Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Чужбина и любовта като стимул.


mnruzhinov1992

Recommended Posts

Добре дошла при нас Бел :) Не разбрах съвсем защо те изненадва реалистичността на нашите коментари и защо думата е в кавички... Доколкото аз разбирам мненията на другите, повечето се опитваме да кажем с различни думи почти същото, което си казала и ти. Благодаря ти за което и желая да откриеш полезни за себе си неща и събеседници в нашия форум. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Добре дошла при нас Бел :) Не разбрах съвсем защо те изненадва реалистичността на нашите коментари и защо думата е в кавички... Доколкото аз разбирам мненията на другите, повечето се опитваме да кажем с различни думи почти същото, което си казала и ти. Благодаря ти за което и желая да откриеш полезни за себе си неща и събеседници в нашия форум. 

 

Благодаря :)

В кавички е защото смятам че подобен реализъм не е именно това което е, а по-скоро клони към негативизъм, което не е особено здравословна черта при положение, че българите често злоупотребяваме с нея... България е един  рай и в това се убеждавам при всяко свое пътуване някъде другаде (а това съвсем не значи, че не пътувам и на хубави места). Тази реалност, както казвате на проблемната част от нашия живот я има във всяка страна под различна форма.. Аз не смятам че е много гот например да живееш в мизерна и мухлясала лондонска къща с 4ма непознати, дори и да вземаш по 400 лири на седмица, защото повечето ще ги даваш за наема на кралската спалня от която можеш да се наслаждаваш на сирените навън, минаващи през 10 мин денонощно... Да там има и много хубави неща, достъп до много услуги и удобства които тук ги няма (особено вежлив персонал почти навсякъде), но това са все материализми, а живота не се заклячва нито в материализма нито в родовите очила нито в това да се правим че проблеми няма или пък непрекъснато да се оплакваме от тях...

 

Проблемите са да се решават и точно за това ме учудва този вид реализъм, който бие на негативизъм и отчаяние и не веднъж съм чувала такива изказвания от различни хора. Те сами се демотивират с подобни мисли, пък често демотивират и околните.. Как ще решат един проблем като нямат желание и мотивация?? Ами най-много да отидат на гости и да чакат някой друг да им подреди къщата и тогава да се върнат да живеят в нея... Problem на английски се ползва освен за "проблем" и за "задача" главно математическа. Ами аналогията, която виждам е с това как някои ученици в училище (понякога и аз, признавам си) чакаха да се реши дадена задача на дъската и после само да си я препишат... Е познайте колко математика сме научили с подобна глупост, а после госпожата е виновна понеже била лоша или не ни давала елки да смятаме на тях.. като че ли щяхме много да знаем тогавалл Ако е лоша госпожата, но сме мотивирани ще учим вкъщи повече, ще ходим на уроци, но все ще намерим начин да се научим да смятаме.

 

Надявам се, да четете това което пиша с добро чувство, защото така пиша и аз. Има много начини да подобрим живота си взаимно и сами за себе си, то ще стане малко по малко, но ако има желание.. Това според мен е много важно, и ако го изгубим трябва да го потърсим, какво ще правим иначе?

Линк към коментар
Share on other sites

Там е работата, че това е народностна черта явно - все мърморим, все сме недоволни, все критикуваме, а от друга страна нищо не правим, за да се подобрят нещата, които не харесваме, нещо повече, дори самите ние допринасяме за бетонирането на тези неприятни неща. Познавам хора, които мърморят, че било мръсно по улиците, същевременно, ако няма кошче, няма да си запазят салфетката в джоба си, докато не стигнат до такова; изхвърлят отпадъците си в най-близкия попаднал контейнер, без значение дали е за хартия, стъкло или друг. Е, това какво е?

Трябвало непременно протекции, за да заемеш дадено място. Да, трябват, за държавна служба, в частните фирми ако не вършиш работа си аут. Вие представяте ли си частна фирма, в която са все некомпетентни хора с протекции - ами тя тутакси ще фалира. Ето Донка да каже - тя ще назначи ли например племенничката на съседите си за учител по английски в нейната школа, ако тази племенничка едва е закърпила 4 по английски в гимназията?!? Нали първият курс под нейно ръководство ще се провали с гръм и трясък, курсистите ще споделят със свои познати и приятели, каква "страхотна" учителка води занятията в нейната школа и ... дотам.

