Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Акация

Свободата и Цялото

Recommended Posts

Здравейте

Това е първата ми тема в Портала, ще се опитам оптимално да спазя правилата и етиката на форума

Всяко същество се стреми да стигне до определено място като изразходва най-малкото количество енергия, всяка частица, всяка мулекула, всеки атом. Аналогично е и в космически мащаб.

За това е необходима свобода.

За по-голяма свобода трябва да има по-малко връзки и ограничения, който ни държат обвързани.

От друга страна се стремим към обединяване в цяло,да привличаме към себе си или да бъдем привличани.За да се създаде цяло трябва да се преодолеят различията, които имат сила  обратна по посока  обединяването.Тук се намесва компромиса - да се постигне обединяване, чрез условия компенсиращи стойността на различията.С появата на компромис се появяват и напрежения, който биха били причина за разединяване след определено време, обстоятелство или въздействие.

Ако вървим "свободни", но със обща цел, това били променило нещата?Как?

Разсъжденията ми са малко парадоксални, но се надявам да ми помогнете да си отговоря на някой въпроси, на който ми е трудно да намирам отговори в себе си.

Защо сме заградили с граници различията на народите?

Защо са толкова много, различните народи?

Какво ни отчуждава?

Какво би ни сближава?

Какво е за вас свободата?

Редактирано от Акация

Сподели това мнение

Харесва ми името на темата .Свободата винаги е нещо конкретно  и то зависи от цялото .Нагледен пример е човекът , като интегрирана цялост на множество други .Тук е ясно че свободата на всички клетки и органи е в работата за общото .Напълно ясно е, че ,,непослушните" зъби ще им сложат шини .Рахитичните крайници ще ги укрепят с протези  ,,свободомислещите"  клетки и области ще ги изрежат със скалпел и положат извън тялото .

Това е валидно и в цялостта наречена държава .Независимо от какви по важни или не , части е образувана .Образовани , необразовани ,народности ,малцинства .Това на всички им е ясно .Но в практическия живот , на улицата , се вижда нещо друго .Цялата бъркотия в съвременното общество е следствие на неразбирането на понятието ,,Свобода" . Както се вижда тази дума има точно определено място в изречението .Свободни сме да я сложим където пожелаем , дори да я напишем наопаки .Но ще се получи нещо друго .Значи свободата не значи , непременно --хубаво .Свободата е обвързана от условията .

Преди малко , пуснах детето , до съседите , през няколко етажа .То в асансьора е забранено за под 10 год , но знае ли човек .Секунди по късно чувам неистова тропане по асансьорната врата и високи викове .О ужас , телепортирам се на площадката  през 3 етажа с желанието да защитавам от заседналия асансьор .И ....детето няма нищо общо . Само една съседка използва правото си  за мнение по въпроса за бързината на асансьорите .Само че адреналина в главата ми , крещеше да я образовам малко с ръце ...

Така че свободата е израз на определени условия .Като  първо , според мен ,  изпъква  отговорността .Това  го казват и мъдреците ,обяснявайки ни закона на кармата .Част от личната съдба е следствие на свободните ни действия .Имайки това в предвид можем да си представим  ,колко още не ни е  ясна , свободата .

Сподели това мнение

Хубаво си хванал мисълта ми

Чудя се проблемите дали се дължът на неправилното разбиране и използване на свободата, която имамеме или на това, че няма какво да ни обединява

Ето един пример от Физиката - раздел оптика

Когато видимата час на светлината,от червен до виолетов цвят, минава през кохерентна среда се получава Бяла светлина, при условие че лъчите в средата са в една и съща посока(кохерентна среда за пример е оптичния кабел).

От червен до виолетов дължината и честотата на вълните е различна, червения е с най-голяма дължина, но с най-малка честота.Виолетовия е с най-малка дължина, но с най-голяма честота.

Цветовете на лъчите са също различни както хората,едните са по-бързи и по малки,други са по-големи и по бавни, но когато вървят в една и съща посока тогава се наслагват до бяло

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0

Редактирано от Акация

Сподели това мнение

Вече сме научили че заедно можем повече .Така че мисля е първото . Липсват ни много неща ,може би общо казано  сила .За да се доверим .Или сме свръх ангажирани и няма как да поставим призма на края на оптичния кабел .За да видим как ще е .

