Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Постите


kirau

Recommended Posts

:hmmmmm: Днес ми се стори в кратък миг, че се чувствам много повече от онзи свят, отколкото от този... И цялата бърканица, която ме заобикаля е просто лудост. Сякаш "видях" целият смисъл на Всичкото, но не мога да го обясня. А точното усещане е Пълно спокойствие... :yinyang:
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Вальо, благодаря ти за всичката любов, която прщаш на всеки.

Да знаеш, че тя достигна до мен и ме огря! Това, което е дадено от теб, същото ще ти се върне!

Постих да и ще продължавам да постя.

Главният механизъм за израстването на душата, това е страданието. Когато страданието те накара да се превиваш от болка, да стенеш, да крещиш в тишината към Бог, да търсиш като ранено животно-живота, да намразиш "света" - в този му вид, и в отчаянието си да търсеш нещо друго, нещо различно, истинско, нещо, което внася смисъл в страданието и го прави разбираемо, тогава, като го намериш, намираш с него и смирението изразено в съгласието ти, към онова което е било и което ще бъде. Тогава се засилва Вярата, която ражда Любов към Смисъла, който включва в Себе Си Всичкото заедно със страданието.

Ти, Вальо имаш добра представа за моето страдание, което вече не съществува. Него, го стопи и преобразува Любовта.

Благодаря на теб, на Петко, на Кристиян и на много други, за това че успяхте да ме повдигнете с Любовта си към мен. И ето, сега аз се родих! И вече роден, се уча и работя за повдигането на други страдащи и спящи, а работата не е нищо друго освен Любов. Но като малчуган в училището на Любовта, аз съм още зелен и неопитен, защото тепърва съм в занималнята.

Бог чрез едни повдига други, за да могат те, на свой ред да повдигнат следващите търсещи Бога и след като Бог в във всички и работи чрез всички се осмислят думите на много Учители, че Бог Сам помога на Себе си в Битието, което представлява вечният кръговрат.

А за постите какво?

Ако не желаете страданието да ви притисне до стената, в търсене и в пищене, вземете да го изпреварите с Развитието в по-Съществено направление - Даряването на Любов, добри дела и красиви мисли. Това е градивният материал за човек, с който той позволява да бъде обновен домът му и именно с това да се осъществи Божията Воля.

Номерът е да се предадеш В Ръцете Му, а не да се инатиш като МАГАРЕ, защото магарето живее в ОБОРА и се търкаля в Прахта.

Благодаря ти Боже!

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2:

Бог чрез едни повдига други, за да могат те, на свой ред да повдигнат следващите търсещи Бога и след като Бог в във всички и работи чрез всички се осмислят думите на много Учители, че Бог Сам помога на Себе си в Битието, което представлява вечният кръговрат

Осмисленото страдание ни дава най-много. Благодаря на Бога за тях и на всички, които са помогнали за това да съм такава, каквато съм. Поздравявам те Синева! Добре дошъл!

Линк към коментар
Share on other sites

Добро утро!

Все още съм в началото на ИЗГРЕВА.

Та затова - Добро Утро.

Никъде не съм ходил! Винаги съм Бил тук.

Само че спях! И сега, като туко-що пробуден ми е още сънливо.

Надявам се скоро да се разсъня, защото Изгрева ме чака да умия очите/о си и да му се насладя. И аз бързам, защото не искам Изгрева да чака мен, за да се офлянквам и накумя. Не желая Любимият да страда поради детинщината ми. Време е да му даря Любовта, която заслужава.

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм в началото, но когато има и други, а ще има и още, (дори ми се струва, че знам кои са) пътуването е още по-красиво. :yinyang::thumbsup2::harhar::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Величае душата ми Господа.

И зарадва се духът ми в Господа Спасителят мой!

Защото Силният идвърши велики дела

И Свято е Неговото Име.

И през родове в родове, Неговата Милост.

Въздигна смирени.

Гладните напълни с блага.

Дева Мария

Линк към коментар
Share on other sites

"И Свято е Неговото Име."

Свято - идва от Светът - Светът идва от Светъл - Светъл идва от Светлина

Светлината се роди от Любовта и Намерението /Идеята, Замисълът/

Светлината е Любов.

Това е Името на Един, намиращо се в трите едновременно - Троицата -

Намерението - Любовта - Светлината /Светът/

Това е символът и на Кръстенето с ръка.

