Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Молитвата. За какво да се молим?


Иво

Recommended Posts

Никак не е тъп - много е адекватен, според мен.

И аз съм се замисляла, но не за себе си, а за близък човек. Много е важно как гледаме на негативните аспекти по принцип. Те не са наистина негативни - те са момент, в който имаме възможност да осъзнаем нещо важно, да променим нещо в себе си.

Когато същия въпрос ми "висеше" на мен, след доста обмисляне реших, че най-добре е да се моля за сърцето, ума, душата да се отворят за любовта, светлината и силите, с които да мине през изпитанията. И, разбира се, благодарих за изпитанията и уроците - те бяха и мои.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ох,да но като знам този уран къв е безкомпромисен и променя както той си иска....може би трябва да се моля за по-благоприятни за мен промени и да имам сили ад издържа всичко това....Но все пак дали може да се омекоти природното действие на планетите с молитва?

Линк към коментар
Share on other sites

Ще си позволя малко да се отклоня от темата, но мисля, че няма да е съвсем неадекватно...

Какво означава "променя както той си иска"? - може би заставя ме да променя нещо не така , както на мен ми се иска? А не е ли това смисълът на молитвата - смирението, което помага да "обърнем другата буза" - т.е. вместо да се съпротивляваме и омекотяваме шамара, да го използваме като видим реалностите от друг ъгъл. там, където Бог ни затваря врата, на която сме разчитали и която сме желали, значи някъде зад нас е отворена врата, която за нас лично е много по-добра от тази, която желаем...

Линк към коментар
Share on other sites

Ще си позволя малко да се отклоня от темата, но мисля, че няма да е съвсем неадекватно...

Какво означава "променя както той си иска"? - може би заставя ме да променя нещо не така , както на мен ми се иска? А не е ли това смисълът на молитвата - смирението, което помага да "обърнем другата буза" - т.е. вместо да се съпротивляваме и омекотяваме шамара, да го използваме като видим реалностите от друг ъгъл. там, където Бог ни затваря врата, на която сме разчитали и която сме желали, значи някъде зад нас е отворена врата, която за нас лично е много по-добра от тази, която желаем...

Съгласен съм с това мнение, но не напълно. Все пак е важно като хора да се замислим, че когато сме убедени в правилността на дадено решение според светогледа ни, може би трябва да постъпим така. Не може винаги да се смиряваме.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

абе,момичета и момчета/досега четох за котенцето и още ги мисля:v:двечките/ синът ми е на кръстопът в момента и се моля за него, но май множко - сутрин и вечер, молитви и утвърждения /по-скоро за него конкретно повече са утвържденията/...Не прекалявам ли...да не му повлияе лошо това? Някой ако има опит в тази насока да каже нещо .....:)

Линк към коментар
Share on other sites

Ако всеки път завършваш молитвите и утвържденията с искрено "Но нека бъде Божията Воля, която мога да приема с Любов, каквато и да е тя", няма опасност. Когато детето е на кръстопът, много е важно да не му оказваме влияние с нашата лична воля, макар и да ни се струва, че е за негово добро. Понякога дори не забелязваме че го правим и как точно влияем, така че много е нужно внимание и почистване на себе си - преди всичко.

Хубаво е след утвържденията и молитвите за детето, каквито и да са те, да го предаваме мислено и със сърцето си на Богородица, защото то е Нейно дете и Тя най-добре знае какво е Доброто за него... Последното съм го пробвала с успех и други родители са споделяли, че също им е помагало. Ако има нужда да обясня, моля пиши ми лично съобщение.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще си позволя малко да се отклоня от темата, но мисля, че няма да е съвсем неадекватно...

Какво означава "променя както той си иска"? - може би заставя ме да променя нещо не така , както на мен ми се иска? А не е ли това смисълът на молитвата - смирението, което помага да "обърнем другата буза" - т.е. вместо да се съпротивляваме и омекотяваме шамара, да го използваме като видим реалностите от друг ъгъл. там, където Бог ни затваря врата, на която сме разчитали и която сме желали, значи някъде зад нас е отворена врата, която за нас лично е много по-добра от тази, която желаем...

