Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Законът за хляба: няма по-голямо безчестие от това, да купуваш и да продаваш хляб


kashmir

Recommended Posts

Но нали в Библията пише:

„Който не работи, не трябва да яде!“ приписвана от комунистите на „вожда и учителя на българския народ“ Георги Димитров, а всъщност буквален цитат от Второто послание към солунците, 3 глава, 10 стих.

 

 Вярно че там се говори общо за ядене, а не конкретно за хляба.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Е как как?! Ще ядем пасти........или паста..... италианците са го измислили :)

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ако внимателно се прочете беседата, от която е извадена тази мисъл, ще стане ясно, че съвсем не се говори в пряк смисъл. По принцип Учителя винаги говори с образен, метафоричен език. ЗА да се разбере метафората, би трябвало да се изясни първо значението на думата "хляб" - нека си спомним, че и Христос казва: Аз съм хлябът на живота; който дойде при Мен, никога няма да огладнее, и който вярва в Мен, никога няма да ожаднее.“ (Йоан 6:35). Очевидно не става дума за прякото значение... 

Второ - купувам и продавам също имат метафоричен смисъл - наивно е да си мислим, че Учителя е имал предвид да идем до магазина и да протегнем ръка и да ни даде някой една "карина" без пари... Това за мен е профанизация на идеята. Ами този, който е жънал и сял, ами който е млял и пекъл, който ми е донесъл хляба? Аз с черна неблагодарност ще им обърна гръб и ще си взема изпросеното ли? И после ще отида да си цъкам с мишката във фейса и да се вея из форумите, защото някой вече е помислил за моя обяд? Това силно ми напомня за онази приказка за Манго - "твоята е лесна - ори, мели, яж и т.н."

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Донка, за тълкуванието! Все пак за мен и един важен за мен човек е важно да знаем - как да си набавяме хляба без да "купуваме и продаваме", как да не изпадаме в безчестие. Ще съм благодарна ако и други хора изразят мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм с мнението на Донка, но ще добавя, че според мене този закон забранява да правиш търговия с хляба. Не мисля, че си в нарушение ако си купиш хляб да се наядеш.

Линк към коментар
Share on other sites

Като дойде законът на Любовта, няма да те пита какъв си и към каква партия принадлежиш, но ще те пита: „Купуваш ли хляба с пари и продаваш ли го?“ – „Продавам го и го купувам.“ – „Хайде тогава, далеч от барабана!“ Някой заема високо обществено положение. Питат го: „Ти продаваш ли и купуваш ли хляба?“ – „Да.“ – „Тогава, вън от барабана!“ И царе, и министри, и владици, всички ще хвърчат във въздуха! Господ ще каже: „Нямате право да продавате и купувате благото, което ви дадох! Нямате право да развращавате вашите братя и сестри!“

Хлябът, това са благата, а също и положителните качества на човека

Продаването и купуването на хляба - това е метафора

Има се предвид, човек да живее праведно, да не продава и купува своите ближни, с клевети, с подкупи и други подобни

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен Донка ви намекна, че става въпрос не за хляб в буквалния смисъл на думата, а за Словото или ако искам да се изразя на по-съврменен език: знанието, информацията, която конфигурира системата. Това не бива да се купува и продава, а не физическата/материалната храна хляб.

 

Учителят пръв е дал пример за това - той не е съборал някакви такси и т.н. за лекциите и беседите, които е изнасял.

 

Сега обаче много хора именно от това правят бизнес. В началото може би съвсем скромно и невинно, но постепенно и тъй като бизнесът си е бизнес, започват да не се свенят да искат все по-големи и по-големи суми, за да споделят знанието, до което са достигнали и което, дори не забелязват, че тъй като го продават, с времето дори започва да им се изкривява и деформира и вече не е Слово, не е полезно за никого ...

Линк към коментар
Share on other sites

......

 

Сега обаче много хора именно от това правят бизнес. В началото може би съвсем скромно и невинно, но постепенно и тъй като бизнесът си е бизнес, започват да не се свенят да искат все по-големи и по-големи суми, за да споделят знанието, до което са достигнали и което, дори не забелязват, че тъй като го продават, с времето дори започва да им се изкривява и деформира и вече не е Слово, не е полезно за никого ...

 

Дай пример за България, за знание, което наистина е Слово, за което да искат пари :)

 

Според мен Словото, което се предава, няма как да се предложи за пари, ако е истинско. Например, плащаш си за курс по психология. Отиваш на него и там преподавателят, освен знанията по психология, лично на теб ти споделя и малко Слово, което обръща живота ти. За него пари не е искал, но за курса си платил.

 

А това, дето искат пари за повишаване на вибрациите, пречистване на вибрациите, разговори с Архангел Михаил, откровения на еди-кой си, разкриване на тайните на света, то това не е Слово, а си е обикновена търговия с нищо представено като нещо.

