Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За препоръчваните храни и хранене - коментари и мнения


Guest Кермит

Recommended Posts

Отварям тази нова тема с идеята тук да е място, където да се коментират различни препоръки, давани в книги, вестници, интернет сайтове, а защо не и във вашите разговори с приятели и познати.

 

Причината да смятам, че една такава тема би била полезна е, че както за редица други аспекти от нашия живот, така и за храненето има толкова много мнения, колкото и хора - всеки поне веднъж дневно чува че нещо е полезно, друго пък вредно. Дали обаче издигането в култ или напротив, демонизирането на дадена храна е достатъчно основателно, каква е другата възможна гледна точка, както и различни специфични особености ще бъдат тема на дискусии и надявам се, база за натрупване на опит и информиране от страна на тези, които прохождат в знанието си за храните.

 

Темата, също така, ще бъде и място, в което можете да зададете вашите въпроси относно препоръка, която сте чули, видяли и бихте желали повече или по-достоверна информация.

 

Best-Foods-for-Weight-Loss_2.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

И да започна темата с една актуална препоръка, касаеща ориза - можете да прочетете ето тук.

В резюме:

 

 

Ежедневната консумация на порция ориз всеки ден улеснява спазването на диетичен режим на хранене, а и е полезно за здравето. Възрастните, които консумират ориз по време на диетата, са по-последователни в спазването й.

 

Моето мнение е, че макар в научното изследване да се изтъкват недотам най-важните здравословните ползи на ориза (като това, че не съдържа глутен и холестерол) то в своите изводи съвсем не е далече от истината.

Разбира се, ключово е тук количеството консумиран ориз или мярката (която за всеки е различна).

 

Основната причина, която дава основание заключението на това проучване да е достоверно, че консумирайки достатъчно въглехидратна храна, хората, подложили се на диетичен режим с цел понижаване на телесното тегло по-трудно прекаляват или се изкушават от рафинирани храни (такива, съдържащи захари, нишестета, брашно).

 

Понякога наистина е трудно да бъдат променени бързо навиците на човек, консумирал цял живот храни от типа на хляб, тестени изделия и сгъстени ястия с брашна и именно в тези случаи консумацията на въглехидрати от вида на кафяв ориз и картофи помага за дозирането на необходимия въглехидратен прием.

 

Разбира се, има и още, но с тези няколко думи бих искал да кажа и основното послание, с което отворих тази тема - това, че дадена храна, диета или каквото и да е било свързано с храненето намира някаква научна подкрепа или получава гореща препоръка съвсем не означава, че повишавайки консумацията ще се постигне и по-добър ефект. Ефектите в храненето винаги са резултат от определена мярка, от, ако щете го наречете - дозиране.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз имам въпроси -

защо на някои непрекъснато или почти непрекъснато им се хапва нещо сладко.?

Това може ли да доведе до някакво бъдещо заболяване или ..дали не е признак на съществуващо заболяване?

 

Защо ако до 14.00-15.00 часа през деня даден човек яде каквато и да е солена храна, той получава от нея ужасни киселини и колики?

Затова за да не умре от глад до това време от деня яде вафли, сладки  или закуски с много пудра захар

Линк към коментар
Share on other sites

От белия полиран ориз е премахнато всичко полезно с цел по-лесно сваряване и подобряване на вкуса (уж).

 

И това се практикува още от 1800г., когато е започнала тази практика най-напред в азиатските страни. Така се е и развила болестта бери-бери. Хората, които се хранили предимно с бял ориз и малко други храни започнали да изпитват мускулна слабост, спазми в краката, парализа, мускулна слабост. Дълго време се смятало, че в белият ориз се съдържал микроб, който причинявал болестта. И едва в края на 19-ти век учени установили, че в страните, където хората са се хранили с кафяв ориз няма заболели от болестта. Имало нещо много важно за здравето на хората в кафевия ориз, което останало скрито до 1911г., когато бил изолиран тиамина, вит. В1.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз имам въпроси -

защо на някои непрекъснато или почти непрекъснато им се хапва нещо сладко.?

Това може ли да доведе до някакво бъдещо заболяване или ..дали не е признак на съществуващо заболяване?

