Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как се лекува архетипът на вечната девойка?


Recommended Posts

Бих искала да ви попитам как може да се лекува жена, която отиграва архетипа на "вечната девойка" puella aeterna. Можете ли тук да дадете някакви препоръки, практически стъпки, които да се следват? Знам, че сигурно ще кажете, че всичко е индивидуално, но се надявам да знаете и да можете да ми кажете какво точно трябва да се прави. Чела съм доста по въпроса и знам какво представлява този архетип. Само не знам как се лекува.

 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Когато се използва думата "лекувам", тя автоматично се свързва с "болен съм".

В огромната си част психотерапията работи точно в обратната на тази посока. Потърсилият психотерапевтична помощ не е болен. По тази причина той не е пациент, а клиент.

Личността може да се е изгубила или да не разбира модела, в който е попаднала, но това не я прави болна, а я превръща в търсеща.

Една от основните причини за това изгубване е припознаването и идентифицирането ни с чужди за нас състояния и роли. Книгата която чета в момента, снощи ми подари много хубава насока, която мисля е подходяща:

 

Когато не знаете кой сте, на практика няма значение какво правите - така или иначе вие не сте себе си. Това, което наистина има значение, е дали наистина се идентифицирате с това, с това, което правите, до степен, че то да се превърна в роля, която играете, и вие да объркате ролята със същността си. Когато онова, което правите, когато не сте себе си, се превърне в роля, вие бъркате някакъв модел на поведение с това кой сте вие в действителност и вземате себе си много на сериозно.

 

И тук ще уточня, че:

 

"Сериозността е нещо много страшно. Сериозните хора получават инфаркти. Те принуждават потенциала да им създава пречки не само вътре в тях. Вътрешните пречки започват да пораждат възпрепятстващи събития във външната им реалност. Сериозността е вид отношение към живота, което е много тежко, негъвкаво и ограничаващо, и освен това сериозността е най - сериозната пречка пред проявата на потенциала....."

 

 

 

 която отиграва архетипа на "вечната девойка" puella aeterna. .

 

Това как е установено? 

Първата стъпка за справяне е да се излезе от определението, за да се премахне сериозността на идентификацията. 

Всичко останало наистина е много индивидуално и изисква много повече от една фраза.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

 

 която отиграва архетипа на "вечната девойка" puella aeterna. .

 

Това как е установено? 

Първата стъпка за справяне е да се излезе от определението, за да се премахне сериозността на идентификацията. 

Всичко останало наистина е много индивидуално и изисква много повече от една фраза.

 

Установено е! Аз лично си го установих и сигурно няма да го вземете насериозно, след като ви кажа, че нямам психотерапевтично или друго подобно образование. Но преди да си го установя сама, проблемът излече наяве по време на Семейни констелации. Но тогава не ми казаха, че отигравам този архетип. Просто после вследствие не само на това, но и на други неща, като се самоизследвах разбрах, че отигравам точно този архетип. Четох книги по психоанализа по въпроса и се припознах в този архетип.

 

Сега ще ми кажете ли някакви конкретни стъпки, как трябва да се действа, за да се измъкна? Защото имам усещането, че ми е трудно да се измъкна, това е точната дума.

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти, бих ти препоръчала една уникална книга Проблемът за Puer aeternus на Мари-Луиз фон Франц. Убедена съм, там ще откриеш в дълбочина проблема на вечните момчета и момичета; тъй като понятието е от юнгианската психоанализа, то се порови. Митологически погледнато puella aeterna е другото лице на богинята Кора от старогръцката митология и често, в психоанализата, нейният образ се появява като светлия лик на Персефона.

 

Всяко едно задълбочаване в който и да е архетипен синдром, особено ако е нуминозно натоварен (поредица от компенсаторни сънища, каквито съм убедена, че имаш), ще изкара на повърхността и решението на тази обвързаност.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

А аз бих ти препоръчала книгата на Каролайн Мис "Свещените споразумения", в която се разглеждат всички архетипове. А този, за който ти говориш, според мен, се доближава най-много до този на Пристрастения, описан в нея.

