Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо се стремите към сила и знание?


Ваня

Recommended Posts

Темата е формулирана като въпрос и този въпрос не е ултимативен, според мен. А въпрос, отправен към всички, нищо повече. Кой как го възприема е въпрос отново на лични интерпретации.

Ще отговоря на него, което е моето извинение към Ваня, дано го приеме. И защото въпросът - тема има място, според мен, в този форум.

Не се стремя към сила. Съзнавам своята, а тя не е малка.

Знанието също не ми е стремеж. По-скоро за мен е удоволствие като плуването за плувеца, но не този, който е на състезание.

Знанието не може, обаче, да ме направи силна.

Сила може да ми даде само едно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Просто не разбирам вампиризмът каква връзка има със знанието .

И нищо ултимативно , не откривам в тази тема за знанието .

Много пъти, много близки приятели са ми казвали :

-Ще си патиш , защото си прекалено умна .И когато знаеш много изпитания се струпват пред теб .

Истината е , че незнам колко съм умна и колко не съм , колко знание и сила притежавам и колко не .

Но изпитвам и силата си и знанието си като човешко същество , тъкмо , когато съм поставена на изпитание .

И освен това си мисля , че трябва да се стремим към сила и знание . Част от инстинкта за самосъхранение и за развитие . За да съществуваш, трябва да се променяш , трябва да разширяваш капацитета си ,на знание , на съзнание .

Мисля ,че ние се развиваме и стремежът , движението на ума и съзнанието в определената посока - знание е много важен .

И без да го осъзнаваме , ума започва сам да търси своите нови територии . Или колкото и да си мислим , че трябва да се затворим в себе си като навита на кълбо гъсеница или зародиши и да си мислим ,че ние видиш ли, всичко знаем , само сме го забравили . Аз ще ви кажа , че съвсем не мисля така .

Вселената е в постоянно движение . Тя се свива и разширява , в битието си , поради това се променят цели измерения и космически цивилизации . Ние - една малка люлка на Ембрионна цивилизация , толкоз има да се развиваме и придобиваме знание и усъвършенстваме и стремим , че абсурдно ми се струва мнението ,че не ни трябвало знание ,стига да знаем кои сме и откъде идваме и имаме цялото знание , което ние нужно . Не е вярно . Ние ще се развиваме , еволюираме и стремим към знание още дълги хилядолетия , са пред нас .

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм сигурен, дали се стремя към сила и знание. Това което мога да кажа е че желая да разширя своето разбиране. Наясно съм, че разбирам едва нищожна част от Проявлението, а това не ме удовлетворява. Знанието идва след разбирането, и е безполезно без него. Мечтая и за мъдрост. За разлика от разбирането, което е пасивно, мъдростта е активна. За мене истинското знание на човека е това, което е в сферата на неговото разбиране.

Линк към коментар
Share on other sites

"Мечтая за мъдрост "- казваш Станимир . Това е чудесно . Мечтата , желанието да развиеш мъдростта у себе си ще ти дадат и крайния резултат ./ Всичко започва от намерението - творческото намерение да променим нещата . Да променим нашето пасивно разбиране . При мен е обратното . Разбирането е много по - активно от култивирането , синтезирането на мъдрост . Разбирането ми дава нови гледни точки и въобще нови хоризонти ,към които съм пропуснала да се стремя .

Благодаря ти за откровеното мнение , изцяло твоя опитност . :3d_121:

Линк към коментар
Share on other sites

Защо се стремите към сила и знание?

Защото отвътре така ми напира.

Всъщност силата всички си я имаме ,а знанието ни е необходимо ,за да я разберем ,развиваме и използваме правилно.

Затова съзнанелно или несъзнантелно се стремим към него.

Линк към коментар
Share on other sites

Защото знанието и силата са ни необходими, за да се научим да осъзнаваме трудностите като необходимо условие за нашето духовно израстване и усъвършенстване;за да можем да разбираме езика на Природата и да живеем по Божиите принципи, които са Любов, Мъдрост, Истина, Правда, Добродетел. Това наистина се постига много трудно, тъй като мислим, че много знаем, че всичко сме научили. :thumbsup:

"Обикновено като остарее, човек мисли, че всичко е научил. Той не знае, че учението е за старите. Младият не учи, а старият учи.

