Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Таро тест


Лиула

Recommended Posts

Пускам няколко комбинации за упражнения. Всеки, който има претенциите да пише във форум за Начинаещи, трябва да може да отговори и да разиграе картите и да анализира ситуацията им.

 

Кралица чаши, Обесеният, 10 жезли

5 меча, Ас меча, 6 меча

5 пентакли, Силата, 3 чаши

6 жезли, Дяволът, Кралица пентакли

Паж жезли, Ас чаши, 4 пентакли

Паж жезли, 5 чаши, Кралица жезли

Паж чаши, 9 меча, 3 меча

 

Въпросите ми са следните:

Първо, какво е общото впечатление от всички тези комбинации?

В коя комбинация виждате причина за отказ и нежелание нещо да се свърши, кое пречи?

Какви очаквания и стремежи има - по кои карти в коя комбинация? Има ли планове, мислене, амбиция?

Има ли комбинация, в която да има крайно решение или, най-малкото желание за такова?

Как според вас са отразени различните стихии на боите в тези 7 комбинации? Какво ви говори това?

 

По какъв начин ниските карти, Големите Аркани, дворцовите карти си взаимодействат, какви са отделните конструкции в самите комбинации?

Каква е ролята на дворцовите карти в началото на комбинациите, какви - в края; каква е ролята на Асата и на Големите Аркани на средни позиции?

 

Засега тези въпроси стигат. Вие сте.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Този Таро тест - на кого трябва да изпратя отговорите си ? Защото там не виждам някой да е дал отговори ... ? И трябва ли всъщност да преминавам някакъв тест-изпит за да съм тук ?

Линк към коментар
Share on other sites

Този Таро тест - на кого трябва да изпратя отговорите си ? Защото там не виждам някой да е дал отговори ... ? И трябва ли всъщност да преминавам някакъв тест-изпит за да съм тук ?

 

Не е писал никой, защото още се мисли вероятно. Тестът е от вчера. Отговорите са публични. Тестът показва нивото на работа с Таро като Таро.

Това е, успех на всички!

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Кралица чаши, Обесеният, 10 жезли

5 меча, Ас меча, 6 меча

5 пентакли, Силата, 3 чаши

6 жезли, Дяволът, Кралица пентакли

Паж жезли, Ас чаши, 4 пентакли

Паж жезли, 5 чаши, Кралица жезли

Паж чаши, 9 меча, 3 меча

 

Привет, ще направя опит. По-скоро ще кажа какво усещане ми навяват всички карти като цяло и кое ме накара да мисля така. Ситуацията ми прилича на преливане от пусто в празно, а причините за това преливане са в липсата на достатъчна инициативност, стратегия, усилия, може би и емоционално затъмнение. Не знам дали въпросът е зададен в емоционален или материален аспект, но и в двата случая изходът не е това, което е желано. В началото имаме подвластен на чувствата си, самотен и спъван човек, чието усещане за липса се заслива с времето. Стигайки до почти безизходица в "настоящето си", започва да търси начин да го промени. Решава да смени курса, прави го, но трудностите не спират да го съпътстват. В четвъртата комбинация /6 жезли, Дяволът, Кралица пентакли/ ми се струваше, че виждам намеса на друга личност, за първи път, но после реших, че е новото състояние на питащия (тук, защото ако дворцовата карта в начлото е предишното състояние на някой, то третата може да е или новото състояние, или трети човек). Останалите три комбинации започват с пажове - т.е. остават си на ниво идея-обсъждане-обмисляне, подкрепени от слаби карти, ненадграждащи ситуацията, с привкус на разочарование дори.

 

 

Въпросите ми са следните:

Първо, какво е общото впечатление от всички тези комбинации?

В коя комбинация виждате причина за отказ и нежелание нещо да се свърши, кое пречи?

Какви очаквания и стремежи има - по кои карти в коя комбинация? Има ли планове, мислене, амбиция?

Има ли комбинация, в която да има крайно решение или, най-малкото желание за такова?

Как според вас са отразени различните стихии на боите в тези 7 комбинации? Какво ви говори това?

 

Това, което пречи според мен е липсата на правилна насока и действия. Отказ виждам във 2-ра, 5-та и 7-ма комбинация. Не съм сигурна, че има сериозен стрмеж, по-скоро мечтание, желание и нужда да се направи нещо. Крайно решение... не знам, по-скоро бързо отдръпване, след пораждане на идея.

 

Това от мен на този етап, предполагам като ги видя отново, картите, ще ми хрумне нещо друго и ще допиша.

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам, че сме изгубени в превода. Не трябва да се анализират картите като част от някаква човешка история, а като Таро карти. Таро за самото себе си.

Явно е безкрайно трудно да излезем извън схемата на ти, той, аз и те. Тук говорим за Таро. Не става дума кой човек е самотен, весел, игрив, замечтан, изгубил пари или намерил имане :)

 

Идеята е да се говори за Таро като за Таро - само карти, карти и карти и парадигмите между картите. Конструкциите. Зависимостите.

 

По какъв начин ниските карти, Големите Аркани, дворцовите карти си взаимодействат, какви са отделните конструкции в самите комбинации?

