Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Манипулирането


Guest Зара_

Recommended Posts

... манипулацията е класическо пример за манипулирано ;) понятие ...

А може би манипулацията е класически пример на понятие, което няма противоположно такова? :hmmmmm: В такъв случай то съдържа в себе си цялата гама проявления (от - през 0 до +) и точно затова го намираме навсякъде в живота ни.

Свикнали сме да разсъждаваме в противположности, да ги делим и да ги оценяваме, а в този случай не можем така...

:) Ако всяко човешко взаимоотношение е манипулация, значи ти даваш ново значение на тази дума - вместо дългото словосъчетание "всяко човешко взаимоотношение" - една думичка... Оригинално! :D Но аз предпочитам по-разбираеми употребли, спрямо вече съществуващата конвенция за значението на думите. Има известна разтегливост въпреки това и съм съгласен, че това е една от думичките със силно ластична структура. И все пак... :whistling:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest НиколаДамянов

"По темата за манипулацията, без значения от нейната цел и задача всеки, си мисля, манипулира другите и себе си в някакъв смисъл. Манипулираме другите необезателно с цел чисто материалено облагодетелстване, а по емоционални или дори инспирирани от идеализъм нужди." sonja (от тук)

Принципно "манипулацията към себе си", до голяма степен се приближава до оправданието и автозаблудите, които си налага понякога личността, но мисля, че това не е насоката на настоящата дискусия...

Въпрос!: Ще дадеш ли примери за манипулации, при които няма материален интерес,... дори и в косвен смисъл за манипулиращия?

Случаи с "идеализъма" на някой гуро смятам,че не са удачни, защото има косвен материален елемент, за който всички се досещаме...

За примера ти с твоята студентка (тук) ...също не е манипулация! - от твоя страна ти казваш истини пред баща И, и с това не го манипулираш! А ако някой може да манипулира с Истини, то аз искам да съм най-манипулираният човек на Земята... :)

Дали манипулира един бит или малтретиран човек (в случая студентката ти)? - Разбира се,че КАТЕГОРИЧНО НЕ ! Манипулирането в този смисъл е равносилно на защита при физическо насилие. ...Може би това е И един от случаите, при който манипулирането до голяма степен не само,че не трябва да се отрича, а трябва да е оправдано и задължително!

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Абе не ми харесва манипулирането , тъмна работа . Работа на тъмните сили .

Защо ли ми се струва, че възприемате думата манипулиране само в негативен план? Всеки път, когато се опитваме да накараме някой друг човек да направи, да помисли, да почувства нещо, което не сам той е пожелал, това си е манипулация, но се случва непрекъснато в ежедневието и не е непременно в негативен аспект. Ако се замислим, всичко е манипулация, дори и нашето писане тук.

Подкрепям написаното тук и искам да споделя нещо интересно по темата

http://pzarnavoina.blogspot.com/ тук прочетох много постове за манипулацията и съзнанието ...

бих искал да коментираме написаното, поне на мен ми стана интересно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Нека в тази тема да се публикува всякаква информация, свързана с манипулирането на хората. Цитирайте, пишете. Поствайте информация за това как точно биват манипулирани хората, с какво биват манипулирани, защо биват манипулирани, какво точно им се внушава. Споделяйте за всякакъв вид масови манипулации и програмирания на човешкото съзнание - без значение коя сфера на човешкото битие засягат, всичко каквото ви дойде на ум - без значение дали е от време оно или е ново. Пишете за неща, които са ни внушени или ни се внушават за първи път в днешно време или са се предавали от поколение на поколение. Всичко, което пречи на хората да бъдат свободни духом, всичко което промива мозъци, изкривява мисленето, оковава духа и пречи на човешкото щастие без значение къде се ползва и от къде/кого сте го видели/чули - телевизия (реклами, филми, предавания), радио, вестници, книги, списания, религии и секти, политически идеологии, училище, познати хора.

Имат ли масовите манипулатори и манипулации роля в духовното израстване на човечеството? Иначе казано : необходим и задължителен етап ли са тези масови зловредни програмирания на биологичните ни компютри (мозъците)? Ако да - защо смятате така ? В какво се изразява евентуалната им роля? Ако са нужни, защо са нужни ?

