Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Безсъние - Инсомния


Recommended Posts

:3d_052: Цитирам Учителя Беинса Дуно:

"Болният да пее! Много да пее!" Забележете - много. Който е опитал рецептите, знае, че са непогрешими. Бих добавила само песните да не са ободряващи (мажорни), а минорни, нежни. Успех! И споделете...

Редактирано от tsvetna
Линк към коментар
Share on other sites

Ако Петър Дънов беше въглищар, щеше да има сега томове с беседи за стойността на процеса на хвърляне на въглища, който обогатява душата, тялото и духа. И щеше да е прав, защото не е важно какво, а как го вършиш. А някой негов последовател, къде разбрал къде не, би препоръчвал въглищарството за мерак, далак и... безсъние. Ето, човек се навежда, изправя, всички основни и междинни меридиани се задействат, чи циркулира. Просто невероятно...

Много е лесно да се дават съвети на килограм, всичко е толкова розово и феерично, а някой си не можел да спи... Ето го, изправил се през нощта в 2.30 на терасата човекът инсомниак и ... пее. Пее по луната, по звездите. Е, къде пее, къде вие, но важното е, че от душа го прави, нали!?! Е, сега съседите може да го замяргат с нещо и да се почудят в полицията или в психиатрията да се обадят, но какво от това... Е, разбира се, съветът е насочен преди всичко за пеене през деня - на работа в офиса например, по време на сделка или събрание. Или вървейки по улицата. Да, в българските психиатрии бюджетът е силно орязан и приемът е почти невъзможен, така че опасността е малка, освен жълтата книжка. Да де, но жълтият цвят успокоява ума - ето, човекът си пее ла донна е мобиле, гледка си книжката и ..спи! О, чудо, той спи...

Отвъд иронията, пеенето наистина има място. Тихичко и нежно, лекичко и на място. За мен пеенето и музиката са нещо далеч повече от изграждането на процедурна памет за владеене на някой дрънчащ или скърцащ инструмент (например цигулка - о, боже, какъв ужас) или праксис за употреба на ларинкса и задвижване на околната атмосфера с издишан въздух и ларинксови вибрации... Музиката за мен това е хармонията в мислите, чувствата, волята, в живота въобще, в щастието и психичния интегритет! Ето това е музика! Такава музика наистина центрира и лекува!

Линк към коментар
Share on other sites

ХА-ХА ОРЛИНЕ ПОСЛЕДНИЯ ТИ ПОСТ ИСКРЕНО МЕ РАЗСМЯ:thumbsup2: И АЗ СЪМ В ОТБОРА НА СТРАДАЩИТЕ ОТ БЕЗСЪНИЕ.ПРОБВАЛА СЪМ ФОЛМУЛИТЕ НА УЧИТЕЛЯ-ИМАЛО Е ЕФЕКТ НО ВРЕМЕННО.С БИЛКИ СЪЩОТО.УТРЕ ОТИВАМ ДА СИ КУПЯ СУПЕРМАГНЕЗЙ ДА ВИДЯ И ТОВА ЧУДО.ДАНО МИ ПОМОГНЕ .БЛАГОДАРЯ ЗА ИНФОТО.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Замислям се, има споделени случаи от хора, които цял живот на спят.В такива случаи може би естествен е извода,че от безсъние не се умира, но от безпокойство...Рецептата е себевладеене, или при подобен проблем един предприемчив човек учел, самообразовал се през тези часове.Изобщо да съумее човек да оплзотвори времето за полезни и приятни занимания.

Линк към коментар
Share on other sites

Инсомнията е добре познато явление за лекарите и психолозите.Орлин Баев е описал в постовете си много компетентно същността на проблема, за което много му благодаря!Винаги е изразявал своите добри познания в областта, която практикува, давал е ценна помощ на нуждаещите се от това във форума!Специалистите са хората, които най- точно може да определят какво е отклонението от нормата за даден симптом.Изразих своето мнение за инсомнията по- горе, след като попаднах на заглавието:"Как да преодолеем чувството за безпокойство и да се радваме на живота" от Дейл Карнеги.Същото може да се изтегли от тук.

Бих споделила, че явлението инсомния е често срещаноДори и при мен, на периоди в живота.Но се справих с проблема с помощта на моя близка.Тя се оказа моя духовен учител, а аз бях в ситуацията на ученик.Между другото в момента тя е на 86г.

