Jump to content
Порталът към съзнателен живот

"Обстоятелствата нямат значение-..."


Recommended Posts

А защо,mvm, да изтриват постовете ти? За мен има значение твоето мнение,за това съм тук--да виждам света през повече от две очи.Мисля че имаше тема за обидата тук във форума.Който наистина търси,нека е прочете.Ето едно неслучайно обстоятелство--обидата--тя говори повече на обидения,отколкото на обиждащия.                                                                                                                                                                                  

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Самият факт, че някой се обижда от нещо, означава, че обстоятелствата имат за него дори голямо значение

да не се обиждаш, означава автоматично и да можеш да простиш веднага, на момента

За мене двете неща са свързани 

Чувстваш ли се обиден, значи ти не можеш да прощаваш - трябва да се започне оттам, от прошката

Може би точно тогава и обстоятелствата ще започнат да имат по-малко значение

Линк към коментар
Share on other sites

Мислех си за обстоятелствата. Едно и също ли е, ако трябва да прекараш един ден в пустинята с 200 мл вода или с три литра? Очевидно е, че не е едно и също. Обстоятелствата определят действията ни и решенията ни. В единия случай разполагаме с достатъчно вода да пием без да се ограничаваме, докато в другия ще трябва да разпределим притежаваното количество много внимателно. При едни обстоятелства са удачни едни решения, докато при други обстоятелства удачни са различни решения. Това как се справяме с конкретните обстоятелства предопределя нашето бъдеще, нашата карма, нашето развитие. Да, от друга страна, каквото и да се случва на човек, той винаги може да намери правилното решение. Каквито и да са обстоятелствата, духът е в състояние да извлече максимална полза от тях, но фактът е, че конкретното решение зависи от конкретните обстоятелства, т.е. ние няма как да не се съобразим с тях. От нас се изисква просто да приемем действителността и да потърсим решение, според обстоятелствата.

Линк към коментар
Share on other sites

Обстоятелствата действително не би трябвало да имат значение за никого от нас. Не въобще, ами именно в този смисъл, който е обяснил Стан - да приемем действителността такава каквато е, без да се тръшкаме, въздишаме, и въобще да хабим нерви и емоции. Знам, че е трудно, особено както се подхвърли от някои в темата, когато става дума за близки хора примерно, но ако се замислим, тези нерви и емоции обикновено никак за нищо не помагат, а е просто една колосална енергия пръсната на вятъра.

 

В сегашното изнервено време, вместо да поумняваме и да изразходваме енергията си разумно, ние някак все повече сме склонни да я хабим напразно.

Но ето и един положителен пример - скоро при мен в магазина дойде възрастна жена, която се поогледа и попита - колко струва пакетче от толкова грама с еди какви си семена; назовах цената. Тогава тя извади от чантата си същото пакетче и каза - вижте какво ми продадоха в друг магазин на малко по-ниска цена, но чак като наближих вашия магазин, погледнах пликчето и установих, че преди месец му е изтекъл срока на годност, как мислите, ще поникнат ли семената? Аз категорично отговорих утвърдително, защото това е култура, която запазва кълняемостта си поне 4-5 години. Тогава тя каза - А, чудесно, в такъв случай да не се връщам в жегата и да не си късам нервите да се разправям с продавача да го връщам или подменям. Благодари ми за информацията и си тръгна. Абсолютно съм на мнение, че пакетчето е неправомерно продадено на жената; дори и да й го предложат, коректно е било да я предупредят и да компенсират примерно именно с намаляване на цената. Но за мен жената постъпи много премерено и разумно - след като провери при специалист, че тази покупка не я ощетява, спокойно си тръгна да си върши работата. А колко хора щяха да направят от това цяла трагедия и в крайна сметка да бъдат доволни от действията си, с които са допринесли за установяване на "справедливостта на земята" :), но никак не си дават сметка за реално напразно загубеното време и сили.

Линк към коментар
Share on other sites

Вчера пътувах извън града. Пред един селски магазин видях паднало от гнездото малко пиле-лястовиче. Съвсем малко, трудно се държеше на краката си. . Взех го, и го показах на магазинерката. А тя каза, че и  и предния ден е падало от гнездото, но някакви деца са го върнали. Каза също, че го е забелязала преди няколко часа, че е паднало отново, но го е забравила. Да поясня, че гнездото беше под стряхата на магазина й.

Ето пример как за нея обстоятелствата нямат значение.

 

Аз първо мислех да го взема с мене, незнам защо си помислих, че сигурно другите по-якички пилета го избутват от гнездото. Но си дадох сметка, че е толкова мъничко, че едва ли ще оцелее няколко часа в горещата кола (нямам климатик). Затова намерих начин да стигна до гнездото и да го върна.