Ако смятате, че това е в разрез с правилата на сайта или че не е необходимо, не е нужно да назовавате конкретни манипулатори и промивачи на мозъци, може да говорите по принцип - тоест да говорите за определени мисловни модели, внушения, грешни представи, които са налагани или се налагат (пък без значение от кого точно и кога точно е започнало това). Защо се налага или е наложено в хорските умове това или онова, какви способи се ползват, как конкретно се въздейства, какви са резултатите, какво се случва в умовете на манипулираните, как протича поддаването на манипулацията. Тази тема може да бъде видяна от хора, които не са запознати с погрешността и поробващата сила на определени внушения и осъзнавайки ги това да им е от полза. Ако желаете, бихте могли с текстово оформление да направите така, че конкретните внушения - окови да се открояват, за да се набиват на очи.

Също така може да обяснявате защо една или друга внушавана идея е погрешна, ограничаваща. Бихте могли да откроявате и обясненията си във връзка със съответните психически програми, ставащи част от човешките съзнания още от ранна детска възраст или по - късно. Може да посочвате и начини за освобождаване от съответните програми. Осъзнаването на нещо е първата стъпка към неговото отстраняване. Давайте, разобличавайте. Темата е за лъжите, които ни внушават за това кои сме и какви трябва да бъдем.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Ето една голяма лъжа, която е внесена в света : човек живее само веднъж и живот след смъртта не съществува; и още във връзка с тази лъжа : човек е само материално същество, съзнанието на човека е продукт на мозъка му, продукт на материята, душата на човека се създава в процеса на развитието на неговото съзнание, тя загива със смъртта на тялото, душата е тленен придатък към материалното тяло, тя е неделимо свързана със съществуването на тялото и мозъка по - конкретно, продукт е на процеси протичащи в мозъка, резултат от биохимия.

"Истинският мъж не харесва жени. Той умира за тях !" Внушение в реклама.

Има ли оправдана манипулация ?

Линк към коментар
Share on other sites

Има ли оправдана манипулация ?

Ще се включа тук, защото темата ми е интересна. Оправдана манипулация според кой? Според хората? Зависи, някои я оправдават, други не, но ако ти си манипулаторът най-важното е ти самия да я оправдаваш, което е спънката обикновено.

Когато манипулираш някой си наясно какво правиш, може да не бъдеш оправдан само пред себе си. А това дали те съдят хората, не е твоя работа, стига ти да си доволен от постигната цел и да не изпитваш вина. Аз обикновено не обичам да го правя.

Линк към коментар
Share on other sites

Първо, преди да отговоря по същество : добре дошъл Driver.:) Успешно шофиране из магистралите на Портала и благодаря за интересното включване.:)

Оправдана манипулация според кой?
Ами оправдана от т.нар. "духовна гледна точка", за която се говори сайта.:) Демек, от гледна точка на Бог, колкото и абстрактно да звучи това.

но ако ти си манипулаторът най-важното е ти самия да я оправдаваш, което е спънката обикновено.
Тоест, твърдиш, че манипулаторите не харесват това, което вършат или ...?:)

може да не бъдеш оправдан само пред себе си.
- в една песен се казваше, че непростим грях е този, който не можеш сам да си простиш.:)

Мислиш ли, че е оправдана манипулация, с цел да се избегне физически сблъсък ?:)

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам майчиците в сайта, дали някога волно/неволно са манипулирали своите дечица уж за тяхно добро ? :) Ако - да, как точно са ги манипулирали, установявали ли са в последствие, че не е трябвало да го правят ? Към хората в сайта - имате ли начини за защита от манипулация и ако - какви са ви ? Като хора с голям житейски опит и добри познания в областта на психологията и езотериката, ще ми е интересно да науча опита ви в тази посока. :) Защото живеем във времена на тотална агресивна манипулация и за един неукрепнал в духовно отношение ум е много трудно да се защити.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

но ако ти си манипулаторът най-важното е ти самия да я оправдаваш, което е спънката обикновено.
Тоест, твърдиш, че манипулаторите не харесват това, което вършат или ...? :)

Това, което имам предвид е, че аз понякога изпитвам неудобство ако го правя, защото предпочитам да имам честни отношения с хората.

Мислиш ли, че е оправдана манипулация, с цел да се избегне физически сблъсък ? :)

Мисля, че да. Понеже имам опит в тея неща, мога да ти кажа как правя аз. Ако е познат човек и ако става дума за мен все пак, предпочитам да избегна такъв сблъсък по ред причини. Обикновено ще му кажа "Виж какво, смятам че си пич, но смекчи малко тона, защото не си заслужава да се разправяме за глупости не мислиш ли?". В тази ситуация аз може изобщо да не го смятам за пич, но какво от това... ако след това те атакува, трябва да е много зле (обикновено рядко има такива). Това не е страх (поне при мен), защото съм имал много случаи в които не съм успял да избегна сблъсъка и отдавна съм разбрал, че не това е начина да се доказвам. Виж ако някой е наранил някой мой близък... тогава е друго. За себе си предпочитам да простя и тук смятам, че е оправдана манипулацията.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей и добре дошъл, Driver :)

Това, което си описал не се нарича манипулация. Ти просто предлагаш своето решение на ситуацията и излизаш от омагьосания кръг на манипулация, в който се опитва да те вкара "пичът". Или още може да се нарече "деманипулация".

