Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Таро тест


Лиула

Recommended Posts

Здравейте, момичета и момчета, доколкото има :)

Завършвам цикъла тестове за начинаещи с нова задача. Ако на някого предните са му се сторили малко на брой, не е видял добре :) Всичко се изчислява спрямо крайния резултат. За съжаление, много от вас дори и не се постараха да ги направят, ваша воля. Тестът е пожелание, но определящ нивото.

 

Новата задача е да определите обтекаемостта в картите в Таро; т.е. кои карти спрямо други са обтекаеми и защо, както и сами по себе си.

Дайте комбинации и се аргументирайте.

 

Здравейте, извинявам се, че толкова рядко се включвам, ама трудно се решавам да пиша :D

     Доколкото разбрах, обтекаемостта на картите означава реализацията им в битието с най-малкото възможно съпротивление; дали картите преминават лесно, леко през битието, или то им се "съпротивлява". Някои карти според мен допълват други, увеличават обтекаемостта им, когато са в комбинация.

     Карти, които отразяват периоди (Отшелникът, Умереността и т.н.), според мен са обекаеми, защото се приемат по-лесно от битието, проявата им не настъпва с катаклизми, а постепенно и по нормален, ненасилствен начин. И обратно, карти, проявяващи се внезапно, след голям период на затишие, и които разтърсват света, за мен са по-малко обтекаеми-не преминават толкова лесно нито през битието, нито през собственото ни съзнание-както при Страшния Съд или Кулата, където съпротивлението на съзнанието е голямо. 

     Според мен обтекаеми карти от големите аркани са Магът, Глупакът, Жрецът. За Смъртта не съм сигурна-период на трансформация, който пристига плавно, но се възприема малко по-трудно, зависи от условията и нагласата. А колкото до Слънцето-зависи какво осветява то. Същото е и със Света-битието би го обтекло само ако цикълът е благоприятен.

     Съпротивление срещат Силата, Колелото, Императорът, както и Дяволът, с някои условия. Неясни ми остават Висшата жрица и Императрицата, чиято обтекаемост може би би си проличала само в комбинации (например, Императрицата и 9 пентакли ми се струва напълно обтакаема комбинация, докато Паж меча и Императрицата-не). 

     Относно допълващите се карти, за мен комбинацията 6 меча, 3 жезли, Справедливостта обтекаемостта на картите се подсилва, като новата посока, поета чрез 6 меча, дава тласък през 3 жезли към Справедливостта и двете карти подсилват обтекаемостта й. Друга комбинация, в която мисля, че картите са обтекаеми, е Силата, Умереност, Крал Жезли. Въпреки че Силата не е особено лесно обтекаема карта сама по себе си, чрез следващите карти някак си нещата се променят към един по-добър завършек, Силата става малко по-обтекаема. 

      В двете комбинации от 2 чаши и Светът, както и 3 меча и Светът, малките аркани променят коренно обтекаемостта на големия-в първия случай с 2 чаши според мен нещата биха имали добър изход и периода, който маркира Светът би бил позитивен, и съответно не би получил съпротивление на битийна основа. За разлика от тази комбинация, обаче, при 3 меча и Светът турбуленцията е голяма, съзнанието отказва да го приеме.

     За други комбинации в момента не мога да се сетя, дано не съм се оплела много. :)

Линк към коментар
Share on other sites

     Карти, които отразяват периоди (Отшелникът, Умереността и т.н.), според мен са обекаеми, защото се приемат по-лесно от битието, проявата им не настъпва с катаклизми, а постепенно и по нормален, ненасилствен начин.по-обтекаема. 

   

 

Ето точно това не го разбрах.

 

Визирала си две карти, които възпрепятстват всяка една обтекаемост или така наречения ламинарен поток на обтичане.

 

И двете могат да бъдат състояние извън времето в неговото развитие както преди и след, но трайни като случване, точно поради невъзможността да са обтекаеми, т.е. да се случват.

Отшелникът отразява психически периоди, винаги атрибутивни на личността, за която се пита, не извън нея.