Започва от челото, където е Намерението, минава през сърцето, където е Любовта и ръката с движението я прихваща, за да я отнесе малко под пъпния център, където там отзад се намира Кундалини - Светлината, спящата змия - Мъдростта.

Там Намерението с Любовта да огреят семето на Светлината и то да се издигне. За да стигне по-горе и да разруши всички фалшиви модели на мислене и чувстване.

Каквото е горе - такова е и долу, с малката разлика, че това долу е Образ и Подобие на това Горе. Долу е "слънчевото зайче" - отражението, а горе е Слънцето - Светлината.

:smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам по-конкретно: от коя дата нататък не се ядат млечни продукти, яйца и храни, приготвяни с олио?

И следа като се избягват храни, приготвени с яйца и/или олио това изключва ли солетите, хляба, бисквитите и спагетите?

Линк към коментар
Share on other sites

"И Свято е Неговото Име."

Свято - идва от Светът - Светът идва от Светъл - Светъл идва от Светлина

Светлината се роди от Любовта и Намерението /Идеята, Замисълът/

Светлината е Любов.

Това е Името на Един, намиращо се в трите едновременно - Троицата -

Намерението - Любовта - Светлината /Светът/

Добро Утро,Синева!

Радвам се за ИЗГРЕВА в теб,братко! :hypocrite::hypocrite::hypocrite:

Велико нещо е да се родиш в Светлината и Любовта!

Благодаря,че си сред нас!Жив и здрав бъди! :angel:

Мир и Любов,Светлина и Радост в твоя път! :thumbsup::smarty::)

Линк към коментар
Share on other sites

:):rolleyes: Всеки човек може да се Пробуди + НовоРоди + по Пътя към Отца си да върви, сещам се сега, че някъде из мъдрите книги беше казано...че всеки ден трябвало да се новораждаме :sleeping: няма лабаво изобщо, а Изгревът/физическият...той никого никога не чака ( аз съм от поспаланковците :D понякога де ...не съвсем постоянно :lol: и за това разбира се...любимото компютърче е причината :lol: всъщност постите са без проблемни...знайно е, че проблемчето при "постенето" не е в менюто и порциона :rolleyes: Кирау, разходи се и събери инфо и от някои храмове също, попитай жените - те ще ти кажат кой каквото знае...колкото хора...толкова мнения ще чуеш - останалото си е твоя лична програма / организация/ дисциплина/ воля...ХРАНЕНЕТО ( на всички нива) е индивидуален процес...аз не мога да дишам заради тебе или да ям/постя, или да отида до тоалетната вместо някой друг :D там всеки здрав ходи САМ :v:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

дали яденето се готви с растителна мазнина (олио,зехтин) или не и в кои дни се прави това? Мисля, че до определено време се ядеше с растителна мазнина, а после се ядеше храна, която не е приготвена с такава. Или това няма значение?  :hmmmmm:

Здравей , по въпроса, който повдигаш ще ти отговоря с това което знам от майка ми и други близки , както и за начина, по който спазват постите. Това е по каноните на православната църква доколкото зная.

За Коледния пост : след Коледните Заговезни не се яде нищо "блажно" - месо и млечни , както и продукти , съдържащи техни производни. Даже в миналото се е стигало до там , че човек, който пости не е използвал приборите / лъжици, чаши/ на непостещите. В дните - сряда и петък след Тримиренето не се растителна мазнина / вкл. маслини , орехи/. На Никулден и в дните , в които е изрично написано "позволява се риба" може да се яде риба, но друго / месо , млечни - не/ . Даже близването или вкарване в устата на някое от забранените продукти следва да се счита като прекратяване на поста. В седмицата , в която смяташ да вземеш Причастие, не се яде растително масло- само варени зеленчуци, компот, варива.

Може да изглежда страшно и трудно за спазване - но не е така. ПО-скоро трудно е да установиш контрол върху мозъка си в първите дни. Оттам нататък е лесно. Контролът върху храната се прехвърля върху действията и мислите на човека. Интересно че , се стига до невероятно изчистване , бодрост и енергия.