Щеше да бъде манипулация, ако ти отговореше на сблъсъка по начина, по който те предизвикваха. Така ти щеше да манипулираш по-нататъшното поведение на "пича" - той щеше да бъде принуден да продължи да перченето и конфликта, макар и да не му се иска, защото в очите на другите и на себе си, щеше да изглежда, че се е дръпнал от страх, т.е., ти щеше да "изискваш" от него да поддържа имиджа си на "пич".

За Христо- не, няма оправдана манипулация. Истината ни прави свободни - казано е още преди 2000 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако имаш малко дете, което твърдо предпочита да яде чипсове и шоколади и отхвърля плодовете, дали няма да е за негово добро така да извъртиш нещата, че то да тръгне към плодовете или ? Например : да отхапваш от плода и да правиш подканяща гримаса, показваща колко е вкусен и струващ си за ядене, да му казваш да опита и то, или да кажеш че като не иска тогава ти ще изядеш плода и да му го вземеш от ръцете. Доколкото съм запознат, има различни тълкувания за думата "манипулация" - манипулация не означава обезателно лъжа, както смятат някои. Е, то може да не е лъжа и пак да не си е морално. Може да е истина/полуистина, но поднесена по такъв начин, че другият да се откаже от дадено поведение - например от желанието си да върши насилие. Ако някой се държи агресивно и едва ли не ще те натупа, не е ли по - добре да бъде поласкан и дори да му се кажат неистински комплименти за него (лъжи), дори да се съгласиш привидно с негова лъжа, вместо да му противоречиш и той да ти прасне един. Това, което питам го питам при положение, че човекът предпочита да избегне физическия сблъсък поради една или друга причина. Ако това е манипулация, не е ли манипулация за добро?

"Виж какво, смятам че си пич, но смекчи малко тона, защото не си заслужава да се разправяме за глупости не мислиш ли?".
Макар че в действителност може да мислим, че другият човек е смотаняк, задръстеняк и т.н. Ако му кажем, че е пич, но не го мислим за такъв (а и той не е такъв), то тогава ще излъжем, изманипулираме. Няма ли това да е една благородна манипулация, а Донке. Май ще е, нали. :)

Ако един лекар установи според разните там медицински изследвания, че пациентът има 20% шансове да живее, но излъже, че шансовете са 70%, че всеки ден чува от колеги как все повече хора преодоляват тази болест (а това е лъжа), няма ли да се окаже благородна манипулацията ако човекът повярва и заради вярата си вземе, че оживее. Е, има и друг вариант : да се отпусне и да умре. Или пък роднините му да останат с разбити надежди.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Възможно ли е държавата през вековете да е внушавала на хората неща, които неща същевременно са полезни за духовното им израстване - говоря за някакви качества, но същевременно тези внушения да са улеснявали държавата при манипулацията на хората и използването им в интерес на управляващите прослойки, особено ако хората не са притежавали критично мислене ? Смирението - то явно не е само богоугодно, но и богатоугодно. Църкви и държави взаимно са се крепели през вековете и са използвали обикновените хора като са им внушавали това или онова в свой интерес. В същото време съществуването на църквата и държавата по някакъв начин може да е било и полезно за душите на хората.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Има някакво недоразумение - манипулирането не е свързано с лъжата, а със зависимостта/свободата.

- за шоколадите и плодовете и въобще за децата - по логиката на Христо аз нищо друго не правя цял ден освен да манипулирам. Но не е така в действителност. Ако майката в примера с плодовете наистина обича плодове и смята, че те са ценни за детето и въобще за здравето, това че показва на детето колко е вкусно и крие от него шоколадите не е манипулиране - по-скоро е деманипулиране. Манипулиране ще бъде, ако майката постави условие на детето "Ако издяеш това ще ти дам...или ще те заведа... или ще те обичам повече ... Тогава тя ще постави положителните емоции на детето в зависимост от някакво нейно изискване. Родителите го правят често без да осъзнават колко е вредно за детето и сами създават манипулативен кръг, в който самите те са и манипулатори, и манипулирани. Ключовата дума за излизане от този кръг е осъзнаване+свободно решение. (Плодовете наистина са по-вкусни от шоколадите и вафлите).

