Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Чужбина и любовта като стимул.


mnruzhinov1992

Recommended Posts

Живот в материята ... Когато ти ,,вземат" свободата имаш 2 възможности .Или да умреш  ,да се откажеш ,или обратното  . Да разбереш ,че свободата си ти самия .Тя е в теб ,извира от теб . Стига да я пожелаеш ...Нали всичко е породено от духа .

Когато изгубиш контрола над материята ,стигнеш дъното , какво ти остава .Тези са двете възможности . Да схванеш какво си в същност ,хардуер или софтуер .

Когато те мързи ,учителката взима показалката :)На сила хубост не ставало :) Зависи от силата :)

Както духът  на нашия народ е един ,така и всички човечета работим за тази земя ,която населяваме .Това е така независимо искаме или не .А просперитета ще го получим ,когато спрем да се дърпаме .После ще дойде и разбирането ,че моето щастие  идва през двора на комшията .

Наистина материално благополучие и духова просветеност не вървят заедно, едното изключва другото,     Не съм съгласен .И двете са породени от живота .Просто наблягайки на едното , забравяме за другото  и после ни е  не комфортно .Баланса е в последователността  ,кое след кое , следва .За да не се изключват ,а вървят заедно .:) Дори на мен ми е ясно че материалното благополучие без породилата го причина е безсмислено ,като пирон забит във въздуха .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Александър, уважавам твоето мнение, но се сетих за Буда, който е напуснал двореца си, за да се просвещава духовно.

Ако беше остана в двореца, щеше да е твърде зает да поддържа богатството си и нямаше да има време за друго.

Сетих се и за Дънов, който също не е бил богат. Изобщо според моите скромни познания, няма богат материално просветен...Христос също

Това имах предвид като казах, че едното изключва другото:))

Линк към коментар
Share on other sites

Тази сутрин се сетих ,какво ме впечатлява в мненията на тази тема .Нали всички знаем светът е такъв ,какъвто го мислим .Със мислите си го създаваме .Тогава защо не направим лесното ,не подредим мислите ,определим приоритетите ?А се борим с него,опитваме с груба сила ?..Ние сме отгледани с идеята че живота е борба и всеки получава завоюваното .Доколкото съм разбрал това са стари схващания от преди 2000 години .Защо вече в 21 век , живеем по инерция ?Когато кажем нещо то е умно,добро.Ръкопляскаме на чудесните , нечий идеи .А когато обстоятелствата го изискват действаме по стария начин .И още , не се стремим да задоволим само нуждите си , а и желанията .

За богатството  ,,Понеже частта се е индивидуализирала. Тя мисли, че е общ център, около който всички трябва да се групират, и е недоволна, че не може да върши, каквото си иска. Тя казва: „Аз мога да употребя благото, което Бог ми е дал, за себе си“. Не, Бог ни изпитва с благото, което ни дава. Ако не употребим това благо за Бога, ще го изгубим."  Та то е само учене .

Не може да служиш на двама господари.Не може да се кланяш едновременно на Бога и мамона .Да ,добре .Но забравяме правилото да изпитваме всичко.Да раздам царството си за да се издигна духовно .Но важно е как ?Само ако изпълня волята  Божия , да го раздам на нуждаещите се .Кои са те?Ако питаш хората всеки е крайно нуждаещ се.  Послушам ли ги  и така го раздам , значи съм го разменил за обещаното духовно ,влизам в грешка .Това значи че от мене се очаква да управлявам това царство (наследство) по най правилния за Духа  начин .Какво конкретно  съм  направил?Накрая св. Петър ще тегли чертата и отвори някоя от двете врати :)

Какво е значението на тези приказки за младежа не можещ да намери работа.Не можещ да се почувства ценен за обществото .Ами така сме го възпитали .Не  сме му помогнали  сам да се ориентира  ,нахлузили сме му нашия ,, практичен" мироглед .А кой е новия? Дънов казва:„Никой слуга не може на двама господари да слугува, защото или едного ще намрази и другиго ще възлюби, или до едного ще се прилепи и другиго ще презира. Не можете да работите на Бога и на Мамона.“ ... Вие не можете да примирите тия две положения в живота си. ..Това значи човек  като определи живота си .Ако ще служи на Бога , то Бог ще уреди  неговите земни работи .Да не обръща глава на другата страна ,това ще го препъне.