Съгласен съм с това мнение, но не напълно. Все пак е важно като хора да се замислим, че когато сме убедени в правилността на дадено решение според светогледа ни, може би трябва да постъпим така. Не може винаги да се смиряваме.

Съжалявам - едва сега видях този отговор.

Какво означава "убедени в правилността на едно решение според светогледа ни"? Ами ако в следващ момент в този светоглед настъпят промени, често драстични, то нали то вече няма да бъде правилно? Да се смиряваме не означава да не направим това, което в момента според светогледа ни ни се струва правилно, но със смирение да приемем всеки (какъвто и да е той) резултат от своите действия като най-доброто, което е можело да направим в онзи момент и най-доброто, което се е получило като резултат. Молитвата помага при приемането на резултатите преди всичко - реално и виртуално - преди те да се проявят и пост фактум.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

абе,момичета и момчета/досега четох за котенцето и още ги мисля:v:двечките/ синът ми е на кръстопът в момента и се моля за него, но май множко - сутрин и вечер, молитви и утвърждения /по-скоро за него конкретно повече са утвържденията/...Не прекалявам ли...да не му повлияе лошо това? Някой ако има опит в тази насока да каже нещо .....:)

По принцип в молитвата не бива да са намесени тревоги и страхове, но пък това не е никак лесно. Даже в много случаи именно тревогите и страховете подтикват хората да се молят. Утвърждаването се извършва най-добре в ритъм, примерно всеки ден по едно и също време, без прекъсвания. Рискът е това да се превърне в навик и с течение на времето да започнем да го правим механично с понижено внимание. Честотата трябва да е такава, че да осигурява едно спокойно, равномерено и непрекъснато течение на мислите ни в нужната посока. Това предполага самите ние да сме спокойни и уравновесени, да вярваме във възможността на успеха, но без да ставаме зависими от сбъдването или несбъдването на очакванията ни.

Линк към коментар
Share on other sites

ами то желанието ни е толкова силно,че едва ли ще се превърне в механичен акт молитвата и утвърждението,без вложена емоция и концентрация ...не се шашкаме ...а и всичко ще приключи до месец....:)

Линк към коментар
Share on other sites

На Донка мнението много ми допада, също и на Станимир.Молитвата е сливане на ум, сърце и воля по Бога.Тя трябва да е направена от сърце,в момент на покой.Да не се получи така, че да се двоумим:"Господи, аз ли криво ти се молих, ти ли не ме разбра?"Не всичко, което е добро за нас е най-добро за Бога.Често не се сбъдват нашите желания по такава причина,а Бог е справедлив и мъдър.Определено трябва да сме сигурни в това, което вътрешно желаем.Да сме готови на физическо ниво да приемем всичко, както Бог даде.Да не се съмняваме в Божия промисъл.Това, което ни предстои да се случи е просто научаване на даден урок,добиване на опитност, чрез даденото.Не да избягваме ситуациите, събитията, така осакатяваме душата си.

Линк към коментар
Share on other sites

...а двукратната молитва на ден как ви се струва? Много ли е или е достатъчна само една на ден? Въпросът ми беше дали не прекалявам в броя им?:)

Линк към коментар
Share on other sites

ами то желанието ни е толкова силно...

Именно защото е много силно, желателно е да се завършва всяка Молитва и утвърждение с "но нека бъде Божията воля за нашето желание, каквато и да е тя, можем да я приемем с Любов." Обаче ако само механично се казва, без да е искрено и обмислено, не работи.

Миналата вечер един колега - един от най-добрите учители по математика в града - сподели как много силно е желал да стане инженер, но не са му стигнали 2 десети. Тогава обявили свободни места в педагогически профил на университета и той отишъл с намерението пак да се опита другата година. И останал. Сега всеки ден благодари, че не се е изпълнило онова силно желание. И с мен стана така.