Другото - ако някой направи нещо по значително, никой не гледа човека - колко е способен, находчив и т.н., никой не го пита какво му е струвало това - колко сили, умуване, кураж, но затова пък започват да завиждат, започват да го подозират в какво ли не - протекции, измама, кражба, експлоататор го наричат (ако в начинанието си ползва труда на други хора) ... Въобще чудна картинка. Само аз ли познавам бизнесмени, разширили пред очите ми в продължение на 15 години едно малко производство до значителни размери; бавно, постепенно, с много знания, воля, решителност, усет към новото, полезното, вложили страхотно много сили, време и енергия, лишили себе си от почивка, да не говорим за развлечения, удоволствия?! А това, че човекът е създал работни места не е в никакъв случай плюс, не, той едва ли не пие кръвта на хората, те МУ работят (като че ли не получават заплати, осигуровки, платен отпуск и т.н.). Е, хубаво, ами след като не им харесва, да си направят собствен бизнес; или да направят нещо като него и тогава на тях ще им работят. Но се оказва, че не могат. Искат се доста качества, много всеотдайност и кураж.

 

Накрая ще разкажа един куриозен случай. Имах служител, висшист, който беше вече на 35-40 години, работил на различни места, вкл. и държавна работа, но кой знае защо беше убеден, че държавата ми плаща, за да го пусна аз в платен отпуск !?!? При все добрите ни и коректни отношения, не ми вярваше, че аз поемам платения му отпуск и когато все пак успях да го убедя, ме попита: Ако наистина е така, ти защо настояваш да ползвам отпуск? Аз не му го казах, но си помислих, че ако той след време се случи така, че наеме хора, може би няма да иска да им плаща, а те да с в отпуск. А иначе е съвсем нормален, добър човек, коректен служител. С това съзнание докъде ще стигнем се чудя аз?

 

 

Аз по-скоро забелязвам друга тревожна тенденция - не мога да си намеря компетентен персонал измежду новозавършилите, налага се да търся сред пенсионерите, представяте ли си? Размахали диплома - бакалавър или дори магистър, а знания нула. За умения не питам, то и преди нашето висше образование беше далеч от практиката. А като казвам знания, направо се изсилвам. Какви знания по специалността да търся от човек, който макар че е с висше образование, на молбата му за работа, състояща се само от няколко изречения, прави 3 правописни грешки?

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Бел! Животът ме научи, че няма правила и етикети. Дъщеря ми учи в Германия и не иска да се връща тук. Синът ми има добра реализация тук и никакви намерения да излиза навън освен на екскурзии. И двамата си имат свои мотиви и своето право - за всеки от тях това е по-доброто. просто са различни, имат различен път и различни нужди. Затова моята позиция е за свободата да се опита и за вслушване във вътрешния глас. И още много е важно да се различи този вътрешен глас от натрапени ценности и клишета за успех. 

Линк към коментар
Share on other sites

Като хипнотизирани сме българите. Дойде ни малко нанагорно и напускаме кораба. Потъвал бил. Сигурност сме търсили. А нито сигурност има, нито трудностите ще се свършат- това са илюзии.

Въпросът е защо да останем тук. За мен лично тоя въпрос има един единствен отговор- защото тук съм се родила този живот.

Линк към коментар
Share on other sites

На руснаците пък тук много им харесва, купуват си жилища, живеят целогодишно,

записват децата си в бълграски училища, защото още не е открито руското училище

Линк към коментар
Share on other sites

Един въпрос ако може , цвета5 - за колко време се връщаш и колко често се връщаш?

Извинявай,че толкова късно отговарям.Връщам се два пъти в годината за около месец-два.Все още търся това,което ме връща-носталгия,привързаност,обич към родното,навик,сигурност-не мога да кажа точно.Само знам,че е по-силно от мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Вече пета година живея в Германия. С удоволствие се връщам всяка година поне по веднъж в България, и изживяването е пълно. Щастлив съм, когато се връщам, но за нищо на света не искам да остана да живея там за постоянно. Удовлетворен съм, че съм в Германия и ми харесва. Някои казаха правилно-за две-три седмици си очарован от България, но в края на престоя ти вече простотията и сивотата започват да разбиват идеалистичния ти сантиментализъм към родината и ти се тръгва обратно към по-бляскавата, по-възпитана и по-дружелюбна към теб чужбина. Там, където всички са любезни, усмихнати, добронамерени. Където няма едно боклуче и една порутена сграда. Мисълта да напусна този уреден сигурен живот ме плаши. Освен това ми даде възможност за развитие, нещо което в България беше мисия невъзможна.

