Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Истинско знание


Иво

Recommended Posts

:D

Гносисът ще помогне как да преминем огъня и как да се върнем от другия край на огъня и се спасим от огъня. Само толкова. Другото е от Отца.

Тук някой говореше за Света на Девствените духове. Зад него има Свят за който Девствените духове дори не знаят, че съществува. Нито техните "пазачи" знаят нещо. Само този който е преминал и преминава зад тази Мяглявина знае, но не може да го обясни. Поради липса на изразни средства.

Линк към коментар
Share on other sites

това, което пише в книгите на Учителя е възможно

Да! Браво на теб! :feel happy:

Трето - повярваш, че Господ ти е дал достатъчно сили и Любов в душата да издържиш изпитанието и да намериш Истината

:thumbsup2::thumbsup2::feel happy:

да се учиш и за благото на своите ближни

:feel happy:

не да бягаш от него, защото животът "боли"

:thumbsup::thumbsup:

:wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът е да успеем да се слеем с Пътя, ние да станем Път.

Вярно, така е. :thumbsup:

И как ще стане това.

Много вярно.

Линк към коментар
Share on other sites

Трансформация на знанието в Съществуване = Живот, но знанието за себе си. Кой си? Какво си? Откъде си?

Хората се различават по едно нещо. Едните - знаят, че ще умрат, но не вярват, че ще се случи точно на тях. Другите - знаят, че ще умрат и се подготвят за този час като за часа на освобождението.

Под "този свят" влагам смисъла на гностичните евангелия.

Какво да се прави? Да се молим и знаем, че не сме от този свят.

Линк към коментар
Share on other sites

Другите - знаят, че ще умрат и се подготвят за този час като за часа на освобождението.

:thumbsup::thumbsup2:

също

"Умри докато си още жив" Корана

"умирам всеки ден " Свети Апостол Павел

Линк към коментар
Share on other sites

Думичките - смърт, умиране са явно много положителни в смислово значение? И философията, съответно помислите изградени около тях са еволюционно основополагащи.

Лино като неположителен, обичам повече думичките Новораждане, Възскресение, Живот - като преходни и неположителни, за да съм в хармония между думи, мисли и дела. И така да придобия Истинско знание.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз да си вкарам едно самоуточнение: не правя ралика между вътрешното и външното, така "този свят" означава и тази, природно родена личност.

Линк към коментар
Share on other sites

" Смъртта аз я разбирам в такъв смисъл: да умрем за ония заблуждения, които сега съществуват в света, да умрем за онези лъжливи схващания и теориии, с които сега живеем, да умрем за онзи нещастен живот на мъчения и страдания, който сега ни терзае. Да умрем за него, да се освободим - това е смъртта. Но да умрем за онзи живот, който носи щастие - това няма смисъл. Трябва да умрем всички - за какво? За лошото. Ако така умираме, умираме на място, но ако не умираме така, горко ни!

Бог не може да направи нещо, което умира. Ние умираме като хора, а не като творения на Бога. Плътта е , която умира. Тя е онази зараза, която влиза вътре в човека и той трябва да умре. Смъртта в този случай е едно освобождение от човешкото, за да възтържествува Божественото, разумното, да дойдем до истинския живот, където страданията престават да имат власт над нас."

Това за умирането, а ето нещо за Живота:

" Аз бих желал да имам онзи паметник на Любовта в моята душа, аз бих желал да имам онзи паметник на знанието, на Божията Мъдрост в моя ум, аз бих желал да имам онзи паметник на Истината, на свободата в моята душа. Това е животът."

източник - Петър Дънов - Енциклопедичен речник - Смърт - стр.697

И аз повече харесвам думичките Новораждане, Възкресение, Живот! :thumbsup:

Ама нали преди това трябва малко и да поумрем... :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

" И аз повече харесвам думичките Новораждане, Възкресение, Живот! :thumbsup:

Ама нали преди това трябва малко и да поумрем... :thumbsup1:

Похвално, значи мислим почти еднакво по въпроса.

Но живеем в дуалистичен свят, където Дяволът чете Евангелието както си иска и му е угодно за временния интерес....

В случая се говори от някои само за смъртта. Предполагам са имали впредвид, че като умре човек, той оставя наследство от труда си. Е, ... това ..наследството де, по силата на логиката подлежи на разпределение. Но ако човек вземе та Възскръсне в същото тяло и почне да го преобразува чрез новораждането , въпросът с "наследството" е много проблемен вече.

Споделям размисли само ... уча се от претендиращи за наследството. По едно време ехеее.. в близкото минало "един" ми каза, че съм бил добър ученик. но аз не му вярвам, целеше възгордяване и не го постигна. Значи е лош учител....

