Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кратки въпроси и мнения


Васил

Recommended Posts

Как се влияе върху подсъзнанието и върху поведението на другите?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 320
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Предполагам, че идеята е : Бог внушава телепатично на другите хора как да се държат с нас съобразно кармата ни, те възприемат тези мисли и усещания като свои, внушението е много силно и те му се поддават.

Редактирано от Кон
Линк към коментар
Share on other sites

Според Сергей Лазарев, 90% от поведението на човека се определя от Бог, а останалите 10% са свободна воля. Сигурно и той е привърженик на по - горната теория.

Линк към коментар
Share on other sites

Бог няма ли си друга работа? Хората действат на повече от 10% според собствената си воля, а останалото са инстинкти, автоматични шаблонни действия и др. подобни. Дори и да има случаи когато волята на човек е отнета за да се случи някакво събитие свързано с кармата му, тава са изключения.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо някои хора от езотерици стават християни, други от християни - мюсюлмани, а трети - от мюсюлмани християни ? Възможно ли е това да е свързано с миналите им животи, с онова което се нарича "самскари" ? На писателя Димитър Божанов, преди да стане православен, някакъв астролог му е казал, че той има път в религията. Божанов се е отнесъл със скептицизъм към това твърдение, но то днес е факт.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Предпочитам да класифицирам нещата като отговарящи на истината и неотговарящи на истината (със съответните степени между двата полюса). Езотериката предполага някакво знание достъпно за определен тесен кръг от хора, но не означава непременно, че това знание е истинно. Под "сериозна езотерика" мога да разбирам примерно знание, за чието разпространение се следи наистина сериозно. Т.е. не се допуска разпространението му извън определени кръгове от хора, отговарящи на определени условия. И пак повтарям, че може да има много тайни общества, но не всички разполагат със знания отговарящи напълно на истината. Всъщност духовната йерархия не може да се нарече тайно общество, но пак за да получи човек трябва да отговаря на определени условия.

Линк към коментар
Share on other sites

Предполагам, че идеята е : Бог внушава телепатично на другите хора как да се държат с нас съобразно кармата ни, те възприемат тези мисли и усещания като свои, внушението е много силно и те му се поддават.

Така казано изглежда , че Бог е отделна от нас  единица . А това не е вярно . Бог в мен и в другите поддържа живота ни . Кара ни да постъпваме  често необяснимо . Не го разбираме и го наричаме несъзнавано или подсъзнание .Той поражда най дълбоките желания , които пречупени през опита на последния земен  живот , се появяват като харесвания омрази , чувства ... До колкото знам , почти всички хора усещат емоциите на другите . И после постъпват спрямо тези свои усещания .

До колко разбираме това което правим и до колко имаме волята да се намесим в случващото се ?... Имах колега , чудесен човек .Но като си пийне ставаше много докачлив . Жена му ( май нямаха официален брак )  често ходеше посинена , а и не веднъж се спасяваше при съседите . Няколко пъти сме разговаряли с нея за ситуацията и че с  пиян човек не можеш се разбра .Беше съгласна с мен , но при следващата разпивка , пак започваше да се заяжда с него . Ето това е много ясен пример за карма , не за глупост . Защото ако беше  глупава котка , за три дена с пръчката , щях да я науча да не се качва на масата .

Много семпло обяснение за кармата и нагласата на силите и тенденциите в душата е , следната причина : „Аз отново трябва да премахна всичко, което носи белезите на моето несъвършенство!“     http://www.otizvora.com/2012/05/4394/

 

Публикувано: 05 декември 2014 - 23:53

Защо някои хора от езотерици стават християни, други от християни - мюсюлмани, а трети - от мюсюлмани християни ? Възможно ли е това да е свързано с миналите им животи, с онова което се нарича "самскари" ? На писателя Димитър Божанов, преди да стане православен, някакъв астролог му е казал, че той има път в религията. Божанов се е отнесъл със скептицизъм към това твърдение, но то днес е факт.

възможно е , но какво значение има?

Ти не вярваш ли че хората учат ?Че постоянно търсят начин да подобрят живота си ? Подобно нещо казва и Дънов , че  сме много нестабилни .Постоянно нещо ни тревожи и разстройва .Това е защото още не сме намерили основата която да ни даде стабилност . Затова се чувстваме несигурни и често променяме мнението си .

