Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Връзката на човека с Бога


мария христова

Recommended Posts

  • Отговори 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

За всяка къща се изготвя план - създава се нов обект в умствения свят. Къща без план не може да се построи.

Началото е нематериално по същността си... :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Почва се но какво се почва е въпросът, Мона... Например, бих могъл да твърдя в твой стил, че постингът ти е просто едно последователно и напълно случайно натискане на клавишите от клавиатурата. Следователно те не са нищо повече от безразборни удари по механично и електронно приспособление. Ще възразиш, че постингът ти е плод на твоят интелект и на твоите чувства.

Не, ти нямаш интелект, ти нямаш чувства! - мога да кажа аз - отново в твой стил. И всеки, който твърди, че има интелект и чувства, е за определено заведение, понеже това е явен абсурд - никой не е видял интелекта и чувствата... Ти имаш само едни инстинкт за ползване на клавиатурата, в което всеки може да се убеди лично... Как ти се струва :dancing yes: Извини ме за примера, не го приемай лично, моля те.

Да, такова е механичното схващане - то е много удобно и крайнно необвързващо... И много ама много силно огрничено в основата си, разбира се. Новото мислене схваща широко различните отношенията, схваща светът като едно цяло... Холистичният подход е рожба на новото мислене. :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Конкретно, моят постинг не е плод нито на моите чувства, нито на моя интелект, а фраза/цитат, казана от велик европейски общественик, вече покойник. Моят стил го интерпретираш ти и това вече не моят стил, а твоят.

Холистичната наука - ок, но и тя не отрича връзката с Реалността.

После, за мен Бог не съществува и следователно няма как да имам връзка с него.

Изгубена е връзката на човек със самия него и това е основното, за мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, в света на думите определенията имат твърде голямо значение. Картата не била местността...

Мама патица (от "Грозното патенце" на Андерсен) казала поучително на току- що излюпилите се патенца, открили, че извън яйцето светът е доста по- голям: "Ама вие мислите, че това е целият свят? О, не! Той е много по- далеч, там, зад градината, чак към полето на свещенника, но никога не съм ходила до там! "

Може да е връзката на човека с него си, на човека с Бога, или с това, което той си мисли, че е Бог, важното е, че е имало връзка, а сега я няма и без нея ...

По пътя има само един проблем: Много връзки приличат на нея, но всъщност не са...

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

Понеже говорим за връзки, за мен е плашещо, че повечето хорат нямат връзка с реалността и нехаят за сериозните неща от действителността.

И много често, акостирането на брега на т.нар. духовност, е всъщност бягство от истинския живот и от проблемите му.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз смятам, че товае много чест, вероятно силно преобладаващ варант в наше време - що се касае до т.нар. духовност. Но относно истинската духовност, която се среща и у хора, външто не занимаващи се с "нищо духовно", нещата стоят по съвсем различен начин. А що се касае до т.нар. реалност - там също е толкова лесно да се нагази в предразсъдъци, основани на уж солидни аргументации... Някои клонове на съвременната наука са типичен пример за това възможно тресавище. Изобщо, няма едно към то едно никъде, така си е, но какво от това? Духовността е приемане на живота - какъвто и да е, вкл. и позволяването му да бъде и различен от това, което ние си мислим, че е... :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Без стах и без тъмнина, с мир и Светлина, Мона!

Има кой да носи на плещите си бремето на световното развитие. Моля те, остави тези, които смятат, че Бог е реалност, да осъзнават връзката си с Него, а ти се свързвай със твоята реалност - със себе си - своят висш Аз... Сподели как си се свързала и какво си придобила. Така ще помогнеш и на себе си и на всички останали. Дай дефиниция на реалността. Определи кое е твоето висше "Аз", с което връзката е прекъсната. Потърси паралели. Потърси общи неща. Постарай сее да разбереш гледните точки, различни от твоята... Това място не е създадено за двубои а за сътрудничество :sorcerer:

А, и една модераторска бележка:

Моля, когато ползваш цитати в постинга си, отбелязвай го явно. Това е според правилата, които всички спазваме...

