Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Разговорки - 2


Донка

Recommended Posts

Божидар Цендов-БожидарЗим

ритрийт (retreat) не означава рестарт! Означава оттегляне, усамотение, вкл. усамотение за молитва.

Mersi ....Поинтересувах се и ми  обясниха за  какво се говори .В  случая исках повече приказки .Защото това е само реклама . Но ми е интересно е отношението ; мое/чуждо ;наше/тяхно, Просперитета започва от самоутвърждаването . Следва учене , приемане на чуждото ,и разширяване . Но тенденцията приемане на нещо ей така е несериозно .... Да безкритичното приемане е условие за развитие . Но това е вярно , и полезно само като се знае ,че всяко ново прието знание те променя .И не всеко знание е полезно за този момент . Добре е човек да взима решенията си максимално разбирайки ги .

Разбирам че прекрасната българска дума --пост-- е някак девалвирана .В следствие неумелото възпитание е загубила истинската си стойност в умовете .

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Така и никой не даде отговор на въпроса, защо е избрано това име.

Аз бих искала да знам.

Защо се внасят нови и нови чуждици с примесения им от запад смисъл, който носи в себе си култа и оттеглянето в съвсем други учения, далечни на онова, което Учителя е изнасял?

retreat noun

uk   us   /rɪˈtriːt/a period of time used to pray and study quietly, or to think carefully, away from normal activities and duties: We went on (a) retreat at/to a monastery in Wales.

http://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/retreat

Ето че открих тълкуване на думата и това ме води до друга мисъл.

До колкото знам, също така Учителят е съветвал човек да запазва ежедневния си ритъм и дейност, да продължава работата си и да бъде активен по време на житния режим. Което не означава просто само физически упражнения и дишане на чист планински въздух, изолирани и отдалечени от ежедневието си.

А продължаване на задълженията си като същевременно се спазва въртешното усамотение.

Или някой смата, че това не е възможно?

А аз мисля, че именно това е целта.

Не да се бяга, а да се вливат нови сили като човек продължава да върши задълженията си. Естествено, че е хубаво да дишаме чист въздух и да получаваме слънце. Но не като се изолираме.

А изолацията с оттегляне за молитва и пост има съвсем друго значние.

Затова питам, ако има някой който е участвал в съставянето и организирането - защо такова име, защо чужди думи с чужди значения?

 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

А изолацията с оттегляне за молитва и пост има съвсем друго значние.

Именно. Да вметна, че не съм от организаторите и мен също ме изненада чуждицата. Обаче колкото повече си разсъждавам, стигам до извода, че това, което те предлагат и организират всъщност  НЕ Е  предвидено като житния режим, който Учителя е спзвал, а по-скоро една от житните диети, които е препоръчвал. 

Обяснявам си чуждата дума с факта, че доколкото разбирам от името на страницата, обявила мероприятието, това е съвместен проект с йога клуб или нещо подобно. В това няма лошо, според мен. Би имало, ако нещо, което  НЕ Е  житният режим, се обявеше за такъв. 

Линк към коментар
Share on other sites

Получава се, че на сайта се предлага една мини-измама, но не е токова лошо...така ли е?

И въпреки това най-забележителното нещо на страницата за всеки пристигнал е огромният банер с рекламата на това мероприятие, която чака да паднат мишките в капана.

Първо, на сайта посветен на Учителя и предимно на онова, което ни е завещал, което трябва да се пази като светиня, защото то е свято, един от главните сайтове, в който се събират привържениците на тези знания и този опит, предлага нови учения, чужди учения, учения, за които Учителя е казвал, че са деградивни за човека в настоящия му етап на развитие. Учения, които са отживели и не дават нищо ново на човека, за неговото повдигане и израстване като Човек.

Какво предлага и като какво е предвидено цялото мероприятие? Само една от житните диети или нещо примесено чуждо, послано отгоре с името на Учителя?

Ако е само една от диетите, защо подзагагавието гласи... 10 дена в лечебницата на природата? Много съмнително съвпадение. И много деликатно изместване на същността на нещата  в друга посока. Посоката - оздравейте цялостно с този метод, който ние ви предлагаме перфектна възможност да усъществите, такак както Учителя е говорил.