Сподели това мнение

Някаква манджа с грозде си сътворила. Първопричината е стимулът/мотивацията за това движение, енергийната ефективност е нещо второстепенно и не чак задължително (пример - руската техника :)). Природата е естествено по-енергийно ефективно изградена, но конфликтът там е дори още по-ясно изразен. Малко ли са случаите да изригне вулкан примерно и затрие всичко живо в няколко километра радиус, или направо потопи остров? Всяко нещо си има собствена мотивация да съществува. Представи си че си един стрък трева на тоя остров който скоро ще бъде потопен. Как ти звучат въпросите които задаваш :)? Или ти е невъзможно, защото си се представяш като нещо много повече от него? Ако не намираш верият отговор в себе си, още по-трудно ще намериш друг да те убеди в него...

Сподели това мнение

Според мен тук тема няма, няма постановка, няма въпрос, не виждам смисъл и от отговор. ако въпросът е просто да се пускат теми, ок, някакъв пълен хаос от мисли, които нямат общ корен и не биха могли да се подчинят на "тема".

Ако темата е свободата, която като дума се съдържа в заглавието, то следващите постове просто не са подчинени на нея. Намесена е и физиката и какво ли още не, пълен хаос, но не и творчески за жалост. А камо ли да се търси философски ракурс на написаното...

Редактирано от Inatari

Сподели това мнение

Здравейте

Това е първата ми тема в Портала, ще се опитам оптимално да спазя правилата и етиката на форума

Всяко същество се стреми да стигне до определено място като изразходва най-малкото количество енергия, всяка частица, всяка мулекула, всеки атом. Аналогично е и в космически мащаб.

За това е необходима свобода.

За по-голяма свобода трябва да има по-малко връзки и ограничения, който ни държат обвързани.

От друга страна се стремим към обединяване в цяло,да привличаме към себе си или да бъдем привличани.За да се създаде цяло трябва да се преодолеят различията, които имат сила  обратна по посока  обединяването.Тук се намесва компромиса - да се постигне обединяване, чрез условия компенсиращи стойността на различията.С появата на компромис се появяват и напрежения, който биха били причина за разединяване след определено време, обстоятелство или въздействие.

Ако вървим "свободни", но със обща цел, това били променило нещата?Как?

Разсъжденията ми са малко парадоксални, но се надявам да ми помогнете да си отговоря на някой въпроси, на който ми е трудно да намирам отговори в себе си.

Защо сме заградили с граници различията на народите?

Защо са толкова много, различните народи?

Какво ни отчуждава?

Какво би ни сближава?

Какво е за вас свободата?

Свободата се определя от законите на цялото .

За да се разбере свободата , може да се разгледа едно твърдение от Дънов : ,, силата на човека е в изпълнението на Волята Божия " ... Ще рече , че най голяма свобода имаме в тази посока , в изпълнението на Волята Божия ( бялата светлина). Можем да вървим и на обратно , Но там възможностите са малки и ограничени .

Какво ни пречи ?  Срахът ...С развитието на ума и достигането на днешното му ниво ,сме придобили способността на себе осъзнаване  , Човека е станал отделна личност . Появило се е разбирането за Аз .  Друг момент е развитието на личността в конкретния живот . С раждането си започваме да трупаме впечатления и развиваме ума си .С негова помощ , в течение на годините , постепенно изграждаме своята представа за света .  В този свят , по голямото и по силното налагат своите правила , а детето е малко и слабо .В зависимост от родителите , малкия човек получава  и страха , като защитен механизъм ....Друг  момент от живота  е , вече израсналия човек .Най често , той  ангажиран в битието , няма свободни сили и време да се замисли за смисъла . По му е  удобно да я кара по навик . И така поддържаме страхът , в нас .

На всякъде , в беседите на Дънов се говори за любовта . Подтиква ни да я изучаваме , да бъде наш постоянен стремеж . Липсата на любов е страх .Ако любовта е плюса , минуса е страха .

Той казва ---любовта ще ни доведе до истината , а тя ще ни направи свободни .

Това е кратък почти анекдотичен вариант , удобен за форум .

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this