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже говорим за връзки, за мен е плашещо, че повечето хорат нямат връзка с реалността и нехаят за сериозните неща от действителността.

И много често, акостирането на брега на т.нар. духовност, е всъщност бягство от истинския живот и от проблемите му.

Много е относително за мен кои именно са сериозните неща от действителността и кои несериозните. Кой ги определя като такива, по какви критерии? По същия начин мога да попитам и за "истинския живот и проблемите му".

Ами че то, ако правим някакво разграничение: това е само духовно, а това (по твоите думи например истинския живот) не е духовно, то влизаме в сериозно заблуждение. Целият живот, целият свят са и реални, и истински, и духовни едновременно.

Едни елементарни всекидневни дейности като приготвяне на храна например си имат такава силна духовна същност, която 99% от хората не забелязват, но това не значи, че не съществува. Ако един съвсем обикновен човек приготви супа с много любов и желание за оздравяване на свой близък, то супата не само ще е много вкусна, но дори ще му помогне за излекуването; а ако тази супа е приготвена от някой духовно извисен човек, то може би няма да има нужда от лекарство.

И много съществено е, че техническите умения за готвене не са определящ фактор. Възможно е един професионален готвач с добри техника и познания, но изпълнен с нихилизъм или някакво друго отрицателно чувство или мисъл да ви сготви уж добра на вид, цвят, вкус храна, от която след това ще се чувствате отпаднал, уморен, раздразнен...

Линк към коментар
Share on other sites

:D Моята дефиниция за Бог няма да свърши работа, защото тя обхваща и Реалността (защо ли с главна буква?). Обаче аз не исках да ми се дава дефиниция за "Реалност", тя и самата дума дефиниция не ми харесва много .... Аз зададох два съвсем конкретни въпроса. А ако не могат да се дадат конкретни отговори, то тогава по-добре изобщо да не се спекулира с тези неща.
Линк към коментар
Share on other sites

Аз не отговорих на теб.

Иначе има конкретни примери, в темата за Европейския съюз, за какво се говори там? Зададох важни въпроси, но ги счетоха за несериозни може би. Вероятно това не ни касае, защо ли? Не ни касае нито безработицата, нито данъчната политика на ЕС. Ние сме над тези неща. Ние се храним с духовна храна само. Не знам кой е духовен и кой не е, но знам, че като цяло, сме ужасно апатични. Мое мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

каква според вас е връзката на човека с бога -религията -наука или презвание

Връзката на човек с Бога?

Коя връзка - 1.неосъзнатата или 2.осъзнатата връзка?

1.Неосъзнатата връзка е има всяко живо същество и за това е живо същество. Защото Бог го е оживил, а плътските родители са му дали само тялото.

2.Осъзнатата връзка е призвание, което постепенно се превръща в Наука с много категорични понятия. Които постепенно трябва да изместят илюзорните понятия на този Свят.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е идеята за Бог? Това е идеята за единството на всичко живо, на целият свят. И идеята, че всичко съществуващо има своето велико предназначение...

Идеята за Европейския съюз е една идея за обединение - не само на икономики, но и на култури и творчески импулси... Идея за общ стремеж, заложен въ ввсички човеци и за тяхното равенство като такива. Единството на Живота може да бъде забелязано навсякъде :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Мона, твоите постинги винаги са внасяли вкус в този форум :):thumbsup:

Като говорим за основи - това, което е материална основа за къщата, т.е. камъните, почвата и т.н., за човека е, както казваш самият ТОЙ, Духът! Някои го наричат Бог, лошо няма! Бог = Богатир = Великия източник, основата на всяко богатство и живот! Там са ни корените, а не в пръстта!

А Багира хубаво казва за пиленцата и яйчената им визия. Ние всъщност сме като пиленца в черупките си, не сме излюпени за истинския живот, общуваме с вербални почуквания по черупките на телата си - но това не сме ние и не е Животът!

