Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кратки въпроси и мнения


Васил

Recommended Posts

Зависи от гледната точка, от мястото, от което гледаш.

За мравките ние сме богове, а за едни по-напреднали от нас, сме мравки...

колкото до правдата и справедливостта, вселенския закон важи за всички, не само за земята.

Учителя Дънов също така казва и че доброто и злото са реални сили в света, не са просто някаква идея в ума.

Тук ми се иска да цитирам дон Хуан: "Аз съм сам в цялата тая хищническа вселена и съм се научил да казвам "така да бъде!"

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 320
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

33. Може ли човек като чете дадена философска книга, от някои моменти в нея да разбере по - дълбок смисъл, отколкото в действителност е вложил авторът и ? Случвало ли ви се е подобно нещо ?

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че може. Не знам дали ми се е случвало. И няма как да знам, освен ако това не бъде изяснено по някакъв начин в последствие в разговор с въпросния автор.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако си забелязъл, че авторът има по - различна философия от твоята, това би могло да те наведе на мисълта, че с определени думи той може и да има предвид нещо по - различно, от това което ти си си помислил, че може той да визира. Но няма как да си сигурен дали наистина визира друго или това дето и ти си помислил, ако не го питаш...

Линк към коментар
Share on other sites

34. Ако човек се освободи от необходимостта да се преражда, има ли някакъв строго определен еволюционен път, който трябва да следва след това или е свободен да избира между поне два варианта за съществуване ? Има ли нещо, което неизбежно става с всички освободили се, има ли обща схема на развитие, общ път, нещо което е неизбежно и да нямат опции за избор ?

Линк към коментар
Share on other sites

Вероятно. Както след приключване на еволюцията в минералното царство монадата продължава в растителното, после в животинското и човешкото, и тази последователност не ми е известно да може да бъде променяна, в този смисъл след приключване на настоящия етап от развитието ни, следващия етап също би следвало да е определен. В какво се състои той едва ли сме в състояние да разберем и затова е безпредметно да се спекулира с темата.

Когато говорим за освобождение от необходимостта от прераждане, следва да имаме в предвид, че духът за да се прояви се нуждае от форма. Няма друг начин. Формата може да не е познатото ни земно грубо-физическо тяло, може да е светлинна (което не я прави по-малко материална, а само по-фина и по-малко плътна) или друга, но съзнанието и еволюцията имат нужда от форми за да се осъществяват.

Линк към коментар
Share on other sites

Нали човек като се освободи има избор дали да продължи да се връща на земята, за да помага на другите или да остане в по - висшите светове. Чел съм, че някой ден ще се освободим от преражданията и ще заживеем в по - висши сфери,а нашето място тук ще бъде заето от друго. Обаче съм чел, че и самата Земя ще се трансформира, материята и и телата ни ще станат по - фини - тоест ще продължим тук да живеем, но това тук ще е по - различно. Двете тези май са разминаващи се. При едната земята си остава същата, а ние не и съответно отиваме в други светове, а при втората теза и ние и земята ще се променят и ние ще живеем тук (обаче при нея съм срещал нещо за умиране - тоест пак ще умираме, но ще можем да определяме до колко години да живеем - така е казвал Учителя).

Линк към коментар
Share on other sites

Земята ще се трансформира, а материята й и телата ни ще станат по-фини – точно така. Освобождението е от влиянието на нисшето его, от личността. Но освободеният дух също има нужда от тела за проявлението си.

Линк към коментар
Share on other sites

35. Има ли същества, които директно да са създадени от Бога преди еди колко си време и днес да са такива, каквито са били тогава и винаги да бъдат такива, каквито са си били от самото начало ? Според мен, по - скоро не, май няма. Защото нали всичко подлежи на промяна. Обаче в "Изследване нивата на мирозданието", Силвия Браун пише, че ангелите са създадени, за да са помощници на хората в живота им на Земята, за да изпълняват божията воля, че ангелите са сътворени такива, каквито са си и че хората никога няма да станат като ангелите, също така че животните не еволюират, защото са съвършени по своята природа, че съществува същество Лилит (пазителка на подземното царство), както и други същества от подземното царство - елфи, гноми, деви, които не еволюират, не се променят и т.н. Тези знания и били предадени от нейната духовна наставница Франсин. Възможно ли е едно духовно същество, играещо ролята на духовна наставница, всъщност да греши...? Защото е казано :"всичко тече, всичко се променя." Така че аз по - скоро не вярвам на тези обяснения, че нещо не се променяло и винаги е било и ще бъде еди какво си.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки е свободен да вярва и да пише каквото счита за уместно. Аз бих заложил на принципа на подобието на Хермес и на това, че изключения от този принцип не съществуват.