Може през първия пост да ти е малко по- трудно, но в следващите организмът ти ще се е събудил и сам ще знае какво да прави:)

успех :))

Линк към коментар
Share on other sites

Сетих се още нещо :) защото въпросите ти са само за поста към храната:)))

Този пост е само единия пласт :))

Ако спазваш само поста по отношение на храната, а иначе си позволяваш лъжа/ даже в най- невинната и форма/, грубост , завист , физическо или духовно насилие, обида,клюки, унижение,осъждане на други живи същество, значи не правиш нищо.

Истинския пост е физически , психически , емоционален - Чистота , Смирение и Любов:)) както го казаха приятели и да други места в темата:)))

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Велина и балгодаря за отговорите!

"В седмицата , в която смяташ да вземеш Причастие, не се яде растително масло- само варени зеленчуци, компот, варива." - какво ще рече да взема Причастие? Аз не съм кръстена, а и нямам никаква представа от религиозните ритуали - така че това ми е непонятно.

Питам само за храната понеже ми е ясно това за другата част от поста- емоционалния и мисловния. Макар че той ми се струва по-труден, просто желая да съм по-добре информирана относно физическата част- храната. За това и питам. :) И благодаря за отговорите :thumbsup2:

днес минах покрай няколко църкви и щях да питам, но бяха затворени. Утре и без това ще питам сутринта :)

Благодаря за инфо-то и приятна вечер :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Благодаря, Благост! Много може да се извлече от цитата на този превод на Евангелието от Иоан.

И тъй като наближават коледните пости, ми се ще да споделя още нещо.

Думата ПОСТ е от френски произход и носи следните значения :

1. отговорна и важна длъжност,

2. поставен на точно определено място часовой,

3. самото място, на което е поставен часовоят.

Главното е да се разбере каква функция изпълнява човекът на този пост.

Думата ПОСТЕН е от славянски произход и означава немазна и немесна храна.

Тези две сходни по звучене думи са пообъркали представите на хората и са довели до малко неправилна трактовка на религиозните пости. Така, вместо да гладуват през определените за това периоди, които са неслучайно избрани по време, хората употребяват немазна храна, леко огъвайки първоначално вложения смисъл. Месо не може, а риба може, та рибата какво е...

Когато един човек реши да пости, той трябва да знае защо го прави. Ако постът е съзнателен и доброволен, тогава се постига резултат. Налагането на пост е слагане на преграда пред чувствените удоволствия на човека, като целта е те да бъдат обуздани и подчинени. В цитирания по - горе ръкопис на Евангелието на Иоан се казва кристално ясно: " ...безброй беди и опасности очакват Синовете Человечески. Велзевул, князът на демоните, източник на всичко зло, се намира в тялото на Синовете Человечески. Той е източникът на смъртта, той поражда всички нещастия и под пленителната маска изкушава и съблазнява Синовете Человечески. Обещава им богатство и власт, великолепни дворци, златни и сребърни одежди, множество слуги и всичко, което поискат, обещава им също слава и почит, чувствени радости и разкош, прекрасни ястия и обилни вина, шумни оргии и проведени в леност и безделие дни. Така съблазнява той всеки - с онова, което най - много го влече и в деня, в който Синовете Человечески стават пълни роби на цялата тази суета и на всички тези гнусотии, той им отнема в замяна за насладите всички блага, дадени им от Майката - Земя в изобилие. Той ги лишава от дъха, кръвта, костите, вътрешностите, очите и ушите... И така, в крайна сметка, Синът Человечески губи живота си заради собствените си грешки, защото не е съумял да се научи да уважава законите на своята Майка и само е правил грешки - една след друга. Затова всички дарове на неговата майка - Земя са му били отнети - дъхът, кръвта, костите, кожата, вътрешностите, очите и ушите и накрая - самият живот, с който Майката - Земя е дарила тялото му. Но, ако Синнът Человечески признае грешките си, ако съжали за греховете си и се отрече от тях, ако се върне при Майката - Земя и се освободи от ноктите на сатаната и устои на изкушенията му, то Майката - Земя отново ще приеме своя син, който е бил заблуден и е грешил. Тя ще му подари любовта си и ще му изпрати Ангелите си да му служат.

Истина ви казвам: щом Синът Человечески възстане срещу сатаната, заселил се в него и престане да се подчинява на волята му, в същия миг Ангелите на неговата Майка ще се настанят в него, за да му служат с цялата своя власт, освобождавайки Сина Человечески от властта на сатаната.