Хората не се разбират, защото говорят на различни езици. А пък да превеждаш от един език на друг, не е лесна работа, всякога в превода стават погрешки.

Някой път вие мислите, че някои работи ги разбирате,но никога не сте правили опити да видите докъде стигат вашите познания. Защото има два начина на учение: външен начин и вътрешен начин. Един начин физически, друг начин-духовен и трети-Божествен.

Сега всичката мъчнотия седи в това, че ние някога чрез физическия свят искаме да разберем духовния.

Силният човек се познава по време на скръб. Ако ти не можеш да носиш скръбта, това показва , че си слаб.

Никога не можеш да научиш някого на това, което ти не знаеш

.

Сега всички хора имат желание да се запознаят с Истината. Какви ли не определения дават за Истината.

Три неща има, по които вие можете да познаете Бога- да го познаете като Любов,като Мъдрост и като Истина. Това са трите начина. Това са дрехите, с които Бог е облечен.Вие, за да познаете Любовта, трябва да имате знание. Любовта без знание е несъвместима с Живота. Животът сам по себе си без знание и без Любов е невъзможен.

Бог чрез Мъдростта създаде света, за да изяви Своята Любов. Ние, ако обичаме Бога, трябва да използваме разумно условията, при които живеем.

Любовта се проявява чрез знанието; но и знанието става причина да дойде Любовта. Ти не можеш да бъдеш силен човек, ако не любиш. Освен това, за да обичаш, ти трябва да имаш Мъдрост Ако хората се разбираха, не биха живели така, както сега.

Солта не дава живот, солта запазва някои работи, консервира ги.Христос казва:"Солта ако обезсолее, с какво ще се соли?" Какво означават тези думи? Ако твоето сърце престане да обича, то се е обезсолило. Ако твоят ум престане да обича Божиите работи, ти си обизсолен. Любовта ще ти даде тази сила. божията Мъдрост, като я приемеш, ще ти даде условия за силата.

И 20 години да ви разправям защо Господ е създал така света, няма да научите, но ако близнете от Мъдростта, ще научите това."

Източник:"Милосърдие, смирение, молитва"- беседа от Учителя

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Стремя се към знание -заради самопознанието,както казва Мона,за да стигна до същноста си,за да погледна отвъд "доброто и лошото".Стремя се към сила-за да живея в настоящето. :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Не се стремя нито към сила, нито към знание.

Чета всичко, от теория на струните, през това що е флеймърство, до това как да отглеждаме цветя на балкона. Това незнам дали ми дава знание, по-скоро ми разширява мирогледа.

Знанието е нещо по-задълбочено. Знанието е да можем да разбираме и да сме специалисти в дадена област, в две или в три, но не във всичко.

Не се стремя и към сила. Какво значи това? На кого показваме силата си? Пред кого сме силни? Защо? Пред себе си ли? Да се бием в гърдите и да казваме "аз мога това, аз мога онова". Това ли е сила? Е, да , аз мога много неща, но и много не мога

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си че силата едва ли скоро ще можем да я разберем напълно. Между силата и стабилността съществува неразривна връзка. Силата без опорна точка, без здрава основа ще се изгуби.

Силата е воля. Предполагам че всеки знае какво става когато човек се опита да наложи волята си над другия - рано или късно бива поставян в подчинена позиция. Затова че ако се стремим към сила за тази цел... Истинска сила може да се постигне когато нашата воля е в съгласие е божествената (това не означава идентична, а просто да не и противоречи, човек да живее според космическите закони). Но затова първо трябва да разберем тази Воля, да разберем механизма на действие на законите чрез които се проявява и ни въздейства. Пак стигнахме до разбирането. А за да се постигне то е необходимо да се постигне сходство между нас самите и обекта който се опитваме да разберем. За да разберем Бог, трябва да разкрием в себе си неговите качества. Ние можем да разберем нещо дотолкова, доколкото то съществува развито в нас самите. Разбирането всъщност е Любов.

"Познай себе си" - това означава да разкриеш характеристиките на своята Божествена същност. Към това се стремя. Това е и смисълът на мантрата: Ом мани падме хум.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е сила? Силата воля ли е? Волята сила ли е? За мене са синоними

Ето...това е сила и воля едновременно:

Ако можеш да запазиш бистър ума си, когато всички около теб губят своя и обвиняват теб за това...