Умереността упоменава състоянията на енергията, но не в нейното измерение време, а в измерението количество на втърдяването спрямо втечняването -  траенето като процес в тази карта идва от умението да се балансират двете енергии, т.е. какво време отнема или ще отнеме това, докато състоянието му се проточи. Но това отново е психическото време, не е времето на битието. Рефлексията е субективна и зависи единствено от сетивата на субекта.

 

Понякога дори, самото битие или онтологията му, изисква подобен бавен условно процес на трансформация и той никой не е кресчендо, краткостта или напротив, дълговремието на нещо, не са условия за обтекаемост, а ландшафт за вечна агония, с ударение на и.

 

Вечен ала и временен е пътят на Сизиф, можем да изчислим за колко време той избутва камъка нагоре и вследствие на инерцията, той го тласка надолу, но не знаем колко пъти това ще се повтори, за да определим и времето на това траене.

 

В това се крие и въпросът за обтекаемостта, моля обясни своята теза.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Ето и моят опит в тази задача.

Здравейте, момичета и момчета, доколкото има :)

Новата задача е да определите обтекаемостта в картите в Таро; т.е. кои карти спрямо други са обтекаеми и защо, както и сами по себе си.

Дайте комбинации и се аргументирайте. Предните задачи бяха свързани с хармонията или дисхармонията между стихиите в картите, които упражнения, бяха една чудесна база за определяне и на обтекаемостта. Обтекаемостта, освен философско понятие, е и понятие от аеродинамиката. Като желаещи да сте тароведи, би трябвало да знаете това :)

Обтекаеми или даващи/не препятстващи действието/развитието са Големи аркани - Шут, Маг, Жрец, Колесницата, Справедливост, Смърт, Светът. Евентуално и Слънцето, но имам колебания.

Малки аркани – боя жезли без 5 жезли, 8 жезли, 9 жезли; боя мечове – 6 мечове, 7 мечове, крал мечове, не съм сигурна за рицар мечове; боя пентакли – 2 пентакли, 3 пентакли, 6 пентакли, 8 пентакли, паж пентакли, р-р пентакли, боя чаши – може би 2 чаши, 3 чаши и крал чаши.

Ето и комбинации, отговарящи, според мен, на условието за плавно движение на енергията, на обтекаемост.

10 жезли, 10 пентакли, Глупакът

4 жезли, Маг, Паж жезли

7 жезли, 3 жезли, Светът

7 меча, Р-р пентакли, Р-р жезли

8 пентакли, Паж пентакли, 6 меча

Ас меч, Колесницата, Справедливостта

Ас пентакли, Крал чаши, Светът

Колелото на късмета, Колесницата, Светът

Крал меч, Кралица меч, Асо пентакли

Любовниците, 6 пентакли, Колесницата

Маг, 6 пентакли, 6 меча

Маг, 7 жезли, Справедливостта

Р-р жезли, Р-р пентакли, Р-р меч

Светът, 10 чаши, 9 пентакли

Силата, 6 меча, 10 пентакли -

Силата, Магът, Смъртта

Смъртта, Кралица  меч, Светът

Линк към коментар
Share on other sites

 

     Карти, които отразяват периоди (Отшелникът, Умереността и т.н.), според мен са обекаеми, защото се приемат по-лесно от битието, проявата им не настъпва с катаклизми, а постепенно и по нормален, ненасилствен начин.по-обтекаема. 

   

 

Ето точно това не го разбрах.

 

Визирала си две карти, които възпрепятстват всяка една обтекаемост или така наречения ламинарен поток на обтичане.

 

И двете могат да бъдат състояние извън времето в неговото развитие както преди и след, но трайни като случване, точно поради невъзможността да са обтекаеми, т.е. да се случват.

Отшелникът отразява психически периоди, винаги атрибутивни на личността, за която се пита, не извън нея.

Умереността упоменава състоянията на енергията, но не в нейното измерение време, а в измерението количество на втърдяването спрямо втечняването -  траенето като процес в тази карта идва от умението да се балансират двете енергии, т.е. какво време отнема или ще отнеме това, докато състоянието му се проточи. Но това отново е психическото време, не е времето на битието. Рефлексията е субективна и зависи единствено от сетивата на субекта.