 

Съвременните висши духовно школи искат пари за уж странични неща (нали трябва да се издържат), а пътем, ако си заслужил и доколкото можеш, получаваш безплатно и Слово. Искат пари за нещата, които твоят Не-Аз си е внушил, че ти трябват, но Словото е безплатно, ако си готов за него :) На една таква школа на пръв поглед не й личи, че е духовна такава.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление примери много - вземи например рейки. Имам информация за рейки-мастери ударници, които дават инициации и символи, като за световно, на куцо и сакато, нали желаещите си плащат таксичките, които също при различните мастери са различни ...

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление примери много - вземи например рейки. Имам информация за рейки-мастери ударници, които дават инициации и символи, като за световно, на куцо и сакато, нали желаещите си плащат таксичките, които също при различните мастери са различни ...

 

Ами не знам, това е инициация, а не получаване на Слово. Имам чувството, че някои мастери са Рейки мастери, за да дадът нещо повече от очакваното от Рейки :)

Линк към коментар
Share on other sites

Под Хляб, се разбира Духовната храна, която е много по-важна от материалния хляб. Това е особено актуално и сега, когато искат да ни превърнат в неуморими консуматори, рекламите ни заливат отвсякъде и първата дума на децата не е "мамо", а "дай!".

Линк към коментар
Share on other sites

Самата идея,  че някой, който носи живото Божие слово в себе си би го продавал за пари е налудничава. То е все едно да караш ферари и да искаш да ти се отплащат с трабанти. Това, че е пълно с хора, който учителстват и подвеждат другите правят друго престъпление много по съществено от това, че им взимат парите.

 

Относно закона на темата аз го разбирам, че човек не трябва да продава същественото в себе си за фалшивото, както и да не изкушава другите да продадат същественото в себе си с пари. Но е вярно и буквално не случайно Учителя е предсказал, че България ще бъде първата страна, в която хлябът ще се раздава безплатно.

Редактирано от Sorsi
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Донка, за тълкуванието! Все пак за мен и един важен за мен човек е важно да знаем - как да си набавяме хляба без да "купуваме и продаваме", как да не изпадаме в безчестие. Ще съм благодарна ако и други хора изразят мнение.

,,Хляба наш насъщен, дай го нам и днес"Мъдростите като духовна храна трябва много внимателно да се дъвчат.Да се приемат от ума и се одобряват от сърцето.Живеем в общност което налага размяна на ценности .Купуването,продаването,ги свързвам със спекулативната промяна на оценката.Има го във всяка сфера на човешката дейност. Питам: Продава ли се хлябът във вашия град? – Продава се: черният по-евтино, белият – по-скъпо. „Ние сме културни хора.“ – Щом е така, аз имам особено мнение за вас и за вашата култура. Ако това разбиране не се промени, в бъдеще животът ще стане сто пъти по-лош от сегашния. В продължение на сто години само хората ще се изродят. Фалшификацията на хляба, премесването му с боб, пясък, вар ще изроди човечеството. – Защо фалшифицират хляба? – За печалба. Всеки иска да печели с него. Религиозните казват: „Това не е наша работа, има държавници, които ще наложат новия закон за хляба“. Питам: От една капка вода ли е образуван облакът? Всяка капка има желание да измие нещо, да ороси земята и да напои цветята, с една дума да принесе някаква полза. Благодарение на хилядите капки всичко в природата расте и се развива. Всеки човек е водна капка. Следователно, ако ти не вложиш в работа своя ум, своето сърце, своята воля и желание, какво ще стане в света? Това е сега ,а е казано е преди век..........................Как да не изпадаме в безчестие?Като подредим наново ценностите .Те определят живота ни.и тяхното подреждане ,ще ни изведе на прекия път ......,,Хляба наш насъщен" във всякакъв смисъл ни е осигурен,както е осигурен на всичко живо по планетата.Но егоистичното вмешателство в разпределението,породено от погрешната ценностна система,ражда катаклизмите.ХЛЯБА-всичко необходимо за живота ,е около нас.Има един хубав символ в зрелия плод горе на дървото.Усилия трябват да се покатериш и го достигнеш. Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

        Няма по-голямо безчестие от това да ку­пуваш и продаваш хляб.

Здравейте приятели.Има няколко  начина при който се спазва закона за хляба. 1. Да си го произведем ... 2. Да ни го подарят ... 3. Да направим размяна, бартер, например: 1 кг ябълки за два кг жито. Забраната за купуването и продаването важи за житото (пшеница твърда,пш. мека - лимец), ръж и тритикале, но не за ечемика, царевицата, ориза, овеса........от който също може да се прави хляб.Енергийте им, обаче са други. Най лесен  начин е   да се въведе от държавата съответния законов член и хляба да стане безплатен.Но ако направя един паралел между закона за хляба и вегетарианството, колко от нас са чакали законов член от държавата за да станат вегетарианци? И при купуването на хляба и употребата на месото е необходимо известно осъзнаване, постигнеш ли го спираш да го правиш.