А как е говорил Учителя? Да се откъснеш от ежедневието си за 10 дена, да избягаш  в планината и да се къпеш в минерални води? Да медитираш по цял ден и да се молиш и да търсиш нирваната в себе си?

Това ли е посланието на Учителя?

А не е ли казвал Учителя, да се молим постоянно, каквото и да вършим в ежедневието си, да бъдем в постоянна молитва и връзка с Бога?

Осъзнайте се какво правите. Казаха ви го веднъж.

 

 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Само да припомня, че инициативата НЕ Е  на нашия сайт и никой от екипа не може да носи отговорност за нея и всичко свързано с нея. Още по-малко можем по някакъв начин да променяме замисъла на инициативата на други хора. Можете да се обърнете към тях на дадените адреси и телефони за контакти. 

Постоянната молитва не изключва откъсването от ежедневието за определен период - напомням за рилските "откъсвания", за редовните екскурзии в планината и за други подобни методи на работа... Така че нека не бъдем прекалени светци... На мен, например, не ми допада споделянето на преживяванията по време на житния режим, но за някои то е полезно и желано и търсено. Никой никого не принуждава нито ограничава. Въобще, мисля, че не бива да скачаме срещу всичко. както правилно отбелязахте, който търси своята истина, ще я намери сам - няма да чака някой да му я дава наготово, а той само да си я  "купи". От друга страна сигурно има хора, които имат нужда от такова оттегляне (но нямат нужда от ритрийт - в това съм съгласна с вас!). Ако банерът в нашата страница помогне поне на един от тези хора да намери това, което му е нужно в този момент, струвало си е. 

За смесването - не виждам в програмата да е обявено такова смесване - това, че един клуб, който се занимава с йога, е предприел тази инициатива, според мен е добър знак :).

 

Линк към коментар
Share on other sites

Излиза, че сайтът има двойни стандарти - от една страна подкрепя едно нещо ако би помогнало дори и на един човек, от друга страна не е отговорен, защото други организират. Но сайта ще си рекламира нещо за което другите да си носят отговорността, каквото и точно да е това нещо.

Постоянната молитва е постоянна молитва...не защото не изключва екскурзиите в планината.

Но екскурзиите в планината не са "откъсване". Те си имат определена цел и са свързване с други места и същества. Които в града няма как да ги има.

Но това не е бягство от града и живота там, а е отиване на по-високо място, в което трябва да се пристъпва с уважение.

Не за да си почиваш и откъсваш, а за да се свържеш и да учиш.

Има само една Истина, която е една за всички. Където има "моя" и "твоя" истина, там има лъжа.

И когато някой каже "не бива да се скача срещу всичко", това абсолютизиране и влизане в режим на пасивно приемане на това "всико" ми звучи като удобно затваряне на очите пред очевидни факти.

 

 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Превръщането на един свещен процес в спа-нирвана.

Рекламирането му като пазарен продукт за универсално оздравяване.

Оправдаването с приемането на всичко безкритично.

Който чете и възприема Учителя свещено не би си позволил да превръща режима и лекциите му в това, което се канят да го превърнат.

Но явно никой не осъзнава на прага на какво стоите.

Много ще се разкайват. Не е редно да се прави това, което се организира. Нито сайта, посветен на Учителя да поддържа подобни дейности.

Не ви чета морал, нито водя поход. Казвам ви, това което един човек ви е казал още миналата година.

Защо го казвам? Защото се смятам за отговорна да го кажа и да бъде чуто. От моята гледна точка, знание и опит.

Виждам го - казвам го.

Всеки може да прави каквото иска, но после ще бъде отговорен.

И най-елентарното - защо сайтът не може да даде прост отговор на въпросите ми, след като рекламира нещо. Колко е разумно да поддържаш нещо, с което даже не си наясно какво е и защо е?

Въпросът - защо е избрана чуждоезичната дума? Какви са мотивите? Не кой какъв е и затова те така са избрали. Защо те така са го избрали, знаете ли?

Не знаете...но ги поддържате и разпространявате рекламата за всеки, който дойде на сайта.

И каквито и да са мотивите за изобра на името - този избор разрушава и ще разруши. Ако сега не го осъзнаете, ще го осъзнаете, когато е късно.