 

Защо ако до 14.00-15.00 часа през деня даден човек яде каквато и да е солена храна, той получава от нея ужасни киселини и колики?

Затова за да не умре от глад до това време от деня яде вафли, сладки  или закуски с много пудра захар

Признак на емоционален дефицит.

Замества се липсата на сладост от живота ( Любов).

 

Хапването на много сладко при жените и хапването на големи количества храна ( преяждане) при мъжете са вид зависимост, която замества емоционална нужда. Това се преодолява все пак по-лесно от тежките зависимости ( тютюн, наркотици и др.).

На първо място е осъзнаването на реалността, след това - промяната й.

Линк към коментар
Share on other sites

Признак на емоционален дефицит.

Замества се липсата на сладост от живота ( Любов).

 

Хапването на много сладко при жените и хапването на големи количества храна ( преяждане) при мъжете са вид зависимост, която замества емоционална нужда. Това се преодолява все пак по-лесно от тежките зависимости ( тютюн, наркотици и др.).

На първо място е осъзнаването на реалността, след това - промяната й.

 

Трудно се променя набраната инерция в навиците , ниската двигателна активност . Помагало ми е заместването на ,,вафлите" с плодове . :)  не колкото събира стомаха .

-----------25 годишен се оплаква от ,,нервен стомах" . Колики , чести болки продължаващи и до няколко дни .Досещате се че са му препоръчали да избягва люто, кисело , изобщо колкото по безвкусно толкова по добре :) .А в къщи са панирали чушки , с един чуден цвят  леко препържени .Даже мислено ги заобикаля .Нали вече два дена  си усеща в стомаха познатата болка ...Интересното е че като ги опитва мислено , не усеща съпротива от страна на стомаха (болка)  . На сутринта е решен , ще ги хапне . :) . И ,,чудо" след 30 мин няма и следа от болката , почти пълно облекчение .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Липсата на любов ми звучи твърде несериозно като обяснение, ...извинете

Сигурно има някаква физиологична, биологична причина в организма на клетъчно или молекулярно ниво ако щете

Линк към коментар
Share on other sites

Аз имам въпроси -

защо на някои непрекъснато или почти непрекъснато им се хапва нещо сладко.?

Това може ли да доведе до някакво бъдещо заболяване или ..дали не е признак на съществуващо заболяване?

 

Защо ако до 14.00-15.00 часа през деня даден човек яде каквато и да е солена храна, той получава от нея ужасни киселини и колики?

Затова за да не умре от глад до това време от деня яде вафли, сладки  или закуски с много пудра захар

 

Има голямо значение какво точно сладко се хапва, дали е нещо определено като шоколад напр. или не?

 

Най-общо за хапването на въглехидратна храна до обяд и започването на солена след това...

Получава се висок скок още от сутринта на кръвната захар и започва един порочен кръг - повишаване на киселинното ниво в организма. Променя се нормалната биологична среда. Това следователно води до отслабване на защитните сили на организма срещу болести. Претоварва се лимфната с-ма. Високата киселинност води до изтощаване на съединителната тъкан на кръвоносните съдове, в резултат на което се получават разширени вени, повишава се нивото на холестерола. Натоварват се бъбреците, тъй като не успяват да изхвърлят образуваната пикочна к-на. Образяват се кристали, камъни и т.н. Ревматизъм.

И за да балансира киселинното претоварване, организмът посяга към органите, където има достатъчно запаси на калций (зъби, кости). При силна киселинност се изчерпва калция.

Именно "ужасни киселини и колики" са симптом за киселинния излишък в организма.

 

Психоемоционалната взаимовръзка за този случай "говори" за потискане в живота и много очаквания, когато някой се опитва да потиска друг човек чрез действията си, смятайки че така ще отговаря на очакванията му. Напр., когато някой често казва: "Направих го за твое добро!", при което обаче обектът на вниманието се задушава.

Тук няма любов. Често се вижда напр. как майки, които с "любовта" си "задушават" и "обсебват" децата си.

Когато има усещане за затвор - човек се вкопчва в клишираната представа, какъв точно трябва да е животът му. Има отблъскващо поведение към онзи, който игнорира неговите желания и намерения. Така самият той се чувства отхвърлен и обиден.