Всеки има съдба (заложби).Трябва да ги реаизира. Да не се бори за илюзиите си,независимо колко красив вид имат  .Този практичен урок постепенно достигна до ума ми ,по време на второто пребиваване  в бюрото по труда.Нещата се случваха някак независимо от мен.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

ако някой се чуди какво се случи

в крайна сметка си взех билет за България, напуснах работа, събрах си нещата и се прибрах. Изкарах в България точно месец и 3 дена и отново се върнах в Англия. Причините - най-вече бе това, че не успях да убедя себе си, че България ще ми предостави адекватни възможности за развитие и образование.

Имало го е това желание да се прибера и рано или късно съм щял да го направя. Сега вече нямам намерение да се върна отново в близките 10 години.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

какво развитие :)   .Създаденото  винтче  си е винтче, независимо от сплавта ,цолажа , стъпката ,главата .

mnruzhinov1992  пиша го не за теб ,А за хилядите с кипяща кръв ,развяли идеята :човека е човек  когато е на път .
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Едно допълнение към всички, които се опитаха да ме убедят, както тук в темата, така и на ЛС, че в България всичко е наред...
 

 

Едва 5 процента от населението на България се намира в състояние на благоденствие. Тази новина съобщи при първото си посещение у нас писателят гуру д-р Дийпак Чопра. Той позова на глобално изследване на американската агенция Галъп, измерващо благоденствието. По този показател България се нареждала на незавидното 133 място от общо 146 страни.

„У вас има само 5% процъфтяващи люде. 50% се борят с живота - трудно им е. А 45 на сто от населението откровено казано си страдат", коментира резултатите д-р Чопра, който заема позиция на старши изследовател в американския клон на агенцията.

 

Той разясни, че благоденствието има много компоненти - кариера, социална реализация, финансово и икономическо преуспяване, достъп до здравеопазване и образование. В момента не повече от 20% от хората в света процъфтяват по тези показатели. Дания е първенец в класацията с 82% от населението, което е доволно във всяко едно отношение. На второ място е Канада. САЩ заема 14-о място с малко над 50 на сто благоденстващи хора.

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Е , какво от това . На кой му пука ? Преброй гласувалите . В контейнерите се намира и хляб .

И Дънов казва мъдроста идва със страдание . .. Слава (мъдрост) е нашето бъдеще . Защо да се оплакваме . Работещите в чужбина ще бъдат просто човеци . Останалите тука имаме шанса да засветим . С най много светещи на глава от населението .:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

След повече от година реших да се вясна за кратко отново в този форум. Виждам, че авторът на темата си е взел петтях пари, и здравият разум е взел връх над емоциите. :D

И мен от време на време ме обземат подобни носталгии, вземам си Auszeit връщам се за някой и друг месец, насладя се на спокойствие и пътувания по познати и красиви родни места, докато действителността в България ме разтърси и от емоциите не остане ни следа, след което се връщам обратно в чужбина. След като работих здраво като инженер в Германия, се върнах есента в България и релаксирах на макс. Бях и на почивка в Барселона и Ситжес, а през зимата в Алпите. Така че и без това остаряваме бавно и неусетно почти, чукваме почтена кръгла възраст, а белите косми се увеличават също така бавно и незабележимо почти, трябва да живеем интензивно и да попием колкото се може повече от този живот, защото утре може да е късно и дори може да няма утре. Сега отново съм в Германия, тъй че не виждам какъв е проблемът? За 2 часа със самолета си в България, а и билетите не са толкова скъпи вече. Никакъв проблем не е да се върне човек да му мине мерака. Светът е глобализиран. Просто е до свикване и адаптация да се чувстваш добре и вън от родината си. А на мен 6 години се оказаха напълно достатъчни, за да свикна, не е трудно. Малцината идеалисти и романтици, които са се върнали - са останали разочаровани и са съжалявали за своя избор. Отивайки на запад се прощаваш с част от своя идеализъм, там няма много място за романтика, но се научаваш да мислиш рационално.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