Това виждам - това казвам.

 

Линк към коментар
Share on other sites

А така, всички на кладата :)
 

"Пророкът", Елин Пелин

"Той пристигна в града като застрашителен облак. По мрачното му лице играеха дълбоки бръчки, движени от гняв. Тъмните му очи гореха от ненавист. Устата му бяха засъхнали и попукани от непрестанен вик.

— Покайте се, защото божията мъст виси над вас!

Беше съботен ден. Привечер. Хората, освободени от седмодневния труд, пълнеха пазара, мегданите, кръчмите и кафенетата и новата пролет, която току що беше разцъфнала, ги възбуждаше радостно. По песъчливите пътеки на градските градини играеха деца, по затулените пейки си шепнеха влюбени двойки, притиснати един до друг, по пътните врати бяха излезли стари жени и минаващите се обръщаха към тях с почит като към стари мисли и ги заминаваха бързо. От малките дюкянчета се обаждаха продавачи, шеговито канеха хората, хвалеха стоките си и хвърляха весели закачки зад гърба на хубавите жени. Животът си течеше такъв, какъвто е бил винаги. И лошите, и добрите живееха така, както можеха, и не така, както искаха. Всеки търсеше щастие и всеки го разбираше по своему. Злото и доброто се преливаха и месеха в една приятна измама, която поддържаше живота и крепеше надеждите.

И ето, сред тия мирни хорица се появи буреносният пророк като застрашителен облак. Той размаха седможилест бич, гласът му загърмя като рушителна тръба и мълнии от гняв излязоха от устата му:

— Покайте се, защото божията мъст виси над вас! Аз съм пратеник негов, и устата ми говори чрез него. Земята ще се продъни и ще погълне нечистия ви град. Потоп ще ви отнесе, огън ще превърне на пепел къщите ви!

.......................................................

Исус вдигна десницата си.

И днес между скалите в планината стои пророкът гол, вкаменен, с окъсан бич в ръка. От него бягат птиците и животните. Реката се скрива под скалите от погледа му и наоколо владее пустинна самота."

Линк към коментар
Share on other sites

Иронията е безвкусна и глупава. Нито съм говорила с омраза, нито с ненавист. Говоря от чувстовото си към Учителя и възмущението в мен.

Каква злоба, каква клада?

Смятам темата за изключително важна.

 


 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Бобаля ,

И най-елентарното - защо сайтът не може да даде прост отговор на въпросите ми, след като рекламира нещо. Колко е разумно да поддържаш нещо, с което даже не си наясно какво е и защо е?

    Мой познат беше служител в подобен (предполагам) център . Те се занимаваха с организиране на лекции, семинари , курсове и др. Като осигуряваха компетентни водещи по йога , будизъм , рейки и др. подобни .  Стараеха се да дават нужната информация . Предполагам , че и в случая е така . За това не е интересно кое е правилно  и кое не , като отговор . Интересно е самото сравняване на термините със практическото им съдържание . Сравнение на практиките . Предполагам --retreat-- е някаква практика за усъвършенстване .Само прочетено в речника  --(рел. уединяване/оттегляне за молитва to go into retreat уединявам се да се моля .) , е много бедно и даже смешно , поставено до житния пост .

 

           

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

преди 6 часа, Божидар Цендов-БожидарЗим каза:

А как рабирате, че възмущението е нещо хубаво?

Не съм давала определение дали е хуабво или не е, нито смятам да му давам.

Възмущението е реакция спрямо нещо, което не е приемливо за теб.

И според мен е нужна реакция в човека, за да запазва ценностите си.

Какви са ценностите на всеки отделен човек това е друг въпрос.

Но според мен в основата си възмущението винаги е свързано с вътрешния стремеж за опазване на онова, което е скъпо и свято.

Дали съм права или не съм за житния режим - за мен аз съм права, за Вас не съм. И дори и да виждам Вашата гледна точка, Вие не можете да видите моята.

А само ѝ се присмивате заради разпаления тон и емоците които предизвиква и заради това възмущение, което според Вас какво е?

Вие смятате ли, че съзмущението е нещо излишно за човека?

Да, всеки си има ценности. И да, хубаво  е да гледаме спокойно на света и случващото се, но да си хладнокръвен, не означава да си безразличен. Да си спокоен и в мир в себе си, не означава да се усмихваш на всичко и да приемаш всичко.