Почва се но какво се почва е въпросът, Мона... Например, бих могъл да твърдя в твой стил, че постингът ти е просто едно последователно и напълно случайно натискане на клавишите от клавиатурата. Следователно те не са нищо повече от безразборни удари по механично и електронно приспособление. Ще възразиш, че постингът ти е плод на твоят интелект и на твоите чувства.

Не, ти нямаш интелект, ти нямаш чувства! - мога да кажа аз - отново в твой стил. И всеки, който твърди, че има интелект и чувства, е за определено заведение, понеже това е явен абсурд - никой не е видял интелекта и чувствата... Ти имаш само едни инстинкт за ползване на клавиатурата, в което всеки може да се убеди лично... Как ти се струва :dancing yes: Извини ме за примера, не го приемай лично, моля те.

Да, такова е механичното схващане - то е много удобно и крайнно необвързващо... И много ама много силно огрничено в основата си, разбира се. Новото мислене схваща широко различните отношенията, схваща светът като едно цяло... Холистичният подход е рожба на новото мислене. :yinyang:

Васко, точно както си го описал много точно, подхожда съвременната наука... И за който има очи да вижда, такъв подход е ужасяващо примитивен. Още повече, ако това е конвенционалният и "правилен" подход в мисленето, налаган от т.н. научни среди, човек започва да се чуди кой е наред и кой не...

Линк към коментар
Share on other sites

Иначе има конкретни примери, в темата за Европейския съюз, за какво се говори там? Зададох важни въпроси, но ги счетоха за несериозни може би. Вероятно това не ни касае, защо ли? Не ни касае нито безработицата, нито данъчната политика на ЕС. Ние сме над тези неща. Ние се храним с духовна храна само. Не знам кой е духовен и кой не е, но знам, че като цяло, сме ужасно апатични. Мое мнение.

Човекът който се интересува от духовното, от Бога /Първопричината на всичко/ съвсем не е над тези неща за които говориш, като проблемите на ЕС и мястото на България в него. Просто тези проблеми трябва да се пречупват през призмата на връзката на човека с Бога, с духовното. Ако хората акцентират върху материалните проблеми , ще направят грешката на Маркс и Енгелс, според мен.

Затова ми харесват думите на Ани Безант:

Нигде нет ничего, кpоме Бога. Ничего, кpоме Бога во всем многообpазии фоpм. Всякая мысль, всякое сознание - Его мысль, Его сознание, ибо ОН - Единая Вечная Жизнь...Что такое теософия ? (А. Безант)

:thumbsup2::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Има едно сетиво чрез което е осъществима връзката с Този когото не познаваме - Бог. От времето което не помним, а сме чували само легенди за него - грехопадението, в човешкият микрокосмос липсва това сетиво - духа. В повечето случаи мисля, че бъркаме изявите на душата - душевното, с липсващия дух. Според мен трябва да се прави разлика между душевно и духовно. Звучи стряскащо, но природния човек няма дух.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

:rolleyes:

Оказва се, че Духове има много.

Ето малко инфо за Духа според Писанията и според Завета на цветните лъчи на светлината:

Дух Божий ме е направил, и диханието на Всесилного ме е оживотворило.

С кожа и плът си ме облякъл, с кости и жили си ме оплел; живот и милост си ми дарил.

---------------------------------

Който прави ангелите си духове и слугите си пламък огнен.

Духове, изпращани да слугуват на тези, които ще наследят спасение.

Всекиму се дава явяването на Духа за полза.

---------------------------------

СЛОВО БОЖИЕ

БОГ Е ДУХ

ДУХ ВЕЧЕН

Който има седемте духове Божии, и седемте звезди.

Духът на любовта

Духът на Животът.

Духът на Святостта.

Духът на Мъдростта.

Духът на Душата.

Духът на Истината.

Духът на Силата.

Духът на Благодатта.

Духът Христов.

Светият Дух.

Които са седемте духове Божии распроводени по всичката земя.

---------------------------------

Не знаете ли че сте храм Божий, и Дух Божий живее във вас?

---------------------------------

Чрез единият Дух се кръстихме да сме в едно тяло.

---------------------------------

Има различни дарби, но Духът е един и същ.