....Никакъв проблем не е да се върне човек да му мине мерака. Светът е глобализиран. Просто е до свикване и адаптация да се чувстваш добре и вън от родината си. А на мен 6 години се оказаха напълно достатъчни, за да свикна, не е трудно. Малцината идеалисти и романтици, които са се върнали - са останали разочаровани и са съжалявали за своя избор. Отивайки на запад се прощаваш с част от своя идеализъм, там няма много място за романтика, но се научаваш да мислиш рационално.

 

Виждаш как мерака умира последен :) :) :) Добре, виждаш ли се какво си написал. Отнело ти е 6 години да се адаптираш. Е, бая период си е. Простил си се с част от идеализма и си се научил да мислиш рационално. Въпросът е доколко сиспрял да мислиш със сърцето? 

Линк към коментар
Share on other sites

Никога няма да спра да мисля със сърцето си. Иначе щях да съм забравил за този форум... Казах, че 6 години са били напълно достатъчни, а не че толкова са ми трябвали и едва тогава съм се адаптирал. Адаптирах се още първите 1-2 години. Спрях да вярвам в каквито и да е религии. Тук много малко хора вярват в такива неща, защото имат всичко. Смятам, че религията е заместител в живот, в който има много липси и малко знание. А в България на много от хората им липсва и от двете, особено от първото. Имат проблеми, и оттам някаква празнота и тогава идва увлечението по едно или друго учение като заместител на вакуума в тях. Ако се погледне картата на света според процентите на религиозна принадлежност - в слаборазвитите държави този процент на вярващите е най-голям. В колкото по-добро благосъстояние е даден народ, толкова по-малък е процентът на вярващите. Единственото изключение е САЩ, но според анкета сред работещите в научните институти в САЩ процентът на вярващите е нищожен - едва 7%. Всичко това навежда на мисълта, че с увеличение на знанието вярата намалява.

А иначе по темата смятам, че всеки е на мястото си. Който е готов за живот в чужбина, той е заминал. Ако плюсовете от едно заминаване не бяха повече, отколкото са минусите той не би заминал. Който е останал-явно за него е най-добре в България, видял е повече плюсове в България.

Линк към коментар
Share on other sites

Който е останал-явно за него е най-добре в България, видял е повече плюсове в България.

 

Това е едно сериозно прозрение, каквото и да означава :) 

 

Замислих се над написаното от Максим по-горе. Може би това е, за което е говорил Учителя - България да не бъде място, където се печелят пари, развива се икономика и производство, но да се превърне в земята на духовността... По-скоро да си върне старата слава на такава земя - Орфеевата... 

 

В нашия край се намира една от най-старите гробници - Азлександровската - уникални находки! Непременно трябва да се посети. Та археоложката там ни каза, че те не смеят да копаят, защото под краката ни в Източните Родопи е пълно със светилища.... 

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, Донка на какво почива "България да не бъде място, където се печелят пари, развива се икономика и производство?

 

Аз като питах горе на Максим за мисленето със сърцето очаквах дори да ми каже, че повече рационално мислене му е помогнало да има и повече мислене със сърцето си. 

 

Да вземем за пример Швейцария. Място на струпване на пари, но и на огромно индустриално производство. И същевременно място, което дава наемни войници, но където не е имало война много дълго време. От това, което съм чел от Учителя, в Швейцария е седалището на Бялото Братство. 

 

Двете неща се балансират. 