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

 

 

За Размисъл Днес

master_photo.jpg

Жената ще каже, че сърцето й горяло от любов. Горенето на сърцето не е любов. И дървото гори, но не люби. Между горенето на сърцето и любовта има грамадна разлика. Любовта на съвременните хора е преходна, като на птичаря, който отглежда пойни птички във кафез. Като порасне птичката, той я продава и почва да отглежда друга. Днес любиш, на другия ден мразиш. Това не е любов.(Беинса Дуно)

 

Петър Дънов, признаваш ли е такова нещо като любов между мъж и жена ? Излиза, че това, което ние възприемаме като полова любов, за него не е любов и такава любов не съществува.

Линк към коментар
Share on other sites

Цитатът не се отнася за половата любов, а за собственическата любов (птичката в кафеза) и за любовта-зависимост (горенето). 

Коментирали сме в много други теми, ще се опитам да обобщя какво е личното ми разбиране на отношението на Учителя. 

Думата любов несправедливо и подвеждащо е натоварена със значения, които са противоположни на истинското и значение. Получило се е в резултат на смесването на емоцията "приятно ми е" с отношението "любов".

1. Сексът е приятен ( в повечето случаи), но това е емоция, свързана с физическото тяло и не винаги има връзка с останалите, както и съвсем не е гаранция за любов като реални отношения между двамата партньори. Или любовта включва в себе си и секса на случаен незадължителен принцип, но сексът не е признак за съществуването на любов. 

 

2. Притежаването на обект, който ни харесва предизвиква положителни емоции, но това е по-скоро радост. Ако по някаква причина загубим този предмет (т.е. изчезне притежанието), ние страдаме и желаем да си го върнем. Или ако предметът ни омръзне, губим положителните си емоции към него и прекратяваме собствеността. Следователно това не е любов. Любовта оставя обекта свободен и не се изменя независимо от поведението на обекта и състоянието му. 

 

3. Зависимостта (горенето на сърцето) - то е най-голямата заблуда за любовта. Това се нарича с друга дума - страст. 

Как се разпознават - Учителя го казва в края на откъса - Днес любиш, на другия ден мразиш. Това не е любов.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ангелите ли са същностите, които фиксират човешките молитви и преценяват дали да съдействат за изпълнението им ?

 

според мен този въпрос е неправилен .Има известна последователност, която тук я няма . Или с други думи каква ще е ползата от отговора с , да или не ?Не е ли по добре да изострим сетивата и ума си , за да  усетим интелигентността на заобикалящата ни природа .Връзката ни ,чрез ума със всичко живо ? Тази връзка предизвиква и отговора на нашите мисли .

п.п.      http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=8516

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

 

 

по добре да изострим сетивата и ума си , за да  усетим интелигентността на заобикалящата ни природа 

Спор няма, че това е по - добре. Но не пречи да питам и за по - малко важни неща. Понякога съм се чудел, дали Христос "чува" отправените към него молитви. Ако не ги възприема, това ми се струва някак обезкуражително...(пък дори и те да стават достояние на ангели).

Линк към коментар
Share on other sites

обезкуражително .  За това трябва да учим . Макар и банално това е , което е важно .Да търсим кое е истина , не някаква абстрактна . А такава която ни върши работа ,освобождава ни , разширява ни(съзнание) , балансира ни(емоции) .Цялата истина е около нас и в нас .Тя е казана в окултните учения, но е поизкривена от тълкуванията . Ангелите . Дънов казва нещо подобно : Ангел спрямо човек е ,,като " земята спрямо дърво някое .Със сегашното разбиране не можем ги разбра , И е по вероятно коментирайки ги , да затвърдим грешна представа у себе си .Достатъчно е истината , че ни държат под око . :) . И ни помагат . Аналогията на , невъзможността на кмета да помогне лично , на всеки жител не ни е достатъчна . Тогава да погледнем как майката реагира на напъните , на прохождащото дете .Най общо , тя не може да го научи да ходи .Не може да го предпази от всички падания . А , ако все пак успее , детето няма да се научи .

Дънов казва , че привличаме ангелите  , в зависимост на любовта , с която общуваме по между си .Тя , може да се каже че е връзката ни с тях . А че желая кола от лотарията , мисля , не го забелязват , ако това не води до някакво общо подобрение .