Линк към коментар
Share on other sites

само Бог знае кое е най-добро за всеки от нас... и така прави нещата,че точно то да се случи! И много често,когато се мъчим да правим нещо и то става много трудно, има спънки и т.н.- "вървим срещу течението" - това просто не е било по волята Божия... и напротив,когато нещата се случват дори и без нашата намеса-си е било" писано" и това е било правилното за нас...

Относно молитвите- с тях благодаря на Бог за моите/нашите си неща...За изпълнение на желание си правя утвърждения...А иначе за всичко,което ме вълнува "си говоря"с покойния ми татко и по-скоро него моля за помощ :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Молитвата. За какво да се молим?

Молитвата е основен метод за духовно пробуждане в духовните школи от древността до днес. Силата и е голяма. Мисля че за всеки човек, който влиза в скришната стаичка, е редно да си отговори не само на въпроса защо и как да се моли, но и за какво да се моли. Може би повечето хора си мислят, че отговора на този въпрос е лесен. Но дали е така?

Според вас за какво трябва да се моли човек? Вие за какво се молите?

Две мисли, които могат да служат като отправна точка за размисъл:

"Повече сълзи са проляти заради молитви, на които е отговорено, отколкото за тези, на които не е отговорено." (Майка Тереза)

"Искайте разумни неща... Човек трябва да бъде много умен, за да иска." (Беинса Дуно)

Разгледах форума за подобни теми. Понеже в мен дойдоха точно тези думи "Киприянови молитви". Намерих ги на търсачката и реших да ги споделя с вас, след като се помолих с тях.

Иво, приветствам те за тази тема, но явно много малко хора осъзнават силата и значението на молитвата. А Библията изобилства с тях. Дори повечето формули, които цитирате в друга тема, като формули на Дънов са от там или по-скоро и той е ползвал Библията за молитвите си, което е много ценно.

КИПРИЯНОВИ МОЛИТВИ, против магии:

http://kaballa.wordp...A2%D0%92%D0%98/

И как за какво може да се моли човек? За всичко, което безпокои душата му и да благодари също е вид молитва! Забележете, как Бог се грижи за човешката душа, което много вярващи пропущат.

Във Филипяни се казваше

"Не се безпокойте за нищо, но с молитва и молба изказвайте на Бога прошенията си с благодарение"/цитирам по памет, дано да е точно/

Един вид, каквото и безпокойство да имаме, да го изказваме с молитва и благодарение. А благодарението значи вяра, че получаваш най-добрият отговор на молитвата си от Бог и значи още, че вярваш в Божията любов.

Ако искате да ме разберете по-подробно, ето къде съм си публикувала откровенията за Филипяни и молитвата

http://cveta1.blogspot.com/2011/06/4.html

В Псалмите беше казано, да изливаме сърцето си пред Бога - тоест молитвата от сърцето е с вяра и носи плод.

Редактирано от dcveta
Линк към коментар
Share on other sites

само Бог знае кое е най-добро за всеки от нас... и така прави нещата,че точно то да се случи! И много често,когато се мъчим да правим нещо и то става много трудно, има спънки и т.н.- "вървим срещу течението" - това просто не е било по волята Божия... и напротив,когато нещата се случват дори и без нашата намеса-си е било" писано" и това е било правилното за нас...

Относно молитвите- с тях благодаря на Бог за моите/нашите си неща...За изпълнение на желание си правя утвърждения...А иначе за всичко,което ме вълнува "си говоря"с покойния ми татко и по-скоро него моля за помощ :)

На това му казват принципа на отворената и затворената врата. Когато няма спънки, вратата е отворена, когато има затворена.

Но обикновено, когато Бог ни учи да познаваме волята Му, ни дава и много изключения от правилото.

Което значи, че не винаги отворената врата, значи Божията воля и не винаги затворена врата, значи противна на Божията воля.

Пак се иска мъдрост.

