Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо религиите са много, а не е една?


Синева

Recommended Posts

  • Отговори 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Според мен, Христос, Мохамед и Буда са проявления на Бог, както всичко останало. Но по-извисени. У тях не съществуват земните, ограничени мисли!

Рая и Адът са за души, които още се учат на земята. Само те пребивават в тези проявления на Бог. Проявление пребивава в проявление. Целта на всичко - да се напредва, да расте, да няма застой, да има обновление и оБогатяване.

Съмнявам се, че в Рая и у Ада съществуват земни копнежи.

Напротив, там се прави равносметка на придобитата опитност, съчетана от страдание по пропиляното време от непълноценен "живот" и душата под наблюдението на Твореца изгражда своята по-нататъшна стратегия за достигането на края на този път, наречен "земно съществуване”.

:hmmmmm:

:smarty::yinyang::smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

На всичкото отгоре тримата имат много общо, нещо което ще стане общо и с всеки, който се Новороди от вода и Дух... Говоря за тримата: Иисус и другите двама, а общото е в Христовия Дух.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, добро изказване.

Нещата са много дълбоки и мистични, и трудно можем да ги изразим с думи и човешки понятия.

Има една особеност - в Исус Христос се въплъти в тяло, за да извърши Божествената Си Мисия.

Мисия, която тепърва ще изучаваме и разбираме.

Линк към коментар
Share on other sites

Съвсем е така. А до този момент религиите изглеждат много. И имат вътрешна и външна част. Интересен поглед към този въпрос получих като поставих една до друга книгите "Книга на Мирдад" на Михаил Найми и на неговия близък приятел и съмишленик Джубран Джубран- "Пророкът". Ето го едното- което е за всички Едно- когато навлезеш навътре в потребността от търсене и намиране на Връзката; и наборът от полезни съвети и многоликостта- когато си по- отвън...

Линк към коментар
Share on other sites

На всичкото отгоре тримата имат много общо, нещо което ще стане общо и с всеки, който се Новороди от вода и Дух... Говоря за тримата: Иисус и другите двама, а общото е в Христовия Дух.

На мене като един любопитко, не ми стана ясно как така общото в тримата е Христовия Дух...?????? :hypocrite:

Разбирам Христовия Дух да е в Хрисос Иисуса и последователите Му дето се Новораждат от вода и Дух. Ама как така чак пък да е и в Мохамед и Буда??? :hypocrite:

Ами какво ще кажат Аятоласите и Далай Лама ??? Няма ли да ни издерат очите за това обезличаане на божествата им ?? :hypocrite:

Пък и попитах нещичко там за Рая и преражданията???

Кой ги е прекратил преражданията и кой не е ??? :hypocrite:

Кой е осветил чрез Духа Светаго плътското си тяло до такава степен, че да го дематериализира и да мене през стените на една къща??? Даже и по вода да може да ходи???

Любопитко съм и си питам тук пред можещите и знаещите всички отговори.

Защото като се уча от някое учение да знамс кое да се захвана. Един живот човешки е кратък и не стига за всички учения по земята. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, добро изказване.

Нещата са много дълбоки и мистични, и трудно можем да ги изразим с думи и човешки понятия.

Има една особеност - в Исус Христос се въплъти в тяло, за да извърши Божествената Си Мисия.

Мисия, която тепърва ще изучаваме и разбираме.

А има ли някой, който да не извършва Божествена мисия?

Като се има на предвид, че всичко е Негово проявление.

Разликите са в спецификите на "мисиите" и отговорността им.

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

А има ли някой, който да не извършва Божествена мисия?

Като се има на предвид, че всичко е Негово проявление.

Разликите са в спецификите на "мисиите" и отговорността им.

:yinyang:

Ей това взе да ми харесва вече.

Да си "Господ" и пророк на хора съ занижени отговорности и не стигащи по-далече от племенния клан е едно. Да премериш изначалния Божествен Дух с материята , така че да нямат противоречия - е друго.

Та пак продължавам да си питам за преражданията и и спиране на преражданията и Вечноста при Възскресението , а имали прераждания при мохамеданите???

Линк към коментар
Share on other sites

За да стигна до отговорите, аз лично бих си отговорил на това: Какво означава - християнин и какво означава мохамеданин и има ли разлика между праведниците.?

Според мен кръговрата никога не спира - това е вечната динамика, вечното обновление.

Ти, като Божие проявление, спираш да се прераждаш тук в този свят, когато натрупаш нужните качества във вид на опитност, но продължаваш да се развиваш другаде и да намираш Бога аспект след аспект. А да го обхванеш напълно е нужно цялото време на Битието. Все пак има Край, който е последван от - Начало и така се образува Безкрая, който всъщност е Той - Сам!

Това мисля.