Продължавам да смятам, че няма "добро" манипулиране - това е оксиморон.

Линк към коментар
Share on other sites

Донка :

Има някакво недоразумение - манипулирането не е свързано с лъжата,

Донка :

За Христо- не, няма оправдана манипулация. Истината ни прави свободни - казано е още преди 2000 г.

Донка :

по логиката на Христо аз нищо друго не правя цял ден освен да манипулирам.
Христо :

Доколкото съм запознат, има различни тълкувания за думата "манипулация" - манипулация не означава обезателно лъжа, както смятат някои
Въпрос на определение.

"Ако издяеш това ще ти дам...или ще те заведа... или ще те обичам повече ...
Определено ще е манипулиране.

те са и манипулатори, и манипулирани.
Защо и манипулирани ? Явно им е внушено, че така трябва да се възпитава ли ?

манипулирането не е свързано с лъжата, а със зависимостта/свободата.
Определено е по - свързано с второто и третото.

Ами ако майката в момента няма желание да яде плодове и нарочно вземе плода от ръцете на детето (да речем, че то го държи и мрънка, че не иска да го яде), ако тя се престори на много заинтересована и му го вземе, като подхвърли нещо от типа на "яж си шоколада като искаш, аз ще ти изям плода" - ако в случая засегне някакво собственическо чувство на детето и това чувство го подтикне да яде и вземе, че му хареса и се постигне резултата да има по - голяма любов към плодовете, това какво ще е в случая - добро или лошо ? Споменах, че майката е изиграла роля на заинтересована, а не е била такава - престорила се е с цел да подтикне детето към това, което тя желае, а не то.

А добре ли би било да вметне, че ако не намали сладкото, ще му се развалят зъбите и да почне да го плаши колко ще го боли при зъболекаря. :lol: Може би не е добре да се стреми да го плаши, не е добре да набляга на болката и с нея да го изнудва, но от друга страна като че ли е нормално да му сподели евентуалните последствия от сладкото и да изтъкне някакви положителни черти на плодовете.

Линк към коментар
Share on other sites

Отначало родителят казва: Ако млъкнеш, ще ти дам това... После детето започва да казва "Ако ми дадеш това, ще млъкна".

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Не. Манипулация (в тесен смисъл) имаме когато принуждаваме някого да предприеме желаното от нас мислене или поведение, като в същото време той не осъзнава нашето влияние и приема действието си като продиктувано от него самия. В широк смисъл манипулация е всяка една намеса в даден процес и това няма какво да го коментираме. Манипулацията винаги изисква наличието на някого, върху който да наложим волята си, т.е. да го превърнем в изпълнител на своите намерения. Това, което налагаме като поведение може да носи полза или вреда, изобщо или що се касае до манипулирания човек, но същественото е, че ние налагаме нашата воля над неговата. Ние го убеждаваме да приеме нашите възгледи и/или да действа съгласно тях, вярвайки, че той самият желае това. Тук няма никакво значение дали възгледите ни са добри или лоши, дали това, което манипулираме другия да извърши е полезно или вредно – щом сме наложили своята воля над нечия чужда воля и това остава незабелязано, т.е. имаме негласно съдействие на чуждата воля, то имаме манипулация.

Линк към коментар
Share on other sites

В широк смисъл манипулация е всяка една намеса в даден процес и това няма какво да го коментираме. Манипулацията винаги изисква наличието на някого, върху който да наложим волята си, т.е. да го превърнем в изпълнител на своите намерения.
Аз говоря за широкия смисъл на думата. :)

вярвайки, че той самият желае това.
Е, ти може да знаеш, че другият не иска. Убеждаване има в политиката, в семейството, навсякъде. Някой наркоман ако го убеждавата да се откаже от дрогата, хич може и да не я похвалят пред него ( в случай, че тя има някакво предимство), дори да споменат предимство ще го омаловажат и ще наблегнат изключително на ползите от това да не си зависим от наркотиците. Убеждаване има и в книгите.

наложим волята си
Това звучи силно. Налагане звучи като изнудване, заплахи. Ти може да споменеш даден факт, без да почнеш постоянно да го натякваш, без да заплашваш директно с еди какво си. Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Когато убеждаваш някого със сила и заплахи, това не е манипулация. Манипулация е когато другия не осъзнава, че налагаш своята воля вместо неговата.

Линк към коментар
Share on other sites

Волята е променлива. Какво значи да я налагаш - ако му споменеш даден реален факт, неговата воля може да се промени, което ще означава, че не е бил чак толкова убеден, в това което е смятал първоначално. А и изглежда нормално при промяна в това, което даден човек знае, да се увеличи вероятността той да си промени становището. Само глупаците не се променят се казваше в една книга.