Разказа ми следното:Бях на 12г- ученичка.Майка ми вечер идваше да изгаси лампата в 10,30 часа.Аз ставах след нея,светвах лампата и изваждах книгите.По цяла нощ изчитах романи.Така от малка се спасявах от безсънието.Сутрин майка ми идваше да ме събуди за училище, както и да закуся.Щом я чувах, че става веднага гасех лампата да не я тревожа. Правех се, че съм спала.След това в училище се справях чудесно с предметите, оценките.Между другото, моята близка е била отлична по успех.След това, дори и в късна възраст, тя прилагала този метод, за да спаси от досадното безсъние.Трябва да споделя, че и на тази възраст-86г. е с добра памет, дори чете книги от Англия, на английски разбира се.Благодаря и за мъдрия съвет, който и до сега прилагам!

Линк към коментар
Share on other sites

Явно някои могат без сън - или поне така казват... Останалите обаче, когато не спят, са в състояние на потисната умора, а на следващия ден са смазани... Та, хубави разсъждения, ако човек е от първите. Ако си от вторите обаче, които са 99% от инсомниаците, подобни насоки звучат дори жестоко, а най-малкото неразбиращо! А понякога не е само психика, а цялостно състояние на невромедиация, хормони, нервна система, предразположености... Не оправдавам, само казвам, че понякога и най-светлата и хармонична психика може да е поставена в тяло, издънка на дадена генограма, което да създава много трудности, въпреки съзнателността...

Линк към коментар
Share on other sites

И какво като някой може без сън? И аз може би мога без храна и без любов, но това не значи, че ще съм хармоничен човек. Дори може да се чувствам добре в такова състояние:)

Според мен проблемите в съня и в двете посоки - безсъние и прекален сън, са зависими от баланса между съзнателния живот и това "другото" - все още неразгадано състояние, наречено сън - което всъщност е равностойно на смъртта - т.е. друг вид живот. Според мен безсънието е осакатяване на личността в духовен план, защото живеем само от едната страна на своето разгръщане. Казвам го като човек, който е получил повечето ценни отговори в т.нар. сънища, отоколкото наяве.

Да, може би магнезият е супер, но всички знаем, че това е временно. Човек с проблеми с безсънието би трябвало повече да се самовглъби в себе си и да спре толкова да се обвързва със съзнателния си живот, колкото и странно и невъзможно да му звучи това в момента.

Имам много познати с този проблем, а понякога съм го имал и аз - общото между всички е отговорността към другите, ангажименти, опити да се разреши неразрешимото. Другото ми наблюдение е, че са предимно хазартни и дейни личности, с много добро сърце. И колкото да е оправдано това от морална гледна точка към другите, всъщност не е, защото осакатяват себе си.

Ако приемем, че човек може да има такива генетични предразположения , какъв е проблемът да се приеме това като възможност - може да се практикува йога на съня /има достъпни източници/, която обаче изисква развито съзнание и постоянство. Просто приемаш съня като продължение на живота и не се молиш за сън, а за продължаване на живота в съня. Явно съзнанието е превъзбудено и иска да живее, да е активно, и ти просто можеш да продължиш да живееш съзнателно в съня.

Линк към коментар
Share on other sites

И какво като някой може без сън? И аз може би мога без храна и без любов, но това не значи, че ще съм хармоничен човек. Дори може да се чувствам добре в такова състояние :)

Добре казано, благодаря за сравнението!

Имам много познати с този проблем, а понякога съм го имал и аз - общото между всички е отговорността към другите, ангажименти, опити да се разреши неразрешимото. Другото ми наблюдение е, че са предимно хазартни и дейни личности, с много добро сърце. И колкото да е оправдано това от морална гледна точка към другите, всъщност не е, защото осакатяват себе си.

Мдам, аз също не съм чул за 'дебелокож" примитив с трудности със съня...

Ако приемем, че човек може да има такива генетични предразположения , какъв е проблемът да се приеме това като възможност - може да се практикува йога на съня /има достъпни източници/, която обаче изисква развито съзнание и постоянство. Просто приемаш съня като продължение на живота и не се молиш за сън, а за продължаване на живота в съня. Явно съзнанието е превъзбудено и иска да живее, да е активно, и ти просто можеш да продължиш да живееш съзнателно в съня.

Така е - това е посоката! Съзнателност в съня! От години работя в това направление и знам, че това е начинът.