Линк към коментар
Share on other sites

И за да не съм голословен, тук е записано точно

[19:23]  Войниците пък, като разпнаха Иисуса, взеха дрехите Му (и ги разделиха на четири дяла, по един дял на всеки войник,) и хитона. Хитонът не беше шит, а изтъкан цял отгоре додолу.

[19:24]  Тогава рекоха си един другиму: да го не раздираме, а да хвърлим за него жребие, чий да бъде; за да се сбъдне реченото в Писанието: "разделиха дрехите Ми помежду си и за одеждата Ми хвърлиха жребие". Тъй направиха войниците.

Мисля цитата сам говори за себе си по въпроса за наследството...

Пък който може да разделя притча от непритча нека го прави. Кой както иска....

Линк към коментар
Share on other sites

"... взеха дрехите Му и ги разделиха на 4 дъла на всеки войник по един дълъ,

взеха и дрехата. А дрехата не беше шита, а изтъкана от горе до долу."

има мнение че земният свръхразум се е делил 2 пъти, прави 4

това е илюстрирано тук

pinkfloydwishyouwerehereoc1.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

:) Да.

Я да си вкарам и аз уточнения малко. Не съм съгласна с някои твърдения, че:

1. На Този свят няма нищо смислено. И природнородената личност и тя е безсмислена.

Тогава защо се раждаме? Екзистенциален въпрос.

2. Истинско и неистинско знание са две идентични понятия и между тях няма разлика.

Има и то е огромна разликата, а тя се знае каква е.

3. Нищо не трябва да се прави с усвоеното знание, защото, то било товар и така сме си разширявали Егото.

Интересно ми е, тогава, защо да го трупаме това знание и щом ще ни е товар, като си стои в нас, не трябва ли да го прилагаме, че да се освободим.

За мен Този свят е училището, където имаш възможността да си научиш уроците. Животът е училище, не мъчилище. И точно в него се научаваме да различаваме истинско от неистинско знание. Не случайно по - горе по темата писах, че изстраданото знание е истинско и се превръща в познание. С огън се изпитват нещата. Но този огън трябва да се премине, а не да се прелита над него, иначе отново и отново ще те набутват в пещерата, ама още по- навътре.

Ако някой е в огъня, ще го боли, о, много ще го боли и ще се оплаква. Но ако с него е силата на Вярата му, ако Любовта в него издържи, ще премине, а ще излезе по- силен и по- знаещ, по- чист и по - достоен да прилага наученото. Всеки минава през своя огън, всеки си има своя ад. Дано вашият ви направи по -мъдри на Този свят, в него се учат уроците, но за съжаление, късно, едва на Онзи се разбира това.

" Всички хора трябва да бъдат добри. Земята е създадена за добрите хора, за любещите хора. Тя не е един затвор. Едно училищно здание е за даровитите ученици. Всеки, който влиза, трябва да се учи. Трябва да се предаде туй знание. Ако влезе и не може да възприеме, безпредметно е туй училище. Ако не свършиши четирите отделения, не можеш да влезеш в прогимназията. Прогимназията е елементарен свят. Духовният свят е гимназия. Божественият свят е университет вече. Не мислете, че елесна работа да влезете.

Тук е един свят и който има очи - хармоничен е този свят."

из Тринадесето утринно слово от Учителя, държано на 03.01.1943г.

Неделя 5ч. сутринта София - Изгрев

" Знанието, което човек придобива на земята, трябва да мине през трите свята - физически, духовен, умствен. С други думи казано първо човек трябва да възприеме знанието, после да го разбере и след това да го приложи. Само това знание става негова плът и кръв, само това знание може да занесе човека на онзи свят. Знание, което не е станало плът и кръв на човека, не е истинско. То лесно се изпарява. То е подобно на лед, който се стопява и на вода, която се изпарява."

из беседа на Учителя, държана на10.09.1941г.

5ч. сутринта София - Изгрев

Будни бъдете за истинското знание! То не заробва/зарибва... То освобождава!

Линк към коментар
Share on other sites

Може бми това, което те е накарало да израстнеш и да накрая на жизнения си път да си дадеш равносметка за него и да го запомниш завинаги, дори да го предадеш чрез действия и постъпки на тези след себе си. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

" Смъртта аз я разбирам в такъв смисъл: да умрем за ония заблуждения, които сега съществуват в света, да умрем за онези лъжливи схващания и теориии, с които сега живеем, да умрем за онзи нещастен живот на мъчения и страдания, който сега ни терзае. Да умрем за него, да се освободим - това е смъртта."