Ако можеш да вярваш в себе си, когато всички се съмняват в теб и все пак да не пренебрегваш тяхното съмнение...

Ако можеш да чакаш и не се умориш от чакане...

Ако бъдеш излъган, но сам не отвърнеш с лъжа...

Ако бъдеш намразен, но сам не даваш път на омразата в теб, и все пак да не изглеждаш много добър, нито да говориш твърде мъдро....

Ако можеш да мечтаеш и да не правиш мечтите свой господар...

Ако можеш да мислиш и да не правиш мислите своя цел...

Ако можеш да срещнеш триумфа и катастрофата и еднакво да се отнесеш към тези двама измамници...

Ако можеш да понесеш да чуеш истините, които си изрекъл, да бъдат изопачени от подлеците, за да направят капан за глупците...

Ако можеш да видиш нещата, за които си дал целия си живот, да бъдат сринати, без да се преклониш, и да ги изградиш отново с отдавна изхабените сечива...

Ако можеш да събереш в едно вързопче всичките си печалби и да ги рискуваш наведнъж и да ги изгубиш, и да започнеш всичко отначало , от самото начало, и никога да не споменеш нито дума за своите загуби...

Ако можеш да заставиш сърцето си и мускулите си, и нервите си да ти служат дълго, след като отдавна са се изтощили, и все пак да продължаваш, когато няма нищо в теб освен волята ти, която казва: продължавай!

Ако можеш да говориш с тълпите и да запазиш своите добродетели, и да вървиш с кралете, без да губиш връзка с народа...

Ако нито враговете ти, нито най-големите ти приятели могат да те наранят...

Ако всички са близки с теб, но никой твърде много...

Ако можеш да запълниш неумолимата минута със стойността на шестдесет секунди от бягащото време...

Ръдиард Киплинг

Линк към коментар
Share on other sites

Разрешете ми да го напиша на английски. В младите ми години си го пишех по много пъти, когато бях стресирана, депресирана, несигурна. Написа го на черната дъска през 1968 година (бяхме 15-годишни) нашият млад учител по английска фонетика и история мистър Ленард Холдън, когато червената власт го обяви за персона нон грата и му даде 48 часа да напусне България. Причината : беше 21-22 годишен, следваше социология и ни даде да попълним анкета с въпроси от рода на "какъв искаш да станеш", "колко деца искаш да имаш" и други подобни. Една съученичка се притеснила от въпросите, оплакала се на тати, който работеше в ОК на БКП.

Това стихотворение беше единственият му коментар, след което каза good bye и си тръгна.

Какво е сила? Силата воля ли е? Волята сила ли е? За мене са синоними

Ето...това е сила и воля едновременно:

If you can keep your head when all about you are losing theirs and blaming it on you

Ако можеш да запазиш бистър ума си, когато всички около теб губят своя и обвиняват теб за това...

If you can trust yourself when all men doubt you but make allowance for their doubting, too

Ако можеш да вярваш в себе си, когато всички се съмняват в теб и все пак да не пренебрегваш тяхното съмнение...

If you can wait and not be tired by waiting

Ако можеш да чакаш и не се умориш от чакане...

Or being lied aboutq don't deal in lies

Ако бъдеш излъган, но сам не отвърнеш с лъжа...

Or being hated, don't give way to hatred and yet you don't look too good or talk too wise

Ако бъдеш намразен, но сам не даваш път на омразата в теб, и все пак да не изглеждаш много добър, нито да говориш твърде мъдро....

If you can dream and not make dreams your master

Ако можеш да мечтаеш и да не правиш мечтите свой господар...

If you can think and not make thoughts your aim

Ако можеш да мислиш и да не правиш мислите своя цел...

If you can meet with Triumph and Disaster and treat these two impostors just the same

Ако можеш да срещнеш триумфа и катастрофата и еднакво да се отнесеш към тези двама измамници...

If you can bear to hear the truth you've spoken twisted by knaves to make a trap for fools

Ако можеш да понесеш да чуеш истините, които си изрекъл, да бъдат изопачени от подлеците, за да направят капан за глупците...

If you can see the things you gave your life to, broken and stoop and build them up with worn-out tools

Ако можеш да видиш нещата, за които си дал целия си живот, да бъдат сринати, без да се преклониш, и да ги изградиш отново с отдавна изхабените сечива...