 

Тук без никакъв офенз, а по-скор с разбиране към теб ще споделя, че идеята "нашата земя е много духована, има такива и такива духовни средища само трябва да ни се върне старата слава" приблизително ми звучи на "България е толкова богата, има прекрасна природа, супер възможност за селско стопанство, подземни богатства, ......е, къде са ни парите, кой ни краде парите".

 

Чудесни оправдания за прехвърляне на отговорност. Което може би е правилно на този етап. 

 

И ето сега наистина хора си мислят, че ако в България няма производство, не се печелят пари, то ще стане супер духовно място. Странна логика. Знаеш ли колко много места по света има, където няма производство, не се печелят пари и няма никаква духовност....може би защото хората са прекалено заети да измират от глад. 

 

Духовост ще има там, където има образование и знания, и и разнообразен живот, който да осъзнават хората. Обратно (или май не съвсем обратното) на Максим мисля, че е дошло времето на края на сляпата вяра. Няма вече Богове, които да искат сляпа вяра. Едно време са искали само да се спазва закона. Но вече сме достатъчно повдигнати "да не препънем о камък (закона) ногата си".

 

Най-духовното нещо, което сега се случва в света са постиженията на квантовата физика. Знанията за механизма на това, към което преди е имало сляпа вяра. Защо Учителя е имал беседи, защо е създал Паневритмията, защо ги има упражненията? Осъзнаването е съвсем различно от сляпата вяра, която е на границата на фанатизма и ступора в развитието.  

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

 Смятам, че религията е заместител в живот, в който има много липси и малко знание. А в България на много от хората им липсва и от двете, особено от първото. Имат проблеми, и оттам някаква празнота и тогава идва увлечението по едно или друго учение като заместител на вакуума в тях. Ако се погледне картата на света според процентите на религиозна принадлежност - в слаборазвитите държави този процент на вярващите е най-голям. В колкото по-добро благосъстояние е даден народ, толкова по-малък е процентът на вярващите. Единственото изключение е САЩ, но според анкета сред работещите в научните институти в САЩ процентът на вярващите е нищожен - едва 7%. Всичко това навежда на мисълта, че с увеличение на знанието вярата намалява.

 

Максим, ти ме накара да се замисля. И ми стана някак тъжно. Не за друго, а защото моята работа се състои в това да спомогна за усилването или възстановяване вярата на човека. Вярата преди всичко в себе си, няма значение какво ще се използва за катализатор.

 

В 90% от случаите, хората се сриват, защото вярата им се е крепяла на преходни неща - кариера, партньор, дом, финанси. Идва момент и нещо от всичко това изчезва. С това изчезва вярата и поради липса на алтернатива - срив.

Хората от т.нар. цивилизовани страни, които всъщност са една шепа в сравнение с цялото човечество, са програмирани с вяра точно в това - преходните неща. Ако проследим най - елементарно пирамидата на Маслоу, в която базата е сигурност, храна, сън ,секс, разбираме, че системата е устроена така, че да задоволи базата, която , ако се отнеме, следва срив. Това е много тънък психологичен момент, който е създаден с цел да има една маса от лесно управляеми хора. Да, хората са доволни, - ядат редовно, каквото пожелаят, ходят на 2-3 почивки годишно. През останалото време сигурност, храна ,сън, секс. Спазване на правилата и всичко е ок. И в България си има такива хора, много са. Идват на психолог, точно когато фокуса на тяхната вяра изчезне, те не знаят как да продължат, неспособни са. В Германия също има много такива хора. Не случайно точно в Германия е най - голямата клиника по психотерапия, която работи със здравното осигуряване и германците имат възможност за психотерапевтична грижа поета от държавата. 

 

Не случайно задоволените датчани са първи по самоубийства в света, или норвежците при които зад добре подредената система е страшно да влезеш в тайните на семействата им или шведите, които през половината година гълтат витамин Д и антидепресанти. Не искам да идеализирам или да превъзнасям България в никакъв случай, просто ме накара да се замисля, защо човек започва да мисли по този начин.