Каква е ролята на дворцовите карти в началото на комбинациите, какви - в края; каква е ролята на Асата и на Големите Аркани на средни позиции?

 

 

Имаш комбинации, забрави хората.

Линк към коментар
Share on other sites

Май наистина съм се загубила тотално в превода, че и сега не ми става по-лесно...

 

Ще допълня за "По какъв начин ниските карти, Големите Аркани, дворцовите карти си взаимодействат, какви са отделните конструкции в самите комбинации?" - Дворцовите карти са проявлението, заетата от енергията форма - поточето (онова, което се вижда), Малките Аркани са камъчетата, които очертават пътя на поточето в планината и които са там в следствие на нещо (онова, което се случва), Големите Аркани са самата енергия (онова, което се усеща). Знам, че пак отнасям нещата към човешкото, но се опитах максимално да го обективизирам. Конкретно в тези комбинации, без да намесвам съдби, виждам парабола.

 

Каква е ролята на Асата и на Големите Аркани на средни позиции? - по тези карти всякаш рязко променят посоката, спират. Или пък са в ролята на дефибрилатор?!

 

Спирам с догатките засега, ще помисля малко повече, май избързах с писането, но така или иначе това са ми първите асоциации :D

Линк към коментар
Share on other sites

Май наистина съм се загубила тотално в превода, че и сега не ми става по-лесно...

 

Ще допълня за "По какъв начин ниските карти, Големите Аркани, дворцовите карти си взаимодействат, какви са отделните конструкции в самите комбинации?" - Дворцовите карти са проявлението, заетата от енергията форма - поточето (онова, което се вижда), Малките Аркани са камъчетата, които очертават пътя на поточето в планината и които са там в следствие на нещо (онова, което се случва), Големите Аркани са самата енергия (онова, което се усеща). Знам, че пак отнасям нещата към човешкото, но се опитах максимално да го обективизирам. Конкретно в тези комбинации, без да намесвам съдби, виждам парабола.

 

Каква е ролята на Асата и на Големите Аркани на средни позиции? - по тези карти всякаш рязко променят посоката, спират. Или пък са в ролята на дефибрилатор?!

 

Спирам с догатките засега, ще помисля малко повече, май избързах с писането, но така или иначе това са ми първите асоциации :D

 

Липсва аргументация с карти като обосновка на твърденията ти.

Ще опиташ пак.

Разбирам, че комбинациите не са малко, а картите като брой - много, но няма начин.

Линк към коментар
Share on other sites

Пускам няколко комбинации за упражнения. Всеки, който има претенциите да пише във форум за Начинаещи, трябва да може да отговори и да разиграе картите и да анализира ситуацията им.

 

Кралица чаши, Обесеният, 10 жезли

5 меча, Ас меча, 6 меча

5 пентакли, Силата, 3 чаши

6 жезли, Дяволът, Кралица пентакли

Паж жезли, Ас чаши, 4 пентакли

Паж жезли, 5 чаши, Кралица жезли

Паж чаши, 9 меча, 3 меча

 

Въпросите ми са следните:

Първо, какво е общото впечатление от всички тези комбинации?

В коя комбинация виждате причина за отказ и нежелание нещо да се свърши, кое пречи?

Какви очаквания и стремежи има - по кои карти в коя комбинация? Има ли планове, мислене, амбиция?

Има ли комбинация, в която да има крайно решение или, най-малкото желание за такова?

Как според вас са отразени различните стихии на боите в тези 7 комбинации? Какво ви говори това?

 

По какъв начин ниските карти, Големите Аркани, дворцовите карти си взаимодействат, какви са отделните конструкции в самите комбинации?

Каква е ролята на дворцовите карти в началото на комбинациите, какви - в края; каква е ролята на Асата и на Големите Аркани на средни позиции?

 

Засега тези въпроси стигат. Вие сте.

Много карти, много нещо  :)

Имаме конкретна ситуация, дори си мисля, че имаме въвличане в ситуация, притегляне дори. Има конкретен човек, съдя това по кралиците. Но като цяло човека е един. Има голяма доза неудовлетворение, недоволство. В основата на всичко има комуникация, или дори подмятане на нещо.

Крайно решение мисля, че няма, но има обмисляне  или дори план по 5 меча, Ас меча, 6 меча. По-скоро идея, вероятно за пътуване, или дори отпътуване, отделяне също. 

Мисля, че има човек притиснат от нещо, но не мога да кажа дали са пари или нещо друго, но нещо вече прекалено много тежи - 5 чаши и 3 меча, носи много болка и то особено вътрешна, разкъсваща. Решено  е нещо, но то е само в мислите, поне засега.

Имаме три големи аркана - Обесеният, Силата, Дяволът, трудни и  тежки като цяло.Подтиснати желания или попадане в силата на подтиснати желания, но в конкретния период.