Защото никой не може да служи на двама господари. Наистина, или служат на Велзевул, или на нашата Майка - Земя и Нейния живот.

Истина ви казвам: блажени са онези, които следват законите на Живота и не вървят по пътеките на смъртта. Защото техните жизнени сили ще нарастват, ще укрепват все повече и те ще избегнат влиянието на смъртта."

Правят впечатление многократно употребените изрази " Синовете Человечески " , " Майката - Земя " и " нейните Ангели ".

Сещам се за 5 - та от десетте Божи заповеди.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък се сещам, че Йоан вероятно говори за ментален пост, като синовете человечески са плода на човешката съзнателна дейност, която сее в почвата на смъртта... Всичко трябва да се обнови!

Та по този повод и Дънов, за ако хората знаеха как да гладуват...

Успех на тези, които използват единия по пътя към другия!

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

:) Приемаме постите като етерно хранене и като резултат :

Всичко трябва да се обнови!
+ новороди + обожестви :angel:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Започнаха коледните пости. Всеки да пости тайно и да не афишира това - така пише в Библията.

Матей 6:16-18

  16. А когато постите, не бивайте унили, като лицемерите; защото те помрачават лицата си, за да ги виждат човеците, че постят; истина ви казвам: Те са получили вече своята награда.

  17. А ти, когато постиш, помажи главата си и умий лицето си,

  18. за да те не виждат човеците, че постиш, но Отец ти, Който е в тайно; и Отец ти, Който вижда в тайно, ще ти въздаде [на яве].

Това си е работа между човек и Бог. От друга страна добрият пример има смисъл за останалите. Не че имам нужда, но ще се радвам да науча и за други приятели, които постят в момента, още повече ако могат да дадат полезна информация във връзка с постите.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте приятели, когато пости човек ако е болен седмица и пие някакви лекарства, трябва ли да започне да яде нещо друго освен разрешеното по врем на постите, зная, че е индивидуално и зависи от самото състояние на човека, но все пак би искала да науча и вашето мнение по въпроса. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Та нали именно постите и молитвите са най-старите лекарства? Ако се балансира добре менюто при постите, никаква опасност не може да има! Единствено, ако вместо както винаги са го правили, с разнообразни растителни продукти - боб, орехи, плодове, зеленчуци и т.н., човек тръгне на едностранчиво тъпчене примерно главно със слакиши, чипсове и коли... но това си е вредно по принцип, независимо дали си в пост или не!

Линк към коментар
Share on other sites

По принцип на тежко болните се разрешава да нарушат поста, да приемат млечни продукти. Но при сегашното наличие на соеви продукти човек може да си набави нужните белтъчини и аминокиселини, да се храни балансирано и само с растителна храна. Съчетаването на различни храни също води до по-балансиран състав на приеманите аминокиселини, нужни за имунната система и клетките. Аз също бях болна напоследък, но не усетих нужда да си нарушавам поста. Плодове и зеленчуци, ядки, кълнове, тофу, хляб от цели зърна, постни супи, зелении, чесън, лук, чай... няма страшно. :thumbsup2:

А, и ако постът е нарушен, не е проблем след време пак да се започне. Един тежко болен светия си нарушил поста, което довело до голямо учудване тези, които идвали да се учат от него, да ги наставлява във вярата. Той им казал, че иска да оздравее бързо и да служи на Бога по-дълго. /от "Жития на светиите"/

Линк към коментар
Share on other sites

Един тежко болен светия си нарушил поста, което довело до голямо учудване тези, които идвали да се учат от него, да ги наставлява във вярата. Той им казал, че иска да оздравее бързо и да служи на Бога по-дълго. /от "Жития на светиите"/

Демек се е върнал крачка назад, за да се засили в двежението си напред.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

:) като чуя/прочета за Светия ...нещо ми става - спокойно развълнуване регистрирам...ушите ми се изправят :) та и сега с горния пример...:lol: но пък и нашите православните Светии от древните времена...всичките са едни такива слабички/баш аскети...да те е страх да поискаш да станеш като тях :1eye::D прошка моля за мнението си...ама си е баш така :P:smarty:

:) все пак ЖИТОТО си е най - истинската храна...та и аз просто само променям дозата на житото + ябълките + орехите + меда :hypocrite:

тук +Житният режим през годината

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...