 

В България изключително много хора променяйки фокуса на вярата си преобръщат живота си и парите стават инструмен, а не цел. Не е трудно да печелиш пари и в България, просто изключително голям "бъг" имаме в мисловната си система. Внушено ни е, че ресурсите не са в нас, а извън нас и някой трябва да ни ги даде. Ако това не се случи обявяваме действителността за несъдържателна. По тази причина много българи заминават навън и се чувстват добре, защото ползват готови дадени ресурси, не е нужно да ги търсят в себе си. В което няма нищо лошо, до момента, в който нещо от тях не изчезне или не изгуби смисъла си.

 

В България е трудно, защото се изисква творчество. Страната ни е търговски, туристически и земеделски район, но ние не искаме да се занимаваме с това. Тук е чудесно място за развиване на хуманитарни дейности, но никой не иска да го прави. Просто ни объркаха, опитаха се и продължават по инерция да се опитват, да ни внушат, че ние сме индустриална страна. Докато не проумеем първото никога няма да се чувстваме добре тук.

Линк към коментар
Share on other sites

"Внушено ни е, че ресурсите не са в нас, а извън нас и някой трябва да ни ги даде. Ако това не се случи обявяваме действителността за несъдържателна"

 

Именно. Диди, а в корпоративните компании един от методите за мотивация е да карат хората дълбоко да се идентифицират с работата, фирмата, постиженията. След такава идентификация като дойде поредното преустройство на фирмата (големите са на 2-3 години) и човек много лесно може да се срине. 

 

Е, и околната среда те кара да се идентифицираш......например с Голфа :) 

 

Също така и идентифицираме България с нещо имагинерно, несъществуващо. Например, "България страна на неограничените ресурси". Връвчицата:

1. Ресурсите са извън мен

2. България има големи ресурси

3. Аз съм българин, къде са ми ресурсите

4. Крадат ме

 

Няма го приемането на реалноста, за да могат хората да видят с какво реално могат да се занимават и къде могат да успеят. 

Линк към коментар
Share on other sites

В 90% от случаите, хората се сриват, защото вярата им се е крепяла на преходни неща - кариера, партньор, дом, финанси. Идва момент и нещо от всичко това изчезва. С това изчезва вярата и поради липса на алтернатива - срив.

 

Това е вярно за хората, които не са достатъчно силни. За тях вярата в такъв случай може да е много полезна. Моите досега 6 години в Германия не са били мед и масло. Преживявал съм уволнение от работа и то без вина, както и раздяла в личния живот. Разтърси ме за известно време, което е човешко, но после се изправих и продължих напред. Погледнах на проблемите като възможност за ново предизвикателство. Ако една връзка е изчерпана, защо да продължаваме да се държим за нея, защо да нямаме смелостта да кажем "край"? Краят отваря поле за нов шанс. Ако от една работа са те уволнили, но си добър специалист-никакъв проблем не е да си намериш нова. В рамките на 1 година три пъти сменях жилище, три пъти трябваше да пренасям на ръце мебели и прочие. Не особено приятно занимание. Но всеки път намирах нов смисъл, нов ентусиазъм и се наслаждавах на смяната на старото с ново местообитание и жилище. И без това разнообразието, промените поддържат ентусиазма. Промяната носи свежест. Нямах нужда от вяра в нещо трансцендентно, защото имах вяра в себе си. По мои наблюдения хората в Германия са депресирани не от това, че са загубили нещо, а от това че им се налага прекалено много да работят. Капитализмът се крепи на растеж, за да има растеж трябва да вършиш все повече работа и все по-бързо. Работата, която преди 30 години са вършили трима германци, сега я върши само един. Много хора не издържат и си вземат дългосрочен отпуск по болест поради стрес на работното място. И се радват като малки деца на отпуските си, няма такова нещо като да оставиш отпуската си за догодина. Просто имат нужда да се изключат от ролята на модерни роби, в каквито ги е превървал западът...Но и в България вече стана така, че така че разликата не е особено голяма.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