За това няма и много отговори на въпросите ти .Те са чудесни , точни , интелигентни .Но ако имаш търпение да се поразровиш из литературата  ще намериш и задоволителни отговори . Разглеждайки всяко нещо от  материалната действителност , можем да сме сигурни че има духовна причина за него , породена от общите закономерности . Ако стремежа ни е да ги разберем и приложим , бъди сигурен , че Христос няма да се расърди ако използваш името Мохамед . Или обратното .

 Не чети горното , в зелено . То е част от статистиката . Истинските отговори можеш да намериш по време на медитация . След като прочетеш една беседа , си отдели време за това .Влез в ниво алфа , на границата на съня . Тогава остави твоята същност , ,,да се разходи" , в лекцията  .         

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Понеже се говори за сериозна езотерика. 

Напоследък срещам хора, които много "знаят" по темата. Обичам да ги питам дали са чели Елена Блаватска и най-много обичам тъпия им поглед :) 

Линк към коментар
Share on other sites

Как познаваш погледа :)     По пулса ли ?  :3d_038:

Кон не ми се сърди . Той си е прекалено интелигентен , за да се притеснява от мен . :)   . Я виж , не мога да му обходя темите , направо притеснително  :) ,Не съм бърз като него .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Как познаваш погледа :)     По пулса ли ?  :3d_038:

Кон не ми се сърди . Той си е прекалено интелигентен , за да се притеснява от мен . :)   . Я виж , не мога да му обходя темите , направо притеснително  :) ,Не съм бърз като него .

Темите ми са много повече, отколкото си мислиш, Александър.

Редактирано от Кон
Линк към коментар
Share on other sites

Кон ,

Това бе за  Деяна ..

А , ти както написа в експозето , си ,,работохолик"    :)

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Чел съм за това, как самоубийците преживяват ад в астрала, траещ докато изтекат дните, които е трябвало да изживеят на Земята (самота, съжаление за стореното...). Това за абсолютно всички самоубийства ли важи? 

Линк към коментар
Share on other sites

Основното, което трябва да знаем е, че възмездието винаги е справедливо. В този смисъл обобщенията не са много на място. Може би има изключения, но като цяло самоубийството е крайно нежелано и не води до бягство от това, поради което е допуснато. Не можеш да избягаш от съдбата си.

Линк към коментар
Share on other sites

Чел съм за това, как самоубийците преживяват ад в астрала, траещ докато изтекат дните, които е трябвало да изживеят на Земята (самота, съжаление за стореното...). Това за абсолютно всички самоубийства ли важи? 

 

Ами гледай сега. Като се абстрахираме от религиозния патос този, на когото са пръснали главата с куршум, също остава да се мота в астрала. Ако човек си умре в леглото и веднага го погребат, пак може да се мота в астрала. 

 

Ако почнем да генерализираме, много бързо ще се превърнем в област на шериата. 

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Допускам да става дума просто за случайност. Но нали уж нямало случайни неща...? Днес ми се случи нещо, което бих определил като странно. Имам един познат, който се е случвало да не виждам с месеци или дори с години. Днес обаче го видях цели два пъти. Първо по обяд се засякохме. Преди малко пък излязох навън, за да изхвърля боклука и пак се видяхме. Ако аз се бях забавил с 1 минута, или ако той беше минал с 1 минута по - рано, тази вечер със сигурност щяхме да се разминем. По обяд пък, 2 мин. щяха със сигурност да са достатъчни, за да не може никой от двамата да забележи другия. Не става дума за човек, с който съм общувал много. 

Бихте ли предложили някакво езотерично обяснение за подобен род неща? Не си виждал някого поне 3 месеца и след това...хоп, 2 срещи за 1 ден, 7 часа и нещо между първата и втората. И в двата случая, особено във втория е можело да се разминете с човека. Не мразя човека, но не се и радвам особено, когато се засечем някъде и ме заговори, понеже се е случвало през годините да се държи с мен по неприятни ми начини. Когато пръв го забележа, поздравявам от учтивост, от неудобство да подмина без поздрав - не от някаква реална нужда да го поздравя.

Редактирано от Кон
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...