Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ролята на учителя по пътя


B__

Recommended Posts

От няколко седмици медитирам върху заглавието на книга, която срещнах: "Ако срещнеш Буда по пътя си, убий Буда".

 

Всеки учител е водител на един егрегор. Водител на едно духговно учение. 

 

А всеки човек си има своето собствено духовно учение. 

 

Вие двамата сте били последователи на това и това. Лъжа и измама. Единият от вас е бил принуден да е последовател. 

 

Всеи си има вътрешния учител. Според мен. 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Може да медитираш и върху думите на Христос: Аз съм Пътя и Истината, и Живота.

 

Хората са твърде много затънали в илюзиите на трите свята на съществуването си за да могат да разчитат само на себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

"Не следвай никого, следвай себе си"-Буда, или по-скоро бъди себе си и имай вяра, търси Духа, проявявай това, което е в душата ти... Невидимия свят помага...

Линк към коментар
Share on other sites

Химера е водачеството. Паразитно очакване някой друг да разреши проблемите ни, някой друг да ни покаже пътя, ценностите, приоритетите. Бягство от отговорност за собствения ни живот и решения. Упование в чужди устои. Бягство от себе си. Лесен път.

Готови ли сте за да платите?

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites

Какво  дава учителят ? Ядене за ума и сърцето.  Да ядем или да не ядем ? Както ни се хареса, не трябва никой никого да убива, пък то е и невъзможно. Обаче ,ако  ядем едно ядене само да задоволим  апетита си, може  да  заплатим  с живота си на земята.

Линк към коментар
Share on other sites

Спокойно можем да направим аналогия с детските учители в училищата. Какво би се получило, ако оставим децата сами да се грижат за образованието и възпитанието си? Учителят е част от една йерархично верига, от която без значение дали го осъзнаваме, и ние сме част. Учителят е следващото звено, което единствено може да осигури изкачването ни (по-точно ние можем да си го осигурим придържайки се към него - изборът винаги е наш).

Линк към коментар
Share on other sites

Това, ако го беше написал някой друг нямаше да мислиш така.

 

Твърде вероятно. Но извън това, кой го е написал, написаното дълбоко ме впечатли, напомняйки ми за едно есе на Ницше.

Не е съвсем по темата, но, убиването на бодхи, е сигурно доказателство за раздяла с егоизма. Във всичките му форми, дори самото назоваване на нещо, вече е процес на отричането му.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

А какво смятате за хора, които следват една и съща (или поне много близка) посока? Дали вървят по различни пътища непременно?

За мен учителят не е химера. За мен това е човекът, който е извървял определен участък от пътя преди мен. Дали аз ще уча от чуждия опит или не, си е мой избор, но не виждам да е много умно и рационално всеки един сам да открива топлата вода. Има друго обаче - добре е да не сме слепи последователи, а ако човек има желание да свърне някъде встрани, да го направи. Учителят също е казал - перефразирам - нищо на вяра не приемайте, всичко в живота проверявайте.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, ще го представя в стила на Лиула. 

 

Постоянното убиване на учителите, които ви водят, е част от пътя ви и това убиване се извършва не от вас, а от самите учители, чиято роля е да се погрижат за вас, но не и да ви ограничават вплитайки ви в собствената си същност.  Защото учителят не е антропоморфен механизъм (това е бахти Лиула стил :) ), а учителят е обект и субект на еволюцията. Еволюцията не се интересува от индивидуалният човешки механизъм, а от човечесътвото като цяло. Отделният индивид има значение само, ако се е пробудил, иначе отделният индивид е парче месо от всеобщата маса предвидена за клане. 

 

Мдам, сега да го кажа по бабешки. Всеки е имал баба си за учител, нали? Но в даден момент е осъзнал ограниченията й, нали? И е поел по частица свой път. Това искам да кажа, Всеки обича баба си, но бабата не е целия живот.....И бабата приветства новия ви път, дори самата тя да не го осъзнава какаъв е......

Линк към коментар
Share on other sites

Убиване на учители от самите учители, маса предвидена за клане -  това май ми идва в повече.