Също пример, как за мене обстоятелствата имат значение, поне в този случай.

 

Мисля си, ако и за мене обстоятелствата нямаха значение, щях да оставя пилето да лежи на земята, докато го изяде някоя котка, или докато някой го настъпи без да го забележи, или докато умре от слабост, или докато някой друг, за който обстоятелствата ИМАТ значение, не се опита да го спаси по някакъв начин

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Диана Илиева, тук става въпрос за някакви си семена. Замисли се същото ли щеше да стори бабата, ако беше взела от аптеката сироп за малкото си внуче, но с изтекъл срок на годност? Не знам кой би могъл да запази енергията си. Всеки нормален човек би се възмутил най-малкото. Залагам си главата, бабата щеше да се върне в аптеката по този начин

 

jackie-chan-128251.jpg

 

Обстоятелствата имат значение. Който го отрича не е наясно какво отрича. Само не питай какво щеше да спечели с гнева си. Колкото и да се напъваме трябва да признаем, че волята не винаги има власт над чувствата. По-често е обратно. 

Линк към коментар
Share on other sites

Виж, точно това се опитвам да кажа, че няма полза от възмущението примерно. Какво и за кого допринася това възмущение? Много по-добре и полезно е спокойно да направиш нещо, с което да помогнеш на себе си и на другите, съответно на така стеклите се обстоятелства.

 

Жената беше много точна и спокойна, обичам такива хора :). Ако беше друга култура, която бързо губи кълняемост, аз непременно щях да й обясня това и съм сигурна, че тя щеше да се върне в магазина и да оправи ситуацията по същия спокоен и премерен начин.

Какъв е смисъла да позволяваме на обстоятелствата да ни извадят от равновесие?

 

Примерът на mvm  е много хубав - ето тя е човек, който реагира по оптимален начин, без да се тръшка и залита в емоционални капани. Преценила е, как е най-добре, постъпила е по чудесен и адекватен начин.

 

Вие и двамата някак сте решили, че това "обстоятелствата нямат значение" е равно на "аз съм бездушен и не реагирам на никакви обстоятелства". Не знам защо влагате такъв смисъл. Ще повторя - идеята е да не позволяваме на обстоятелствата да ни извадят от равновесие. Това е.

Линк към коментар
Share on other sites

Обстоятерствата имат значение за егото. Истинският Аз се ръководи от неща под понърхността.той не се гнени, не се възмущава, не се ядосва

Линк към коментар
Share on other sites

МНого зависи какви са обстоятелствата. Има такива, които няма как да не извадят човека от равновесие, поне за известно време, и това никак не мога да го свържа с егото

Линк към коментар
Share on other sites

МНого зависи какви са обстоятелствата. Има такива, които няма как да не извадят човека от равновесие, поне за известно време, и това никак не мога да го свържа с егото

 

Това е интересно вярване. Аз също не съм успял напълно да се освободя от него.

Но знам, че това е просто вярване. Вярването, че видиш ли, има неща, които не могат да не ни разтресат :) Когато, обаче, знаем, че това е просто вярване, по някое време се усещаме и си викаме "леле какво съм тъпо парче" :) :) :) и си позволяваме да се кефим на живота, какъвто е

Линк към коментар
Share on other sites

МНого зависи какви са обстоятелствата. Има такива, които няма как да не извадят човека от равновесие, поне за известно време, и това никак не мога да го свържа с егото

Е, да де, то при някакви лежерни обстоятелства "и баба може" дето се казва. Номерът е и по-хард обстоятелствата да приемаме хладнокръвно; и то как да кажа - истински хладнокръвно, вътрешно хладнокръвно.

Линк към коментар
Share on other sites

И какъв е смисъла - при хард обстоятелства да си налагаш да си хладнокръвен - вътрешно, външно, все тая

По-добре да се оставиш да се излеят емоциите ...и изживяванията да си минат по реда си

Иначе си докарваш паник атаки или други неща

 

Божидаре, поздравления за оптимизма ти - ти имаш ли деца?... Май не още

Линк към коментар
Share on other sites

....