Простете ограниченото ми мнение на ученик!

:smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes:

Виждам заформи се дискусия.

Умирам си от любопитство и по едни други шантави въпросчета.

Защо "слиза " от Небето Светия Дух под формата на нетленен огън и запалва свещите на православен патриарх в православен храм на православния Великден???

Защо не слиза Небесния огън да запали свещите на Далай Лама ???

Питам и търся отговори.

Моля тук сте все знаещи , моля отговорете ми. !!! И аз съм човек и аз търся Истината .

Тези отговори по възможностите ли са на ДО "Бяло Братство" и членовете му!!!

:hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Бог показва за съществуването Си, на едни по един начин, а на други по друг, в зависимост от това - кой от какви по рода си доказателства има нужда.

Той показва навсякъде за Себе Си по различен начин, защото Сам по Себе си е Многообразен. В това се изразява Милостта Му.

Най-големите неверници имат нужда от най-големи доказателства. Затова някои трябва да се сблъскат с изживявания като преживяванията на прага на смъртта, за да осмислят живата си и да разберат, че живота не е това, което изглежда на пръв поглед.

Но мисля, че още не съм готов да отговарям на въпроси, поради риск да не подведа някого, ако греша.

:yinyang:

Да не забравям, че и аз съм ученик като вас.

Пази се Садху!!!

:smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Това "садху" не го разбирам. Този термин не ми е ясен. И не ми го обяснявай, християнин съм. Българин съм и не съм учил този непознат език.

И защо да се пазя? Само питам да се науча.

Гледам, ...мисля, ... размишлявам, ... и питам. Грешно ли е ?

Въпросите ми не са насочени към определена личност и не се чувствай длъжен Синева да ми отговаряш. Не обиждам никой. Не обвинявам никой.

Ако съм произнесъл някаква Истина неволно или волно, това обижда ли те ?

Трябва ли да се пазя от тебе , аз съм нормален и беден човек от този народ с дертове като 80% от българите. Ти заплашваш ли ме?

Ако имам нещо Духовно, то е по Божия милост. Отправи въпросите си към моя Бог дето е бил милостив към мене, че въпреки всички мачкания и унижения съм жив. Това ли те претиснява? За това ли да се пазя?

Линк към коментар
Share on other sites

На мене като един любопитко, не ми стана ясно как така общото в тримата е Христовия Дух...??????  :hypocrite:

Разбирам Христовия Дух да е в Хрисос Иисуса и последователите Му дето се Новораждат от вода и Дух. Ама как така чак пък да е и в Мохамед и Буда???  :hypocrite:

Ами какво ще кажат Аятоласите и Далай Лама ???  Няма ли да ни издерат очите за това обезличаане на божествата им ??  :hypocrite:

Пък и попитах нещичко там за Рая и преражданията???

Кой ги е прекратил преражданията и кой не е ???  :hypocrite: 

Кой е осветил чрез Духа Светаго плътското си тяло до такава степен, че да го дематериализира и да мене през стените на една къща???  Даже и по вода да може да ходи???

Малко ми е чудно! Оринави, наистина ли искаш да знаеш отговорите на тези въпроси?!?

Мисля, че картината за общото и различното (оттам- и многобройността на религиите) се прояснява доста в един хубав букет от мнения- постинги № 7, 16, 17, 24, 45, 61, сигурно и други...

Иначе човек може да си пита, но от правилността и смислеността на въпроса зависи и отговорът!

Ошо дава във великолепната си книга "Синапеното зърно" следния образ: Искаме да стигнем, да речем, до Делхи. Гледаме указателна табла- "Делхи" . И започваме да я анализираме, разрязваме, изследваме, накрая я захвърляме ядно и казваме:"Бе кой глупак е написал това нещо - тук няма никакво Делхи!"

Да... учителите, свещените книги, ученията, понятията в тях, образите, са указателни табели... Нека не се забождаме чак толкова в тях (е, ако правим това от любов към спорта- може! Но значи целта е друга! ) Нека не ги смесваме с крайната цел...

Линк към коментар
Share on other sites

Това "садху" не го разбирам. Този термин не ми е ясен. И не ми го обяснявай, християнин съм. Българин съм и не съм учил този непознат език.

И защо да се пазя? Само питам да се науча.

Гледам, ...мисля, ... размишлявам, ... и питам. Грешно ли е ?

Въпросите ми не са насочени към определена личност и не се чувствай длъжен Синева да ми отговаряш. Не обиждам никой. Не обвинявам никой.

Ако съм произнесъл някаква Истина неволно или волно, това обижда ли те ?

Трябва ли да се пазя от тебе , аз съм нормален и беден човек от този народ с дертове като 80% от българите. Ти заплашваш ли ме?