Линк към коментар
Share on other sites

Момичета, мисля, че не сме се разбрали. Акцентът не е в някаква лична история, каквато и е да е тя, а в комбинациите. Да говорим за Таро като за Таро. Давам прост пример:

 

5 меча, Ас меча, 6 меча

 

Тук има карти само от боя мечове, което значи че стихията на мечовете е жизнено важна точно за този отговор на Таро, това насочва анализа натам, че тя е дефицитна. Дефицитна е, защото мечовете управляват способността за аналитичен, за трезв анализ, но и провокира гневност по 5 меча, която гневност обаче, не може да бъде канализирана като ясна идея, заради Ас меча, който разграничава състоянието по 5 меча от действието по 6 меча. Т.е. то става невъзможно, поради липсата на естествен преход и финализиране на процеса, заложен по 5 меча.

Асото на средна позиция не обединява другите два меча, то ги разделя, това идва да ни каже, че имаме интровертна посока на действие, която има потенцията да се екстраполира, по 6 меча, но няма силата да го направи.

И т.н. и т.н.

 

Подобен анализ/анализи имах предвид да направите и вие.

Линк към коментар
Share on other sites

Пускам няколко комбинации за упражнения. Всеки, който има претенциите да пише във форум за Начинаещи, трябва да може да отговори и да разиграе картите и да анализира ситуацията им.

 

Кралица чаши, Обесеният, 10 жезли

5 меча, Ас меча, 6 меча

5 пентакли, Силата, 3 чаши

6 жезли, Дяволът, Кралица пентакли

Паж жезли, Ас чаши, 4 пентакли

Паж жезли, 5 чаши, Кралица жезли

Паж чаши, 9 меча, 3 меча

 

Въпросите ми са следните:

Първо, какво е общото впечатление от всички тези комбинации?

В коя комбинация виждате причина за отказ и нежелание нещо да се свърши, кое пречи?

Какви очаквания и стремежи има - по кои карти в коя комбинация? Има ли планове, мислене, амбиция?

Има ли комбинация, в която да има крайно решение или, най-малкото желание за такова?

Как според вас са отразени различните стихии на боите в тези 7 комбинации? Какво ви говори това?

 

По какъв начин ниските карти, Големите Аркани, дворцовите карти си взаимодействат, какви са отделните конструкции в самите комбинации?

Каква е ролята на дворцовите карти в началото на комбинациите, какви - в края; каква е ролята на Асата и на Големите Аркани на средни позиции?

 

Засега тези въпроси стигат. Вие сте.

 

Цитирам, за да не превъртам до горния край на страницата.

 

Общото, обединяващо тези комбинации от карти, според мен е експозицията на състояния, може би с едно малко изключение. Те представляват непреходни положения, но предложеното изключение според мен е именно Паж жезли, 5 чаши, Кралица жезли. После ще обясня защо. И трите големи аркани са непреходни (ще се повторя). Поради разположението им на втора позиция, те са катализатори на разглеждания проблем, негово ядро и съдържателност. В тази връзка, възможно е главният проводник на енергия да са точно те, понеже биват заобиколени от малки аркани и дворцови карти, но не и други големи аркани. 

Доколкото става въпрос за Асата, мисля, че ти вече загатна посоката, а и е обсъждано, че те са крайно несъдържателен елемент НАЙ-вече на втора позиция в гледанията. Т.е. те късат веригата - в случая говоря за горепосочените (Ас чаши и Ас мечове). Пътят до реализацията на нещо е прекъснат от Ас меча. Може би след преразглеждане на ситуацията би се стигнало до прехода. При Паж жезли, Ас чаши, 4 пентакли всичко остава в сферата на пожелателното време и има размиване между думи и очаквания. Ас чаши е атрибутът на Паж жезли - едно невинно и безпланово дърдорене. 

По повод дворцовите аркани, малко трудно ще ми е :D Все още са вятър и мъгла. В началото при съответните гледания с 3 карти, би трябвало да са импулс, задвижваща и насочваща (оформяща) енергия, която според стихията си акцентира за отсъствие или наличие на нещо, разбира се, зависещо от останалите карти също... Тук присъстват две Кралици на последна позиция, но се затруднявам да кажа дали представляват конкретни лица, може би да. При първата (6 жезли, Дявола, Кралица пентакли), според мен има придържане към статуквото, на което Дяволът акцентира и Кралицата усвоява, така че конструкцията би следвало да е 6 жезли и Дявола+Кралица пентакли. За изключението, което споменах горе, бих казала следното: при тази комбинация основен фон заема времето, като Паж жезли+5 чаши чертаят миналото, а Кралица жезли изобразява настоящето с бъдещи тенденции. Не знам дали довежда до някакъв вид катарзис, но интересното според мен тук е метафизичният преход на излизане и връщане в света, макар мостът да е 5 чаши. Повишава се осъзнатостта.

При Кралица чаши, Обесения, 10 жезли има количествено натрупване, но не и изразяване. Макар, че висок аркан като 10 жезли след известно време може да доведе до раздвижване, в този конкретен етап това е просто сублимация. Планове може и да съществуват, без да се наблюдава обаче тяхното проявление. 