 

Божидаре, поздравления за оптимизма ти - ти имаш ли деца?... Май не още

 

Защо смяташ децата за проблем, тежест и т.н.? По-скоро ти си отговори на този въпрос

Линк към коментар
Share on other sites

Не, те не са проблем, никъде не съм казала това. , това са си твои измишльотини

Но заради тях може да се изпадне в обстоятелства, не дай  Боже,

които няма как да оставят човека хладнокръвен..и да се кефи

Линк към коментар
Share on other sites

Астралното тяло реагира по навик. Едни хора реагират емоционално на едни ситуации, други - в други ситуации. Умът обикновено бива повлияван от астрала и само усилва емоцията. Още дълго ще е така. Ако разгледаме човека обаче не в неговото настояще, а от гледна точка на еволюцията, то тогава ще видим, че подобни своеволия на астрала нямат място в нашия живот. Въобще в бъдеще всички автоматични реакции, които осъзнаваме ще бъдат заменени от съзнателни и волеви такива. Автоматичните реакции и процеси си имат своето място, но под прага на съзнанието (биенето на сърцето примерно, което не е необходимо да контролираме волево).

Линк към коментар
Share on other sites

Не, те не са проблем, никъде не съм казала това. , това са си твои измишльотини

Но заради тях може да се изпадне в обстоятелства, не дай  Боже,

които няма как да оставят човека хладнокръвен..и да се кефи

 

Виждаш ли как изпадаш в противоречие? Това не е критика, просто те питам дали и ти го виждаш :)

 

Хем децата не са проблем, а хем може да направят така, че човек да не остане хладнокръвен :)

Линк към коментар
Share on other sites

Астралното тяло реагира по навик. Едни хора реагират емоционално на едни ситуации, други - в други ситуации. Умът обикновено бива повлияван от астрала и само усилва емоцията. Още дълго ще е така. Ако разгледаме човека обаче не в неговото настояще, а от гледна точка на еволюцията, то тогава ще видим, че подобни своеволия на астрала нямат място в нашия живот. Въобще в бъдеще всички автоматични реакции, които осъзнаваме ще бъдат заменени от съзнателни и волеви такива. Автоматичните реакции и процеси си имат своето място, но под прага на съзнанието (биенето на сърцето примерно, което не е необходимо да контролираме волево).

 

Ами не знам дали е само астрала. Ако говорим за чувства, то има чувства, които разбутват и чувства, които успокояват. За вторите се сещам, че смяташ, че идат от нивата над ментала, затова това  няма да го коментирам. Но си помисли защо хората казват "нисш и висш астрал".

 

Наистина нещата, които Фалшивия Аз твори и "мисли" в ума не се пораждат от самия ум. Той може само да ги усили. 

 

Но тези неща, които идват от другаде в човешката структура и издевателстват над ума, са такива, които мислим за добри. Затова те успяват да занимават ума. .... Ами помислете си, ако знаехме, че нещо не е добро, а лошо, то всички щяхме да сме просветлени. Затова основните неща, които ни спъват, са тези, които мислим за добри.

 

Още по-бруталното е, че тези неща, които мислим за добри, наистина са добри за някои неща....но лошото им действие в други замазва всичко положително. Как да се справим? Да се научим да вземаме правилните решения. Всичко е въпрос на решения.

 

Какви са основните теми, с които разни наши части се опитват да занимават ума, а оттам и нашето съзнателно съзнание:

- Аз трябва да направя това, за да стана по-добър

- Аз трябва да съм по-внимателен като общувам с хората. Затова ще им кажа нещата по по-приемлив начин (и истината се загубва)

- Аз трябва бързо да свърша това

- Аз ще стоя в тази ситуация, нищо, че ми е неприятно, защото съм убеден, че е полезна за мен

- Аз ще работа до последен дъх за това

- Там/така със сигурност ще намеря посока. Или поне ще опитам.

- Там/така със сигурност ще намеря себе си. Или поне ще опитам.

- Там/така със сигурност ще намеря любов. Или поне ще опитам.

- Трябва да изявя себе си

- Сигурен съм в това

- Ще мисля за това, защото е важно (нищо, че е безсмислено относно мен)

Линк към коментар
Share on other sites

Божидаре,

ти както обикновено вземаш думите на някой, предъвкаваш ги през своите странни разсъждения и ги изтипосваш обратно тук... победоносно

 

 

По повод основните теми, с които разни наши части занимават ума, които си отбелязал с тиренца

Кои наши части занимават ума?

И ако това са основни теми, с които твои разни части занимават ума ти,

то за много други хора това съвсем не са най-основните теми

Линк към коментар
Share on other sites

Божидаре,

ти както обикновено вземаш думите на някой, предъвкаваш ги през своите странни разсъждения и ги изтипосваш обратно тук... победоносно

 

 

По повод основните теми, с които разни наши части занимават ума, които си отбелязал с тиренца

Кои наши части занимават ума?

И ако това са основни теми, с които твои разни части занимават ума ти,

то за много други хора това съвсем не са най-основните теми

 

Може и така да е.

 

Да, при някои хора някои теми не са толкова застъпени. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...