Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какви учебни помагала използвате при разучаване или преподаване на Паневритмия?


Recommended Posts

Как разучихте Паневритмията от кръга, от учебник, от курс, от снимки, от видео запис, от аудио запис, от интернет или от всички заедно?
Какви учебни помагала/методи бихте препоръчали за начинаещи, за напреднали и за преподаватели?
Кое ви ръководи в избора на учебни помагала?

 

Всеволод

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

И на мен ми е интересно има ли курсове, за начинаещи по паневритмия. Някъде където човек може да види детайла, воден от учител, да сглоби движението музиката текста, преди да се включи в кръга на поляната. Най-малкото така няма да разсейва и да пречи на другите.

Редактирано от magal
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей magal :) и добре дошъл в нашия форум! 

 

Разбира се, че има курсове по Паневритмия - почти във всички градове. Тук можеш да намериш информация за тях, а в същия сайт можеш да научиш доста полезни и интересни неща за Паневритмията и достатъчна начална грамотност, за да се включиш в кръга. 

За разсейването и преченето на другите - това е опасението на всеки, който е влизал в кръг на народен танц и желае да се включи в Паневритмия. Ситуацията при нас, обаче е съвсем различна. Тези, които вече са научили танца, не биха могли да бъдат разсеяни и объркани - напротив - присъствието на неопитен човек наблизо е награда и урок за тях, както и нещо като изпит. Неопитен също не би следвало да се обърква от друг неопитен, защото те всички гледат и се учат от опитните. Така че, можеш да влизащ спокойно. Чувала съм, че има кръгове, които не са склонни да толерират неопитни, но досега не съм влизала в такъв. Ако усетиш нещо такова, просто си намери друг гостоприемен кръг - той всъщност е истинският кръг на Паневритмията. Поканен си в нашия - в Хасково - ние много обичаме новаците и много им се радваме. 

 

На въпроса на Всеволод;

- Отначало учех от филма на Ина Дойнова - имаме го тук в секцията за теглене - Паневритмия

- Учих и в курс, организиран от нашата група и с преподавател, завършил в Спортна академия. 

- Чела съм много от различни източници. Любими ми остават оригиналите - особено от 1934 г - теоретичната част. 

- Много полезни подробности съм научила от д-р Балтова, Ина Дойнова и Людмила Червенкова. Те умеят да подскажат деликатно, да покажат красиво и да обяснят логично и емоционално едновременно. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравей Донка, благодаря за поканата и за слънчевото усещане в твоите думи. Аз живея в София иначе с радост бих се включил при вас.

А курс търся по-скоро за детайлите, за преходите, за да премина от физическата част на движенията към енергийната им същност.

Надявам се през времето когато не се играе паневритмия между 22.09 и 22.03 да има такива курсове в София. Където да има и теория и самия танц. 

И аз в момента се уча от филмите на Ина Дойнова и учебния филм. 

Но съм от скоро по пътя на бялото братство и има толкова много за четене, за осъзнаване...толкова е необятно тук и сега.... 

Линк към коментар
Share on other sites

 

И аз в момента се уча от филмите на Ина Дойнова и учебния филм. 

 

:thumbsup2:

Добро начало .Успех.Детайлите ще дойдат с практиката. Важно е да се практикува .Стъпка по стъпка .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравей, курсове по Паневритмия в София има и то няколко, обикновено почват от октомври и се провеждат в една от залите на стадион Васил Левски и спортна академия (тази част, която е на ул. Гургулят). Оновните преподаватели са Ина Дойнова, Вяра Наумова и Антоанета Господинова. Все още не са уточнени началните дати затова и не са публикувани. Ако следиш сайтовете ни (www.panevritmia.info, www.beinsadouno.org и www. beinsadouno.com) ще получиш навременна информация за тях. Има иускорени курсове, които започват от пролетта. 

 

Успех!

 

Здравей Донка, благодаря за поканата и за слънчевото усещане в твоите думи. Аз живея в София иначе с радост бих се включил при вас.

А курс търся по-скоро за детайлите, за преходите, за да премина от физическата част на движенията към енергийната им същност.

Надявам се през времето когато не се играе паневритмия между 22.09 и 22.03 да има такива курсове в София. Където да има и теория и самия танц. 

И аз в момента се уча от филмите на Ина Дойнова и учебния филм. 

Но съм от скоро по пътя на бялото братство и има толкова много за четене, за осъзнаване...толкова е необятно тук и сега.... 

Линк към коментар
Share on other sites

СветлатаБлагодаря за информацията, ще следя сайтовете www.panevritmia.info, www.beinsadouno.org и www. beinsadouno.com. 

 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...