Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо се стремите към сила и знание?


Ваня

Recommended Posts

"Хората се стремят към сила и казват “Правото е на силния”

По какво се отличава силния от слабия, учения от невежия?

Защо се стремите към сила и знание?

Сега, като задавам известни въпроси, отговаряйте в себе си, не е нужно всеки да даде мнението си. За вас е важно да мислите.

Само онзи може да даде мнението си, който знае истината. По този начин той ще помага на ближните си. Който има любов в себе и, той е свободен и свободно помага на ближните си.

Сложите ли го като правило, нищо няма да излезе. Заповядате ли на някой човек да ви люби, насила той не може да даде любовта си. Можете ли да кажете на въздуха да бъде чист и да влиза в дробовете ви? Можете ли да кажете на светлината да ви осветява? - Не можете. Изворът сам проправя пътя си."

Дънов - "Постоянни и непостоянни величини"

Вие се стремите към сила и знание, за да имате “правото”, надмощието над другите.

Но и без вашата сила и знание, ако имате извора, той сам ще проправи пътя си; ако имате светлината, ако СТЕ В ИЗТОЧНИКА на светлината, тя сама ще осветява.

И тогава няма да имате нужда от сила и знание, нито пък от надмощие над другите.

Правите ли разликата?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:hypocrite:

Аха,

като, че ли е правя разликата. !?

Поне така си мисля.

ако имате извора, той сам ще проправи пътя си; ако имате светлината, ако СТЕ В ИЗТОЧНИКА на светлината, тя сама ще осветява.

И то как осветява - някак си дистанционно, без пряк контакт и Бесовете беснеят, защото не могат да те докопат. Тази Светлина не им е подвластна .Защото тази Светлина пронизва измеренията и идва някак от Нищото. Пък земната светлина, .еее... то тези фотони ги спират доста прегради- кой има време нека ги изброява тези прегради. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Защо пък да се СТРЕМИМ към сила и знание :1eye: никак не се стремя, просто си се случват :smarty:

:thumbsup2: Добри + Разумни + Силни + Богати :thumbsup2:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Справедливостта е “Правото на силния” Сократ, Платон
Що е сила? Истината.

Кой е Силния? Господ на Силите.

Що е Справедливост? Да се отдаде Божието на Бог.

Защо се стремите към сила и знание?

Защото

"Истината ще ви направи свободни." Господ Исус Христос

Линк към коментар
Share on other sites

Валентин Петров,

:D

така можеш да си ги навързваш нещата и да си ги нагласяваш както на теб ти харесва, както на теб ти се иска да е бъде истинно

но дали е така? :dancing yes:

кой... ще ми каже..? /известен рефрен от песен/ :D

Линк към коментар
Share on other sites

Само да не изпуснемЕ момента :blink::1eye:

Стремя съ към щастие. И любов. Винаги да бъде0!

Към сила и знание се стремях преди и постигнах, ама .. не ми донесе щастие, човек се учи от грешките си, така казват някои.

Любов+ Мир+ Блаженство+ Щастие

:o:lol::harhar:

Всичко добро де.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо се стремите към сила и знание?

Здравей Ваня,

Много хубава тема. Благодаря ти!

Доколкото съм разбрал една от задачите на ученика в процеса на езотеричната подготовка е да привлече светлина в съзнанието си с цел себеразбиране, а не самоволното търсене на знания с цел власт над другите или даже от лакомия. Преди време тук бях цитирал една мисъл от Кибалион:

"Притежаването на Знание, ако не е придружено от проява и изразяване в Действие, е като трупането на скъпоценни метали - безсмислено и глупаво нещо. Знанието, подобно на Богатството, е предназначено за Използване. Законът на използването е Универсален и този, който го нарушава, страда заради противопоставянето си на природните сили."

Мисля, че това е много точно по темата.

А също и тази мисъл от мъдреца:

"Този е естественият път на ученика - Любов, Светлина, Мир и Радост. Човек може да обиколи целия свят, може да похлопа на вратите на всички школи, може да потърси всички велики Учители, които носят Божието слово - те всички ще му покажат този път. Навсякъде ще му кажат, че първата стъпка в живота на ученика, това е Любовта. Като започне да прилага Любовта, дверите на неговия ум ще се отворят и знанието на миналите векове, както и знанието на настоящето и бъдещето ще започне да се втича у него по един естествен начин..." (бележка: курсивът мой)

Но ти имаш право, даже и човек да знае тези неща интелектуално е възможно да се заблуди или да забрави, затова винаги трябва да сме внимателни и будни. Затова смятам, че това е една добра тема. Както се каза в цитата, който ти даде "за вас е важно да мислите"... а също и да проучваме, да търсим, хлопаме и дано един ден наистина знанието да започне да се влива в нас по един естествен начин.....

Линк към коментар
Share on other sites

Вие се стремите към  сила и знание, за да имате “правото”, надмощието над другите.

Стремеж към сила и знание за надмощие според мен води до кармична обремененост и страдания. Но светлината, знанието и силата използвани за Слава Божия и за идване на Царството Божие в изпълнениение Волята на Бога носят благословение.