 

Понякога дори, самото битие или онтологията му, изисква подобен бавен условно процес на трансформация и той никой не е кресчендо, краткостта или напротив, дълговремието на нещо, не са условия за обтекаемост, а ландшафт за вечна агония, с ударение на и.

 

Вечен ала и временен е пътят на Сизиф, можем да изчислим за колко време той избутва камъка нагоре и вследствие на инерцията, той го тласка надолу, но не знаем колко пъти това ще се повтори, за да определим и времето на това траене.

 

В това се крие и въпросът за обтекаемостта, моля обясни своята теза.

 

 

      Да, благодаря ти, явно съм се объркала. Понятието обтекаемост е ново за мен, затова и ми беше трудно да го свържа с картите Таро, тъй като не го разбирах напълно. Сега разбирам, че в Умереността и Отшелника няма случване на битийно ниво, въпреки че те отразяват периоди, процеси. Мислех, че обтекаемостта се потенцира от сетивата на субекта, което явно е погрешно. :) И в този ход на мисли, ако обтекаемостта е лесната битийна проява на картата, то тогава можем ли да кажем, че карти, като 6 пентакли и Крал меча са със сигурност обтекаеми? И дали обтекаемостта на Асо пентакли зависи от позициите и комбинациите му с други карти, и може да се промени според тях?  

      Надявам се объркването да не е станало още по-голямо :)

Линк към коментар
Share on other sites

 

 

     Карти, които отразяват периоди (Отшелникът, Умереността и т.н.), според мен са обекаеми, защото се приемат по-лесно от битието, проявата им не настъпва с катаклизми, а постепенно и по нормален, ненасилствен начин.по-обтекаема. 

   

 

Ето точно това не го разбрах.

 

Визирала си две карти, които възпрепятстват всяка една обтекаемост или така наречения ламинарен поток на обтичане.

 

И двете могат да бъдат състояние извън времето в неговото развитие както преди и след, но трайни като случване, точно поради невъзможността да са обтекаеми, т.е. да се случват.

Отшелникът отразява психически периоди, винаги атрибутивни на личността, за която се пита, не извън нея.

Умереността упоменава състоянията на енергията, но не в нейното измерение време, а в измерението количество на втърдяването спрямо втечняването -  траенето като процес в тази карта идва от умението да се балансират двете енергии, т.е. какво време отнема или ще отнеме това, докато състоянието му се проточи. Но това отново е психическото време, не е времето на битието. Рефлексията е субективна и зависи единствено от сетивата на субекта.

 

Понякога дори, самото битие или онтологията му, изисква подобен бавен условно процес на трансформация и той никой не е кресчендо, краткостта или напротив, дълговремието на нещо, не са условия за обтекаемост, а ландшафт за вечна агония, с ударение на и.

 

Вечен ала и временен е пътят на Сизиф, можем да изчислим за колко време той избутва камъка нагоре и вследствие на инерцията, той го тласка надолу, но не знаем колко пъти това ще се повтори, за да определим и времето на това траене.

 

В това се крие и въпросът за обтекаемостта, моля обясни своята теза.

 

 

      Да, благодаря ти, явно съм се объркала. Понятието обтекаемост е ново за мен, затова и ми беше трудно да го свържа с картите Таро, тъй като не го разбирах напълно. Сега разбирам, че в Умереността и Отшелника няма случване на битийно ниво, въпреки че те отразяват периоди, процеси. Мислех, че обтекаемостта се потенцира от сетивата на субекта, което явно е погрешно. :) И в този ход на мисли, ако обтекаемостта е лесната битийна проява на картата, то тогава можем ли да кажем, че карти, като 6 пентакли и Крал меча са със сигурност обтекаеми? И дали обтекаемостта на Асо пентакли зависи от позициите и комбинациите му с други карти, и може да се промени според тях?  

