Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Истинско знание


Иво

Recommended Posts

Според вас кое знание е истинско?

Истинското знание е такова знание, което отразява истината. Всичко друго е само подобие (изкривяване) на истината.

Можете ли дададете пример от личния си живот?

2+2=4

Линк към коментар
Share on other sites

Това е информация. Знанието е разбирането, интерпретирането и прилагането. Аз мога да науча едно стихотворение или един философски трактат наизуст и да кажа, че ги знам, но в действителност това не е знание, а наизустена информация. Това, което знам, аз трябва да съм в състояние да приложа. Приложението е единствения тест за знание, т.е. само приложеното знание е истинско.

Линк към коментар
Share on other sites

Знанието

Три пеперуди, долитайки до горяща свещ, започнали да разсъждават за природата на огъня. Първата, приближавайки се до пламъка, се върнала и казала:

-Той свети.

Втората долетяла по-близо и, когато се върнала, казала:

-Той изгаря.

Третата, долитайки съвсем близо, влязла в него и не се върнала. Тя научила това, което искала да узнае, но вече не можела да го съобщи.

Получилият знание се лишава от възможността да говори за него, затова знаещият мълчи, а говорещият не знае.

:thumbsup:Прекрасна притча!

Има знание, има и познание. Знанието може да се чете, учи се от книжки. А познанието се учи в самия Живот. За него не е нужно да се говори.:feel happy:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Отде трябва да започне разумният ученик? Когато хващате една кокошка, де я хващате – за краката или за главата? Някои я хващат за краката, други за главата, а трети – за опашката. Като влезете в курника, тя е на ваше разположение и вие я хващате, както ви дойде. Но аз казвам: да хванеш кокошката за краката, да хванеш кокошката за главата или за опашката – това не е разрешение на въпроса. Е, как трябва да я хванете, я ми кажете? Ще вземеш малко житце за тази кокошка и ще ѝ кажеш: „Кът-кът.“ Тя ще излезе от курника, ще дойде при тебе и ти ще я помилваш малко по гърба – това е правилното разрешение на въпроса. И вие сега хващате всеки въпрос или за краката, или за главата, или за опашката. Досега хората все така са хващали въпросите: кой за главата, кой за опашката, но туй не е правилното разрешение.Питам: какви са резултатите от вашия семеен живот? Много от въпросите там са разрешени по същия начин: за главата, за краката, за опашката. Вие опитвате тия три метода. Те обаче нямат добри резултати. Как ще постъпите тогава? – Ще вземете крината с жито, ще извикате кокошката, ще ѝ кажете: „Кът-кът.“ Като излезе, ще я потупате малко и тя ще тръгне подире ви. Тогава вие ще можете да се разговаряте с тая кокошка. Казвате: „Това е кокошка, какво ще разговаряме с нея? Тя живее в курник. Може ли тя да мисли тъй, както аз мисля?“ Питам ви тогава: вие можете ли да мислите тъй, както Господ мисли? Че вашето положение пред Бога е такова, каквото е положението на кокошката в курника. С туй знание, с тия способности, които имате, можете ли да се равните със знанието, с туй дълбоко разбиране, което Бог има. Ще кажете: „Ама за в бъдеще и ние ще се развием.“ Че и кокошката ще се развие за в бъдеще. Когато вие станете ангел, тази кокошка ще стане човек. Все-таки вие не унижавайте кокошката! Не мислете, че кокошката не разбира. Е, каква интуиция има тя! Туриш ѝ житце, викаш я, но тя те погледне и си казва: „Не ти искам житцето, не ти искам житцето“ – и седи надалече. Защо? – Тя схваща, че имаш лоши намерения. Интуиция има тази кокошка!

Двете свещени положения

:feel happy::dancing yes:Значи интуицията също е знание, вътрешно...

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Знанието е над всичко.Всеки,който е принесъл частица знание,вече е благодетел

на човечеството,Всеки,събрал искрите на знанието,ще бъде даващ светлина.

Да се научим да пазим всяка крачка на научното знание,Пренебрежението към науката

е потапяне в тъмнина.Всеки има право да получи достъп до Учението.

Прочетете съчинението,наситено със стремеж към истината.Невежите

сеят предубеждения,като сами даже не си правят труда да прочетат книгата.Най-утвърждаващия

труд наричат отрицание.Признаването на Висшите Принципи се смята за най ужасно кощунство.

Наистина предразсъдъкът е лош съветник.

Но не бива да се отминават всички събрани познания.Да не забравим да отдадем признателност на тези,които със своя живот са

въплътили Знанието.

Редактирано от агни
Линк към коментар
Share on other sites

Знанието е над всичко.

Не, знанието не е над всичко. Любовта е над всичко. ;)

Знание без любов не е добра перспектива.

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Знанието е над всичко.

Не, знанието не е над всичко. Любовта е над всичко. ;)

Знание без любов не е добра перспектива.

Всеки,който е принесъл частица знание,вече е благодетел

на човечеството,Всеки,събрал искрите на знанието,ще бъде даващ светлина.

Това е Любов 60.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Знанието е над всичко.

Не, знанието не е над всичко. Любовта е над всичко. ;)

Знание без любов не е добра перспектива.

Всеки,който е принесъл частица знание,вече е благодетел

на човечеството,Всеки,събрал искрите на знанието,ще бъде даващ светлина.

Това е Любов 60.gif

Тези клишета потапят единствено в мрака. Благодетел на човечеството е единствено Бог. И всеки, който е събрал от тук и там знание и се опитва да свети, ще бъде само отражение.

Линк към коментар
Share on other sites

За да обичаш, също е нужно знание. Не може да разделяме любовта от истината, а знанието е познаване на последната.

Темата е за истинското знание, а това предполага това знание да е цялостно. Знание без любов не е цялостно.

Линк към коментар
Share on other sites

Знанието е над всичко.

Не, знанието не е над всичко. Любовта е над всичко. ;)

Знание без любов не е добра перспектива.

Всеки,който е принесъл частица знание,вече е благодетел

на човечеството,Всеки,събрал искрите на знанието,ще бъде даващ светлина.

Това е Любов 60.gif

Тези клишета потапят единствено в мрака. Благодетел на човечеството е единствено Бог. И всеки, който е събрал от тук и там знание и се опитва да свети, ще бъде само отражение.

Любов на тебе братко !!!

Ако се имаш за някакъв капацитет,пиши си сам и си отговаряй.:3d_167:

Наистина предразсъдъкът е лош съветник.

Линк към коментар
Share on other sites

"Забраненото познание беше в прадревни времена, тъй като за човешките същества е голям проблем да разберат Адам и Ева. В началото Бог създаде човешките същества отделно от небесните, които бяха съвършени. Той искаше да разбере дали тези човешки същества ще нараснат на брой, дали ще израсте тяхното съзнание и невинност. Те трябваше да станат Себереализирани. Но това беше експеримент.

Човешките същества забравиха за Бог, защото насочиха вниманието си към примамливи неща или същества. Така те се провалиха и загубиха своята невинност. Човешките същества поеха път, различен от този на невинността. А това познание, което споменах, не е истинско познание. То беше авидйа, изкуствено познание, познание, което казва, че човек е извършителят. До стадия на животните нямаше его, а после то – егото - започна разрухата. Това е началото на първородния грях – т.е., “аз съм нещо, “аз сам мога да направя нещо”, “аз мога сам да го направя”. Затова Бог рече: "Добре, нека видим колко сте смели”. И остави хората да решават." - © Шри Матаджи, Виена, Австрия – 26 септември, 1982 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...