Един пример за отношение на уважение в България и Германия:

Когато кандидатствах за метеоролог в България ме посрещнаха враждебно и намръщено "защо си дошъл, кой те прати, забрави че си доктор". В Германия се обръщат с мен с "Хер доктор и на вие". Затова избягах, защото родината ти е мащеха, а чуждата държава - обратното, там си ЧОВЕК. Колкото и да е тъжно за България, е факт.

В България на хората им е общо взето все едно как изглежда държавата им. Egal както казва германеца. Там в България повечето хора хвърлят и замърсяват и не им пука. Не плащат осигуровки или осигуряват на минимална или на половин бройка. Така мамят родината си и не им пука, че това я ощетява и заради такива е бедна... Няма самосъзнание, няма грижа и мисъл за цялото, само моето е важно, моето семейство, моите приятели, няма съзнание за нещо по-широко. Докато в Германия не е така, там не хвърлят просто така да замърсяват.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Макс, по специалността си ли работиш в Германия?

Линк към коментар
Share on other sites

За мен България е в голям напредък. Ако става въпрос за простотия, навсякъде я има. ....... и същевременно я няма, защото ако се притесняваме от самобитността си, това си е въпрос за размисъл. 

 

Лично аз смятам, че готиният човек винаги ще намери готини хора независимо дали падат камъни от небето или не. Когато съм на Рила се кефя много на случайните разговори дори. Но познавам и няколко бивши и настоящи депутати. Повечето наистина милеят за България. И това, което според мен им пречи, е не политическата система, а самите ние като българи. 

 

Каквото правим, сами си го правим. И много ми се иска да цитирам Донка, защото в това има много смисъл и извън самите факти:

"...Дъщеря ми учи в Германия и не иска да се връща тук. Синът ми има добра реализация тук и никакви намерения да излиза навън освен на екскурзии. И двамата си имат свои мотиви и своето право - за всеки от тях това е по-доброто. просто са различни, имат различен път и различни нужди. Затова моята позиция е за свободата да се опита и за вслушване във вътрешния глас. И още много е важно да се различи този вътрешен глас от натрапени ценности и клишета за успех. "

Линк към коментар
Share on other sites

Миналата седмица се върнах  от 10 дневна екскурзия  в  Северна Италия - уредена държава, красива природа, пресрасни къщи  , дворове, пътища, магазини и др. В разговор със служителката на фирмата по настаняването ни - много любезна и усмихната жена  владееща няколко езика - френски и английски в т.ч. ,  във Венеция  стана въпрос че сме от България .Тя каза , че не познава други българи, но познава руснаци .Не е възхитена от тях, защото не били любезни. Без повече да говорим на тази тема  на мене ми стана ясно следното : западняка особено от романските народи  / италианец, французин и др./  , знам го и от личен опит защото съм живял 4 години във Франция,   външно е много любезен - винаги ще те упъти, ще отговори на въпросите ти и т.н., но вътрешно не обича / бих казал дори ненавижда / чужденците -  те обичат само себе си. Тяхната външна любезност кореспондира право пропорционално с вътрешното пренебрежение към чужденеца - меко казано. Докато руснаците и българите  каквото  мислят и чувстват  от вътре това показват и в държанието си. Няма как да бъдат любезни "по италиански"  след като усещат  реалното отношение  от вътре на домакините си Често пъти  се подвеждаме по външното  и забравяме  за това отвътре.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно как всички оставят на заден план най същественото .Може би тя Любовта много често изглежда независима от нас ,нещо като манна небесна.Независимо какво е, без нея живота на робот  наистина не е пълен (интересен) .Когато избираш партньор подай му сърцето си и му гледай сеира от страни .Твоя Човек ще ти отвърне със същото.

 

Относно живота в България ,сте прави .Не е цвете ,даже никак.Но това недоволство го слушам вече 50 години , без промяна .Божидар е прав ,без действие няма промяна .Всички сме недоволни от поведението на другите .А принципа е прост ; какво днес можеше да направя повече за другите ,затворих ли си очите за някоя несправедливост.(да това го има и по горе).За този форум е важно друго да се подчертае .Усети ли човек че е недоволен светва червена  лампа ,значи в грешка си ,не разбираш случващото се .Човек разумен, ще рече  този който работи с това което има .Не да се примирява ,а да работи търпеливо .Аз съм светило на науките ,мечтата ми е космоса да покорявам.Ала в къщи непочистено, кухнята задръстена с неизмити чинии ,тапетите на парцали .Сменям квартирата ,какво ми пука ,нали си имам мечта.