Линк към коментар
Share on other sites

При мен се прояви на 28,5 години. Дали се дължи на атрофия на епифизата, не съм сигурен. Мелатонинът на епифизата, доколкото знам, участва в регулиране на циркадния ритъм на сън бодърстване, биологичния часовник.

Възможно ли е, ако механизмът на функциониране на епифизата, плюс ретилулярната формация, ствола и лимбичната верига на удоволственото възнаграждение са били хиперстимулирани чрез известни йогически практики, това да резултира в нарушаване на циркадния ритъм, респективно отделянето на мелатонина? Нали все пак мозъчните системи са двустранно и паралелно зависими - епифизата може да наруши отделянето на мелатонин поради възбудните сигнали от ретикулярната формация и зависимата реакция на ядрата на септума в лимбичната система, които ядра не получават допаминовите си бластове!?

Мелатонина се образува от слънчевите лъчи и витамин д може и да бъркам. Не мисля че сексът помага просто изхвърляш енергията.Дънов е казал че винаги се намира в църква в този храм ако можем да да влезем и в будно състояние ние се в него влизаме когато спим и не помним нищо. Буда е пребивавал в него и когато е буден а и другите като него.В Англия на психиатрите им дават по 1 г. отпуска на всеки 4.Тая година ти е на трудности но другата е на глобални промени много хубава година .Тя идва след твоя рожден ден .Благодаря ти за помощта .

Редактирано от mihailo
Линк към коментар
Share on other sites

При мен се прояви на 28,5 години. Дали се дължи на атрофия на епифизата, не съм сигурен. Мелатонинът на епифизата, доколкото знам, участва в регулиране на циркадния ритъм на сън бодърстване, биологичния часовник.

Възможно ли е, ако механизмът на функциониране на епифизата, плюс ретилулярната формация, ствола и лимбичната верига на удоволственото възнаграждение са били хиперстимулирани чрез известни йогически практики, това да резултира в нарушаване на циркадния ритъм, респективно отделянето на мелатонина? Нали все пак мозъчните системи са двустранно и паралелно зависими - епифизата може да наруши отделянето на мелатонин поради възбудните сигнали от ретикулярната формация и зависимата реакция на ядрата на септума в лимбичната система, които ядра не получават допаминовите си бластове!?

Линк към коментар
Share on other sites

Интресът към тази тема, ме провокира да споделя още следното:признавам не съм професионалист в тази област, да диагностицирам явлението.Извън ограничените представи на нашето човешко мислене,хората, които са с такъв проблем, не са ли на твърде високо ниво на просветление?Чувствителността им е твърде силна, не е леко да съществуват сред хората на физическия свят.Те се приближават твъде много до Божественото.Леле, леле, леле...

В книги за Учителя се описва ситуация, когато на Мусала имало група от братя и сестри с него.Трябвало да изкачат върха в 3.00 през нощта.Будните ученици чакали да настъпи ранното утро.Учителя се събужда и започва да говори на непознат език към същества от невидимия свят.Не го безпокоили, само наблюдавали явлението.

Линк към коментар
Share on other sites

А къде е границата между чувствителността, която наистина е нужна при допира до фините нива на съществуването и невротичността? Може би в начина на употреба... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Границата я чувствам ,като разумност все пак.Ние съзнателно сме избрали при въплъщаване във физическото си тяло, че идваме да трупаме опитност на физическия свят.Винаги може да общуваме и с фините светове.Мярката, много е индивидуално.

Линк към коментар
Share on other sites

Ние всички сме едно.Ако някой каже че е независим се лъже.Някога и двете са реалност в болката всеки избира своя път..

Редактирано от mihailo
Линк към коментар
Share on other sites

Плодът на дивия кестен бе една от най-тачените билки на народния лечител Петър Димков. Той носеше в джобовете си по няколко кестена. Понякога ги вадеше и после пъхаше обратно.

Убеден бе, че поставен там, кестенът излъчва с нищо не сравнима енергия, която благоприятно влияе върху ставите, сухожилията, мускулатурата и нервната система.

"Тези малки, кафяви, лъскави топчици са удивителни акумулатори на слънце, енергия и живот и я отдават щедро, с постоянно лъчение цялата година"- споделяше той. Те са незаменими успокоителни. Ето защо Петър Димков съветваше да ги има под възглавницата- 5-6, най-много 10.Но не повече, защото лъчението може да стане много силно и да предизвика главоболие.

За добър сън Лечителят използуваше шапка от двоен тензух, в която кестените бяха двойно съшити и доста повече на брой от тези които препоръчваше. Вечер слагаше тази шапка на главата си. "Заспивам мигновено"- отбелязваше той.