Паж чаши, 9 меча, 3 меча - въпреки присъствието само на един Паж, характеристиката на неговия елемент ясно очертава взаимовръзките с наличните карти от боя меча. 9 меча и 3 меча заедно надграждат невъзможността чашата да се "преглътне" и съответно превъзмогне, като освободи място за нови преживявания. Има свиване към вътрешното екзистенциално пространство, мечовете са летвата, която пречи. Емоция и мислене са преекспонирани, точно заради съответните карти, събрани на едно място. 

 

Това засега.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос:

Тематично свързани ли са конструкциите, имам предвид за едно лице ли се отнасят.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос:

Тематично свързани ли са конструкциите?

 

Ако не бяха, нямаше да ги подредя една под друга и да питам за общо впечатление. Да, свързани са. Става дума за трима човека. Но това е безкрайно несъществено за анализа - подобни комбинации могат да се паднат и за един и за сто човека. Важно е Таро какво ни казва на неговия език.

Поздравления за опита ти, много добре си се справила.

 

Колкото по-малко говорим с общи приказки за Таро, толкова по-добре.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Ще се опитам с риск да сгреша :)

Според мен общото между комбинациите е, че отразяват състояния, като изключвам четвъртата комбинация- 6 жезли, Дявол, Кралица пентакли и шестата комбинация- Паж жезли, 5 чаши, Кралица жезли. При 6 жезли, Дявола и Кралица пентакли мисля, че Дявола се превръща в атрибут на Кралицата, чрез който тя постига на всяка цена така желаната победа /6 жезли / и в крайна сметка е удовлетворена, въпреки че е използвала нечестен подход към околните.

При шестата комбинация- Паж жезли, 5 чаши, Кралица жезли мисля, че след огорчението и поражението /5 чаши/, които са дошли предполагам след разговор, а е възможно да е и от трета страна /Паж жезли/, Кралицата си стъпва на краката и взима нещата в свои ръце. Нежеланието и отказа за активност се вижда в първата комбинация- Кралица чаши, Обесен, 10 жезли. Причината според мен идва от вън, т.е. човека има други ангажименти /10жезли/, с които трябва да се съобрази, но и Кралица чаши като първа карта не дава стабилна основа, която да спомогне на Обесения да излезе от състоянието на заспалост. Дори си мисля, че самият човек намира поведението и отношението му към самата ситуацията за правилно. Кострукцията в тази комбинация Кралица чаши + Обесен, 10жезли.

Планове и мисли според мен има във втората комбинация 5меча, Ас меча, 6меча, но както Лиула по-горе е описала ситуация и предвид, че е обсъждано безжизнеността на Асата на втора позиция и тази ситуация няма да се развие до 6меча.

По третата комбинация 5пентакли, Силата, 3чаши мисля, че Силата ще отприщи едно олекване на душата макар и временно /3чаши/ от многото проблеми натрупани отдавна /5пентакли/. Тук Силата помага да се намери вътрешна мотивация и сили да се излезе от затрудненото положение дори и за кратко.

Паж жезли, Ас чаши, 4пентакли- в тази комбинация всичко ще си остане в начален стадий /Паж жезли+Ас чаши/ и дори ситуацията ще се затвърди такава каквато е била и преди /4пентакли/. Ас чаши като втора карта не дава възможност на Пажа жезли да се осъществи реално и за в бъдеще.

Паж чаши, 9меча, 3меча- разбити илюзии още в самото начало /Паж чаши/. Изоставен, самотен и наранен /9меча/, без какъвто и да изход и избор /3меча/. Пажа ще трябва да приеме ситуацията, защото няма сили да се пребори. Той е сам в илюзиите си.

Направи ми впечатление малкото пентакли, коита са се паднали в комбинациите- една Кралица пентакли, която с Дявола бих казала, че обслужва само и единстнено собствените си интереси, 4 пентали, които пък затвърждават статуквото и обричат всяка свежа идея на провал и тежката 5пентакли, която според мен няма как да се преодолее със завъшващата 3чаши.

Може би малко хаотично съм писала, за което се извинявам :)

Линк към коментар
Share on other sites

issa, и ти много добре си се справила.

Разбира се има пропуски (и при теб, и при другите) относно дворцовите карти, както и неясноти по отношение на ролята на Асата, но това се учи.

 

Важната идея на този тест, на тези упражнения е, максимално да се отърси анализиращият от емоциите си - да се говори за Таро емоционално е изключително голяма грешка, която допускат всички, които се занимават с Таро. Другата голяма грешка е, че за условно елементарни карти, се правят апокалиптични анализи, все едно питащият е Александър Македонски, който ще завладява Персия ... Не, това е пагубно за анализа.

Комбинациите на повечето хора са такива каквито са те самите - нито повече, нито по-малко. Имплементирайки в анализа на която и да е комбинация, нашите собствените идеалистични представи за любовта, за омразата, за предателството, доверието, раздялата, ревността и т.н, ние лишаваме реалния отговор на Таро от живеене. Картите не са огледало на нашите сублимирани копнежи, а рефлексия на реалността, на истината. Няма как да са и друго.