Ако имам нещо Духовно, то е по Божия милост. Отправи въпросите си към моя Бог дето е бил милостив към мене, че въпреки всички мачкания и унижения съм жив. Това ли те претиснява? За това ли да се пазя?

Не, Оринави с нищо не си ме засегнал!

За да разбереш какво значи трябва да прочетеш пост номер 96 в "Евангелие от Юда"

Аз трябва да се пазя от себе си от това егото на ума ми да расте.

Не съм учител, за да поучавам. Трябва да се придържам към това.

:wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Багира,

Благодаря!!!

Имаш право, разумност трябва. Но както аз съм толерантен към чуждото, така искам и към моето толерантност.

Пък да ти се обясня като една ученичка. може ли ?

Този "букет" съм го виждал / изпитал на живо без да съм напускал квартала ми доста време /няма да уточнявам колко- мисля го знаеш/. Не съм отишъл да претиснявам никого от "букета" него или семейството му.заради религията му/и това знаеш/. По нататък ще замълча ....

Синева, да ти кажа ли каква ми е паролата или я знаеш. ? Показателна е за Егото ми.

И нали не съм ти казвал или натяквал как да се молиш или медитираш и в какво да вярваш?

Прав си ...

Аз трябва да се пазя от себе си от това егото на ума ми да расте.

Не съм учител, за да поучавам. Трябва да се придържам към това.

Това са думите ти и са правилни спаред мене. Направи ги на дело когато ставаш от РС-то и напускаш форума за да ходиш сред хората ученико. Никога не съм казвал за себе си , как беше онова ... "садху". Пази се от това да внушаваш на хората неща които не съм казвал. Нали лично не ме познаваш, от къде ти е увереноста, че бъркам ако си само ученик.? Значи казаното от тебе важи за тебе ученико. Или разполагаш с недостоверна информация.Или ...

Вече преминаваме към личен диалог. За това спирам до тук, личното по лични средства за приказване.

Линк към коментар
Share on other sites

Правя ги и на дело, доколкото мога да се преборвам със себе си!

Садху - го казах аз, на себе си!

Точно и само това значи!

Всичко, което казвам, важи само и единствено за мен!

Ни най-малко имам цел да обиждам и да наранявам някого, че защо да наскърбявам Бог, когато Той е направил всичко за мен и то е най доброто, защото Отца така е преценил. Аз не желая да ходя срещу вярата си.

Разбрал си ме погрешно и ако аз имам вина за това - Съжалявам!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! На всички!

Много участници и много мнения, като се има превид че сайта се посещава главно от последователи на Учителя . Ако въпросът беше зададен към по широка аудитория сигурно щеше да има много повече мнения. Това донякъде обяснява защо има толкова много религии. Винаги съм си мислила, че Бог е един. Всеки от нас е различен и по различен начин чувства Бог и вижда необходимостта да общува снего, а оттам и религията която да изповядва. Затова трябва да сме толерантни.

Да сме добри към себе си и към другите – какво значение има религията която изповядват?

Чудя се, дали ако аз съм християнка и живея според изискванията на БПЦ, ще отида в рая, след като със сигурност не съм спазила изисквания на мюсюлманската, католическата или която друга религия искате? Нали според някои от тях аз съм неверница? Вие как мислите?

За мен има и разлика между вярващия и религиозния човек. Много религиозни хора ходят редовно на черква, спазват постите, палят свещи и си мислят, че така греховете им се опрощават. Но ако нямаш вътрешната вяра в Бог, нищо не правиш.

И още нещо за толерантността в религиите. Вече лично. Преди година ми правиха много тежка операция. Шансовете за успех бяха по скоро към нулата. В деня преди операцията една жена ми подари иконата си на Богородица, защото вярваше, че тя й е помогнала и ще помогне и на мен. Вечерта жената с която бях в една стая и която беше евангелистка, се моли заедно с мен. Сигурна съм, че и двете са ми помогнали, дори и малко, защото са били искрени. Не се питам кой Бог е помогнал- на христяните или на евангелистите. Не знам. И няма кой да ти каже. Така че в един момент как точно ще наричаш Бог май няма значение, важното е да се молиш истински.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели!

Зарад това, че тази тема се отнася до религиите, като различия и еднаквости, ще се опитам да провокирам /в добрия смисъл на думата/ участниците, за по-нататъшно разследване на истината.

От по-горе прочетените неща се появиха въпроси, на които ще е интересно да се открие отговора у всеки еди от нас и да се сподели с останалите.

А въпросите са:

1.Какво е главното послание или крайният извод от Новия Завет за хората?

2.Какво трябва да представлява човек, за да намери Бог?

Нека в отговорите не присъстват механизмите за постигането на това.

3.Има ли разлики в религиите в главните им послания?