Духовният човек расте, според духовната храна която приема.

И ако приемаш всичко, как ще пазиш  святото? Човек не е и добър и лош. Човек е едно от двете, дори и в него да се борят противоположни сили. И само Бог може да измени някого, ако пожелае. А това, което човек може сам да направи е да избере какво да обича - истината или лъжата, светлината или тъмнината.

Денят и нощта се редуват и съжителстват заедно, но са разделени.

Има два пътя, единият води в светлина, а другият в тъмнина.

Както има един Бог, човек има един избор и според избора си и желанието на сърцето си избира и пътя си.

И компромис няма.

Учителя е казвал - използвайте думи, които имат само едно значение. Защото аз ви казвам, с много значения се разждат и много измами.

 

Току-що, АлександърТ.А. каза:

За това не е интересно кое е правилно  и кое не , като отговор . Интересно е самото сравняване на термините със практическото им съдържание . Сравнение на практиките . Предполагам --retreat-- е някаква практика за усъвършенстване .Само прочетено в речника  --(рел. уединяване/оттегляне за молитва to go into retreat уединявам се да се моля .) , е много бедно и даже смешно , поставено до житния пост .

 

 

           

 

Съгласна съм.

Но точно защото измества смисъла на поста, това за мен е неприемливо.

 

И нека ви дам пресен пример колко важно е каква дума употребяваме и колко много смисъл носи в себе си. Като казвам "ви", се обръщам към всеки, който чете.

България е била 500 години в османско присъствие, владичество и под османско робство?

Тези изменения на историята не ви ли възмущават?

Редактирано от Бобаля
Линк към коментар
Share on other sites

Retreat

Ретрийт буквално означава оттегляне. Хората така разбират практиката на която те самите са инициатори и не виждам причина да им налагаме нашите възгледи. В крайна сметка, това че организират подобно събитие, е достатъчен знак за тяхното уважение към Учението на Петър Дънов. Не може да изискваме повече от това.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм съгласна.

Но няма да споря повече.

Само ще добавя една забележка, че няма такова нещо като Учение на Петър Дънов. Има Христово учение.

 

 

 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Миналата година гледах едно направило ми впечатление интервю, което така и не съумях да открия впоследствие, за да си припомня и споделя тук. Мисля, че го даваха по Панорама или "Малки истории" по БНТ. Става въпрос за един бръснар, български гражданин от турски произход ("български турчин" както се казва), говорещ перфектно български език (по - добре от някои българи) и симпазиращ на Васил Левски. Турчин, но български патриот и демократ.

Редактирано от Сингам
Линк към коментар
Share on other sites

"В пропилея пред сградата на Националния исторически музей (НИМ) бе открит мемориален знак, с който се отдава поклон „пред пролятата кръв на 952 български военни евреи, сражавали се за България във войните за обединение на Отечеството”.

Участието на тези достойни български граждани във войните за освобождение, обединение и независимост на България е доказателство за любовта на българската еврейска общност към Родината и за неизменната й съпричастност към съдбата й. Вярвам, че саможертвата, вградена в основите на нашата държава, заслужава най-дълбоката ни почит, а паметният знак, който се откри днес, ще остане символ на нашата признателност”, се казва в поздравителния адрес по повод събитието, изпратен от министър- председателя Бойко Борисов.

Знакът се поставя от Боянския клуб и Института за национална и патриотична политика на Дунавската академия „Св.Наум Охридски” и от Инициативен комитет, с председател проф.Божидар Димитров и изпълнителен секретар арх.Миломир Богданов. Той е част от алеята „Дейци на достойнството на „иноплеменни личности и общности, със заслуги към България”, която се намира в пропилея пред сградата на НИМ."

Източник: https://fakti.bg/bulgaria/241995-otkriha-memorial-na-padnalite-vav-voinite-balgarski-evrei.

Линк към коментар
Share on other sites

Серафим Тодоров - един успял в спорта българин от цигански произход.

