Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да сътвориш врага


Лиула

Recommended Posts

Постига се чрез предоставяне на достигнати прекалено положителни резултати, както и чрез създаването на ефекта на тълпата.

 

За съжаление, това виждам и тук.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Така ( както всички врагове) бе създаден най-големият враг на миналото, ала и най-големият Спасител.

Врагът и Спасителят намериха своя дом в равновесието и ние няма какво да добавим към този сюжет. Евреинът, роден в Назарет стана наша Светлина ...

 

 

 

 

 

П.С. Винаги е било лесно човек да измие ръцете си  с чужди истини...

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво споменаваш, че реално Исус не е християнин. Евреин е, създал еврейска секта, от която Павел сътвори християнството. Ако сте чели писанията ви е ясно, че Павел е бил доста нагъл и пробивен. Пътувал е навсякъде по света. Повярвал си е бил човека. А и е бил нагъл и самовлюбен. В края на живота си е започнал да се обръща към истината.

 

И е интересното това, че само един от учениците на Исус наистина го е разбрал. Ние брутално си мислим, че разбираме Исус и даже го коментираме. ..... А само един от неговите собствени ученици наистина го е разбрал.

 

Врагът и Спасителят са си наши разбирания и нямат нищо общо с действителността. Както и всякакви такива филми създадени да подхранват собствената ни самовлюбеност.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

 

Врагът и Спасителят са си наши разбирания и нямат нищо общо с действителността. Както и всякакви такива филми създадени да подхранват собствената ни самовлюбеност.

 

Именно, именно. Нашите разбирания са част от действителността. Всичко е в нея.

Този филм не подхранва нито самовлюбеност, нито нищо подобно. Всеки вижда каквото му скимне.

То братче, да не напишеш нещо, да не кажеш нещо, че после отбора по класификации ще се появи с квалитетно мнение.

Ай.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересна ми е тая тема, но не мога да разбера какво значи това? Значи създаваш си сам враг и сам го побеждаваш ли? Само това ли е? Някой да обясни, ако не е точно така.

Линк към коментар
Share on other sites

Не си създаваш сам враг,

евентуалният враг само така си мисли, че ти си го създал

само че не знае, че ти въобще не го отразяваш нито като враг, нито като никакъв

Той за да се почувства значим, се самоопределя като твой враг.

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Интересна ми е тая тема, но не мога да разбера какво значи това? Значи създаваш си сам враг и сам го побеждаваш ли? Само това ли е? Някой да обясни, ако не е точно така.

най кратко:

Акулата която те налапва не ти е враг .Ти я определяш като такъв .Тя кротко си закусва .

Става ясно , че враг не е качество . Това е нашето отношение към някого , и то е независимо от неговото към нас .Въпреки че много често хората се  разпознават един друг като врагове .

Враг по същество е мишена за нашето отричане , за лошото което ние не сме .С човека когото наричаме враг може да се случи всичко , можем да му простим и станем приятели ,може единия да победи . Но нашето отношение не може да се промени по този начин , с борба .Значи врагът не можем да победим , Той е там извън нас . Макар и убили акулата , нашето отношение към врага продължава да съществува . Взимаме харпуна и се качваме на лодката .

п.п.

За да се чувствам значим не се бия с комшията (  поводи бол) , а налитам на правителството , псувам министъра че не мога да си плащам тока .И съм прав че е некадърен ,А най хубавото е  виждайки се редом с него ми става по драго , някак си се успокоявам :) :)          

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Що ли всяка тема става своята противоположност :)

 

Темата е вдъхновена от книга на Умберто Еко - Да сътворим врага, на издателство Бард.

Не е лошо да я прочетете.

 

"Преди няколко години в Ню Йорк попаднах на таксиджия, чието име беше труднопроизносимо, и той ми обясни, че е пакистанец. Попита ме откъде съм и аз му казах, че съм от Италия. Попита ме колко на брой са италианците и беше изненадан, че са толкова малко и че английският не е нашият език.
Накрая ме попита кои са нашите врагове. По моя „молба“ поясни търпеливо, че иска да знае с кои народи водим от векове войни заради териториални претенции или етнически вражди, заради продължаващи нарушения на границите и така нататък. Казах му, че не воюваме с никого. Тогава той търпеливо ми обясни, че иска да разбере кои са нашите исторически противници, онези, които ни избиват и които ние избиваме.

Повторих му, че нямаме такива врагове, че последната война сме я водили преди повече от половин век и че между впрочем сме я започнали с един враг и сме я завършили с друг."

...

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Що ли всяка тема става своята противоположност :)

 

Темата е вдъхновена от книга на Умберто Еко - Да сътворим врага, на издателство Бард.

Не е лошо да я прочетете.

 

"Преди няколко години в Ню Йорк попаднах на таксиджия, чието име беше труднопроизносимо, и той ми обясни, че е пакистанец. Попита ме откъде съм и аз му казах, че съм от Италия. Попита ме колко на брой са италианците и беше изненадан, че са толкова малко и че английският не е нашият език.

Накрая ме попита кои са нашите врагове. По моя „молба“ поясни търпеливо, че иска да знае с кои народи водим от векове войни заради териториални претенции или етнически вражди, заради продължаващи нарушения на границите и така нататък. Казах му, че не воюваме с никого. Тогава той търпеливо ми обясни, че иска да разбере кои са нашите исторически противници, онези, които ни избиват и които ние избиваме.

Повторих му, че нямаме такива врагове, че последната война сме я водили преди повече от половин век и че между впрочем сме я започнали с един враг и сме я завършили с друг."

...

Аха, да, загрях. Благодаря, макар че тая книга като прегледах набързо, няма да ми хареса на мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...