сигурно ги знаеш, щом решаваш задачите у дома. Ами те теоремите са същите, нищо че ти си на изпит. 

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, не намерих подходящ раздел, затова публикувам темата тук.

Предстоят ми важни изпити, но имам малки проблеми (които предполагам много хора ги имат, но все пак...):

 

1. Притеснение

Това е основният ми проблем. В една книга пишеше "Самото притеснение да не се провалим ни проваля." и според мен това е съвсем вярно. Но винаги, дали при изпитване в училище, или на важен изпит, много се притеснявам и често мозъкът ми блокира. Ако си решавам вкъщи задачки - никакъв проблем. Но като дойде самият изпит - в часовете преди него притеснението е голямо, и по време на самия изпит - също. Не знам как да се справя с това. Ако пък се затрудня с нещо, притеснението става още по-голямо и ме обземат едни мисли как няма да се справя, как няма да ми стигне времето и т.н.

 

2. Умора

Изпитите са по 3-4 часа, но след първия час вече съм напълно изморен, дори да съм се наспал и нахранил добре, и ми е много трудно да продължа.

 

3. Липса на концентрация

Трудно ми е да се абстрахирам от всичко около мен и да си задържа вниманието върху задачата за по-дълго време. Все нещо странично ми отвлича вниманието - човекът покрай мен, нещо отвън и т.н.

 

Ще се радвам някой, преминал през това, да сподели как се е справил или да даде някакви съвети :)

 

Нейде преди кандидат-студентските си изпити четох една книжка за това как се вземат изпити. Трябва да ти кажа, че много ми помогна, а също и че почти нищо от нея вече не ползвам.

По първия проблем с притеснението, често е следствие на поставяне в нетипична среда - като застанали насреща ни хора, гласове, миризми, светлина... Аз лично се научих да изпадам в едно състояние в което се абстрахирам от средата, като гледам в една точка (ако искат визуален контакт гледах само едното око).

Да се изолираш от шума е най-ефективния начин, но за съжаление едва ли ще допуснат да имаш нещо на главата.

Не бива да се притесняваш от непознатите, защото те няма да участват в остатъка от живота ти. Някак си трябва да приемеш, че тяхното мнение за теб не те касае.

И не на последно място, борба срещу неувереност се води със знания. Аз примерно провеждах такава подготовка за изпити, че в деня на изпита вече знаех, че ще имам шестица. Тази увереност се усеща и от изпитващите. Има един предел след който знаеш, че си положил толкова много старание, че няма начин то да не даде резултат. Ако имаш съмнения колко ще изкараш, значи просто не си подготвен достатъчно.

 

По втория проблем с умората. Липсват ти витамини и минерали. Трябва да си сигурен и че приемаш достатъчно вода и сладки неща. Да се измориш след час значи, че си бил изморен още преди да започнеш. Аз се изморявам след поне 6 часа, при условие, че не съм правил никаква почивка. Може и да не съм пил и ял, но без да съм се наспал няма как мозъкът ми да работи на пълни обороти.

 

Липсата на концентрация може да се дължи на преумора. Трябва да правиш и други неща освен ученето, но без да изразходваш много енергия. Аз лично се лишавах от всичко, което изразходва енергия - разговори, движение, телевизия, музика, емоции. Отделяй си време да се отпуснеш, без да мислиш за нищо. Като казвам за нищо имам предвид не само уроци, но и всичко останало. Няма нищо по-уморително от емоциите. Аз си почивах под душа или отпуснат на леглото. Тишината е критичен момент, не я нарушавай с нищо и никого. Ако чуваш нещо, значи мозъка ти вече е ангажиран, а ти искаш да го ползваш оптимално за други цели.

 

Покрай сесия казват, че всеки става суеверен. Позволи си го, въпрос на нагласа е. Аз примерно не си оправям леглото, защото първата ми реакция е това, а аз искам да си напомня, че в деня на изпита има по-важни неща от оправеното легло. После ставам... напрегнат, мозъкът ми работи бързо, всичко става на забавен каданс, а непосредствено преди изпита съм спокоен като пън. Това нервничене има някаква роля, но не мога да обясня точно каква. Нещо като претопли двигателя преди старта. С времето го постигах все по-трудно и дори полагах усилия с треперене или нещо друго да постигна този тонус. Колкото по-напрегнат съм, толкова по-спокоен ставам на изпита.

