Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Символи в картите Таро


Recommended Posts

Разглеждах колодата на Кроули в интернет, случайно попаднах на изображението на Луната. Изведнъж нещо ми проблесна.

Ако прецениш, че не е за тук или не е за публикуване – изтрий :) Впрочем, може и да греша и просто символизмът да ми е подействал без да има връзка де факто.

 

tumblr_m3lxekbQ0K1rtjmi5o1_1280.jpg

 

ПС: Обаче наистина на огромно изображение се натъкнах  :blink:

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Използвам момента да попитам някои знае ли какъв вид знаци са тези на картата в долната й страна където е текста "The Moon"?  Също двете същества в двете си ръце държат също някакви символи. Има ли идея някои какви са те?

Линк към коментар
Share on other sites

Използвам момента да попитам някои знае ли какъв вид знаци са тези на картата в долната й страна където е текста "The Moon"?  Също двете същества в двете си ръце държат също някакви символи. Има ли идея някои какви са те?

Този вляво е астрологичният символ на зодия Риби. 

Отдясно не съм сигурна дали не е знак за Прозерпина, но тук не съм сигурна.

Съществата са пазители на Великите зали на Аменти или Долния свят, върху входа за които Тот построява Голямата пирамида в Египет. Доколкото виждам, държат ключове в ръцете си.

Редактирано от Femme
Линк към коментар
Share on other sites

 

Използвам момента да попитам някои знае ли какъв вид знаци са тези на картата в долната й страна където е текста "The Moon"?  Също двете същества в двете си ръце държат също някакви символи. Има ли идея някои какви са те?

Този вляво е астрологичният символ на зодия Риби. 

Отдясно не съм сигурна дали не е знак за Прозерпина, но тук не съм сигурна.

Съществата са пазители на Великите зали на Аменти или Долния свят, върху входа за които Тот построява Голямата пирамида в Египет. Доколкото виждам, държат ключове в ръцете си.

 

 

 

Да, това е знака на Риби, а в дясно е буквата от иврит Коф, както в центъра на изображението има "дъжд" от букви Йод. Йод в Кабала се приема като първичната искра, която е дала началото на съществуването на Вселената, първият пламък, зародил се в първичната пустота, подобно на Шин, проява на трите пламъка на Аб, Бен и Руах.

 

Общо взето появилият се от времето на Папюс, до днес, езотеричен шейк от символи се опитва да приравни картите от големите аркани с буквите от иврит, за да се постигне друг паралел - между пътищата, свързващи сефирот от Дървото на Живота в Кабала и Таро.

Редактирано от Йордан Анов
Линк към коментар
Share on other sites

Преместих последните мнения в нова тема, която реално липсваше във форум Таро. Надявам се да е полезна. Темата ще изследва използваните символи в различните колоди карти Таро.

 

Колкото до последната дискусия, изобразените божества е бог Анубис, богът на подземното царство в египетския ритуал. Държи ключа Анкх или ключа на живота. За съжаление, на картата, не е изобразен правилно.

Доста може да се поспори за използваните символи, специално в тази карта.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

На пръв поглед ми направи впечатление видът на вълновидните линии, които се проецират по пътя нагоре, който е по-вероятно всъщност да е път надолу. По-точно, те присъстват във видимия свят на знанието, символизиран от слънцето, и изменят посоката на своята структура в отражението на Луната. Светът на Луната е зараждащият се свят на проекции. Не знам дали има връзка с мита за пещерата.

Другото интересно е бръмбарът, съдържател на слънчевия диск, но не ми прилича на скарабей. 

Това отдолу ми прилича на троична структура, което може би илюстрира основните елементи – земя (твърд), етер, вода, огън в лицето на Слънцето. В горната част има и черна вълна-сянка. 

Линк към коментар
Share on other sites

На пръв поглед ми направи впечатление видът на вълновидните линии, които се проецират по пътя нагоре, който е по-вероятно всъщност да е път надолу. По-точно, те присъстват във видимия свят на знанието, символизиран от слънцето, и изменят посоката на своята структура в отражението на Луната. Светът на Луната е зараждащият се свят на проекции. Не знам дали има връзка с мита за пещерата.

Другото интересно е бръмбарът, съдържател на слънчевия диск, но не ми прилича на скарабей. 

Това отдолу ми прилича на троична структура, което може би илюстрира основните елементи – земя (твърд), етер, вода, огън в лицето на Слънцето. В горната част има и черна вълна-сянка. 

 

И последният да затвори вратата :3d_146: Тук липсват само будистки символи и картината ще е пълен синкретичен езотеричен бълвоч. Да ме прощават авторите.