      Надявам се объркването да не е станало още по-голямо :)

 

 

Абсолютно си точна сега, няма объркване.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще си позволя да се върна за някои редакции към заданието за относително добри комбинации от един ранг на различните стихии, както и смесените:

 

  • 5 пентакли, 5 меча, 5 жезли - отслабване на негативното влияние на 5 пентакли, "изчистването" му чрез субективната воля на 5 жезли, трансформирането му;
  • 6 жезли, 6 меча, 6 пентакли - акцентът пада върху цялостоно звучене, 6 меча е единствено надграждащ фактор към по-голяма сигурност и стабилност, съответно и възможност във времето;
  • 7 меча, 7 жезли, 7 пентакли - план, енергия и овеществяване в зародиш - потенция за изява на сумарната енергия в битието;
  • 7 жезли, 7 меча, 7 пентакли - подобно на предишната;
  • 8 меча, 8 пентакли, 8 жезли - мислех как да избера комбинация, при която тенденцията на повторяемост на осмиците да се понижи, не съм сигурна, но мисля че тук като цяло това се случва, благодарение на 8 жезли на последно място;
  • 9 жезли, 9 пентакли, 9 чаши - мисля, че везните тук клонят към освобождаване от енергията на 9 жезли;
  • 9 меча, 9 пентакли, 9 чаши - подобно на горната;
  • 10 меча, 10 жезли, 10 пентакли - натрупване на енергия и потенциал, като преди това е имало освобождаване на определено количество, и промяна на посоката на изразност може би (10 меча);
  • 10 жезли, 10 пентакли, 10 меча - болезнено, но необходимо освобождаване от влиянието на 10 жезли и 10 пентакли. Или просто съвет за такова, в конкретния случай за конкретната област;
  • Паж жезли, Паж меча, Паж пентакли - сравнително добра основа, означена от Пажа на огнената стихия, макар последвана от някакви вътрешни търсения и съмнения (Паж меча), но накрая достигаща овеществяване у Паж пентакли;
  • Паж меча, Паж жезли, Паж пентакли - намирам за подходящо това надграждане в дворцовия ранг на Пажовете - въздух, огън и земя в съвместимост;
  • Паж меча, Паж пентакли, Паж жезли - вече съм писала по тази, но с оглед на тенденцията, мисля, че получава добра израсност;
  • Рицар жезли, Рицар меча, Рицар пентакли - енергия (импулс), порив за действие и накрая самата форма на действието;
  • Рицар пентакли, Рицар жезли, Рицар меча - ясна цел със стабилно вложена в нея енергия;
  • Кралица пентакли, Кралица жезли, Кралица меча - отново имаме ясно поставена цел и налична за достигането й енергия, но този път рамките са по-ясно очертани;
  • Крал жезли, Крал пентакли, Крал меча - всички налични възможности впрегнати в точна и ясна цел, пак;
  • Паж жезли, Кралица жезли, Кралица меча - възходящо изразена енергия, добиваща ясни критерии в стихията на Кралица меча, проявяващи се чрез нейните възможности;
  • Паж пентакли, Рицар пентакли, Крал пентакли - малките неща прерастват чрез постоянство (Рицар пентакли) в големи и сигурни неща;
  • Паж пентакли, Рицар пентакли, Крал чаши - добра почва за проява както на заложбите у Рицаря, така и на Краля, като събирателен;
  • Ас пентакли, Крал жезли, Магьосника - в тона на любимите ми комбинации с Магьосника, тази има подходящата почва и енергия в наличност за овеществяването си, независимо от посоката и целта;
  • Ас жезли, Рицар жезли, Папата - транспарентност, без излишни увъртания се стреля навременно;
  • Ас пентакли, 9 пентакли, Колесницата - синхронизация на топоса, център на тежестта според мен е 9 пентакли;
  • Ас жезли, 7 жезли, Глупака - шанс Глупака да започне своята игра;
  • Ас меча, Колелото, Кралица меча - акцент на настоящето, Кралицата е в готовност за своя ход, който може би съдбата подпомага.
Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...