Maksim

В България на хората им е общо взето все едно как изглежда държавата им            не , не са свикнали да се грижат за нея.Още не са разбрали че само от тях зависи това.

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Божидаре, май само ти и депутатите от управляващата партия в момента твърдите, че България е в напредък, че чак и скоро ще завърже златни плодове?! Що за небивалици пишеш?! 

Депутат и милеене за Родина - това са две несъвместимости!

 

Имам усещането, че някои гледате през розови очила. Ами махнете ги и гледайте с по-трезви очи.

Линк към коментар
Share on other sites

Божидаре, май само ти и депутатите от управляващата партия в момента твърдите, че България е в напредък, че чак и скоро ще завърже златни плодове?! Що за небивалици пишеш?! 

Депутат и милеене за Родина - това са две несъвместимости!

 

Имам усещането, че някои гледате през розови очила. Ами махнете ги и гледайте с по-трезви очи.

 

Освен розовите очила трябва да се махнат и черните такива. 

Защо все още България съществува, защо се е освободила и защо все още сме държава призната като част от Европа. 

 

........

 

Нашите управници са копие на самите нас, ако така ги мразим, мразим самите себе си, мразим и държавата. Който няма усещане за цялост....,

Редактирано от Донка
Коментар на личностни качества на събеседника
Линк към коментар
Share on other sites

 

Макс, по специалността си ли работиш в Германия?

Толкова ли изглежда невъзможно? Напротив, възможно е и още как :)

 

Не, защо да е невъзможно, не съм казала такова нещо. Виж как реагираш някак наострено, а аз нямах нищо лошо предвид. Дори предполагах, че работиш по специалността си, защото се чувстваш добре, реализиран, полезен ... Но има много българи и не само - поляци, пакистанци и какви ли не, които пак са интелигентни хора с висше образование, но по една или друга причина работят ниско квалифицирана работа. Те как се чувстват според теб?

 

Божидаре, май само ти и депутатите от управляващата партия в момента твърдите, че България е в напредък, че чак и скоро ще завърже златни плодове?! Що за небивалици пишеш?! 

Депутат и милеене за Родина - това са две несъвместимости!

 

Имам усещането, че някои гледате през розови очила. Ами махнете ги и гледайте с по-трезви очи.

Хармония, виж какъв хубав ник си си избрала, на много места говориш за безусловна любов и т.н., а сега виж как зачеркна с лека ръка всички депутати амблок. При депутатите е както навсякъде другаде - има съвестни, има подкупни, има мързеливи, има умни, има некадърни ...

Аз се чудя как някои хора си мислят, че хоп, идва някой доказано компетентен, честен и отговорен човек, милеещ за България и изведнъж всичко рязко тръгва по мед и масло. Ами няма как да стане. Той, колкото и да е вездесъщ, дори и да има екип от все такива хора като него самия, се сблъсква с инерцията и практиките в министерствата, областната и общинска администрации и т.н. Едни хора, които са свикнали да им се предлагат рушвети, едни хора, които също не милеят за родната си община примерно, ами с фирмата на батко ще приберат парите от някой европейски проект за благоустройството на техния град в собствения си джоб. Разбираш ли - не са само депутатите, за съжаление много хора не милеят, много хора се изкушават да облагодетелстват само себе си и своите роднини и приятели, затова сме на този хал.

Аз твърдя, че повече от 50% от българите, попаднали в подходяща позиция да се облагодетелстват незаконно, ще го сторят без никакви скрупули и задръжки.

Законите ... Законите могат да са перфектни, ако обаче няма кой да ги прилага, няма да помогнат.

Единственият възможен и реален начин нещо да се промени е възпитанието, образованието, личния пример ... Да, това е бавен метод, да, това е труден метод, да, това е неблагодарен метод, но това е начина. Няма друг. И в този смисъл в България има много работа, голяма нива е това. На който му е тежко тук, Ок, отива в друга, по-напреднала в това отношение държава. Но който иска да допринесе повече за другите хора, да види как нещата малко по малко помръдват, развиват се, стои тук и прави всичко, каквото е по-силите му, за да се случват тези хубави неща, които всички ние искаме.