 

"Разумните са хора на мира и на любовта, а неразумните – на размирието и убийствата. Разумните казват на неразумните: „Ние можем да ви помагаме и съчувстваме, можем да бъдем между вас, но не можем да служим на вашите методи и разбирания“  

Петимата братя, УЧИТЕЛЯ
Линк към коментар
Share on other sites

Не всеки от който научаваме нещо е учител. По-рано казах, че може да се направи аналогия с учителите в училищата. Една от връзките, които можем да направим е, че учителите имат план за обучението ни включващ целия период на обучение. Духовен учител може да бъде само този, който може да изведе човека до края на човешката еволюция и началото на ангелската. Човек не може да бъде духовен учител, а в най-добрия случай негов помощник. Също може да се направи аналогия и по отношение на индивидуалността. Тя е важна, но по-важен е класът. Така и за духовния учител ученикът е дух, който може в по-голяма степен да му съдейства в обучението и ръководенето на човечеството към целта определена от учителя. Това идва да покаже, че ученикът, който не споделя тази цел на учителя не може да бъде приет за съзнателен негов сътрудник. Не учителя следва да убие ученикът, а личностните си амбиции, т.е. земното си аз (не духовното).

Линк към коментар
Share on other sites

Не всеки от който научаваме нещо е учител. По-рано казах, че може да се направи аналогия с учителите в училищата. Една от връзките, които можем да направим е, че учителите имат план за обучението ни включващ целия период на обучение. Духовен учител може да бъде само този, който може да изведе човека до края на човешката еволюция и началото на ангелската. Човек не може да бъде духовен учител, а в най-добрия случай негов помощник. Също може да се направи аналогия и по отношение на индивидуалността. Тя е важна, но по-важен е класът. Така и за духовния учител ученикът е дух, който може в по-голяма степен да му съдейства в обучението и ръководенето на човечеството към целта определена от учителя. Това идва да покаже, че ученикът, който не споделя тази цел на учителя не може да бъде приет за съзнателен негов сътрудник. Не учителя следва да убие ученикът, а личностните си амбиции, т.е. земното си аз (не духовното).

 

Станимир, аз обичам моите учители. Между другото ти също си мой учител. А имам един учител, за който бих  жертвал огромна енергия, 

 

Но аз не обожествявам учителите си като теб. Самото обожествяване е е акт на арогантност и перверзия. Абсолютна перверзия. Ето, аз знам, че си заклет последовател на тъмното учение Агни Йога. Но това вече не е проблем за мен. Това са твоите учители и аз даже ги уважавам .....  в известна степен. 

 

Едно са учителите, друго е реалността. Всеки човек има своят Бог, от който се е отделил и това е неговата реалност. А всеки Бог  е в известна степен черно-бял. А да, Бог не е само един, има много Богове, но всеки има своя Единствен Бог, чиято пътека следва. 

 

Да вземем твоята идея за героите. От какво се нуждаят героите? От някого, когото да защитават. И ето я перверзията. Аз искам да съм герой и затова подсъзантелно искам да има някой, който да страда, за да го спася. Виждаш ли сам перверзията тук. Искам да съм добър, а за да съм добър, искам някой да страда, за да го спася. 

 

И виждаш ли по-голямата перверзия? Всеки, който се мисли за добър, създава зло я света. За да е добър, му е нужно зло. И затова го създава заради ЕГОИСТИЧНАТА си нужда да е добър. 

 

Затова винаги казвам, че най-голямото зло в света се създава от добрите хора, от тези, които се мислят за добри. 

Линк към коментар
Share on other sites

Може и да обожествявам учителите. И съм убеден, че те са по-чисти, от най-възвишената човешка представа за Бог. Просто самата ни представа за Бог е твърде несъвършена. В същото време съм наясно, че има далеч по-развити същества от тях. Стъпалата в космическата йерархия според мен са безброй и всеки е важен на стъпалото на което се намира.