 

Другите неща са ти познати - дълбоко дишане, упражнения пред огледало, визуализация на предстоящия изпит... Като опитам да преброя изпитите на които съм получил оценка, те са няколко хиляди. Ако досега не си си направил изводите кое е в твоя полза и кое ти пречи, крайно време е да си направиш равносметка. В крайна сметка всички сме различни.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако си от София, заповядай вторник вечер на лекция при мен ( вход свободен), дала съм обявата в друга тема. Там ще дам точно обяснение как човек може да повиши умствената си работоспособност, концентрация и др. с практическо упражнение.

Ако дойдеш, обади ми се в началото, за да отделя повече време на тази тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, това е новият ми акаунт (познатата история със забравената парола).

Благодаря на всички за съветите!

 

Аз примерно провеждах такава подготовка за изпити, че в деня на изпита вече знаех, че ще имам шестица. Тази увереност се усеща и от изпитващите. Има един предел след който знаеш, че си положил толкова много старание, че няма начин то да не даде резултат. Ако имаш съмнения колко ще изкараш, значи просто не си подготвен достатъчно.

Може би наистина е вярно, че ако си знам всичко, няма да се притеснявам за изпитите. Например в седми клас на изпитите по БЕЛ притеснението ми беше малко, тъй като бях научил всичко, и то много добре, и знаех, че няма къде да ме барнат :D Друг е проблемът, че вкъщи трудно си налагам да уча, все има външни фактори, които повече ме блазнят...

 

Наистина трябва да си взема някакви витамини (иначе сладки неща доста ям, понякога толкова, че си развалям вечерята). Умора изпитвам бързо не само при умствени, а и при физически натоварвания.

 

Креми, за съжаление не съм от София и няма как да дойда, иначе благодаря за предложението :)

 

vorfax, какво имаш предвид по визуализация, може ли да разясниш малко?

Редактирано от underbeneath2
Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, какво имаш предвид по визуализация, може ли да разясниш малко? 

 

Да си представиш, че си на изпита. Дори може да застанеш пред огледалото и да "изпееш" някоя тема на глас. Чак в университета ми се наложи да въведа тази техника, защото когато има много хора пред теб (комисия, а не учител, който е запознат с възможностите ти) изключително важно е да не запецваш. Доста се работи (това е отделно от ученето на самия материал) по дикцията, интонацията, темпото, погледа дори. На мен от линка на историка ми хареса един от коментарите: http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=911&p=10295 Не давай думата на изпитващия, така няма да разбере колко знаеш.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за мнението.

Но как мога да приложа визуализацията за писмен изпит, при положение, че не мога да си представя какви ще са задачите/въпросите и как ще подходя към тях?

Линк към коментар
Share on other sites

"Самото притеснение да не се провалим ни проваля."

 

Чудесно е написано. Аз гледам едни варварски работи, да не стана ангелче покрай този форум. UFC - смесени бойни изкуства. Там оня (не помня имена) каза на онея (нали не помня имена):

- Страх, болка, срам... нищо от тованяма да ви помогне в боя! Ще ви помогне само това. - и показа юмруците си.

Ако и ти осъзнаеш, че хората се страхуват от страха и това е сигурния начин да саботираш себе си, и че по-зле от това няма как да стане, ще бъдеш малко по-спокоен.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за мнението.

Но как мога да приложа визуализацията за писмен изпит, при положение, че не мога да си представя какви ще са задачите/въпросите и как ще подходя към тях?

 

Аз имам добра визуална памет. На писмен изпит направо виждам страниците от които трябва да пиша. Сега ме връщаш назад във времето и ме караш да си припомня нещо друго. Поставях двете си ръце до наведената глава, а лактите на чина. Нищо не можеш да видиш, освен листа. Помня и че е много гадно да чуеш стъпките на учител/лектор и как спират до теб и той поглежда какво пишеш. Дишаш дълбоко и го игнорираш, сякаш е най-нищожния човек. Хората се притесняват от авторитетите, от красавиците и т.н. Тегли на всички една майна (НА УМ), това е психологически метод.

Още нещо се сетих. Аз май описах цялата си техника по време на изпит crazy-monkey-emoticon-190.gif?1292792428 В самото начало на изпита и в мигове в които се изплашиш, че не ти се получава, вместо да бързаш се спри. Направо затвори очи и не мисли за нищо пропилявайки цяла минута.

Предполагам, че не питаш и за техники за по-лесно учене. Това е друга тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Супер съвети, благодаря ти! Притеснението е характерна за мен черта, но се надявам с времето да я изкореня (толкова изпити ми предстоят, че ще е грехота да не го преодолея :D ) .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Предстоят ми два изпита. Един държавен и един кандидатстуденстки. Всичко зависи от мен. Нито умората ще ме спре, нито каквото и да е. Човек трябва да има амбиции, упоритост и характер да огъне всичко както иска. ;) 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...