Ако сте открили главното послание, както отговорите и на другите два въпроса, ги съберете в по едно изречение.

Мисля, че отговора позволява относителна краткост на отговарящия.

Поздрави!

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

1. Пътя на завръщане в Царството Небесно.

2. Хермес казва, че за да познаеш съвършенството трябва да станеш съвършен.

3. И има и няма. Няма в най-дълбоката им същност, понеже тя е Извора, който е Единствен.

Това си беше допълнително вкарване във формата.

Линк към коментар
Share on other sites

Изначалната Вечна Енергия, Изворът, е Един. А това как ще се нарича - Алла, Илли или Отец, е все едно.

Светият Дух, енергийният носител на информация, като посредник между Бог и човек, в различните религии има различни проявления. Такива са пророците - Мохамед, Кришна, Мойсей и Иоан - Кръстител, чрез които говори Бог. Има, обаче, една съществена разлика - Христос не е пророк, Той е Синът!

И като такъв се явява най - високо извисен и широкообхватен, най - близо до Отца, като Единствен чрез Исус осъществява връзките между плътното тяло и Извора, с което е уникален.

Разбира се, всички пророци, както и тотемните божества - Амон Ра, Зевс, Тангра, са изиграли голяма роля в повдигането на човечеството, но тяхната мисия отдавна е приключила на Земята, отишли са си с древните култури, в историята на религиите са. Тяхната енергия е претворена. Смесването им не ми се види много удачно.

Единствен Христос осветява още Земята със Своята най - висша енергия и го прави отново и отново...

Линк към коментар
Share on other sites

Има, обаче, една съществена разлика - Христос не е пророк, Той е Синът!

А съществува ли нещо, което не е дете на Бог?

Нима всичко в творението не част от Бога?

Според мен е неправилно разбрано - това за Сина.

Как може Бог да има само един Син! А другите какви са Му?

Ти, аз, той, Земята, Луната, Слънчо, планетите, звездите, космическите системи, галактиките, черните дупки, Вселените и Космосът - всичко това е част от Бога, Негово творение и Негови деца.

Синът, означава това, че Бог е дал да се прояви по-голяма и по-възвишена сила от Себе Си, сравнена с тази Си част, която се проява, чрез мен.

Как, аз не съм ли Му дете, син или дъщеря, какво значение има всъщност?

По-възвишените наши братя, идват да ни помагатат, а ние се държим с тях като с ...

Това мисля за Истината.

Нямам за цел да натрапвам своето мислене на никой!

Линк към коментар
Share on other sites

2.Какво трябва да представлява човек, за да намери Бог?

Ти, аз, той, Земята, Луната, Слънчо, планетите, звездите, космическите системи, галактиките, черните дупки, Вселените и Космосът - всичко това е част от Бога, Негово творение и Негови деца .

:feel happy::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Само искам нещо да вметна по повод тотемните божества. Ясно, че ние нямаме видимостта тогавашна за да отсъдим, но както в Египет са обожествявали духовното Слънце, а не видимото ( разбира се има хора и хора, вяра и вяра ), така съвсем скоро разбрах нещичко за Тангра. Някой знае ли монголски за да потвърди, че тук сляпата вяра не е на почит. Както и да е, на днешен монголски ( знаем, че с прабългарите са с общи корени ) "тангри" означава небе.

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

В легендите на много древни народи има една митична Страна на боговете.

Индийците са я наричали Меру или Сумеру ( прекрасната Меру ), иранците я назовавали Хара Березайти ( Високата Хара ), скитите са я знаели като планината Рипа или Рипейските планини, на римляните била известна като Ultima Thule ( Разположената на край света Туле ) , в шумерските текстове фигурира под името Дилмун. Индийските, персийските и скитските предания изрично посочват и екзотеричното й местоположението - тя е била на Северния полюс и над нея е блестяля Полярната звезда. Всички мъдреци, магове, свещенодейници получавали окултно посвещение на върха й, след което се смятали за Новородени. Според индийските Пурани, обаче, Сумеру отговаря на връх Тангра или Тангри, намиращ се в планинската верига Тян - Шан. Понеже преди 20 века прабългарите са тръгнали точно от там към Кавказ и Източна Европа, може да се мисли, че са били посветени в окултните науки, даже е повече от сигурно, че са били, от това, което съм чела за тях. В Гърция има планина Цумерка, като тази част е била населявана от българи до неотдавна, а в Еленският балкан има връх Чумерна.

За прабългарите знаем, че вярвайки в тази Страна на боговете, много богове, забележете, са били езичници. Тогава сигурно това е било правилното решение, но за днешните времена, питам се, дали е така, когато политеизмът отдавна си е изпял песента. А на мен как не ми се връща назад.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...