Линк към коментар
Share on other sites

Колодата на Кроули е взаимствала символи от всякакви езотерични източници. Това, че се казва Таро на Тот, по никакъв начин не обещава центриране в египетския символизъм. Всъщност, доколко Кроули е бил маг?

Линк към коментар
Share on other sites

.....ако правилно се тълкуват символите :)

 

Какво означава да се "тълкуват правилно"?

 

При положение, че не е ясно авторът/художникът до каква степен е бил наясно с това какво прави, каква идея влага и дали влага въобще такава. Понеже във форум Таро, "проекция" е доста използван термин, не е ясно и до колко колодата не е огледало на някоя малоценност у автора.

 

Далеч съм от мисълта, че всеки автор на колоди е откраднал тетрадка от Липиките и я е претворил в карти таро.

Линк към коментар
Share on other sites

 

.....ако правилно се тълкуват символите :)

 

Какво означава да се "тълкуват правилно"?

 

При положение, че не е ясно авторът/художникът до каква степен е бил наясно с това какво прави, каква идея влага и дали влага въобще такава. Понеже във форум Таро, "проекция" е доста използван термин, не е ясно и до колко колодата не е огледало на някоя малоценност у автора.

 

Далеч съм от мисълта, че всеки автор на колоди е откраднал тетрадка от Липиките и я е претворил в карти таро.

 

Много добре схвана мисълта ми, Данчо :)  "При положение, че не е ясно авторът/художникът до каква степен е бил наясно с това какво прави, каква идея влага и дали влага въобще такава. Понеже във форум Таро, "проекция" е доста използван термин, не е ясно и до колко колодата не е огледало на някоя малоценност у автора."

Макар че пък съм на мнение, че  монетата на проекциите, тук във форума, доста се изтърка от употреба. Мое мнение.

Малко соц ми идва това "авторът е искал да каже " ..... нещо дето и той може въобще да не е имал предвид.

Редактирано от Femme
Линк към коментар
Share on other sites

 

.....ако правилно се тълкуват символите :)

 

Какво означава да се "тълкуват правилно"?

 

При положение, че не е ясно авторът/художникът до каква степен е бил наясно с това какво прави, каква идея влага и дали влага въобще такава. Понеже във форум Таро, "проекция" е доста използван термин, не е ясно и до колко колодата не е огледало на някоя малоценност у автора.

 

Далеч съм от мисълта, че всеки автор на колоди е откраднал тетрадка от Липиките и я е претворил в карти таро.

 

 

За съжаление, това е един от големите проблеми в картитe: струпването на безразборно избрани символи, често приумица на времето, в което живее автора или авторите. И да, също така често, колодите са проективни на създателите си.

Надявам се, тази тема да оголи символа до неговия истински смисъл, до неговата същностна конотация.

 

Повече от 10 години се занимавам със семиотика и наистина, Таро е може би единствената гадателска наука с такава унищожителна лютеница от символи, струпани на едно място. Езотеричният тюрлю-гювеч може да убие всяка една свежа научна мисъл за изучаване и вдълбочаване. Отново стигаме до извода, че е трябвало повече да се чете, когато е трябвало, а не всеки, обладан от духове или от желание за сляпо подражание, да сътворява такива недомислия, като колодите, които познаваме и непознаваме.

 

Тъжна констатация. Проблемът е, че това не са живи символи, както са веветата в Йоруба, а еврейско-християнски измишльотини. Оголването на символа е може би най-тежката задача на тароведа. И не само.

 

И още нещо, неслучайно се почна от темата за Пазителите, ако едно познание иска да се о-пази, то първо трябва да почне от своята собствена кочина. В случая кочина от използвана символика и хералдика.

Линк към коментар
Share on other sites

Май с това ще се изчерпи темата, защото за какъв дявол тогава са рисувани тези карти точно по този начин? Аз мога да говоря за колодата на Уейт, но какво от това, тя също е авторско издание. Не познавам корените на Таро все още, неговото възникване не ми е съвсем ясно, но не може да е в такава степен безмислено всичко направено. Прекалено лесно е така.

Редактирано от Femme
Линк към коментар
Share on other sites

Май с това ще се изчерпи темата, защото за какъв дявол тогава са рисувани тези карти точно по този начин? Аз мога да говоря за колодата на Уейт, но какво от това, тя също е авторско издание. Не познавам корените на Таро все още, неговото възникване не ми е съвсем ясно, но не може да е в такава степен безмислено всичко направено. Прекалено лесно е така.

 

Явно бръснем по повърхността, защото това, което е нарисувано на картите, не трябва да се приема за реципрочно на символа. В крайна сметка не набора от орнаменти и фигури дава значението на картата, защото асото винаги е асо и асата винаги са четири. Това как са възпроизведени графично не трябва да е основа за разсъждение и посока за търсене.