Някой казва - "Какъв съм аз, нищо не зависи от мен?". Не е така! Всеки може да прави по нещо, най-малко самият той да бъде честен и коректен към държавата в собствения си живот, да бъде отговорен и да изпълнява коректно задълженията си в собствената си професия, както и да изисква същото от другите и да защитава правата си, когато другите хора не изпълняват коректно своите. Ако пък няколко човека макар се повлияят от личния му пример, още по-добре. Да възпитаме собствените си деца като честни и отговорни хора. Да повлияем, доколкото ни позволява примерно професията или социалните контакти и на други млади и не дотам млади хора да променят отношението си към другите и към държавата.

Ето такива неща.

Не се отчайвайте, работете в тази насока и резултатите ще се усетят. А тогава е много, много приятно. И удовлетворяващо.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана,

Името, което съм избрала да ползвам във форума по никакъв начин не ме прави да не мисля и да не изразявам свободно позицията си.

 

Малко по-напред в темата ти също направи обобщение на новозавършилите студенти, а сега пишеш за моето обобщение относно депутатите?! И все пак пиша от позицията на млад човек, който е много в началото на учението на Учителя относно безусловната любов...

 

Ще споделя една случка:

Преди няколко дни пазарувах в голям супермаркет и един възрастен дядо може би 70 годишен ме попита коя е най-евтината лютеница, тъй като е забравил очилата си и не може да види етикета, а не може да рискува да си купи коя да е, защото просто парите не стигат.

 

Тази история за мен добре показва част от ситуацията в България, където един буркан по-скъпа лютеница е просто лукс, който струва скъпо. Пенсионерите в чужбина обикалят света и се отдават на хобитата си, а тук възрастните хора броят дните, които им остават?! Може би това е така, защото както някой твърдеше в напред в темата "България е в голям напредък"...

 

И пред това ли ще си затворите очите?

 

От въпросната тема разбрах нещо важно и то е, че хората, които са на стабилни позиции с добро заплащане или с частен бизнес в България, като че ли живеят извън проблемите на другите и не се оглеждат наоколо и не виждат какво се случва.

 

Точка.

 

PS. Още едно потвърждение за напредъка ни:

https://www.facebook.com/pages/%D0%94%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BC-%D0%A1%D1%82%D0%BE%D0%B9%D1%87%D0%BE-%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%BE%D1%82-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D1%83%D0%BC%D1%80%D0%B5/381453901984586

Редактирано от Хармония
Линк към коментар
Share on other sites

А, не е така, никъде не съм обобщила, че всички новозавършили студенти са такива - казах, че аз не мога да намеря компетентни измежду тях. Със сигурност има и отговорни млади хора, които са учили съвестно по време на следването, но те явно са твърде малко и бързо-бързо са си намерили реализация, вероятно на по-атрактивно място от Ямбол - в смисъл голям град или в международна компания и т.н.

И друго - никой не отрича и не си затваря очите за случката с дядото в супермаркета. Та нали майка ми взема 165 лв пенсия.

Въпросът е друг - как да направим така, че и в България да е добре? Това със сигурност няма да стане ако сме недоволни, ако мразим депутатите, богатите или който там друг набедим за виновен. И нека се замислим - как в тези държави, където пенсионерите могат да си позволят да обикалят света (макар че и там не всички пенсионери имат кой знае какви възможности - контактувам с английски пенсионери, които откровено казват, че с тази си пенсия в Англия едва ще свързват двата края, затова са избрали България - хубава природа, добър климат, мирна и достатъчно цивилизована обстановка и основното - евтин живот), са постигнали този висок стандарт, защо и как са успели да направят държавите си богати? Със сигурност не като са бягали в други, по-богати и спокойни държави, със сигурност не като са недоволствали и оплаквали, със сигурност не като са се делили на такива и онакива, със сигурност не като са търсели виновни... Просто са се хванали здраво на работа. Като говорим за такива неща и все се сещам за Германия след втората световна война - прочетете, много е поучително. Ама какво говоря за толкова отдавнашни неща. Ами вижте каква е Сърбия след бомбардировките. 