Линк към коментар
Share on other sites

Манипулация (в тесен смисъл) имаме когато принуждаваме някого да предприеме желаното от нас мислене или поведение, като в същото време той не осъзнава нашето влияние и приема действието си като продиктувано от него самия.

Аз пък не съм съгласна с теб :D

Това, за което говориш - не е манипулация, а сугестия (където манипулацията е само част от нея, един вид нейн прийом).

При сугестията е така - често няма осъзнаване.

Но, при манипулацията от чист вид - осъзнаването може и да е налице, но.. с тази разлика, че на реципиента нерядко това му харесва ;) . Тоест, той осъзнава, че е манипулиран, но може да не осъзнава, че това става и по негово желание.

п.п. За повече яснота на тезата си - ще дам примери:

Хората осъзнават, че са манипулирани от медиите (новини, реклами.. и т.н.), но въпреки това доброволно си пускат телевизора и им се поддават, нали! А после се оправдават, че причината за манипулацията не била в тях..

В личният им живот също има редица примери - а, на най-популярната форма на доброволна манипулация й викаме.. женитба или брак :D

Редактирано от Ирина - Horus - Чебурашка
Линк към коментар
Share on other sites

Волята е променлива. Какво значи да я налагаш - ако му споменеш даден реален факт, неговата воля може да се промени, което ще означава, че не е бил чак толкова убеден, в това което е смятал първоначално. А и изглежда нормално при промяна в това, което даден човек знае, да се увеличи вероятността той да си промени становището. Само глупаците не се променят се казваше в една книга.

Това е така, но тук нямаме манипулация. Това, че човек променя становището си, не означава, че е манипулиран. Например, някой твой приятел яде прекалено много сладко или пък солено и ти му обясняваш с нужните примери и аргументация за вредата от сладкото/соленото. Той евентуално, повлиян от твоите обяснения, ограничава в по-голяма или по-малка степен употребата на въпросните продукти. Тук няма никаква манипулация, защото ти обяснявайки му за вредата от сладкото/соленото разчиташ именно на неговата воля и здрав разум. Друг случай: да предположим, че някоя майка е сготвила спанак, но детето й не го харесва. И ако майката изтъкне например, че Попай моряка винаги яде спанак и затова е много силен и побеждава всички останали, и че ако детето й иска да е силно, то също трябва да си изяде спанака – това е манипулация. Тук майката не разчита на здравия разум и свободна воля на детето, а му налага един мисловен модел, който е съобразен с желанието на майката детето да си изяде спанака. За целта в случая майката разгаря едно желание в детето – да бъде силно и да побеждава лошите, и го обвързва с идеята, че спанакът е подходящото средство за целта. Но майката цели нещо съвсем различно – просто детето й да си изяде спанака.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Манипулация (в тесен смисъл) имаме когато принуждаваме някого да предприеме желаното от нас мислене или поведение, като в същото време той не осъзнава нашето влияние и приема действието си като продиктувано от него самия.

Аз пък не съм съгласна с теб :D

Това, за което говориш - не е манипулация, а сугестия (където манипулацията е само част от нея, един вид нейн прийом).

При сугестията е така - често няма осъзнаване.

Но, при манипулацията от чист вид - осъзнаването може и да е налице, но.. с тази разлика, че на реципиента нерядко това му харесва ;) . Тоест, той осъзнава, че е манипулиран, но може да не осъзнава, че това става и по негово желание.

Ако човек осъзнае, че е манипулиран, но продължи да следва волята на манипулиращия, то не съм сигурен, че е коректно да се говори за манипулация. Манипулация е имало до момента в който манипулираният е осъзнал този факт. Например малките деца до определена възраст вярват в Дядо Коледа. После научават истината, но една голяма част продължават да „играят играта“ просто защото така желаят. Манипулацията на възрастните, че ако детето слуша, Дядо Коледа ще му донесе желания подарък за детето вече е прозрачна. То знае, че не Дядо Коледа, а родителите му ще му купят подаръка, ако слуша. Тук вече нещата преминават от манипулиране в една негласна договореност между родителите и детето. Детето евентуално ще бъде послушно, защото иска да получи желания подарък, но няма да бъде манипулирано с приказките за Дядо Коледа, защото вече знае, че всъщност родителите му купуват подаръците.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

"Може ли човек, да манипулира самия себе си "

кат нищо

йогите се програмират напълно съзнателно

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...