Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Натрапливо мислене


Recommended Posts

Здравейте 

Знам ,че вече има много подобни теми в портала, но бих искала да споделя моят проблем.  Надявам се да бъде от полза за мен и за други участници.

На 38г. сьм страдам от този кошмар от раннияпубертет. Т.е. аз съм от тези , които се борят с това не от няколко години а от много много години. Сама съм се учила да карам колата,както някъде сполучливо беше сравневно.  През цялото това време преминах през най различни етапи и кризи. Имах периоди на подобрение, които продължаваха години , но този многоглав змей винаги излизаше под една или друга форма. Няма да изпадам в подробности в какво се изразяват моите натрапливости , мисля че няма да кажа нищо различно по този въпрос. Имах прекрасно детство , бях много будно дете с приятели и успехи. Вървеше ми в учението , в спорта и във взаимоотношенията с другите. До момента ,в който започ на това. От там нататък всичко тръгна надолу. Въпреки това постигнах лич ни успехи . Завърших университет, което само аз си знам колко ми костваше. В момента живея в чужбина. Имам семейство. Никога не съм споделяла за мойте проблени ,един вид двойствен живот. Шкафа ми е пълен с дипломи , които хващат прах. Аз работя супер изморителна работа ,зада се поддържам психич ески,която няманищо общо с това ,за което съм се готвила и това ,което искам.

Кризите за момента са ми по редки,но по дълбоки. Знам ,че в основата на това е страха. Незнам обаче как да се справя с него. Имам нужда от професионален съвет и насока. 

Вярвам , искам и се надявам !

Благодаря за вниманието 

Линк към коментар
Share on other sites

Спокойно сподели проблема си. Тук реално на никой не му пука. Какъв е? В какво се изразява? Вече започна, продължи.

Редактирано от Деяна
Линк към коментар
Share on other sites

Спокойно сподели проблема си. Тук реално на никой не му пука. Какъв е? В какво се изразява? Вече започна, продължи.

Да, права е Деяна. Тук, в този форум, такива проблеми е нормално да се споделят и естеството им не е от значение. 

Линк към коментар
Share on other sites

.

Кризите за момента са ми по редки,но по дълбоки. Знам ,че в основата на това е страха. Незнам обаче как да се справя с него. Имам нужда от професионален съвет и насока. 

Вярвам , искам и се надявам !

Благодаря за вниманието 

След като години си в това състояние, вероятно вече си наясно, че е много трудно да се справиш сама. Съвета и насоката е да се заемеш със сериозно транформиране на проблема, като се обърнеш към специалист.

Наясно си, че в основата на всичко стои страха, проблемът е, че този страх често е твърде дълбок и човек не може сам да отключи ресурси за справянето си с него. Освен това, всяка личност е един отделен свят, в който работят различни техники и начини за справяне. 

Няма универсална рецепта за справяне със стараха. Да, има много сходни и общи положения, но нещо, което да действа като панацея, няма. Затова и е много трудно от няколко реда да се правят заключения и да се дават насоки.

Това което можеш да направиш тук е да разгледаш подобните теми в "Психотерапия онлайн" и да се опиташ да приложиш сама това, което чувстваш като най - близко до теб.

Ако решиш, че искаш да споделиш нещо или имаш въпроси, не се колебай да ги задаваш. На точните въпроси, могат да се дадат отговори, които да бъдат много полезни.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви много, на всички ! 

Самият факт , че намерих този сайт и изчетох всичко написано по темата ми е от голяма полза! 

Много време си мислех ,че съм единствената с такъв проблем и че сама трябва да се справям с него .  

Това ,което написах по горе си давам сметка , че не едостаъчноза подробен анализ ,но го писах с идеята да не отплесвм в подробности .

Знам, за вече изградените магистрали в мозъка , които при мен са сигурно аутобани. Знам  колко е трудно ,но се надявам,че не е невъзможно излекуването. Затова и се обърнах към психотерапевт. Сама постигнах доста ,но не е достаъчно. 

Под доста имам пред вид , че в по-голяма част от времето бих казала,че го овладявам . Но има моменти , в които пропадам и се чувствам много много зле. 

Все едно караш  кола със пукана гума. Енергията , времето , емоциите , чувствата, самочувствието ,  всичко се ангажира с това. Ставаш полвин човек . Отвеян, нервен, раздвоен  ...

Едно рамо на специялист би ми дошло от голяма полза! Не съм спирала да се боря , а и нямам избор . 