"В изпълнението Волята на Бога е силата на човешката душа"

"Не нам, Господи, не нам, Но на името си дай слава, Заради милостта Си и заради верността Си." Псалом 115

Но и без вашата сила и знание, ако имате извора, той сам ще проправи пътя си; ако имате светлината, ако СТЕ В ИЗТОЧНИКА на светлината, тя сама ще осветява.

И тогава няма да имате нужда от сила и знание, нито пък от надмощие над другите.

Правите ли разликата?

Човек може да даде само това което има. Божественото присъства във всеки човек, но не всички го проявяват в еднаква степен. Дали има светлина човек може да се разбере от лицето му, от излъчване, отношения, постъпки.

Духовността е нещо конкретно и практично. - примерно как да живеем и как да работим. Не е достатъчно за някои неща само да се вярва в Христос или човек да знае че в него е Безсмърния Атман...

А за да се проявява Божественото, трябва работа и усилия(поне за Учениците). А Учителите и те работат, може би още повече.

Там, дето има любов, престъпление няма. Там, дето няма любов, престъпление има. Там, дето има светлина, погрешки няма. Там дето няма светлина, погрешки има. Там, дето има любов, светлина и сила ­ насилие няма. Там, дето няма любов, няма светлина, а няма и сила ­ насилие има. Туй е новото. Ако искате да се самовъзпитавате, да имате ясна идея.

Аз ви говоря за процеса на самовъзпитанието. Този е добрият начин да се възпитава човек. Ако така не се възпитава, той ще има много голямо разочарование, ще се мъчи за нищо и никакво в света. Ако всичките хора се мъчат, те се мъчат по единствената причина, че нямат вяра в Божественото си сърце, в Божествения си ум и в Божествената си воля.

Казваш: “Не ми върви.” За да ти върви, престани да си господар, стани слуга. Или казано другояче: за да ти върви, почни да учиш; за да ти върви, почни да прилагаш учението.

За да ти върви, започни да прилагаш и да изпълняваш. То е постижението, което всеки човек може да има. :angel:  :sorcerer:

“Само светлият път на Мъдростта води към Истината. В Истината е скрит животът.”

Трета лекция на Младежкия окултен клас

13 октомври 1939 г., петък, 5 ч сутринта

София ­ Изгрев

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_Ваня_*

Гост:

"Дали има светлина човек може да се разбере от лицето му, от излъчване, отношения, постъпки."

Въпреки че не беше точно за това темата, но все пак е свързано.

Тези неща за които говориш са ВЪНШНИ, по тях не можеш да съдиш.

Ако вярваш в това, то следователно ще се стремиш към външните признаци - знание, сила.. /тук включвам различните излъчвания, за които говориш, както и постъпки.

Дънов казва, че истинските отношения са ВЪТРЕШНИ. И само при такива отношения можеш да разбереш другия. - Но тава е много рядко в днешно време, откъдето идва и неразбирането между хората.

-----

С тези теми просто ви провокирах да прочетете беседата, която е толкова богата (както и повечето беседи на Дънов), че могат да се напишат доста теми.

И може би ще го направя, защото аз обичам да разчепквам беседите му докрай :)

Линк към коментар
Share on other sites

Гост:

"Дали има светлина човек може да се разбере от лицето му, от излъчване, отношения, постъпки."

Въпреки че не беше точно за това темата, но все пак е свързано.

Тези неща за които говориш са ВЪНШНИ, по тях не можеш да съдиш.

Ако вярваш в това, то следователно ще се стремиш към външните признаци - знание, сила.. /тук включвам различните излъчвания, за които говориш, както и постъпки.

не е въпроса само в какво вярва човек, има обективни процеси, които може да се изучават. ако вътрешните отношения са хармонични, е по вероятно и външните да са такива. Все пак дали постъпва човек правилно, мисля че има критерии. Може ли от яйце на лебед да се излюпи...йордечка... :smarty::hypocrite:

а за белези на лицета, очите, ръцете и Учителя е говорил...явно има значение.

Външната форма в повечето случаи трябва да отговаря на вътрешното.

и ако има изключения, допускам че може да са редки.

Ако се работи вътрешно, това може да промени постепенно формата

"За да ти върви, започни да прилагаш и да изпълняваш. "
:sorcerer:
Линк към коментар
Share on other sites

има обективни процеси...

...е по вероятно...

точно за обективните процеси става дума в темата,

които са ПРОМЕНЛИВИ - непостоянни, на тях не може да се разчита, те заблуждават...

Малко опвече светлина на ума ти пожелавам, Guest :angel:

Извинявам се за втория постинг,

но обърнах внимание на това:

Ако се работи вътрешно, това може да промени постепенно формата

Значи, все пак целта на някои /повечето все пак е външното, формата. Пазете се от това! :thumbsup1:

Темата е именно за това :)

Линк към коментар
Share on other sites

Значи, все пак целта на някои /повечето все пак е външното, формата. Пазете се от това! :thumbsup1:

Темата е именно за това :)

и отвън и отвътре! формата трябва да отговаря на съдържанието.