Линк към коментар
Share on other sites

Каквото е горе, такова е долу ли ? И в какъв смисъл споменаваш този принцип ? Че всяко нещо дето е горе е било долу и че това дето е долу ще отиде горе ли ?

Линк към коментар
Share on other sites

Не, в смисъл, че въпреки безкрайното разнообразие в света, между отделните единици се наблюдава подобие. Не може едни същества да живеят въз основа на едни принципи, а други – въз основа на други принципи.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

36. Двете цели : все по - пълно проявяване на духа и освобождаване от влиянията на нисшето его съвместими ли са ? Възможно ли е понякога следването на едната цел да пречи за другата ?

Станимир :

Когато говорим за освобождение от необходимостта от прераждане, следва да имаме в предвид, че духът за да се прояви се нуждае от форма. Няма друг начин. Формата може да не е познатото ни земно грубо-физическо тяло, може да е светлинна (което не я прави по-малко материална, а само по-фина и по-малко плътна) или друга, но съзнанието и еволюцията имат нужда от форми за да се осъществяват.
Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Ако става дума за въпрос изискваш разсъждение, а не въпрос изискващ конкретно знание – не. Например непросветения може да знае кой е получил нобеловата награда за мир през миналата година, а непросветения да не го знае, но това е просто запомняне на информация, нямаща нищо общо с просветлението. Но ако въпросът изисква някакви умствени качества като различаване, проницателност и др., то няма как непросветеният да е по-прав.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Понеже съм срещал думите :"Уважавам и Дънов, и Кришнамурти, но не съм съгласен с някои неща при тях", разбирай проповядвани идеи. Има и вариант написалият тези думи да е просветен, но тогава ще излезе, че има противоречия между просветените.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Някъде тук в сайта имало френологична карта на главата, която показвала заболявания и психични състояния.

Някой да знае къде е това?????

Линк към коментар
Share on other sites

38. "Вселената винаги налива ново вино в стари бутилки или ново вино в нови бутилки" - Амит Госвами, философ и физик.

За новото вино в нови бутилки - сигурно се има предвид, че за да възприемеш дадена енергия, трябва да имаш ново мислене, един вид да си нов човек (думите на Госвами кореспондират с библейски текст, върху който се е спирал и Учителя). Но защо ново вино в стари бутилки...? Мисълта на Госвами ми направи впечатление и си я преписах от книга на Чопра, но май не съм сигурен, че я разбирам изцяло. Моля, предложения за тълкуване.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

За френологична карта с функционалните центрове в човешкия мозък се споменава в тази статия и тази книга, но май не е детайлното описание, което търсиш.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой иска, нека драсне по въпроса за бутилките и виното, понеже инфото ми трябва за един материал, който засега не публикувам (макар че мога да мина и без вашето доуточнение).

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Виното ... е ферментирал гроздов сок... който се избистря чрез добавяне на белтъци... може желтък от яйце, може смлени кости, желатин, може сушена кръв... а може и минерали.

В Бордо се използват яйца.

А яйцата идват от кокошки.

Бутилките пък се правят от стъкло. Те отгоре имат тапа. Ако тапата е дълга, значи виното е хубаво.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаеш за какво питам.

38. "Вселената винаги налива ново вино в стари бутилки или ново вино в нови бутилки" - Амит Госвами, философ и физик.

За новото вино в нови бутилки - сигурно се има предвид, че за да възприемеш дадена енергия, трябва да имаш ново мислене, един вид да си нов човек (думите на Госвами кореспондират с библейски текст, върху който се е спирал и Учителя). Но защо ново вино в стари бутилки...? Мисълта на Госвами ми направи впечатление и си я преписах от книга на Чопра, но май не съм сигурен, че я разбирам изцяло. Моля, предложения за тълкуване.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...