 

Оттук-насетне, за всеки един въпрос, за всяка една комбинация, правете подобен структурален анализ на Таро, без изобщо да ви дреме кой пита и за какво пита. Отговорът е в картите, не в представите на питащият или във вашите. Далеч ще улесните работата си, а за целта ви е необходимо перфектно и прецизно познаване на картите не сами за себе си, а заедно, в комбинации, когато те образуват и живеят своята собствена лингвистика, образуват своите прости или сложни изречения.

 

Нека и други направят своите анализи по картите, да не се плашат, че водата е мокра :)

Линк към коментар
Share on other sites

Пускам няколко комбинации за упражнения. Всеки, който има претенциите да пише във форум за Начинаещи, трябва да може да отговори и да разиграе картите и да анализира ситуацията им.

 

Кралица чаши, Обесеният, 10 жезли

5 меча, Ас меча, 6 меча

5 пентакли, Силата, 3 чаши

6 жезли, Дяволът, Кралица пентакли

Паж жезли, Ас чаши, 4 пентакли

Паж жезли, 5 чаши, Кралица жезли

Паж чаши, 9 меча, 3 меча

 

Ще се опитам да анализирам комбинациите  :) .

 

Направиха ми впечатление дворцовите карти от боя чаши на първа позиция, които според мен, отразяват подхода / отношението на питащия към ситуацията. Разликата е, че докато при първата имаме изключително бавни карти ( Обесеният, 10 жезли ), които говорят за проточване на ситуацията напред във времето, то последната, струва ми се, бележи край ( 9 меча и най-вече 3 меча ).

Подходът на питащия е емоционален / импулсивен, ( преобладаващи карти от боя чаши и жезли на първа позиция ). Има желание за действие, но няма стабилна основа, нито подходящ мост, по който да се осъществи. Мисля, че се търси комуникация / общуване (Паж жезли, 6 жезли ), които са възпрепятствани поради някаква причина.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Пускам няколко комбинации за упражнения. Всеки, който има претенциите да пише във форум за Начинаещи, трябва да може да отговори и да разиграе картите и да анализира ситуацията им.

 

Кралица чаши, Обесеният, 10 жезли

5 меча, Ас меча, 6 меча

5 пентакли, Силата, 3 чаши

6 жезли, Дяволът, Кралица пентакли

Паж жезли, Ас чаши, 4 пентакли

Паж жезли, 5 чаши, Кралица жезли

Паж чаши, 9 меча, 3 меча

 

Ще се опитам да анализирам комбинациите  :) .

 

Направиха ми впечатление дворцовите карти от боя чаши на първа позиция, които според мен, отразяват подхода / отношението на питащия към ситуацията. Разликата е, че докато при първата имаме изключително бавни карти ( Обесеният, 10 жезли ), които говорят за проточване на ситуацията напред във времето, то последната, струва ми се, бележи край ( 9 меча и най-вече 3 меча ).

Подходът на питащия е емоционален / импулсивен, ( преобладаващи карти от боя чаши и жезли на първа позиция ). Има желание за действие, но няма стабилна основа, нито подходящ мост, по който да се осъществи. Мисля, че се търси комуникация / общуване (Паж жезли, 6 жезли ), които са възпрепятствани поради някаква причина.

 

 

Таня, анализирай комбинациите като Таро. Забравете за питащия. Имате само карти. Хората не ви интересуват изобщо. Прочети предния ми пост.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето и моят опит в анализа.

 

Пускам няколко комбинации за упражнения. Всеки, който има претенциите да пише във форум за Начинаещи, трябва да може да отговори и да разиграе картите и да анализира ситуацията им.

 

Кралица чаши, Обесеният, 10 жезли

5 меча, Ас меча, 6 меча

5 пентакли, Силата, 3 чаши

6 жезли, Дяволът, Кралица пентакли

Паж жезли, Ас чаши, 4 пентакли

Паж жезли, 5 чаши, Кралица жезли

Паж чаши, 9 меча, 3 меча

 

Въпросите ми са следните:

Първо, какво е общото впечатление от всички тези комбинации?

В коя комбинация виждате причина за отказ и нежелание нещо да се свърши, кое пречи?

Какви очаквания и стремежи има - по кои карти в коя комбинация? Има ли планове, мислене, амбиция?

Има ли комбинация, в която да има крайно решение или, най-малкото желание за такова?

Как според вас са отразени различните стихии на боите в тези 7 комбинации? Какво ви говори това?

 

По какъв начин ниските карти, Големите Аркани, дворцовите карти си взаимодействат, какви са отделните конструкции в самите комбинации?

Каква е ролята на дворцовите карти в началото на комбинациите, какви - в края; каква е ролята на Асата и на Големите Аркани на средни позиции?

 

Засега тези въпроси стигат. Вие сте.

 

 

Общото впечатление от тези комбинации е, че отразяват състояние (в случая - страдание)

Отказ и невъзможност за действие се вижда в  Кралица чаши, Обесеният, 10 жезли. Присъствието на Кралица чаши освен, че може да показва конкретен човек, представлява нестабилното му емоционално състояние и на първа позиция е слаба база, а завършващата 10 жезли дава продължителност на състоянието на обесен напред във времето и говори за огромното натрупано напрежение.