@didi_ts, шведите приемат витамин Д, защото нямат толкова много Слънце като нашето, а не от депресия или други негативни психични "нюанси". В Германия е същото и наистина немците не акцентират върху религия, но затова пък отделят огромно внимание на здравето си- бих казала понякога преувеличават. Колкото до настоящата тема, то споделям 1:1 мнението на @Максим, че е неописуемо преживяване и пълен релакс едно максимум триседмично пребиваване в България и за съжаление само толкова. Страна, която "задушава" потенциала на младото поколение и не осигурява надеждни старини на нашите майки и бащи буди у мен само носталгични и меланхолични чувства/ за огромно съжаление/.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, знам точната причина за медикаментите при шведите. Идеята ми беше, че подредеността и сигурността на живота, не е всичко от което човек има нужда. 

Задушаването тук си го правим самите ние. Това е жалкото и аз наистина съжалявам много за това.

Но работейки с хората все повече установявам, че е много по - лесно да се подсили вяра и да се промени живеенето на човек, чийто проблем е основно липсата на пари, от колкото човек, който има достатъчно пари, но не знае как да бъде щастлив с тях.

Сигурен, осигурен и спокоен - да, но не и щастлив. Започват компенсации с екскурзии, скъпи процедури, екзотични дестинации. Има впечатления, емоция, за кратко. 

Септември направих плаване с малка яхта из гръцките острови на Йонийско море, то е буквално претъпкано с малки яхти наети от 65-75 годишни "западни" пенсионери. Говорихме с доста от тях, тъй като попадахме на едни и същи пристани. Повечето от тях бяха чакали пенсионирането  си, за да направят нещо такова. 

Помислих си, какво възхищение буди това у българина, а как пропуска момента, че той, ако е по - креативен, може да го направи сега, а не в някакво неясно бъдеще, когато стане на 65. 

Не искам да попивам мисленето на западняците, то не ми харесва, иска ми се българина да използва прословутия си индивидуализам за свои ползи, а не за вреди. Който е успял да го направи тук, се чувства добре. 

Но тези които се чувстват добре не се хвалят, затова чуваме основно жалващите си.

Редактирано от didi_ts - Диляна Колева
Линк към коментар
Share on other sites

Това възрастно поколение не знам дали не е пътувало и като по-млади, но сегашното младо поколение поне немското си пътува по света и по екстремни преживявания през отпуските си. Никой вече не чака пенсиониране, за да започне да пътува. Българите, които изкарват прехраната си в България пътуват предимно в Гърция и Турция, защото е близо и по-евтино и вече мислят, че имат много пълноценен отдих. Никаква креативност не помага ако си в България и си принуден там да изкарваш прехраната си. Там дори вече и достатъчно на брой и квалифицирани лекари няма, всичките избягаха на запад. Тази държава няма никакво бъдеще и сама се разсипа.

Българинът просто си е такъв-несретник. Ето изрезки от стари вестници. Първата е от 1879 г. Една година след освобождението! Вместо да има ентусиазъм до така дълго очакваната свобода и задружност, прочетете само какво пише и колко това е актуално и за днес:

44b811ee5378.jpg

 

20 години по-късно - равносметка на 1898 г. нищо не се е променило, продължили сме да се намираме в тинята.

5ac05fa5d9fa.jpg

58f01651d45e.jpg

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

В уикипедия има достатъчно много дефиниции за това какво представлява понятието държава. Избери си едно от тях, което най-много ти харесва ;-)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз не се чувствам несретник, нито усещам прекрасната си родина като тиня. И също познавам десетки ( и дори стотици покрай професията си) млади хора, които живеят и работят и отглеждат децата си тук и са щастливи и реализирани. Обърнахте ли внимание на младата жена от темата за селото? Защо не се опитате да убедите нея, че живее в тиня и заблуда? Всяка държава си има плюс и минус. Бяхме в Берлин тази зима и германецът - наш домакин (на средна възраст и реализиран) изразяваше недоволство от града и начина на живот в страната си, казваше, че планира да живее в Испания, където е "някак по-усмихнато - и мястото, и хората". Живял е там 10 г. и още има бизнес с испански фирми, съжалява, че се е върнал.