 

Прост пример, паралел, с астрологията.

 

Имаме знак на Овен, рисуваме овен. Това значи ли, че този зодиакален знак влияе само върху овните, овчарите, или знака Телец само върху кравите и краварите. Разбира се че не. Отвъд изображението има смисъл, който в астрологията е доктрината на качествата, в таро може да е друг, но този принцип ще даде отговор на въпроса, защо асото е асо и защо асата са четири.

 

Дали е нарисуван Анубис върху картата Луна или Озирис или някой друг, не променя същността на картата Луна. Същността на картите, както и на знаците е една, и тя не зависи от символите, а от разбирането за самите карти и техния вътрешен принцип.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, абсолютно съм съгласна с теб. Символите може и да указват значението на картата, но далеч не винаги е така. Естествено, че те не са решаващият или водещият фактор в тълкуването. Това е ясно на всички. Освен това, би било прекалено лесно, а Таро е под повърхността. Така смятам аз.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Май с това ще се изчерпи темата, защото за какъв дявол тогава са рисувани тези карти точно по този начин? Аз мога да говоря за колодата на Уейт, но какво от това, тя също е авторско издание. Не познавам корените на Таро все още, неговото възникване не ми е съвсем ясно, но не може да е в такава степен безмислено всичко направено. Прекалено лесно е така.

 

Явно бръснем по повърхността, защото това, което е нарисувано на картите, не трябва да се приема за реципрочно на символа. В крайна сметка не набора от орнаменти и фигури дава значението на картата, защото асото винаги е асо и асата винаги са четири. Това как са възпроизведени графично не трябва да е основа за разсъждение и посока за търсене.

 

Прост пример, паралел, с астрологията.

 

Имаме знак на Овен, рисуваме овен. Това значи ли, че този зодиакален знак влияе само върху овните, овчарите, или знака Телец само върху кравите и краварите. Разбира се че не. Отвъд изображението има смисъл, който в астрологията е доктрината на качествата, в таро може да е друг, но този принцип ще даде отговор на въпроса, защо асото е асо и защо асата са четири.

 

Дали е нарисуван Анубис върху картата Луна или Озирис или някой друг, не променя същността на картата Луна. Същността на картите, както и на знаците е една, и тя не зависи от символите, а от разбирането за самите карти и техния вътрешен принцип.

 

 

Т.е. да се отдели означимото от означаемото. Т.е. Символът от своя образ, който винаги е амплификация на несъзнаваното. Само, че от надличностното несъзнавано през маските на Персоната, накрая остава едно безжизнено тяло, която няма как да е оживено. И да значи.

Линк към коментар
Share on other sites

Опитайте се да гледате с карти без символи. Просто tabula rasa. Изрежете 78 правоъгълници от бели листа. Гледайте и вижте. Само онова, което носите у себе си, имате.

Един символ е значим, само когато е рефлективен на съда, т.е. на носителя, на личното несъзнавано, което се свързва с колективното и тогава може и да се получи процес на провиждане.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето и един цитат от Пътища към блаженството:

 

 

Тайттирия Упанишад говори за петте обвивки, които обгръщат атман - духовната основа или първоизточник на индивида.

Първата обвивка се нарича аннамая-коша, хранителната обвивка. Това е вашето тяло, което е изградено от храна и пак в храна ще се превърнете, щом умрете. Червеите, лешоядите, хиените или пък пламъците на огъня ще го погълнат. Това е обвивката на физическото ни тяло: хранителната обвивка.

Втората се нарича обвивка на диханието, пранамая-коша. Диханието окислява храната; то я превръща в живот. Именно това е въпросното тяло: пламтяща храна.

Следва менталната обвивка, маномая-коша. Това е съзнанието на тялото; то координира сетивата с онова ваше аз, което си мисли, че сте вие.

После има една голяма пролука; а след нея идва онова, което се нарича обвивка на мъдростта, виджнянамая-коша. Това е обвивката на мъдростта на трансцедентното, което се влива в този свят. Това е мъдростта, която ви е оформила в майчината утроба, която смила обредите ви, която знае как да направи всичко. Когато се порежете, именно тази мъдрост знае как да изцели раната ви. Порязаното място най-напред кърви, после хваща коричка; накрая се образува белег - това е обвивката на мъдростта в действие.

***

Силата на мита е в това - да свържеш менталната обвивка с обвивката на мъдростта, онази, която изразява трансцедентното.

 

А вътре в обвивката на мъдростта се крие обвивката на блаженството, анандамая-коша, която е същината на тази трансцедентност в себе си и от себе си. Животът е проявление на блаженството. Само че маномая-коша, менталната обвивка, е привързана към страданията и насладите на хранителната обвивка. Ето защо тя си мисли: "Струва ли си да се живее животът?"