"Историята на Серафим Тодоров – един от най-титулуваните български боксьори за всички времена. По време на неговата кариера има 3 световни и 3 европейски титли. 2 пъти е избран за "Спортист на годината". Има и 3 титли от турнира "Странджа" (1989, 1993 и 1996). Когато е на върха на славата, мениджъри от САЩ и Австралия го искат за профибоксьор, но той отказва. /Първа част/"

https://www.bnt.bg/bg/a/malki-istorii-10-yuni-2014-istoriyata-na-serafim

Линк към коментар
Share on other sites

"Силвия Кацарова (с рождено име Силвер Нури) е българска певица от турски произход. Има разтрогнат брак с музиканта Милчо Кацаров, с когото имат едно дете - Теди Кацарова, която също е певица. Със своя талант, специфичен тембър и маниер на изпълнение, повлиян от ритъм енд блус и соул, тя има определяща роля за успеха на LZ. Песни като „Бяла въздишка", „Големият кораб минава", „Топъл дъжд" се превръщат в шлагери през 80-те, както и хита ѝ с Васил Найденов „Огън от любов". Прекарала детството си в Добрич, тя се премества с родителите си в Хасково през 1969 г., където завършва икономическия техникум."

(https://bg.wikipedia.org/wiki/Силвия_Кацарова.)

Линк към коментар
Share on other sites

"Панчо Хараланов Владигеров (13 март 1899 – 8 септември 1978) композитор, музикант, диригент, педагог и общественик от българско-еврейски произход, роден в Швейцария, но прекарал по-голямата част от живота си в България. Той е изтъкнат музикален педагог – сред неговите възпитаници са много български композитори и световноизвестни пианисти като Алексис Вайсенберг и Милчо Левиев. По време на берлинския си период (1912 – 1932) Владигеров печели като композитор два пъти Менделсоновата награда."

(https://bg.wikipedia.org/wiki/Панчо_Владигеров).

Линк към коментар
Share on other sites

Документален филм за културен семинар насочен към създаване на приятелски връзки между хора от различни страни и запознаване на българи и чужденци с българските история, традиции и език.

"Похвално слово за семинара

40-ти Международен летен семинар по българистика и славистика във Велико Търново

Документален филм

България • 2017 г. •

Режисьор Станимир Трифонов

Музика Теодосий Спасов

Филмът отразява провеждането на 40-ти Международен летен семинар по българистика и славистика във Велико Търново - от 17 юли до 6 август 2017, със заявка за участие на 100 представители от 32 страни.

Програмата е традиционна. Обучението включва практически занятия по български език, 8 специализирани семинара и изучаване на български народни песни и танци.

Филмът предлага интервюта с бивши директори и видни делегати, както и архивни кадри."

(https://www.bnt.bg/bg/a/pokhvalno-slovo-za-seminara.)

Линк към коментар
Share on other sites

"Монасите от Бигорския манастир поднесоха нова родолюбиви изненада на сторожниците за единение на македонци и българи.

В храма на манастира монасите са отслужили заупокойна в памет на загиналите борци за Македония. Накрая службата е завършила с изпълнение на химна "Изгрей зора на свободата" на Александър Морфов, съобщава сайтът „Татковина“.

Това е бил първият химн на следвоенна Македония, но скоро след това забранен и обявен за "фашистки", "върховистки" и български! По традиция духовниците първо изпълнявали химна на Македония, а след това "Изгрей зора на свободата".

Само преди дни братството на Бигорския манастир първо подкрепи договора за добросъседство и приятелство между България и Македония, обявявайки, че двата народа имат една и съща цивилизационна люлка, един и същ кръщелен купел."

(https://fakti.bg/kultura-art/252679-bigorskite-monasi-peat-izgrei-zora-na-svobodatavideo.)

 

"Албанците в Скопие за споразумението с България: Аз с брат си не подписвам договори"

„Не само противници има България в Македония. Има и много хора, които ни симпатизират – най-вече сред албанското население”, отбеляза тя и допълни, че съпротивата на ВМРО-ДПМНЕ срещу Договора за добросъседство вероятно няма да има значение в парламента именно заради албанските партии." (Цялата статия: http://btvnovinite.bg/article/svetut/albancite-v-skopie-za-sporazumenieto-s-balgarija-az-s-brat-si-ne-podpisvam-dogovori.html.)

Редактирано от Сингам I Шишман Асен
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...