Линк към коментар
Share on other sites

По-добре да не бях задавала въпроса, няма да разказвам на човека какви са отговорите

толкова години е с отлично здраве, слава Богу, и грип не го лови даже

 

ще вземе да се притесни, да се поболее

Линк към коментар
Share on other sites

Изтрих предното мнение , отговор към mvm . Беше ненужно остро . Описания човек не е добре , макар привидно зрав .

Храната е неразделна част от живота ни . Тя е удоволствие изискващо уважение , Дар , както живота е дар . Най общо , всяка негативност към нея довежда болести , постепенно и сигурно .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Кермит

Отговор на първия поставен въпрос има в ето тази нова тема:

 

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=15312

 

Тук нека продължим с аргументите, ползите и вредите от препоръчваните от различни информационни източници начини на хранене, храни и диети.

Линк към коментар
Share on other sites

Като вегетарианец винаги съм се учудвала на диетите, които включват голямо количество месо. Каква е тяхната логика и няма ли друг начин да се постигне същият ефект? 

 

Вторият въпрос - за картофите. В някои диети  те са почти напълно изключени - какво ги прави "вредни"? 

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кермит

Като вегетарианец винаги съм се учудвала на диетите, които включват голямо количество месо. Каква е тяхната логика и няма ли друг начин да се постигне същият ефект? 

 

Вторият въпрос - за картофите. В някои диети  те са почти напълно изключени - какво ги прави "вредни"? 

 

Всъщност, Донка, проблема не е в голямото количество месо, а в недефинираното му количество - колко, за какъв период, кога в деня да се приема. Това са и въпроси, чийто отговори пряко зависят от целта на диетуващия - ще отслабва ли, ще покачва ли, или просто ще се храни, за да поддържа добро здраве. В допълнение - месото не трябва да е единственият източник на протеини, защото тогава наистина може да се попрекали.

 

Така че, когато става въпрос за следването на някаква програма е добре да се говори общо за протеини, а не само в частност за тях - месото.

 

Та логиката в използването на месото и повишения протеинов прием в сравнение с обичайното за българите (ние сме хранени от ранна детска възраст в сериозен протеинов дефицит) е следната:

 

- в калориен дефицит (т.е. прием на по-малко калории с цел отслабване например) 1 грам протеин дава същото количество енергия, каквото дават и въглехидратите - около 4 килокалории с тази разлика, че метаболитния ефект на протеиновата храна е много по-благоприятен от този на изцяло въглехидратната храна;

 

- при отслабване се минимизира вероятността да се разгради чиста мускулна маса и се стимулира да се топят запасните мазнини, тъй като протеиновия прием е достатъчен и не е необходимо тялото да посяга на себе си;

 

 - протеиновата храна засища значително повече за количеството калории, което доставя в сравнение с въглехидратната храна. Също така допринася да не се "изгладнее" до следващото по план хранене.

 

Има и други, но това са най-важните неща.

 

Не мога да премълча факта обаче, че наистина се злоупотребява с месото и протеините въобще, когато дадена диета е предприета на своя глава. Това се прави от незнание и дори по-скоро от частично знание - горните факти се интерпретират на принципа "повече е по-добре", стига се до крайности, включващи елиминирането на въглехидратния компонент на храненето и оттам не след дълго човек се озовава с абсолютно нов набор от проблеми, нищо, че може и да си е решил проблема с теглото.

 

Истината е в мярката - има правила, които задължително трябва да се спазят при предприемането на хранителен режим с повишен протеинов прием. Най-малкото трябва добре да е изчислен капацитета на метаболизма да усвои протеиновата храна на база грам на килограм телесно тегло, порция, ден, седмица.

Още по-важно от това е съобразяването каква част и какви въглехидрати ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ще присъстват в менюто. Същото се отнася и за мазнините - често увлечени от чиста математика - факта, че мазнините доставят 2 пъти повече енергия за грам в сравнение с протеините и въглехидратите, подлагащите се на диета безразсъдно намаляват до под жизнения минимум приема на мазнини.