Същото се отнася и за паж чаши на първа позиция в комбинацията Паж чаши, 9 меча, 3 меча – слаба база и затвърждаване на състоянието на ранимост.

Дворцовите карти са действащите лица или техни най-важни характеристики, с изкл. на пажовете, които са характеристика на психиката, на душата.

Големите аркани на втора позиция ни дават случващото се, важното в момента, в този случай - състоянието.

Асата на втора позиция не могат да бъдат моста между "минало" и "бъдеще", особено асо чаши (може би с изключение на асо пентакли, за което не съм сигурна) Там те са като пролапс в действието. Идеята е слаба, неустойчива, за да бъде свързващо звено. Затова в комбинациите 5 меча, Ас меч, 6 меча и Паж жезли, Ас чаши, 4 пентакли , въпреки желанието, не може да се достигне до действието – бягство по 6 меча като решение на ситуацията или запазване на статуквото по 4 пентакли. Не бих обособила отделни конструкции тук, точно заради средните позиции на асата.

5 пентакли, Силата, 3 чаши  Силата указва на скрития потенциал за справяне и излизане от състоянието на 5 пентакли, но тя като голям аркан в комбинация с карта от боя чаши сочи самото желание човешко (като пожелание) и очакванията нещата да стоят по този начин, по който ние искаме и ни харесва (т.е. проекцията), само че Силата с карти от боя чаши не дава развитие.

6 жезли, Дяволът, Кралица пентакли – тук бих разделила комбинацията структурно на две  части. Веднъж конструкцията е 6 жезли с Дяволът като болезнено желание нещо да бъде осъществено. Втори път - Дяволът с Кралица пентакли – обсебване от мисълта и желанието по 6 жезли, вторачване и впрягане на всички сили от Кралицата пентакли за постигане на целта й, като това е едно хронично състояние/модел на поведение, според мен.

Паж жезли, 5 чаши, Кралица жезли – след продължителен период на неудовлетворително общуване освободената от товара си Кралица жезли се обръща към бъдещето, но това е все още само потенциал, готовност.

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на писалите досега в темата. Някои от вас се справиха добре, други не толкова. Но, тестовете продължават, както и трупането на познания.

 

Пускам следните комбинации. Задачата е да се анализират разликите, сиреч, как картите променят посоката на значенията си спрямо стихиите, спрямо йерархичното си ниво и най-вече по отношение на третите карти, които са Ас пентакли, Асата от същите бои, 9 пентакли. Направете и сравнителен анализ.

 

Рицар меча, Крал меча, Ас пентакли

Рицар чаши, Крал чаши, Ас пентакли

Рицар жезли, Крал жезли, Ас пентакли

Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли

 

Рицар меча, Крал меча, Ас меча

Рицар чаши, Крал чаши, Ас чаши

Рицар жезли, Крал жезли, Ас жезли

Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли

 

Рицар меча, Крал меча, 9 пентакли

Рицар чаши, Крал чаши, 9 пентакли

Рицар жезли, Крал жезли, 9 пентакли

Рицар пентакли, Крал пентакли, 9 пентакли

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Рицар меча, Крал меча, Асо пентакли - тук, струва ми се, асото се явява като стена, която спира порива на Рицар меча с Крал меча. Има силна целеустременост и невъзможност нещо да се осъществи, поне на този етап. Много гняв и болка прозират в тези карти.

Рицар чаши, Крал чаши, Асо пентакли - тук има копнеж по нещо, асото на 3-та е като съкровена мечта, блян, жадуван остров на спасението.

Рицар жезли, Крал жезли, Асо пентакли - комбинацията с жезли ме затруднява, мисля си за идея, която се е развила във времето, оформила се е, придобила е завършеност.

Рицар пентакли, Крал пентакли, Асо пентакли - тук има надграждане, реализация. В тази комбинация асото го виждам като постигната цел, осъществяване.

 

От следващите 4 комбинации, единствено при Рицар пентакли, Крал пентакли, Асо пентакли виждам завършеност и реализация. Другите аса на 3-та размиват ситуацията, особено при Рицар чаши, Крал чаши, Асо чаши. При комбинациите само от жезли и мечове няма устойчивост, струва ми се, че бързо изгарят във времето.

 

Ще помисля върху комбинациите с 9 пентакли. При Рицар меча, Крал меча, 9 пентакли, би трябвало да има осъществяване / реализация, защото е коментирано, че 9 пентакли добре се комбинира с карти от боя мечове.

Линк към коментар
Share on other sites

"Съкровена мечта", "блян", "самота", "болка" и т.н не са подходящи за този тест, за комбинациите от карти. Това са проективни изрази, които, реално не значат нищо в анализа, защото не носят никаква информативност за структурите в Таро.

Целта на този тест, на тези тестове, е да се научи гледащият да не прави преноси, все едно метафорични или поетични, върху лингвистиката на Таро, проецирайки навсякъде своята собствена лингвистика и възприемане на света.

 

За горните комбинации се говори, следвайки логиката и дедукцията. Познаването на стихиите, на йерархичният ред при дворцовите карти, познаването на Асата и т.н, е задължително. Това са базисни познания, без които гледането с инструментариума на Таро, е невъзможно.