Примерно щом Учителя е давал като насока да се увеличи челото или да се разшири носа, ако е тесен, за това има причина.

Ученика трябва да работи - и върху себе си, и в света. Не само медитация и молитва.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз благодаря за темата - осъзнах какво означават за мен силата и знанието сега. :)

Когато я видях за пръв път, си помислих:

Защо пък да се СТРЕМИМ към сила и знание  :1eye:  никак не се стремя, просто си се случват smarty:
След известно време в мен вече звучеше:

Стремя се към щастие. И любов.

...ако имате светлината, ако СТЕ В ИЗТОЧНИКА на светлината, тя сама ще осветява.

И тогава няма да имате нужда от сила и знание

Днес осъзнах, че наистина се стремя към сила - към тази сила, която ми помага:

- когато ме ударят по едната буза, да благодаря и да обърна другата...(за това е необходима много повече сила, отколкото да отговориш на удара или да удариш)

- да приема с благодарност разрушаването на моите очаквания, желания, планове и да спра гласа на Егото си, за да чуя в тишината волята на Бог и да я приема като най-доброто за мен.

"В изпълнението Волята на Бога е силата на човешката душа"

Осъзнах, че се стремя и към знание - онова знание, което ми помага да разбера:

- защо са ме ударили, къде в мен е скритата раничка, за която не съм подозирала, как да променя начина си на мислене (да разбера урока на удара и болката).

- как да не позволявам на Егото и ума си да се превърнат от мой инструмент в мой господар - как да подреждам и анализирам причинно-следствените завсимости без да ги превръщам в предположения и очаквания; кога да "забравя" за мечтата, за да не я материализирам в желания и планове; как да живея с близките си "свързани, но не обвързани";

- какво ми казва Бог с езика на моето тяло, емоции, с това, което се случва и не се случва) с мен и хората около мен....

Дали това е истинското знание? Дали това е истинската сила?

Линк към коментар
Share on other sites

Какво значи извратена чужда воля? Тя и нашата е такава понякога, понеже заблудите са неминуеми. Избягвам да давам оценки. Приемам различието у другите. Допускам, че е възможно аз да греша, а не човекът насреща. Не вярвам някога да се почувствам абсолютно сигурна в нещо. Все ще оставя поне един процент съмнение - ако не за друго, в чест на теорията на вероятностите... :P

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Стремя съ към щастие. И любов. Винаги да бъде0!

Към сила и знание се стремях преди и постигнах, ама .. не ми донесе щастие, човек се учи от грешките си, така казват някои.

Любов+ Мир+ Блаженство+ Щастие

Харесва ми как си го написал ! При мен някак си винаги си бях от по -по -най :smarty: по естествен път, силата и знанието са си в мен/нас :smarty: или около нас...съдействат или противодействат...не се стремиш съзнателно, само използваш предоставените ти възможности...и те се случват/проявяват ...не се стремя към сила и знание (човешки) - изпразнила съм се (почти) от тях! Пожелавам го на всички търсещи!

Троицата + аз сме винаги мнозинство! за какво знание и сила тогава да говорим...незавършени - завършени / преходни - непреходни процеси и ценности :) всичко е опитности + служене :thumbsup:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Руснаците казват, че знанието е сила. Но на човешкото същество, такова, каквото е сега, за какво са му знания, които да му дават сила? Като гледам- за да прави бели... Знание му трябва- как да спре да прави бели. А то цялото му същество е беля...

Линк към коментар
Share on other sites

:)

...за да прави бели...

:feel happy: или да се новороди ...после да сътвори...

:smarty: зависи от гледната точка + марката и цвета на очилата :) школи разнии ... знания празни или разнообразни

Божията Любов + Божията Мъдрост + Божията Сила са за и със заслужилите ги :) Изпълнението на Божията Воля е за всички ни.Амин

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако продължаваме да навлизаме в смъртта със знания за и от нея, има да се новораждаме шестнадесет пъти... Егото умее да се увеличава чрез знания, обича и го прави! Да трупаме, или да се освобождаваме от тях...

Линк към коментар
Share on other sites

Венци, за доста оптимистична бройка прераждания пишеш, но не виждам изобщо причина количеството в този случай да може да премине в качество.

И както и да се взирам, не виждам знанията, които съвременният човек търси, да му носят Сила. Носят му сила, с която той не може да се справи. И ако този подивял свят не ни стига като огледало да се видим на какво приличаме, какво може да ни отвори очите?

Линк към коментар
Share on other sites

Сила и знание не са ми приоритетни стремежи. Повече ми се искат чистота и прошка. Защо са ми сила и знание, ако сърцето не ми е чисто и съм подвластна на лоши чувства?

Линк към коментар
Share on other sites

Повече ми се искат чистота и прошка.

Не се заблуждавай, пак искаш нещо, с което да станеш по-така....

беше отбелязано, че стремежът към знание и сила има най-различни форами. То е всяко нещо което желаеш ЗА СЕБЕ СИ. :rolleyes:

ако може да ме разберете, де... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...