 

И още, когато се смята протеиновия прием (респективно месото) трябва да се съобразят двигателната активност, полът, възрастта, количеството приета вода през деня (защото ако не е адекватен приемът и човек може да се отрови), цикличността в една кампания (за да се използва максималната ефективност на ензимния комплекс, участващ в разграждането на мазнините) и прочее.

 

Имал съм не малко случаи, в които съм изготвял изцяло вегенариански режими - не е невъзможно да се преодолее липсата на месо. Проблемът тогава е, че дадена цел се постига много по-бавно, но има някои възможности да се компенсира този недостатък.

 

За картофите ще отговоря в другата тема - въпроси.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Няма сила на тоя свят, която да ме накара да заобичам нахута.

Не зная хората какви кореми имат, но моят не е от тези, които приемат това. И ако вървим по веданта, нито нахут има там, нито никкави варива, изобщо откъде дойде тази мания?
Веданта и не само е против варивата и против лука, чесъна и т.н. Има своето основание.

Хубаво е и затова да се говори.


Но зная, че много мои колеги и други приятели се хранят така и търсят рецепти.
Без да омаловажавам този начин на хранене, не коментирам вкуса.


Просто мисля, че това е поредната здравословна мода, както бяха преди антиваксините.
Така мисля аз, вие - друго, което не пречи няколко милиона деца да умират, защото не са ваксинирани.

Ако сметнете поста ми за неадекватен, го сменете, но ваксинирайте децата си.


И специално да попитам Донка, защо според теб нахутът и другита варива станаха толкова популярни като храна особено напоследък, а преди не са били толкова дискутирани, нито консумирани?

Питам и мои колеги същия въпрос, не могат да ми отговорят адекватно.

Предните ми постове моля да бъдат преместени в други тема, по-дискусионна за храната изобщо

 

 

 

Модераторска бележка: Мнението е преместено от тук.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

И специално да попитам Донка, защо според теб нахутът и другита варива станаха толкова популярни като храна особено напоследък, а преди не са били толкова дискутирани, нито консумирани?

 

Аз помня как моята баба готвеше с нахут редовно. В магазина не се намираше, явно, защото някакви нейни приятели носеха от село с чували и ние всички участвахме в роненето, веенето и сушенето на ценните за нея зрънца. На нас децата печеше на жар, но и родителите ни ги обичаха. Сеното от нахута бе много ценно за кокошките и на село за животните. 

 

Така че нахутът Е ТРАДИЦИННО  българско ястие и храна изобщо. 

 

 

После моите родители забравиха за нахута, моето поколение - също, и това обяснява защо поколението на децата ни го смята за "нова мода". Защо го забравихме? Ами не се продаваше в магазина... Поколението на моите родители, които сега са на 70-80 г. постепенно бе превърнато в "магазинско", макар да бяха израснали с други храни. Те смятаха храната от магазина за по-добрата от селската (и още я смятат). По тяхно време все още беше така. После ние бяхме на около 30 и с малки деца, когато започнаха кризите и магазините бяха празни... а после се напълниха с боклуци и отрови - или родни или вносни. И вашето поколение израсна с тях.... :( 

 

Та това е историята за "модерния" нахут. Аз също го преоткривам. 

Линк към коментар
Share on other sites

Мерси, че си преместила мненията ми.

 

Аз също зная, че нахутът е традиционна храна за българското семейство (но и не при всички де) и то доста преди боба да се появи по нашите земи. 

Аз научих за нахута едва, когато отидох в Германия и си мислех, че е се приготвя само в Индия (???), понеже общувах с доста индийци по това време. И заедно с многото им видове дал (леща), си мислех, че и нахутът е техен. 

 

После разбрах, че не е точно така.

 

Но въпреки всичко, за мен това е тежка храна и не е за всеки. 

Линк към коментар
Share on other sites

И още нещо се сещам, но не знам дали е тук мястото. Винаги съм се интересувала от историята на храните, в смисъл - каква е било менюто, например на прабългарите.

Има запазени документи за римската кухня (аз лично съм правила някои рецепти и се намират продукти заместители, особено на един специален вид сос), за древногръцката, индийската и т.н., но не съм попадала на подобно изследване върху хранителните навици на прабългарите или в средновековна България.

 

Ако някой има повече инфо, ще се радвам да сподели и благодаря предварително. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...