  За да го произведем, по т.н. "труден" начин - са ни необходими три дни. Един ден да се изоре, един ден да се засее, един ден да се ожъне.При лимеца имаме още една обработка обелване, още един ден. Ако вече се познавате с тракториста който ще оре е необходимо един телефонен разговор само.Най добре е когато има коопериране на повече съидейници.Времето необходимо за обработката на 1 декар и на 10 декара е почти еднакво, разходите като цяло се увеличават, но цената на декар се намалява.Обаче ще остане жито което ще имате   удоволствието да раздадете.Удоволствие не е преувеличена дума, когато го направите ще го изпитате.Себестойността на така отгледания лимец е около 1 лв за кг.Има на пазара каменни мелнички, един час е необходим за смилане, омесване и изпичане на хляба.Но защо да го правим, навсякъде се предлага "хляб" в хубави опаковки и е толкова удобно.Причините са много....Защото това си има съответната цена.Този "хляб" е изпълнен с комерсиални мисли, с желания за печалба с намерения за богатеене, нерядко е облъчен с ругатни, караници, псувни.Отделно са отровите на физическо ниво : мая-термофилни дрожди, отглеждат се в сярна киселина и се подхранват с хлор,набухватели,избелители консерванти. Така от сатвичната храна каквато е житното зрънце се получава тамас храна предлагана ни като "хляб".Хлябът има способността да приема, запечатва нашите чувства, намерения, мисли. По време на омесването добрите ни намерения,радостните чувства, ведрите ни мисли,молитвите, някоя любима песничка-понеже "който пее зло не мисли", чрез енергийте на пръстите ни правят хляба така несравнимо вкусен. Учителя казва: ако жените знаеха как да  месят хляба могат света да променят. Друга съществена причина, учителя ни предупреждава" Питам: Продава ли се хлябът във вашия град? - Продава се: черният по-евтино, белият - по-скъпо. „Ние сме култур­ни хора." - Щом е така, аз имам особено мнение за вас и за вашата култура. Ако това разбиране не се промени, в бъдеще животът ще стане сто пъти по-лош от сегашния. В продъл­жение на сто години само хората ще се изродят."От стоте годиини от момента на казването 22 май 1921г. до сега ни остават само осем години и двадесет и няколко дни, наколко часа, няколко минути и 19 секунди. Причини има още  посочени са в беседата, но.....имаме ли време. В тази беседа, тя се среща и под името" Хлябът и живата енергия", след нееднократен прочит се намират достатъчно причини за размисъл. "Абсолютно забранено е да се продават хлябът и брашното." В  беседите с който съм се запозналал до сега не съм изчитал такава абсолютна забрана за нещо.

  18 дни в годината  са необходими, ако някой желае сам да произведе храната си.Когато плодовете са отгледани без комерсиални намерения, просто за да зарадват някой гладен, те са благословени.Такава храна увеличава живота. Учителя ни съветва да употребяваме житото сурово или накиснато, допуска да го варим,  не е съгласен да го мелим и печем. Промяната на храненето е постепенен процес който изисква време. В бъдещата култура всичко ще бъде безплатно. С нещо трябва да се започне - с житното зърно, което е емблема на човешката душа.Има адепти който могат да превърнат житните зърна в хора - талантливи, гениални или ученици, в зависимост от желанията си.Така е лесно да изтрием  в съзнанието си мисълта за купуването и продаването  на ..... човешки души. Живото житно зърно е хляба за който говори учителя, а хляба е божието слово реализирано на физически план.Едно от изконните божий блага наред с въздуха, водата и светлината.Едно време е било колкото кокоше яице, злоупотребата с него е довела до сегашния му размер.Наша задача е да поправим тази несправедливост. В песен на светлия път се пее "мога да постигна що желая". Да си го пожелаем." Всеки трябва да реши тоя въпрос сам за себе си. Ако вие не го разрешите, има други сили, вън от вас, които ще го разрешат." Имаме ли необходимото желание да участваме в този процес?

"Храненето е процес, свързан с изявяването на Любовта на физическия свят. Каквато е храната на човека, такава ще бъде и кръвта му – такива ще бъдат и мислите му. Каквито са мислите му, такива ще бъдат и чувствата му. Каквито са чувствата му, такива ще бъдат и делата му. Казано е: “По делата им ще ги познаете”. Както неправилното хранене, така и неправилното мислене и чувстване еднакво довеждат човека до смъртта."

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...