Jump to content
Порталът към съзнателен живот

"Мысли на каждый день" (15.07.13 - 21.07.13)


Recommended Posts

15.07.13

 

...При теперешних условиях жизни необходимо создание школы, в которой применится метод рассуждения, новая философия. Некоторые люди говорят: Что представляет собой твоё учение? Говорю: у меня нет учения. Они думают: Что я хочу сказать? – Что художник, рисуя картину, не является её автором. Он взял откуда-то сюжет: взял тело осла, копыта коня, рога вола – это не является искусством.

 

Когда был молод

 

 

...При сегашните условия на живота, трябва да се създаде едно училище, в което да се приложи един метод на разсъждение, една нова философия. Някои казват: Какво е твоето учение? Казвам: Аз нямам учение. Те мислят: Какво ли искам да кажа? – Че един художник, като рисува една картина, тя не е негова. Той взел сюжета от някъде, взел тялото на едно магаре, копитата на коня, рогата на един вол – това не е изкуство.

 

Когато беше по-млад

Линк към коментар
Share on other sites

16.07.13

 

Когда говорю: «я» – это изъявление целого, оно не является только моим достоянием. Если говорю: «Я» – это достояние всех людей одновременно. Когда говорю: «я» – сознаю в самом себе, что все имеют право, которое имею я.

 

Старое и новое

 

 

Като казвам аз, аз това е изявление на целокупността, то не е достояние само за мене. Ако казвам: Аз, то е достояние на всичките хора едновременно. Като казвам аз, съзнавам в себе си, че всичките имат това право, което аз имам.

 

Старото и новото

Линк към коментар
Share on other sites

17.07.13

 

Когда изучаете беседы – останавливайтесь и на общих принципах, представленных в них, и на методах. В беседах я разбросал всё так, как в Природе. Вообще, во всех священных книгах материал разбросан. Возьмите и Библию: и там всё разбросано.

 

Останавливайтесь на общих принципах

 

 

Вие, като изучавате беседите, спирайте се и върху общите принципи, които са прокарани там, и върху методите. Във всичките беседи аз съм разхвърлил нещата, тъй както е в Природата. Изобщо, във всички свещени книги материалът е все разхвърлян. Вземете и Библията: и там всичко е все разхвърляно.

 

Спирайте се върху общите принципи

Линк към коментар
Share on other sites

18.07.13

 

Существует временное знание, существует внутреннее знание. Внешнее знание приобретается и теряется извне. Внутреннее знание приобретается изнутри и никогда не теряется. Иной раз вы что-то забудете – это внешнее знание. Внутреннее знание не может забываться. Во внешнем – нет знания.

…Внутреннее знание приобретается труднее, но не теряется. Вы непременно поглупеете, если имеете внешнее знание. Подписываюсь под этим двумя руками. Это – вопрос времени. Внешнему знанию необходимо служить в качестве условия, как система для усиления внутреннего знания человека. Всё знание, приобретаемое извне, необходимо преобразовывать.

 

Приобретение энергии

 

 

Има едно временно знание, има едно вътрешно знание. Външното знание се придобива отвън и се изгубва отвън. Вътрешното знание се придобива отвътре и не се губи никога. Някой път вие забравите нещо, то е външно знание. Вътрешното знание не може да се забрави. Във външното не е знанието.

...Вътрешното знание се придобива по-мъчно, но не се губи. Вие, ако имате външно знание, непременно ще оглупеете. Това да ви го подпиша с двете ръце. То е въпрос на времето. Външното знание трябва да служи като условие, като една система да се усили вътрешното знание на човека. Всичкото знание, което отвън се придобива трябва да го превръщате.

 

Придобиване на енергия

Линк към коментар
Share on other sites

19.07.13

 

Иной раз вы говорите о любви. Существует внешняя любовь, которая исчезает. Существует внутренняя любовь, она не исчезает. Внешняя любовь – это одежда внутренней любви. Если можете одеть внутреннюю любовь внешней, эта одежда становится ценной. Если не можете – она исчезнет сама по себе.

 

Приобретение энергии

 

 

Някой път вие говорите за любовта. Има една любов външна, която изчезва. Има една вътрешна любов, тя не изчезва. Външната любов е облекло на вътрешната любов. Ако можете вътрешната любов да я облечете с външната, тази дреха става ценна. Ако не може, тя ще се изгуби сама по себе си.

 

Придобиване на енергия

Линк към коментар
Share on other sites

20.07.13

 

...каждому человеку необходимо понимать музыку, поскольку все наши мысли идут [в соответствии] с законом музыки. Мысленные радиоволны – музыкальны. Иной раз наша мысль попадает в дисгармоничную гамму и образует диссонанс. Посредством музыки это может изменяться и необходимо заметить, какое состояние какой музыкой изменяется. Когда у тебя тяжёлое состояние и испытываешь тоску, если знаешь законы – сразу же справишься, когда возьмёшь два-три тона, в противном случае пройдёт целая неделя и более. Если человек начал петь – Чёрная ложа не может ему мешать. Змеи укрощаются с помощью музыки. И только через пение можно обновить те чувства человека, которые являются змеиными.

 

Усиленные обертоны

 

 

...всеки трябва да разбира от музика, понеже всички наши мисли вървят по закона на музиката. Мисловните радиовълни са музикални. Някой път нашата мисъл попада в дисхармонична гама и образува дисонанс. Чрез музиката това може да се измени и трябва да се види кое състояние с каква музика се сменя. Когато имаш тежко състояние и изпитваш тъга, ако знаеш законите, веднага ще се справиш, като вземеш два-три тона, инак ще ти отиде цяла седмица и повече. Щом пропее човек, от Черната ложа не могат да му пречат. Змиите се укротяват чрез музика. И онези чувства у човека, които са змийски, само чрез пеене можеш да ги обновиш.

 

Усилени обертонове

Линк към коментар
Share on other sites

21.07.13

 

Задачи болгарского народа разрешатся только музыкальным образом. Когда начнется исполнение этих упражнений (подразумеваю – наша музыка и Паневритмия) – в будущем будет результат при воспитании. Сейчас в музыке нет приложения и она статична. Но в Болгарии присутствует музыкальная атмосфера, благодаря которой присутствует и хорошая погода. В Болгарии небо уже так ясно, как [и] в Италии – хорошее лазурное небо. Если и в Болгарии вы не можете стать музыкальными – не вижу, где в другом месте, вы могли бы ими стать. Когда где-то образуется музыкальная атмосфера, необходимо стать музыкальным. И иностранные музыканты это чувствуют, когда приезжают в Болгарию. Здесь, в Изгреве, всем необходимо быть как первоклассные мировые певцы.

 

Музыка – это священнодействие

 

 

В българския народ само по музикален начин ще се разрешат задачите. Когато се внесат тези упражнения (разбирам нашата музика и Паневритмията), в бъдеще ще има резултат при възпитанието. Сега в музиката няма приложение и тя е статична. Но в България има музикална атмосфера, на която се дължи хубавото време. В България небето е вече така ясно, както в Италия – има хубаво лазурно небе. Ако и в България вие не можете да станете музикални, не виждам къде другаде бихте могли. Когато някъде се образува музикална атмосфера, трябва да станеш музикален. И чуждестранните музиканти чувстват това, като пристигнат в България. Тук, на Изгрева, всички трябва да бъдете като първокласни певци в света.

 

Музиката е свещенодействие

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...