Мислиш, че мъртъв човек може да ти помогне повече от Жив Бог ли?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Какво се случва, когато сме в молитвена поза:

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/389473_10150392177451279_640491278_8504511_1824219011_n.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Сега някой ще дойде да каже: „Не му трябва на човека да се моли.“ Ти се молиш, не ти е приятно. Тази молитва ще те осакати. Ако така се молиш, ще остарееш. Ако се молиш, при молитвата трябва да дадеш нещо, да излееш душата си. Като се молиш, ще идеш при Бога, ще дадеш нещо от себе си и ще вземеш нещо от Бога. От Господа няма да вземеш повече, отколкото трябва, и няма да Му даваш повече, отколкото трябва. Той не иска повече. Ще дадеш толкова, колкото трябва, че Господ да е доволен, че си Му дал толкоз. Ти казваш: „Какво може да дам на Господа?“ Ето какво ще дадеш. Като идеш при Господа, ще осветиш Името Му. Да имаш само едно мнение, както за никое друго същество в света. Като идеш при Него, трябва да знаеш, че ти си при едно Съвършено Същество. Да ти е приятно, че си при Бога. Да не те е страх, но да ти е приятно, да имаш една готовност да направиш каквото ти каже. Ако ти каже в морето да се хвърлиш, да се хвърлиш с любов.

Даване и вземане -МОК 01.11.1940 г

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Чета молитвеника на Беинса Дуно, но никъде намирам молитва за изцеление на животни.

Всички молитви са свързани с човека, а той съвсем не е велик.

"Искам да изпълня Божият воля, за да бъда здрав и полезен на себе си. Искам да намеря Божието Царство и неговата правда, за да бъда полезен на ближните си. Искам да осветя името Божие на Земята, за да се свържа с всички добри, разумни и възвишени души по целия свят. Амин."

От всички молитви, не видях една, която да е свързана със същества, които не са хора.

Това е тъжно. Човекът не е център на Вселената. И не може да бъде.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

От всички молитви, не видях една, която да е свързана със същества, които не са хора.

Това е тъжно. Човекът не е център на Вселената. И не може да бъде.

Това е цитат от Учението на Бялото Братство-том 2.

180 стр.

....една особена система от измерения, характеризираща се с проявлението на специфичен тип съзнание (независимо дали отговаря на представите ни за "жива" или "нежива" материя -предвид относителността на този възглед, който не отчита вездесъщото присъствие на Божия Дух във всяка точка от Всемира).

Т.е. казвайки "Отче наш" Учителят има предвид всичко това.

Редактирано от mecholari
Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност , в мълчанието е Спасението.

Исая 41:5

Мълчете пред Мене, вие острови; И племената нека подновят силата си; Нека приближат, и тогава нека говорят; Нека застанем заедно на съд.

Исая 51:5

Правдата Ми наближава, Спасението Ми се яви, И мишците Ми ще съдят племената; Островите ще ме чакат, И ще уповават на мишцата Ми.

Редактирано от mecholari
Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, ми е много неприятно, когато хора, като теб, интерепртират мои мисли. Аз не говоря с теб и ти не си обект на този диалог.

Не си търси афиши и остави другите да бъдат себе си, моля.

Извинете. Това си е моята молитва.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

От всички молитви, не видях една, която да е свързана със същества, които не са хора.

Това е тъжно. Човекът не е център на Вселената. И не може да бъде.

Това е цитат от Учението на Бялото Братство-том 2.

180 стр.

....една особена система от измерения, характеризираща се с проявлението на специфичен тип съзнание (независимо дали отговаря на представите ни за "жива" или "нежива" материя -предвид относителността на този възглед, който не отчита вездесъщото присъствие на Божия Дух във всяка точка от Всемира).

Т.е. казвайки "Отче наш" Учителят има предвид всичко това.

На фона на тази философия е егоистично някой да каже, че нещо е негово. Всъщност, това е което не може да бъде.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, ако хората са причината за това, което се случва с животните, не трябва ли да се молим преди всичко за просветлението на хората?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...