Ако нямаш възможност да си я намериш, ще ти напиша някои работи оттам. 

Линк към коментар
Share on other sites

В допълнение на предишните мнения ще кажа, че е добре че сте разбрали проблема. Но решението е, да приемете себе си, такава, каквато сте. Всички сме уникални и специфични и в това е чара ни. Просто живейте и се радвайте на себе си, на Живота и всичко, което ви е дадено...

Линк към коментар
Share on other sites

Ами остави се да ти разбият сърцето един- два пъти хубаво, без задръжки. Започни да излизаш само с един мъж, а не с десет едновремнно и най-вече си промени отношението към мъжете, че има смисъл в тях и ще се получи от само себе си, без книги.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

 

Предполагам,че посявайки въпроса имате проблем, който ви тегне и искате да решите.Защо вместо да използвате термини, които на мен лично нищо не ми говорят, не опишете подробно проблема, от който искате да се отървете?Надявам се, прочитайки написаното, не само на мен, но и на другите колеги ще ни хрумне нещо полезно.Иначе оставаме в полето на общите приказки и ползата едва ли ще е голяма.

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти, бих ти препоръчала една уникална книга Проблемът за Puer aeternus на Мари-Луиз фон Франц. Убедена съм, там ще откриеш в дълбочина проблема на вечните момчета и момичета; тъй като понятието е от юнгианската психоанализа, то се порови. Митологически погледнато puella aeterna е другото лице на богинята Кора от старогръцката митология и често, в психоанализата, нейният образ се появява като светлия лик на Персефона.

 

Всяко едно задълбочаване в който и да е архетипен синдром, особено ако е нуминозно натоварен (поредица от компенсаторни сънища, каквито съм убедена, че имаш), ще изкара на повърхността и решението на тази обвързаност.

 

Аз съм чела тази книга. Да, наистина този архетип отговаря на Персефона.

 

Какви точно са компенсаторните сънища при този архетип?

Линк към коментар
Share on other sites

 

Какви точно са компенсаторните сънища при този архетип?

Предлагам ти, с този въпрос да отвориш нова тема в "сънища" или "психология и психотерапия", тъй като проблемът не е за психотерапия онлайн и вероятно повече хора от форума биха искали да ти пишат и да ти дадат съвети.

 

Както ти писа по- горе д-р Първанов, за да получиш конкретни отговори тук е необходимо да изложиш конкретен проблем.

Защо не могат да ти се дадат стъпки за излизане от проблема, който си формулирала!?

1. Защото той е формулиран от теб, поставен е в рамка, от която не си готова да излезеш и това затруднява комуникацията ни.

2.  Знанието за архетипите е чудесно обогатяване, но никак не е достатъчно. Не случайно основният проблем между Юнг и Фройд е именно в определянето на методика и структура. Фройд я иска и я поставя, затова и всички основни теории лежат на неговите първоначални. Юнг не иска да се съгласи с това и нормално, неговата работа е интуитивна, строго индивидуална, тя не подлежи на структуриране. По тази причина Юнг се споменава в университетското обучение, но не се изучава по простата причина, че той не е оставил структура или методика, теория и т.н.

И както казваше един мой обучител преди няколко години: "Много ми е интересно, някой като каже, че ходи на юнгиански групи, та Юнг никога не е работил в групи". Подобно е и  основното противоречие в исканото от теб - стъпки и структура в линията на  - нещо несъществуващо.

Да Юнг е невероятен, но щом си решила да се справиш с проблема през това знание,  означава, четене, анализ или самоанализ (в който рискуваш сериозно да се самоподведеш), отново четене, самонаблюдение, анализ и т.н. Разбира се, всичко казано от мен може да бъде опровергано, защото в психологията, колкото школи и теории има, толкова противоречия, но не това е целта на изложеното, това е най - обща информация, за това защо тук не можем да ти дадем конкретни решения.

Желая ти успех.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...