Линк към коментар
Share on other sites

Не реагирам наострено Диана. Защо първият въпрос е винаги и непременно по специалността си ли работим? Колко от висшистите, останали в България, работят по специалността си? Човек би казал-България е манна небесна и там всеки работи по специалността си и бива конфронтиран с клишето "или България или долнопробна работа на Запад". Аз работих само първите 2 години не по специалността си, след това учих допълнително в университета в Залцбург специалност Геоинформатика и я завърших успешно. Така че аз вече не пипам неквалифицирана работа тук. Вече съм в друга категория. :3d_146:

Който има потенциал се измъква от неквалифицираната работа рано или късно. Тук възможностите за реализация са несравнимо по-големи от онези в България. Метеоролозите работещи в България трябва да вадят от своя джоб дори когато се счупи крушка на наблюдателницата на Мусала например и работят в студ и сняг за 350 лева. Срамота. На мен само за да отида на интервю в германска метеослужба работодателите ми платиха 150 евро за пътя и 240 евро за нощувки в хотел 4 звезди. За какво говорим? Аз с пари от Германия досега съм финансирал 2 метеостанции в България, като съм платил всичко за тях от уреди за наблюдение до компютри, монитори и прочие необходими условия.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Максим, чудесно за финансирането.

 

За другото. Мисля, че всеки случай си е за себе си и не можем да приравним всичко насам или натам. Просто не става. 

 

Между другото и аз понякога избирам най-евтината стока, а и аз в България не работя по квалификацията си. Както усещате не съм приритал и това не ме притеснява. 

 

Имаше едни американци по Черноморието, които пътуваха 30 километра, за да си купят вода с няколко стотинки по-евтина. Транспортът им я правеше по-скъпа, но си имаха принцип. Нищо, че къщите им тогава струваха по няколкостотин хиляди долара.

 

Тука се изкушавам да изброя няколко неща останали от социалистическото мислене, които ни се влачат в главите като неостригана козина на есенна овца:

- Да не работиш по квалификацията си е срамно.

- Ако си смениш квалификацията, нещо срамно е станало с теб

- Ако не избираш най-евтините стоки, ще говорят за теб, че имаш много пари, които не се знае как си ги спечелил. 

- Всичко е еднакво затова дай да вземем най-евтиното (при социализма така си и беше)

- Всеки дето изглежда да има успех, се е уредил с протекции и връзки - тогава се наричаше шуробаджанащина. 

- Ако се опитваш да заемеш позиция различна от моята, то значи си с враговете (това бе и държавна политика)

- На Запад си е най-добре, Кока-Кола е най-вкусна, а на Запад си живеят живота. 

 

Съгласен съм да сравняваме заплатите, но не можем да ги сравняваме по абсолютна стойност, защото брутния вътрешен продукт (БВП) на страната е различен. Няма как да се заплати повече, отколкото е изработено. 

 

По един официален документ на КТ Подкрепа:

 

https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDsQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.podkrepa.org%2Fcontent%2Fgetpdf.php%3Fpath%3Dimg%2Fmenu_65%2Ffiles%2F3_Broshura_2.pdf%26estate%3Dllzhztcps&ei=tgxxUqmQBcKGtAbk64D4DQ&usg=AFQjCNHx8umS8rZQ5JFmTfZR2Rn1eyckmw&sig2=AYJDKa-tRNM2Rxb9BAYJGA

 

За годишен индивидуален доход като процент от Брутния вътрешен продулт за 1998-1999 година имаме, че България е по-напред от Испания, Ирландия, Словакия, Чехия и Унгария. 

 

На който му се рови, може да намери по-съвременни данни, то взаимовръзката е ясна. 

Линк към коментар
Share on other sites

По какъвто и да е критерий, покупателната способност на българина сега е най-малка от целия ЕС. В Германия двустайно жилище с разходите включени в него в голям град върви по 500 евро. Заплатите почват от 1500 евро. Хранителните продукти в супермаркетите са по-евтини, отколкото тези в България. Аз не харча повече от 100 евро на месец за храна, при това си угаждам с шам фъстък и натурални сокове редовно. Сметнете колко му остават на човек, дори да работи най-зле платената работа там. Никакво сравнение с България. При това Германия не е страната с най-високи заплати, във Франция, Холандия, скандинавските страни, Великобритания те са по-високи...

Линк към коментар
Share on other sites

Не е по темата, но и не знам, къде точно да го поставя този линк

http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=15682

Имате ли познати, които да са били на тази среща или някои от вас да са я посетили? И друго- има ли някоя друга страна в Европа, която да губи повече от България по отнощение на численост на населението и по отношение на материалното благополучие на гражданите си?

Линк към коментар
Share on other sites

Като сме най-бедните в Европейския съюз, и не само в него,

поне да се успокояваме, че ще станем родоначалници на нова цивилизация духовно просветени :3d_146:

Наистина материално благополучие и духова просветеност не вървят заедно, едното изключва другото,

сигурно затова обедняваме все повече и повече, защото настъпва момента да се просветим на макс

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...