:angel:

"Но да умрем за онзи живот, който носи щастие - това няма смисъл. Трябва да умрем всички - за какво? За лошото. Ако така умираме, умираме на място, но ако не умираме така, горко ни!"

"... Смъртта в този случай е едно освобождение от човешкото, за да възтържествува Божественото, разумното, да дойдем до истинския живот, където страданията престават да имат власт над нас."

Да. Точно така си е.

" Аз бих желал да имам онзи паметник на Любовта в моята душа, аз бих желал да имам онзи паметник на знанието, на Божията Мъдрост в моя ум, аз бих желал да имам онзи паметник на Истината, на свободата в моята душа. Това е животът."

:feel happy:

Разбирам живото присъствие на Бог, Слънцето в нашия живот. :wub::wub:

" Всички хора трябва да бъдат добри. Земята е създадена за добрите хора, за любещите хора. ":wub::)

" Знанието, което човек придобива на земята, трябва да мине през трите свята - физически, духовен, умствен. С други думи казано първо човек трябва да възприеме знанието, после да го разбере и след това да го приложи. Само това знание става негова плът и кръв, само това знание може да занесе човека на онзи свят. Знание, което не е станало плът и кръв на човека, не е истинско. То лесно се изпарява. То е подобно на лед, който се стопява и на вода, която се изпарява."

Много благодаря, Силвия

Денят ми започна чудесно с тези чудесни истини.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Истинските и неистинските знания са понятия човешки. Съдържанието им е информация. С една дума знания няма има информация. Информацията е духовна идея. :D

Ние не сме се раждали ... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Знанието не е знаене. То не е и познанието, придобито в отработената опитност. Знанието е продукт на космични принципи и закони, присъщи и специфични за формации като Планетарни и Звездни системи, Галактики, Вселени и т. н. Знанието, за което говорим, е достъпно само за висши космични души. Наричат ги Богове, Божествени синове, Космичен разум, Посветени и прочие. Названието "Висш Космичен разум" е твърде свободно и доста своеволно твърдение, като имаме предвид, че никой на земята няма знание за такъв вид тотален принципен Разум. Изключение правят само душите с космично ниво на посвещение, изпратени за целта на Земята. Висшите Космични Йерархии изпращат в определено време, с определени качества Духове, които пребивавайки в материята като Души, могат да предадат знание в подходяща, разбираема форма. Всяка епоха има своите пратеници.

Спас Мавров

Линк към коментар
Share on other sites

Истинските и неистинските знания са понятия човешки. Съдържанието им е информация. С една дума знания няма има информация. Информацията е духовна идея. :D

Ние не сме се раждали ...  :)

Духовната идея трябва да не се отхвърля, а да се въплъти.

Раждаме се и още как, въплътени идеи сме. Но дали сме осъзнали защо?

Рад = работя = прилагам знанията си

" Живот, Знание и Свобода са атрибути на ангелите. Те имат отношение към духовния свят. Физическият свят е обаче за хората. Към тях се отнася третата категория причини : движение, учение и работа."

" Никой не знае какво трябва да бъде човек. Казват, че ангел трябва да бъде.

Като се научиш да работиш, ти ще станеш ангел."

източник - П. Дънов - Енциклопедичен речник - Ангели - стр.20 и 22

Линк към коментар
Share on other sites

"Духовната идея трябва да не се отхвърля, а да се въплъти.

Ражд ...

Рад = работя = прилагам знанията си"

рад ~ ред ~ радост

"Рад и учение, наше спасение"

Мисля посочената от учителя разлика между труд~груб и рад~раадост

е в протичането на енергиите

Отдолу - чрез принуда, страх, мъчение - робски труд, Сизифов труд

безсмислен, нехармоничен, монотонен, досаден, уморителен, животински, за лоши и вредни цели - демоничен

Когато силата идва отгоре, от Божественото, работата е радост и носи благословия

очите блестят в дълбока концентрация и вдъхновение

вместо загуба на сили, има изобилие от енергия

Редът на преминаване Дъх ~ дух - душа - интелект - воля - ум - ...

Линк към коментар
Share on other sites

Какви знания придобива съвършеното от несъвършеното?

Какви опитности прибавя към себе си съвършената душа от несъвършената човешка цивилизация?

Линк към коментар
Share on other sites

Видимата Вселена с невидимата си Причина, невидимата Вселена с видимите си Изяви, Небесните Йерархии със земните Си концентрации, вечното движение на покоя във вихъра на мисловните си форми, Битийното съществуване на Небитието, смъртните абстракции на безсмъртните видения, съвършенството в изчезващия атом ... са Следствие, а не творение произлязло от Изначалния Корен необвързан с Върховното Същество невидимо в пространството на безпричинното Си съществуване.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...