 

Ревизирай анализа си и пиши за Таро като за Таро. Това е целта, в крайна сметка.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Надявам се да не изскочат хиляда и една грешки :D

 

 

 

Рицар меча, Крал меча, Ас пентакли
Рицар чаши, Крал чаши, Ас пентакли
Рицар жезли, Крал жезли, Ас пентакли
Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли


Рицар меча, Крал меча, Ас меча
Рицар чаши, Крал чаши, Ас чаши
Рицар жезли, Крал жезли, Ас жезли
Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли


Рицар меча, Крал меча, 9 пентакли
Рицар чаши, Крал чаши, 9 пентакли
Рицар жезли, Крал жезли, 9 пентакли
Рицар пентакли, Крал пентакли, 9 пентакли

 

  Първо - за разликата между проявлението на Ас пентакли и Асата от другите елементи на последни позиции.

Мисля, че естествено акцентът пада върху наслагването на типологическото проявление/присъствие на съответната боя, като надграждане от Рицар към Крал, но последното стъпало от Ас допринася за дефицитността на това натрупване. Тъй като това са дворцови карти - една от средния и една от високия регистър, в компанията на този допълнителен (пропорционален на елемента) Ас, става пропадане. Енергията е лишена от нормално проявление, просто остава на стенд бай за неопределен период. Тук изключвам последните комбинации с Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли. При тях енергията е намерила своето проявление, път да се материализира. Макар че въз основа на усещането ми, в този конкретен случай Ас пентакли изисква определена жертва, която да се отдаде. 

  А за първите четири комбинации, при които Ас пентакли е завършваща, се оформя преходност или непреходност на диспозицията. Съответно, за Рицар меча, Крал меча, Ас пентакли мога да кажа, че е с преходно изложение. Последващите тройки от стихиите на чашите и жезлите отправям към непреходността. Пентаклите може би съчетават в себе си две посоки на проявление, бивалентни.

  Третата четворка със завършваща карта 9 пентакли се различава от предходните, въпреки, че са видимо сродни. 

Вчера писах в една тетрадка в опит да анализирам нейното значение, и изведнъж ме осени идеята пробно да я обознача "магическо огледало" :) В последствие от това тя не прекъсва посоката на енергията, а я развива във възходящ ред. Но мисля да поставя пак като изключение Рицар пентакли, Крал пентакли, 9 пентакли. Би трябвало вече да има материално проявление, затова ролята на девятката е понижена. Впрочем, при писането си снощи листът на тетрадката изведнъж се подгъна, когато нареждах картите, за да сравнявам.

Това е, за което се сещам в момента.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Рицар пентакли, Крал пентакли, 9 пентакли. Би трябвало вече да има материално проявление, затова ролята на девятката е понижена.

 

:) С деветката уцели Десетката. Браво!

 

За останалото си права, но цари лингвистичен хаос.

Моля, като пишеш, да правиш интервали между абзаците за повече прегледност. Имаш още неанализирани комбинации.

 

П.С. Подчертаното касае всички еднакви бои в този ред. Следващото упражнение, ще е с Асата на първа позиция, както и с 9-ките. Но, нека изчакаме и другите.

(y)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на писалите досега в темата. Някои от вас се справиха добре, други не толкова. Но, тестовете продължават, както и трупането на познания.

 

Пускам следните комбинации. Задачата е да се анализират разликите, сиреч, как картите променят посоката на значенията си спрямо стихиите, спрямо йерархичното си ниво и най-вече по отношение на третите карти, които са Ас пентакли, Асата от същите бои, 9 пентакли. Направете и сравнителен анализ.

 

Рицар меча, Крал меча, Ас пентакли

Рицар чаши, Крал чаши, Ас пентакли

Рицар жезли, Крал жезли, Ас пентакли

Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли

 

Рицар меча, Крал меча, Ас меча

Рицар чаши, Крал чаши, Ас чаши

Рицар жезли, Крал жезли, Ас жезли

Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли

 

Рицар меча, Крал меча, 9 пентакли

Рицар чаши, Крал чаши, 9 пентакли

Рицар жезли, Крал жезли, 9 пентакли

Рицар пентакли, Крал пентакли, 9 пентакли

 

Здравейте! :3d_030: Тук ще се пробвам да пиша по интуиция.

Относно първите четири комбинации си мисля, че единствено рицаря и краля пентакли биха могли да задвижат асото.

Поглеждайки картите от елементален аспект ми се струва, че с мечовете работата е някак празна-въздух не може да взаимодейства със земя, те не се съчетават, а се отблъскват. Краля меча някак си замръзва с вдигнат меч, асото го спира.

Земя и вода, при случая с чашите, биха могли да действат заедно, но според мен за да се задвижи земното асо от чаши ще трябва повечко време, а дали чашите са толкова постоянни?

Огън и земя, или жезли и пентакли ми звучат като силна стихийна комбинация, но не съм сигурна дали тази сила ще трае за по-дълго време, което ще е нужно, за да се осъществи процеса. Жезлите могат да задвижат пентакъла, но не биха могли да доведат нещата докрай и наистина да го осъществят-идеите изгарят бързо според мен.