If you can make one heap of all your winnings and risk it on one turn of pitch-and-toss, and lose, and start again at your beginning and never breathe a word about your loss

Ако можеш да събереш в едно вързопче всичките си печалби и да ги рискуваш наведнъж и да ги изгубиш, и да започнеш всичко отначало , от самото начало, и никога да не споменеш нито дума за своите загуби...

If you can make your nerve and heart and sinew to serve your turn long after they are gone and so hold on where there is nothing in you except the will which sais to them 'hold on'

Ако можеш да заставиш сърцето си и мускулите си, и нервите си да ти служат дълго, след като отдавна са се изтощили, и все пак да продължаваш, когато няма нищо в теб освен волята ти, която казва: продължавай!

If you can talk with crowds and keep your virtue, or walk with kings, nor lose the common touch

Ако можеш да говориш с тълпите и да запазиш своите добродетели, и да вървиш с кралете, без да губиш връзка с народа...

If neither foes nor loving friends can hurt you

Ако нито враговете ти, нито най-големите ти приятели могат да те наранят...

If all men count with you but none too much

Ако всички са близки с теб, но никой твърде много...

If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds' worth of distance run

Ако можеш да запълниш неумолимата минута със стойността на шестдесет секунди от бягащото време...

Yours is the earth and everything that's in it and, which is more, you will be a Man, my son.

Ръдиард Киплинг

Благодаря ти, много ме развълнува...

Линк към коментар
Share on other sites

Стремя се към знание, за да опозная себе си, за да бъда себе си, за да те видя, за да те разбера...

То ми дава свободата и избора и силата.

Линк към коментар
Share on other sites

Има различни видове знания и голяма разлика между вяра и знание.

... мисля , че за да достигнем до чистотата и прошката, трябва да имаме необходимите за това сила, която идва от Любовта, знания, които идват от Мъдростта и свобода, която идва от Истината. :hypocrite:

Всъщност май ни трябва мъдрост, за да разберем кое е знанието идващо от Мъдростта. Получава се нещо като омагьосан кръг. :rolleyes:

И наистина ли всяко знание и интелект са в служба на Светлината? :hmmmmm:

Никъде не пише: Блажени знаещите и можещите.

Има едни безмилостни, горди, трупащи знание и сила, само за да служат на себе си. Някои от тях наистина са много знаещи и силни, далеч повече от мене, ама аз не им завиждам на положението. Просто ще дам пример, надявайки се този път да бъда разбрана:

Какво ще кажете за черните магове с техните знания и сила? Искам да ви кажа и това, че някои, които се мислят и представят за бели, отвътре са си баш черни, амбициозни и горделиви, без истинска любов в сърцето, понеже за нея няма място.

:thumbsup:

Будни бъдете и научете се да различавате със сърцето си, то е, което ще ви донесе истинското знание.

:thumbsup2:

Знанието наистина дава сила, но не всяка сила е за добро...

А ето и нещо интересно за различните типове хора в областта на знанието според Нийл Доналд Уолш:

Изглежда, че в живота има такива, които не знаят, и които не знаят, че не знаят.

Те са като деца.

Нахранете ги.

После изглежда, че има такива, които не знаят, и които знаят, че не знаят.

Те са склонни.

Научете ги.

После изглежда, че има такива, които не знаят, но които мислят, че знаят.

Те са опасни.

Избягвайте ги.

После изглежда, че има такива, които знаят, но които не знаят, че знаят.

Те са спящи.

Събудете ги.

После изглежда, че има такива, които знаят, но които се преструват, че не знаят.

Те са актьори.

Радвайте им се.

После изглежда, че има такива, които знаят и които знаят, че знаят.

Не ги следвайте.

Защото ако знаят, че знаят, те не биха ви оставили да ги следвате. Но се вслушайте много внимателно в това, което имат да кажат, защото те ще ви напомнят онова, което вие знаете. Наистина, за това те са били изпратени при вас. Затова сте ги повикали да дойдат при вас.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Стремя се към знанието ,защото се сремя към себе си .Бъдейки себе си ,стремейки се към духовния си дом ,човек попада на пътя на силата и знанието . Други причини нямам да го търся.

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...