 

Колкото и да ги мъчим, символите ще скриват реалните значения, докато не се намери посредник между мисленото и значещото.

 

А ето една публикация относно Магьосника, която само бегло прочетох.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Стана ми интересно за символиката в Колелото на съдбата - в колодата на Уейт то е центрирано във въздуха, при Артуровото е между въздуха и водата, или земята и водата. Мислех си, дали неговото местоположение има някакво значение, освен останалата символика, при която ще има ту християнски, ту еврейски, ту езически (египетски и други) символни елементи. Обикновено фигурата на змия присъства. На мен ми е любопитно пространстово, което то заема и защо е такова. 

Ще кажа какво мисля за Артуровото. Минавайки, докосвайки водите отдолу, може ли да означава, че състояния от несъзнаваното се изкачват до осезателната и възприемаща част на Аз-а, и обратното. Върти се и потапя надеждите, процесите спират. И така докато по волята на съдбата или инерцията не се стигне до следващия цикъл. Не казвам, че на сто процента се редуват. Всичко започва и свършва с цялостната личност (Аз-а, несъзнаваното), но ресурсите се определят от нещо отвън, нещо, което свързва системата. Върти се или спира да се върти. 

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравейте,

който се интересува от символиката на цветовете - тяхното значение в различна траектория на парадигмите и историческата им обусловка, независимо дали е във връзка с Таро или по принцип, може да прочете научните трудове на Мишел Пастуро. Би било интересно да се направи сравнение въз остнова на логиката на цветовете от човешка гледна точка, и тези, използвани в различните колоди. 

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Копирам въпроса от фейсбук страницата на Форум Таро, считам, че ще е интересен за повече хора.

Въпросът касае историята и символогията в картите Таро, визирам специално колодата на Райдър-Уейт.
Въпросът е следният: защо само в две карти, а именно в Магът и в Силата, е изобразена лемниската (или както е известен "знакът на безкрайността"), и на двете карти, знакът е ситуиран над главата. Как си го обяснявате?
Освен това, както знаем, и двете карти не са сред ключовете в Таро, което има своето обяснение.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Пускам и колодата, известна като Sola Busca Таро от 1491 г. (според други се приема годината 1441 г.). Въз основа на нея, Уейт (според Stuart Kaplan, но и аз съм убедена в това), гради и своята визия за Таро.

Лемниската обаче отстъства и при Магът, и при Силата. Разбира се, в колодата от края на 15 век, картите са назовани по съвсем различен начин.

 

Ето тук може да видите цялата колода Sola Busca Tarot

 
Линк към коментар
Share on other sites

Копирам въпроса от фейсбук страницата на Форум Таро, считам, че ще е интересен за повече хора.

Въпросът касае историята и символогията в картите Таро, визирам специално колодата на Райдър-Уейт.

Въпросът е следният: защо само в две карти, а именно в Магът и в Силата, е изобразена лемниската (или както е известен "знакът на безкрайността"), и на двете карти, знакът е ситуиран над главата. Как си го обяснявате?

Освен това, както знаем, и двете карти не са сред ключовете в Таро, което има своето обяснение.

 

Това сме го споменавали преди, но не и обсъждали. Първото, което ми хрумна, е свързано със самата номерация при големите Аркани, т.е. Магът е единица, а Силата осмица, при положение, че се вземат в предвид естествените числа от 1 до 9, при което 9 отпада от редицата, затова и се чудя. А Силата в някои колоди е под 11 номер...

Вижте това:

http://tarotmysteries.blogspot.com/2012/06/3-tarot-symbolism-lemniscate-symbol-of.html

Линк към коментар
Share on other sites

Прочетох линка по диагонала, колкото до това, че сме говорили, не си спомням обаче.

Не става дума и за числа, въпреки, че има една друга препратка към Градът на Осемте или Хермопол, но това е по-скоро спекулативно.

Интересното в случая, че в тази колода само в Магът и в Силата присъства лемниската. Виждам от линка, че споменават и двойката пентакли, която ако имаме добро въображение, ще ни напомни за буквата Омега - Ѡ.

За да сложи там лемниската, Уейт е имал нещо предвид. Самият той е бил франкмасон, но знакът за безкрайността не е сред употребяваните символики в ритуалите на Златната Зора.

Имам една хипотеза обаче, която ме връща хилядолетия назад, която сега проучвам и е свързана с етруските.

     
Линк към коментар
Share on other sites

И още един линк, който пак върти около идеята за безкрайните възможности на архетипния образ на Мага и Силата:

 

http://www.taroticallyspeaking.com/knowledge/major-arcana-cycles-of-life-i

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...