Чак сега попадам на този цитат от Валентин Петров! Абсолютно верен според мен. Лично изпитанно. Винаги съм се учудвала на майка ми защо постоянно ги бере тези кестени, смятах ги за абсолютно безполезни, но се оказа че имат много и полезни приложения едно от тях е срещу безсънието. Чудех се на сънливостта си преди време, учудвах се защо постоянно като си легна ми се доспива и нито мога да чета нито да гледам телевизия, а заспивах като пън буквално и по едно време забелязах торбичката с кестени оставена на една табуретка в близост до леглото. Веднага си помислих, че сънливостта ми може да се дължи на това и помолих майка ми да ги махне от там. Оказа се че съм била права. Мисълта ми е че съм изпитала въздействието им без да съм го знаела предварително т.е. без предварително да съм се настроила психически за това, но съм изпитала реалното им въздействие по този начин :).

Ето и един простичък метод за заспиване. Знае се че понякога отговорите на най- сложните проблеми са простички, но се изисква постоянство. Може би не винаги трябва да се дълбае и да се търси отговор на въпроса защо това е така, а да се остави отговорът сам да излезе котато настъпи моментът за това и да се заловим с постоянство за някаква конкретна задача, а именно в този случай е да си повтаряме думата "Заспивам". На пръв поглед изглежда прекалено просто, за умът ни който обича да усложнява нещата, но се изисква постоянство. А, между другото когато понякога и аз не мога да заспя, прибягвам също и към старият изпитан метод да броя овце и понеже нямам толкова дълбок проблем със съня, уверявам ви че никога не съм достигала до заветната бройка СТО :D. Опитвайте полезните неща, все някой метод ще даде добър резултат и това е по- добре отколкото да се мисли постоянно върху проблема независимо какъв е без мисълта да е подплатена с някакви конкретни действия. Дори смятам, че едното разделено от другото винаги влошава повече нещата. Поздрави!

п.п. Между другото този цитат ми даде най- точното обяснение защо онзи ден несъзнателно се наведох и си взех кестенче от една пътека в парка. Предстоеше ми да се захвана с нещо ново за мен и имах доста притеснения и по този начин си открих опора, топлинка и "приятелче" т.е. талисманче до себе си. Кестенчето наистина ми отдава такава енергия, сега разбирам и майка ми тя Димков не е чела, но е много силно свързана с природата и усеща тези неща. В този смисъл тя ми е истински учител т.е. Божествената проява чрез нея ме учи на това.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Ооооо имам. Точно днес си го почиствах от старите листенца и без мушкато не мога :). Как, без такова цвете домът ми ще е пуст. Дума да не става! Имам си го в розово, бяло и червено - пълен разкош!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Посадете си мушкато.Най добре е всички цветове.Помага за безсъние.

Напълнила съм и двата балкона с мушкато и индрише, но за съжаление не ми помагат да заспя, когато съм преживяла нещо лошо.

Добре че ми минава бързо! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Явно безсънниците сме далеч от добрите ученици. Но поне ни остава утешението да сме някакви ученици...

"И тъй първото нещо – сънят, той е един важен фактор за ученика на Окултната школа. Не можете ли да спите спокойно, вие не можете да бъдете добър ученик, т.е. можете да бъдете ученик, но не и добър ученик на Окултната школа. Сега, за спането вие ще правите по възможност много опити. Например ще направите следния опит: като си легнете, за пет минути да заспите. Това вече не е дресировка, то е сила на волята – за пет, най-много за пет-десет-петнадесет минути да може да заспите. А сега някои от вас, след като са възбудени, легнат да спят и почнат да си правят планове в леглото какво ще правят утре. Така се изминава половин, един час време. И с това вие се ограждате с една нездравословна аура. Към 2 ч. след полунощ, станете, разхождате се, казвате: „Не върви!“ Сутринта станете, неразположени сте, онези неприязнени чувства ви мъчат и вие търсите да се скарате с някого, за да ви мине. Пък ако със силата на вашата воля можете да заспите след пет минути или най-много след десет-петнадесет минути, на другата сутрин ще станете бодър и весел, за да почнете работата си. Най-трудното изкуство е да спиш правилно – аз съм го изпитвал, то е едно от най-трудните изкуства. Може да вземате някои наркотични средства за сън, но целта е да се научиш да спиш правилно без тях. Като си легнеш на дясната страна, на сутринта пак да се намериш на дясната страна – то е изкуство. Или ако легнеш на лявата страна, сутринта пак да се намериш на лявата страна. А сега всички започват с обширните страни на окултната наука, с великите сили на Природата – туй да имаме, онуй да имаме, както в „Хиляда и една нощ“ с пръчицата. Онзи, който не се е научил да спи, не му дават магическата пръчица. Тази пръчица не е на физическото поле, тя е горе, в другия свят. А тази пръчица е вашата воля – това е волята, но не сегашната, обикновената воля, която имате. Аз казвам: онзи, който може в даден момент да задържи езика си, онзи, който във всички моменти може да задържи своята ръка, онзи, който може да задържи сърцето си или пък да отправи ума си от едно положение в друго, той е по-силен от онзи генерал, който е спечелил най-голямото сражение на бойното поле. И като четете в Писанието, и там е същият закон. Бялото Братство, Белите Братя винаги обръщат внимание на ония прояви на нашето въздържание. Не въздържание от страх, не, не, а въздържание от Любов. Въздържание от страх пред закона, това не е наука. Може да имате въздържание, да се въздържате от други съображения, но истинското въздържание и търпение е, когато вие можете да се въздържате по закона на Любовта.