 

Така че нека не генерализираме, за да успокояваме себе си.... И нека всеки има правото да се чувства добре на мястото, което си е избрал. 

Линк към коментар
Share on other sites

Състоянието на една държава е огледално отражение на народа, който живее в нея. Така че пред фактите и боговете мълчат. В Европа няма по-опоскана и замърсена страна от България. Бях в Испания през есента и не може да се сравнява с Германия, в Барселона беше пълно с боклуци също, но значително по-малко, отколкото в България. В хотелът ни имаше гущер, да гущер в стаята! А закуската беше с ментарски сок като в България, в който няма и 1% плод, и там се хиртува, докато в Германия се сервира само истински натурален сок.

А стремежът за самоуспокояване дойде от твоето мнение. "Аз не се чувствам несретник". Никой не говори за теб, а за преобладаващите качества у българина. Пуснах и доказателствен архивен материал. Къде преекспонираш себе си веднага? Чисто его.

А Берлин и на мен не ми харесва, това е страшно дисхармоничен град и затова голяма е заслугата на бившия източен Берлин по обясними причини. Така че по Берлин да се съди за цяла Германия е некоректно. Да в Испания има повече слънце и затова е по-усмихнато. Хората в северозападната част на Европа, където почти няма слънце са такива, без значение дали са германци, датчани, шведи, холандци или англичани. Това че испанците били по-усмихнати от германците нали не би трябвало автоматично да означава някакъв плюс за българите или напротив?... Германците имат по-позитивно мислене и са по-склонни да помогнат, отколкото българите! Абсолютен факт, който всеки живеещ в Германия може да потвърди. Те казват "ние ще помагаме на бежанците да се интегрират" с едно много добро чувство. Какво казва българинът по повод на сирийските бежанци? "То са нас няма ние ще храним мързеливи цигани от Сирия, да се махат от тук". Точно такива са най-разпространените мнения в интернет-пространството! Просто ме е срам от манталитета, който има моя народ и това schönreden - да се правим че всичко е чудесно - е перверзия!

Линк към коментар
Share on other sites

В уикипедия има достатъчно много дефиниции за това какво представлява понятието държава. Избери си едно от тях, което най-много ти харесва ;-)

 

Е, ти не си уикипедията, нали? Имаш и собствено мнение. 

 

Ето, нека ти споделя моето. Държавата включва всеки свой гражданин. Не е само политици и правителство, не е само държавни служители (които са няколко стотин хиляди), но и всеки гражданин. Каквито сме ние, такива политици си избираме. И както се оплакваме от дъжавен служител (вкл. учители и медици), такива сме и ние. 

 

Ти говориш за възможността държавата да се е разсипала сама и да е в тинята. Но това няма как да стане без участието на гражданите й. С активното им участие. 

 

И още нещо важно да споделя. Няколкото милиона българи емигранти много  спомогнаха за нареченето от теб разсипване на страната. Отказаха се да се трудят тук, отказаха се от нея и избягаха. Ако бяха толкова добри с такъв прекрасен потенциал, защо не "оправиха" страната :) Та те са милиони.

 

Сам казваш, че "Състоянието на една държава е огледално отражение на народа, който живее в нея".

Но отражение и на народа, който е живял в нея - на всички емигранти, които сега "се правят, че всичко им е чудесно" (както всеки от народа)  :) пак твой израз :)  

 

И какво е това разделение, все едно емигрантът вече не е българин. Българи си е, а по-лошото е, че мисли, че се е отървал от нещо...

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...