 

 Пожелавам успех на всички в борбата им със себе си .

Линк към коментар
Share on other sites

Идеята не е да се бориш със себе си. Идеята е да се приемеш, такъв отвратителен, да се видиш в огледалото и да се приемеш. Но когато се бориш със себе си това означава, че не се приемаш.

Препоръчвам ти да потърсиш специалист, а не да пишеш из форумите. Личният контакт е незаменим. 

Успех!

Редактирано от Деяна
Линк към коментар
Share on other sites

Разкажи съня си.

Натрапливостите са плод на желание, което съзнанието ти отхвърля. Под съзнание визирам всичко онова, което си научена че е добро, редно, нормално, приемливо. Вътрешните природни или душевни импулси могат да са достатъчно интензивни за да изплуват на повърхността в една по-приемлива за съзнанието форма, каквато са сънищата. В резултат съзнанието временно е изгубило контрола и се мобилизира да вложи повече усилия в подтисканите импулси. това от своя страна води до още по-голям разход на психическа енергия, отслабване на възможностите на съзнанието да контролира(отклонява, подтиска и т.н.) 

Единствения здравословен изход е пътуване към себе си - за да се опознаеш и приемеш. Да осъзнаеш несъстоятелността на нормите и догмите които до сега си приемала за свои, но всъщност са ти внушени от околните в някакъв момент от живота ти - дресирана си да следваш определен житейски модел. Живият живот в теб напира да излезе на повърхността. Стига да поискаш можеш да си дадеш тази свобода. Както и други по-горе и аз ти препоръчвам работа със специалист. Психолог. Предстои ти пътуване в една страна, за която от малка си слушала страшни приказки. Сега е време да предприемеш пътуването към тази страна, за да откриеш истината. И в едно такова пътуване винаги е полезно да си с опитен водач.

Желая ти приятно пътешествие. И разказвай и на нас за чудните си открития. Ние ще те следваме с трепет. 

Линк към коментар
Share on other sites

:) Благодария! 

 

Вече търся специалист.

С "писането по форумите " не прекалявам .Повече чета отколкото пиша. Наистина не лекува ,но си е вид терапия. Щом аз намирам полезни за мен неща , вероятно и за други е полезно .   

Като  начало ходих на психиятър, но не се почувствах по добре , а напротив. Предписа ми  Думирокс по 0,5 на ден . Не го пия. Ако знам ,че ще ми реши пороблема  ще пия колкото триябва. Дори мисля да опитам .   Но не искам да ми притъпи мислите и  усещаниата. Искам да се науча да  ги владея доколкото е възможно. Защото според мен това е есновен проблем на хората с натрапливости , загубата на контрол над себе си. Искам да се науча на техники за преодоляване на стреса и страха.

  Сънищата ми са много разнообразни. Чела съм за мнението на Фроид за натрапливите мисли и за хората с този проблем . Мислих по въпроса и не мисля ,че имам ниакакъв скрит сексуален проблем , както смята той.  Но кой знае ...

Приемем съвети и наистина ще помисля за сънищата и за приеменето   на себе си, въпреки, че е трудно да се приемеш, когато не владееш собствените си мисли...

Поздрав !

Линк към коментар
Share on other sites

,,,Натрапливостите са плод на желание, което съзнанието ти отхвърля. ,,,

 

Апелирам, когато се пише да се и мисли-това изречение, прочетено от човек с ОКР би го ужасило.Та, в повечето случаи  точно това е съмнението, искам ли го наистина аз или е само натрапливост-например да убия даден човек.

 

За това за поред път повтарям-натрапливистите са страхове, генерирани от един освободен , безконтролен център на страха,А е безконтролен, защото мозъка е блокиран от стрес.

Линк към коментар
Share on other sites

,,,Натрапливостите са плод на желание, което съзнанието ти отхвърля. ,,,

 

Апелирам, когато се пише да се и мисли-това изречение, прочетено от човек с ОКР би го ужасило.Та, в повечето случаи  точно това е съмнението, искам ли го наистина аз или е само натрапливост-например да убия даден човек.

 

За това за поред път повтарям-натрапливистите са страхове, генерирани от един освободен , безконтролен център на страха,А е безконтролен, защото мозъка е блокиран от стрес.

Благодаря Ви д-ре за това пояснение. Аз като един човек страдал от натрапливи мисли веднага се ужасих след прочетеното. Подкрепям д-ра и апелирам , ако някой не е сигурен в това което казва  да се въздържат от мнение .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...