Сега разбира се ние ще учим, имаме време. Аз няма да ви говоря за Любовта. Тази Любов вие ще я проучите в нови краски, в нови форми. И може би тия Братя ще ви дадат възможност да направите някои опити. Тази вечер вървя с един приятел по пътя и му казвам: „Аз ще направя един опит.“ Аз се качих на тротоара, насреща ми върви един офицер така смело, ще се срещнем. Два начина за разминаване има в окултизма. Единият начин: аз мога да му заповядам да се отбие и той се отбива; друг път пък решавам в себе си: „Аз ще сляза“ и слизам от тротоара, за да му направя път. В това време и той слиза. Казвам: този е правият път. И тогава, за да му отворя път, аз се качвам, за да се разминем. Вие ще се учите да отстъпвате по закона на Любовта. Някой идва насреща ви – ще отстъпите, жертвата ще бъде от вас. Ученикът ще отстъпи – това е първото правило в положителен смисъл. Ученикът ще отстъпи в името на Любовта, той ще отвори пътя. Отвори ли път, и неговия път е отворен. „С каквато мярка мерите, с такава ще ви се отмери“ – закон е туй. Щом мерите със закона на Любовта, с тази мярка от Невидимия свят онези, които наблюдават, ще ви въздадат заслуженото. Но туй може да го придобиете само с доброто спане. Аз не зная колко от вас спят добре. Спането ще подобри положението на вашето сърце. Спането няма да подобри тялото ви – най-първо то ще се отрази в сърцето ви, във вашите чувства. А храната – и тя е необходима. Правилното ядене е това, което ще достави материала за съграждането на вашето тяло. И тъй, ако спането ви е било нормално и правилно, непременно и яденето ще бъде такова – и то върви по същия закон."

Общ окултен клас: Три разряда ученици

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 6 months later...

Да, с времето се получава едно претръпване - страхът от неспането се притъпява, свиква се. А това прави самото безсъние по-малко упорито и слабо. Въпросът е, че понякога се дължи не на характерови конфликти, нито на ментално предъвкване, не и на свръхконтрол или завишена тревожност, а на бързи... темпераментови обороти. Едно холерично усещане за свръхбърза реакция, сякаш автомобилът е спрял, но оборотите продължават да са високи. При това няма каквото и да е преживяване на тревожност, напрегнатост на емоционално и телесно ниво. По-фино е. Човек си ляга щастлив, благоразположен, с благодарност и вдъхновение, с молитва в ума и отворено за любовта сърце - но не заспива. Или пък се буди след два-три часа и това е. При това не се наблюдава корелация между умората и съня, между спорта и съня, между спокойствието и съня... Аз имах най-ужасното си безсъние именно когато спортувах всекидневно и много натоварващо... 

 

Когато се обсъжда дадена проблематика, всеки я вижда както през знанията и убежденията си, така и през личните си преживяания. Но, едно и също преживяване може да има много нива, както и различни причини. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

В това тед говорене: как липсата на достатъчно сън уронва имунната, кардиоваскуларната, нервната, половата и т.н. системи и стига чак до днк веригите... За ненадеждността на хапчетата за сън и бъдещия мозъчен имплант, фасилитиращ съня.

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...