 

Смисълът на героизма е в отричането от себе си в полза на духа - божествената същност в човека. За чий дух или чии духове става това - няма значение. Героизмът е отхвърляне на земните ограничения на личността, а това става само в духа, който е безграничен. Няма перверзия, няма амбиции и желания - или надскачаш малката си земна личност за да заживееш живота на духа, или не успяваш. Толкова тук по отношение на героизма.

 

Това, че всеки човек си има свой Бог не го разбирам. Може би искаш да кажеш, че група духове са свързани с точно определен Бог (Логос), който ги създава, и към който те в един момент следва да се завърнат, но вече духовно осъзнати.

Линк към коментар
Share on other sites

И виждаш ли по-голямата перверзия? Всеки, който се мисли за добър, създава зло я света. За да е добър, му е нужно зло. И затова го създава заради ЕГОИСТИЧНАТА си нужда да е добър. 

 

Осъзнаваш ли каква перверзия си написал???

За тебе явно понятията - добро, правене на добро - са в някаква изкривена и извратена форма

Линк към коментар
Share on other sites

Може и да обожествявам учителите. И съм убеден, че те са по-чисти, от най-възвишената човешка представа за Бог. Просто самата ни представа за Бог е твърде несъвършена. В същото време съм наясно, че има далеч по-развити същества от тях. Стъпалата в космическата йерархия според мен са безброй и всеки е важен на стъпалото на което се намира.

 

Смисълът на героизма е в отричането от себе си в полза на духа - божествената същност в човека. За чий дух или чии духове става това - няма значение. Героизмът е отхвърляне на земните ограничения на личността, а това става само в духа, който е безграничен. Няма перверзия, няма амбиции и желания - или надскачаш малката си земна личност за да заживееш живота на духа, или не успяваш. Толкова тук по отношение на героизма.

 

Това, че всеки човек си има свой Бог не го разбирам. Може би искаш да кажеш, че група духове са свързани с точно определен Бог (Логос), който ги създава, и към който те в един момент следва да се завърнат, но вече духовно осъзнати.

 

Искрено се рдвам, че говорим по един различен начин. Сам разбираш, че много те уважавам. 

 

"Просто самата ни представа за Бог е твърде несъвършена". Така е. Ние възприемаме Бог по един човешки начин. А Бог не е човек. Няма нищо общо с нищо човешко :) Бог....Боговете (ние нямаме достъп до само един Бог) са "модератори" в полето на осъзнаването. Те чувства нямат, това е и дарбата на човека към Боговете - чувствата, Богответе са инструменти в работата на еволюцията. Сега ще кажеш, че еволюцията има цел...Е, няма цел. Смисълът на еволюцията е самата еволюция. Не го разбираме, защото не сме Богове. Пак да кажа, че Боговете не са Богове спрямо човешките разбирания. 

 

"Смисълът на героизма е в отричането от себе си в полза на духа - божествената същност в човека. ...Героизмът е отхвърляне на земните ограничения на личността, ..."  Е тук е трагедията на множеството духовно развиващи се (или желаещи да се развиват - все едно зависи от тях). Човек е създаден да използва земните си предимства. Тъмните сили престорени за светли (ах каква измама) твърдят, че имаме земни ограничения. А ние имаме земни предимства. И когато ги използваме, можем да стигнем до събуждане. Е, може да има и други начини. Но да не забравяме, че и тъмните и светлите сили нямат интерес човек да се събуди. Ще се събуди само този, който достигне Божественото в себе си. 

От тази гледна точка съм съгласен с теб. Божественото у нас е истината. 

 

"Това, че всеки човек си има свой Бог не го разбирам" Това много малко хора го знаят, Не е въпрос на разбиране. Исус Христос е Бог. Но той е източника (ИЗТОЧНИКът) само на част от хората. Източник на друга част от хората е Кали  - богиня на смъртта и разрушението.......Има много източници. Ние хората си мислим, че имаме Бог. Глупости на търкалета. Нашата същност е много различна и съвсем друга от това, което си мислим........А да, мисленето е едно от злините на света. Не случайно Прометей са го приковали....

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...