Всичко това го произвежда един и същият Дух, като разпределя на всекиму поотделно както си иска.

---------------------------------

а духът ще се върне при Бога, Който го е дал.

Ето това е важно, за да сме синове Божи. Нужно е да се оставим, т.е. да се примирим, съгласим или смирим, да не се вземем за твърде големи, защото:

Любовта не прави зло ближному.

Любовта дълго търпи, благосклонна е.

-----------------------------

Никой няма по-голяма любов от тази, щото да положи някой душата си за приятелите си.

Любовта не завижда; любовта не се превъзнася, не се горди, не безобразствува, не дири своето си, не се раздражава, не мисли зло, радва се на истината, всичко претърпява, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи. Любовта никога не отпада.

Обичайте се един друг с братска любов.

Има приятел по близък и от брат.

И един на друг прощавайте.

А бивайте благи един другиму, милосърдни, прощавайте си един на други, както ви е и Бог простил чрез Христа.

Много вода не може да угаси любовта.

-----------------------------

Който е най-малък между всинца ви, той ще е голям.

Най-големият от вас, да бъде вам слуга.

Който възнесе себе си, ще се смири, и който смири себе си, ще се възнесе.

Дойде по внушението на Духа в храма.

Видяха очите ми Твоето спасение.

Едно е потребно: а Мария избра добрата част, която няма да се отнеме от нея.

-----------------------------

Следователно, брате, което е истинно, което е честно, което е праведно, което е любезно, което е доброхвално, ако има някоя добродетел, и ако има някоя похвала, това размишлявайте.

-----------------------------

Отеца ви знае от що имате нужда.

Но търсете първом Царството Божие и правдата негова; и тогава всичко друго ще ви се приложи.

Духът е -

Свръзката на съвършенството.

-----------------------------

Аз плача: окото ми, излива вода: защото се отдалечи от мене утешителят, който би оживил душата ми.

И ето:

Едно тяло и един Дух

-----------------------------

Едно тяло

Пак с плътта си ще видя Бога.

Един ум

Възвръща душата ми.

Един дух

В ръцете ти предавам духа си.

Защото ето: царството Божие е вътре във вас.

Седемте Духове

Седемте Лъча.

Седемте Съзвучия.

В пълнота на Божието единство.

Очистени седем пъти.

Възлюблени, сега сме чеда Божии.

Причастници на Божественото естество.

Всичко става чрез Триединството и нищо не е ставало без него.

Троица която ни изгражда изцяло и присъства във всичко. Без нея всичкото е невъзможно.

Троицата е Божията проява - Отец, Син и Светия Дух

:sorcerer:

trinity5.jpg

trinity.jpg

trinity2.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Относно плана - той е продукт на менталността на диалектиката, а къщата предвижда да има друга основа.

Дали мога да отричам нещо, което сам признавам, че не познавам. Отричам, значи, а не знам какво отричам. Аз лично съм от отричащите, не нихилист, но сносно отричащ :whistling: , обаче все неща, които добре познавам...

Та казвам, който отрича - той да дава дефиниция.

Дефиницията е отрицание на смисъла, на съдържанието, показващ, че нещо притежава само форма. Е, друго е ако дефиницията има душа, но обичащите дефиницията не обичат душата и искат да я погубят като изобретят дефиниция и за нея... :3d_121:

Линк към коментар
Share on other sites

Да... Някои дефиниции наистина приличат на карфица, с която забождат пеперудата. Нещо е фиксирано, но като е така фиксирано, това ли е?

Не е , не е приятно да се съгласи някой, че човекът няма връзка с Бога. Ама като не сме съгласни- какво? Липсата си е липса!

Линк към коментар
Share on other sites

Онова, което не съществува, хората си го измислят. А онова, което виждат, отричат.

Изисква се голяма смелост да приемеш истината и да осъзнаеш, че няма Бог.

Но има Богове, заради които си струва живеенето.

Линк към коментар
Share on other sites

Онова, което не съществува, хората си го измислят.

Има много истина тук, но си измислят и това, което не познават. Нали така сме създавали фините области на астралната си усмирителна риза.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...