Може би единствено в земята ще се намери сила, за да се осъществи процеса докрай. 

 

На йерархично ниво може би неслучайно картите са подредени първо рицар, а после крал. Според мен рицарите са повече импулс, желание за осъществяване на идея, а този порив намира опора в краля, който е готов да понесе отговорност и да извърши действието. А реализираната идея е може би вече асото?

 

Много по-трудно ми е с картите от една и съща боя- в комбинацията Рицар меча, Крал меча, Ас меча нещата някак си не представляват завършена картина-асото ми се вижда специално тук,  като инструмент в ръката на краля. Пък и може би не е край на нещата, а по-скоро още едно действие.

 

От последните четири ще се осмеля да тълкувам само първата комбинация: :3d_016:

Рицар меча, Крал меча и 9 пентакли. Тук, според мен, въпреки че въздух и земя контрастират, с 9 пентакли нещата стоят различно. Чела съм и тук, а и ми се е падало като комбинация Крал меча с 9 пентакли. Девятката някак си обича картите от боя меча, а тъй като кралят довежда нещата до край, смятам, че комбинацията е наистина хубава.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Здравейте! :3d_030: Тук ще се пробвам да пиша по интуиция.

 

Здравей, не пишеш по интуиция първо :)

Базисните познания за Таро не са плод на интуиция, а на работа с картите. Имаш пропуски, нормално е, но се радвам, че показваш старание и знания от собствен опит. Не от чужд. Участвай, за всички ще е полезно.

Харесва ми, че работиш със стихии, но често в Таро непримирими стихии намират общ език чрез Асата, чрез 9-те, не само пентакли, чрез Големите Аркани. Затова ТАРО е такова, каквото е.

Радвам се, че пишеш :)

 

По-натам, ще изясним подробно разликите и приликите.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз нямам почти никакви лични срещи с Асо и 9 пентакли, особено пък на последна позиция, и затова наистина ще трябва да говоря по интуиция. Но пък опитът ще си струва, убедена съм.

Благодаря на писалите досега в темата. Някои от вас се справиха добре, други не толкова. Но, тестовете продължават, както и трупането на познания.

 

Пускам следните комбинации. Задачата е да се анализират разликите, сиреч, как картите променят посоката на значенията си спрямо стихиите, спрямо йерархичното си ниво и най-вече по отношение на третите карти, които са Ас пентакли, Асата от същите бои, 9 пентакли. Направете и сравнителен анализ.

 

Рицар меча, Крал меча, Ас пентакли

Рицар чаши, Крал чаши, Ас пентакли

Рицар жезли, Крал жезли, Ас пентакли

Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли

 

Рицар меча, Крал меча, Ас меча

Рицар чаши, Крал чаши, Ас чаши

Рицар жезли, Крал жезли, Ас жезли

Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли

 

Рицар меча, Крал меча, 9 пентакли

Рицар чаши, Крал чаши, 9 пентакли

Рицар жезли, Крал жезли, 9 пентакли

Рицар пентакли, Крал пентакли, 9 пентакли

По градацията от рицар към крал от боите във всички комбинации има натрупване на енергия по съответната стихия,  която търси излаз, израз, реализация или успокоение.

Рицар меча, Крал меча, Ас пентакли - Ас пентакли след мечове е като отворена врата за енергията на въздуха, която земята на асото заземява, порявява, макар и със своя цена. Принципно двете стихии не взаимодействат гладко, оттам и правя предположението, че това проявление няма да е дадено даром.

Рицар чаши, Крал чаши, Ас пентакли - земята дава форма на водата, но и удържа емоциите като бент водата, не я допуска да продължи или другата ми асоциация по картите е потъването на водата в земята. Затова тук Асо пентакли е бариера, казва не.

Рицар жезли, Крал жезли, Ас пентакли - огън и земя, отново принципно несъвместими елементи, такива, които не образуват едно цяло -  като отлагане на действието и реализацията, докато се успокои огъня, като предупреждение – внимавай!

Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли - Асо пентакли (продължава) канализира (усилва и стабилизира) енергията и дава реализация и проявление.

 

Рицар меча, Крал меча, 9 пентакли – дава движение, продължение на действието

Рицар чаши, Крал чаши, 9 пентакли – след натрупване на емоционалната енергия, нещата би трябвало да се променят

Рицар жезли, Крал жезли, 9 пентакли – тук ми се струва подобно на ситуацията при мечовете.

Рицар пентакли, Крал пентакли, 9 пентакли – усещането ми е за забиване, отказ, забрана 

 

Рицар меча, Крал меча, Ас меча

Рицар чаши, Крал чаши, Ас чаши

Рицар жезли, Крал жезли, Ас жезли

Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли

Асата на последна позиция дават разпиляване на енергията при жезлите, удавяне в емоциите при чашите, угасване на устрема при мечовете. Като общо явява се една слабост, „анемичност” в действията. С изключение на Асо пентакли на същата позиция.

Тук, може би, може да се говори и за дефицит на аспекти по стихията при натрупване на карти от една и съща боя и съответните компенсации.

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...